Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Putinas nepasveikino Latvijos, Lietuvos ir Estijos vadovų su Naujaisiais metais 

(atnaujinta 15:10 2020.12.31)
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sveikindamas kreipėsi į užsienio valstybių ir vyriausybių vadovus — tarp jų nėra Baltijos šalių lyderių

VILNIUS, gruodžio 31 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas artėjančių Naujųjų metų išvakarėse surengė daugybę telefoninių pokalbių ir pasveikino užsienio valstybių ir vyriausybių vadovus, taip pat tarptautinių organizacijų vadovus, linkėdamas linksmų Kalėdų ir Naujųjų metų; Latvijos, Lietuvos, Estijos, Ukrainos ir Gruzijos sąraše nėra.

Latvijos prezidento Egilio Levito, Estijos vadovės Kersti Kaljulaid, Lietuvos vadovo Gitano Nausėdaos, Ukrainos prezidento Vladimiro Zelenskio ir Gruzijos lyderės Salomės Zurabišvili vardų nėra Kremliaus tinklalapyje paskelbtame Putino sveikinimų užsienio lyderiams ir organizacijų vadovams sąraše.

Tarp tų, kuriems Putinas siuntė naujametinius sveikinimus: Abchazijos prezidentas Aslanas Bžania, Azerbaidžano vadovas Ilhamas Alijevas, Armėnijos prezidentas Armenas Sargsianas ir Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas, Baltarusijos lyderis Aleksandras Lukašenka, Kazachstano prezidentas Kasymas-Žomartas Tokajevas, laikinai einantis Kirgizijos prezidento pareigas Talentas Mamytovas, Moldovos vadovė Maja Sandu, Tadžikistano vadovas Emomalis Rahmonas, Turkmėnistano prezidentas Gurbangulis Berdimuhamedovas, Uzbekistano prezidentas Šavkatas Mirzijajevas, Pietų Osetijos vadovas Anatolijus Bibilovas.

Rusijos Federacijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus Isakovas su žmona Liudmila Isakova
@Фото: пресс-служба посольства Российской Федерации в Литве

Taip pat sveikinimai Rusijos valstybės vadovo vardu buvo nusiųsti Argentinos prezidentui Albertui Fernandezui, Brazilijos lyderiui Žairui Bolsonarui, popiežiui Pranciškui, Didžiosios Britanijos karalienei Elžbietai II ir Didžiosios Britanijos ministrui pirmininkui Borisui Džonsonui, Vengrijos ministrui pirmininkui Viktorui Orbanui, Venesuelos lyderiui Nikolui Madurui, Vietnamo prezidentui Ngujenui Phu Trongui, Vokietijos prezidentui Frankui-Valteriui Šteinmejeriui ir Vokietijos kanclerei Angelai Merkel, Graikijos ministrui pirmininkui Kyriakos Mitsotakiui, Izraelio ministrui pirmininkui Benjaminui Netanjahu, Indijos prezidentui Ram Nathui Kovindai ir Indijos ministrui pirmininkui Narendrai Modžiui.

Putinas taip pat sveikino Ispanijos karalių Filipą VI ir Ispanijos karalienę Leticiją, Italijos prezidentą Serdžijų Matarelą ir Italijos ministrą pirmininką Džiuzepę Kontę, Kanados ministrą pirmininką Džastiną Triudo, Kinijos prezidentą Si Dzinpingą, Korėjos prezidentą Mun Džėiną, Kubos prezidentą Migelį Diasą-Kanelį ir Kubos komunistų partijos Centrinio komiteto pirmąjį sekretorių Raulį Kastrą, Monako princą Albertą II, Serbijos vadovą Aleksandrą Vučičių, Sirijos prezidentą Bašarą al Asadą, Slovėnijos prezidentą Borutą Pahorą, Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentą Donaldą Trampą ir išrinktąjį JAV prezidentą Džo Baideną, Turkijos vadovą Redžepą Tajipą Erdoganą, Prancūzijos prezidentą Emanuelį Makroną, Kroatijos vadovą Zoraną Milanovičių, Čekijos prezidentą Milošą Zemaną, Švedijos ministrą pirmininką Stefaną Lioveną, Pietų Afrikos prezidentą Cyrilą Ramaphosą, Japonijos ministrą pirmininką Jošihidę Sugą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
© Sputnik / Михаил Климентьев

Be to, JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas, TVF generalinė direktorė Kristalina Georgieva, TOK prezidentas Tomas Bachas, TOK garbės prezidentas Žakas Rožė ir TOK garbės narys Žanas-Klodas Kili, Tarptautinės dziudo federacijos prezidentas Marijus Vyzeris gavo sveikinimus Rusijos prezidento Vladimiro Putino vardu, be to, pasveikinti FIFA prezidentas Džanis Infantinas, Tarptautinės ledo ritulio federacijos prezidentas Rene Faselis ir UEFA prezidentas Aleksandras Čeferinas.

Rusijos valstybės vadovas taip pat pasveikino su Kalėdų ir Naujųjų metų šventėmis kelis buvusius užsienio valstybių ir vyriausybių vadovus, taip pat politikus, visų pirma Šinzo Abę, Silvijų Berluskonį, Džordžą Bušą, Robertą Kocharianą, Romaną Prodį, Seržą Sargsianą, Nikolia Sarkozi, Fransua Fijonu, Tarja Halonen, karalių Chuaną Karlą I ir Gerhardą Šrioderį.

Tegai:
sveikinimai, Vladimiras Putinas
Raketinis kreiseris Admiral Nachimov

Vakarai laiko pagrindine grėsme: Rusijos laivynas pakeis flagmaną

(atnaujinta 20:33 2021.01.15)
Naujos raketos, moderni borto įranga, unikalios kovos galimybės — projekto 1144 "Orlan" sunkiųjų branduolinių raketų kreiseris "Admiral Nachimov" pakeis "Piotr Velikij" kaip Rusijos karinio jūrų laivyno flagmaną

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Manoma, kad tai įvyks 2022 metais. Kaip modernizuotas laivas sustiprins laivyną — RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.

Pirmasis rangas

1144 projekto "Orlan" kreiseriai yra didžiausi karo laivai pasaulyje po lėktuvnešių. Darbinis tūris — 25,8 tūkst. tonų, ilgis — 250 metrų, plotis — 28,5 metrai, įgula — 760 žmonių.

Rusija turi du tokio tipo "vimpelus" — antrasis "Piotr Velikij" veikia kaip Šiaurės laivyno dalis, tačiau modernizuotis pradės, kai tik pradės veikti "Admiral Nachimov". Abi iš tikrųjų yra iki dantų ginkluotos jūros platformos, galinčios pataikyti į bet kurį taikinį. Standartinis rinkinys — 20 paleidiklių iš priešlaivinių raketų P-700 "Granit", priešlėktuvinių raketų sistemų "Osa-M", "Dagger" ir tolimojo nuotolio S-300F "Fort", priešpovandeninių raketų-torpedų "Metel" ir "Waterfall", reaktyvinių lėktuvų, bombos ir automatinis dvigubas vamzdis AK-130.

Atominė jėgainė, autonomija — du mėnesiai, greitis — 31 mazgas. Diapazonas praktiškai neribotas. Laivai gali veikti Tolimojoje Šiaurėje ir yra pajėgūs užtikrinti Rusijos karinį buvimą Arkties regione, kurį daugelis analitikų laiko artimiausiu metu potencialiu gamtos išteklių mūšio lauku.
Tačiau visi laivai pamažu pasensta. Jei 80-ųjų pabaigoje–90-ųjų pradžioje "Orlans" galėjo atlaikyti bet kokį priešą, šiandien situacija kitokia.

Kadangi Rusijoje vis dar kyla sunkumų statant didelius pirmojo rango karo laivus, Gynybos ministerija nusprendė modernizuoti esamus ir, visų pirma, suteikti jiems naujų ginklų.

Oro gynybos platforma

"Admiral Nachimov" buvo išsiųstas dar 1999 metais, tačiau iš tikrųjų remonto darbai buvo pradėti tik 2013 metais, kai dideli pinigai pagaliau atiteko gynybos pramonei. Iki 2015 metų Sevodžo įmonėje Severodvinske iš laivo buvo pašalinta sena įranga ir atlikta korpuso diagnostika. Planuota modernizaciją užbaigti iki 2018 metų, tačiau datos buvo ne kartą atidėtos. Remontas pakoreguotas į laivo įrangą ir ginkluotę įvedant vis daugiau naujų produktų.

Taigi, dar praėjusių metų gegužę gynybos ministro pavaduotojas Aleksejus Krivoručka pasakė, kad sunkusis kreiseris vienas pirmųjų gaus viršgarsines raketas "Zircon". Jos skrenda į savo taikinius devynis kartus greičiau nei garso greitis, todėl jos yra nepažeidžiamos bet kuriai oro gynybos sistemai. Atstumas yra apie 1 000 kilometrų. Taigi, "Zircon" yra gerokai pranašesnė už Amerikos viršgarsines priešlaivines raketas "Garpun" (jos turi 130 kilometrų).

Gaisras desantiniame laive JAV karinių jūrų pajėgų bazėje San Diege
© Sputnik / Тихоокеанский флот ВМС США

"Orlan" visada buvo išskirtinai galinga jūrų oro gynybos sistema. Prieš modernizavimą "Admiral Nachimov" turėjo tolimojo nuotolio "S-300F Fort" oro gynybos sistemą, dabar jis gaus jūrinę pažangesnės "S-400" versiją. Šis kompleksas, šaudantis įvairių rūšių priešlėktuvinėmis amunicijomis, gali perimti slaptus orlaivius ir kitus oro taikinius, įskaitant sparnuotus ir balistinius. 40N6 sistemos raketa į objektus patenka iki 400 kilometrų atstumo. Manoma, kad ant "Admiral Nachimov" bus pastatytos 96 oro gynybos raketų sistemos S-400, dėl kurių šis laivas taps vienu labiausiai apsaugotų nuo oro atakų pasaulyje.

Aštuoniasdešimt skyrių

Be to, artimosios zonos oro gynybos sistema "Kortik" bus pakeista modernesne "Pancir-ME", o priešlėktuvinės raketos "Osa-M" — nauja "Redut" sistema. Vis dėlto didžiausia modernizacija paveiks šoko kompleksus. Be "Zircon", "Admiral Nachimov" bus ginkluotas priešlaivinėmis raketomis "P-800 Onyx" ir sparnuotosiomis raketomis "Kalibr", kurių nuotolis yra iki 2500 kilometrų. Visi jie bus paleisti iš vertikalių paleidimo įrenginių ZS14 80 ląstelių, kuriems įrengti iš laivo teko pašalinti kompleksą P-700 "Granit".

"Granit" kadaise buvo išskirtinis ginklas — trijų Machų greitis, nuotolis — 625 kilometrai. Penki šimtai kilotonų branduolinių užtaisų vienu smūgiu gali sunaikinti net lėktuvnešį. Bet matmenys dideli — dešimt metrų ilgio ir sveriantys apie septynias tonas. Naujosios priešlaivinės raketos turi mažiau galingą užtaisą, tačiau jos yra greitesnės ir tikslesnės.

Taip pat bus atnaujinta kreiserio priešpovandeninė ginkluotė. "Admiral Nachimov" gaus kompleksą "Paket-NK", kuris apsaugo nuo torpedų ir povandeninių laivų nedideliais atstumais. Ši sistema turi dviejų tipų šaudmenis: MTT šilumines torpedas ir M-15 "anti-jet" torpedas. Pirmieji smogia povandeniniams laivams iki 600 metrų gylyje iki 20 kilometrų atstumu. Antrasis sulaiko torpedas atakuojančias laivą iki 1,4 kilometro nuotolio ir iki 800 metrų gylyje. "Paket-NK" yra kiek įmanoma labiau automatizuotas, savarankiškai nustato ir klasifikuoja taikinį, nustato judėjimo parametrus ir suteikia torpedai ar kontrtorpedai tikslų taikinio žymėjimą. Abu šoviniai yra pakankamai greiti, greitis yra 50 mazgų (92 kilometrai per valandą).

Žinoma, elektroninis kreiserio "įdaras" bus pakeistas moderniausiu, o tai rimtai padidins laivo įgulos situacijos supratimą ir žymiai išplės ginklų naudojimo galimybes laive.

Be to, kreiseris bus aprūpintas pažangiomis ryšių ir navigacijos sistemomis, elektronine karo sistema ir trijų modernizuotų denio sraigtasparnių "Ka-27M" oro grupe. Šios transporto priemonės labai palengvins įgulos aptikimą potencialiems priešo povandeniniams laivams.

Tegai:
Rusijos karinis jūrų laivynas, Rusija
Vakcinos nuo koronaviruso tyrimas Gamalėjaus centre, archyvinė nuotrauka

Rusijoje nustatyta beveik 1500 koronaviruso mutacijų

(atnaujinta 15:39 2021.01.15)
"Rospotrebnadzor" virusologai nustatė beveik pusantro tūkstančio koronaviruso mutacijų, pasak organizacijos vadovės, mutacija yra absoliučiai natūralus procesas, "virusai negyvena kitaip"

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Rusijoje nustatyta beveik pusantro tūkstančio koronaviruso mutacijų, sakė Gaidaro forume "Rospotrebnadzor" vadovė Ana Popova.

Ji pridūrė, kad mutacija yra visiškai natūralus procesas, "virusai negyvena kitaip".

"Mes analizuojame viską, šiuos pokyčius <...>. Pirmieji radiniai su pakitimais, panašiais ar analogiškais (į britų padermę — Sputnik) buvo dar birželio mėnesį", — cituoja departamento vadovę RIA Novosti.

Ji teigė, kad buvo nuspręsta į koronaviruso mutacijų duomenų bazę įtraukti informaciją iš visų laboratorijų, užsiimančių sekvenavimu — DNR ir RNR aminorūgščių ar nukleotidų sekos nustatymu.

Popova pabrėžė, kad niekas nežino, kada baigsis pandemija, tačiau yra supratimas, kaip vystosi epidemijos procesas, o Rusijoje sukurtos priemonės leidžia nekalbėti apie "lokdauną".

"Pas mus viskas veikia. Pas mus ir pavasarį pramonė dirbo 70 proc., visa ekonomika dirbo 70 proc. Mes išmokome gyventi tokiomis sąlygomis", — sakė ji.

Apibendrindama "Rospotrebnadzor" vadovė išreiškė nuomonę, kad koronavirusas ne nustos cirkuliuoti, o liks su mumis ir taps sezoninis.

Gruodžio mėnesį paaiškėjo, kad Jungtinėje Karalystėje buvo atrasta nauja SARS-CoV-2 padermė. JK naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamoji taryba pranešė, kad ši koronaviruso padermė plinta greičiau nei ankstesnė, tačiau nėra duomenų, kad ji būtų pavojingesnė mirštamumo ar ligos eigos prasme. Kitos šalys taip pat paskelbė nustatančios naujas mutacijas.

Tegai:
COVID-19, mutacija, koronavirusas, Rusija
Dar šia tema
Čaplinskas: negalime atmesti tikimybės, kad nauja COVID-19 atmaina plinta Lietuvoje
"Mažiau tolerancijos". Ar kovodama su COVID-19 Lietuva netyčia nevirs policine valstybe
Lietuvoje svarstoma apie griežtesnę vežėjų kontrolę dėl mutavusio koronaviruso iš JK

Nežemiškas grožis: Rusijos kosmonautas nufotografavo šiaurės pašvaistę

(atnaujinta 14:42 2021.01.16)
Rusijos kosmonautas Sergejus Kudas-Sverčkovas parodė, kaip šiaurės pašvaistė atrodo iš kosmoso

Rusijos kosmonautas savo telefone iš TKS nufilmavo šiaurės pašvaistę ir paskelbė savo Instagram paskyroje. Neįtikėtinai gražūs kadrai  — mūsų vaizdo įraše.

Tegai:
šiaurės pašvaistė