Temidė

Ekstremizmas, šmeižtas ir narkotikai: kas pasikeis RF Baudžiamajame kodekse 2021 metais

(atnaujinta 15:48 2021.01.03)
Baudžiamojo kodekso pakeitimai palies paprastus žmones, deputatus, taip pat teisėsaugos pareigūnus

VILNIUS, sausio 2 — Sputnik. Dešimt metų kalėjimo už bandymus pažeisti teritorinį šalies vientisumą, penkiamilijoninė bauda už šmeižtą ir svarios priežastys pradėti baudžiamąją bylą dėl narkotikų — šiais metais Rusijos baudžiamasis kodeksas bus papildytas naujais straipsniais ir pataisomis. Apie tai, už ką dabar skiriama didžiulė bauda ar laisvės atėmimas, RIA Novosti straipsnyje rašo Viktoras Zvancevas.

Radikalūs šaukimai

Lapkričio mėnesį Valstybės Dūma priėmė įstatymą, baudžiantį veiksmus dėl Rusijos teritorijų nusavinimo. Nuo šiol už bet kokį bandymą pažeisti šalies vientisumą ir, pavyzdžiui, šūkius "Krymas Ukrainai", o "Kurilų salos — Japonijai", gresia rimtos baudos ar laisvės atėmimo bausmė — nuo šešerių iki dešimties metų.

Keliais mėnesiais anksčiau buvo padarytos atitinkamos Konstitucijos pataisos, o dabar jos įtvirtintos baudžiamajame procese, Administracinių nusižengimų ir Baudžiamajame kodekse. Pastarasis netgi turi naują straipsnį — 280.2 "Teritorinio vientisumo pažeidimas".

Už panašius šūkius taip pat teks atsakyti: bauda nuo 30 iki 60 tūkstančių rublių. Pareigūnui, deputatui ar policininkui suma automatiškai padidėja iki 100 tūkstančių rublių, organizacijoms — nuo 200 tūkstančių iki 300.

Jei tokia agitacija vykdoma per žiniasklaidą ar internetą, bauda siekia 400 tūkst., o pakartotinio nusikaltimo atveju — baudžiamoji atsakomybė pagal 280 straipsnį "Visuomenės raginimai vykdyti ekstremistinę veiklą". Bausmė — laisvės atėmimas iki ketverių metų.

Klaidinga informacija

Praėjusių metų pabaigoje Valstybės Dūmai buvo pateiktas įstatymas, kuriuo siekiama sustiprinti atsakomybę už šmeižtą internete. Tai yra Rusijos baudžiamojo kodekso 128 straipsnio 1 dalis. Jei anksčiau kalbėta apie melagingą informaciją spaudoje ar viešus pasisakymus, tai dabar — ir apie internetinius išteklius. Įstatymo projekte interneto platformos, turinčios didelę auditoriją, prilyginamos žiniasklaidai, tačiau oficialiai neregistruotos kaip žiniasklaida.

Taigi, už nepatikimos informacijos sklaidą — bauda iki milijono rublių arba dveji metai kolonijos. Jei asmuo sąmoningai ką nors apšmeižė naudodamasis savo tarnybine padėtimi, suma didėja iki dviejų milijonų, o terminas — iki trejų metų.

Už melagingą informaciją, kad kažkas serga liga ir kelia pavojų kitiems — trys milijonai ar ketveri metai kolonijos, už nepagrįstus kaltinimus seksualiniais ar kitais sunkiais ir ypač sunkiais nusikaltimais — penki milijonai arba penkeri metai.

"Linksmieji" balionai

Gruodžio pabaigoje deputatai priėmė įstatymą, draudžiantį pardavinėti ir propaguoti azoto oksidą, vadinamąsias juoko dujas, kaip nekenksmingas. Pasak vienos iš projekto autorių, deputatės Natalijos Kostenko, jo rengimo, kuris prasidėjo dar 2017 metais, priežastis buvo keli rimti incidentai: masinis apsinuodijimas naktiniuose klubuose ir mirtinos avarijos, kuriose dalyvavo vairuotojai, įkvėpę azoto oksido.

Nuo sausio 1 dienos už juokinančių dujų reklamą, taip pat ir internete — bauda. Už neteisėtą gamybą ir pardavimą baudžiama pagal Rusijos baudžiamojo kodekso 234 straipsnį, o azoto oksidas buvo įtrauktas į draudžiamų medžiagų sąrašą. Jei jis parduodamas — gresia laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.

"Nėra narkotikų — nėra bylos"

Policijai dabar reikės rimtų priežasčių, kad galėtų taikyti 228 straipsnį "Neteisėta prekyba narkotikais" — atitinkamas įstatymas buvo patvirtintas Valstybės Dūmoje gruodžio mėnesį.

Maskva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Pasak vidaus reikalų viceministro Igorio Zubovo, jei asmuo yra apsvaigęs nuo narkotikų, tačiau patys narkotikai nebuvo rasti ir paimti iš jo, o ekspertizės metu nebuvo nustatyta, kokias medžiagas jis vartojo, baudžiamoji byla nebus pradėta.

Pokyčiai paveiks ir daug sunkesnę straipsnio kvalifikaciją — pardavimus. Tam, kad būtų galima ką nors apkaltinti pardavimu, reikės fiksuoti narkotikų perdavimo faktą. Tai turėtų padidinti saugumo pajėgų efektyvumą, taip pat sumažinti korupcijos riziką ir apsaugoti žmones nuo neteisėto baudžiamojo persekiojimo, kaip tai atsitiko su žurnalistu Ivanu Golunovu 2019 metų vasarą.

"Nėra narkotikų — nėra baudžiamosios bylos, — trumpai paaiškino Zubovas. — Nėra jokio teisėtai patvirtinto perdavimo fakto — nėra nusikalstamos veikos".

Kripto operacijos ir mokesčiai

Jei asmeniui priklausanti kriptovaliuta rublių ekvivalente viršija 600 tūkstančių, teks apie tai pranešti mokesčių institucijoms. Jei slepiamos pajamos, gautos iš kriptografinių operacijų, bauda: 40 procentų nesumokėto mokesčio. Pakartotinio pažeidimo atveju — 300 tūkst. Tačiau bausmę gali pakeisti dvejų metų priverstiniu darbu arba šešių mėnesių areštu.

Tuo pačiu atveju, tačiau atliekant ypač didelius finansinius sandorius, viršijančius 45 milijonų rublių, arba įvykdžius asmenų grupei, bauda padidės iki penkių milijonų, priverstinio darbo trukmė — iki penkerių metų, laisvės atėmimas — iki trejų metų.

Tegai:
Baudžiamasis kodeksas, Rusija
Raketinis kreiseris Admiral Nachimov

Vakarai laiko pagrindine grėsme: Rusijos laivynas pakeis flagmaną

(atnaujinta 20:33 2021.01.15)
Naujos raketos, moderni borto įranga, unikalios kovos galimybės — projekto 1144 "Orlan" sunkiųjų branduolinių raketų kreiseris "Admiral Nachimov" pakeis "Piotr Velikij" kaip Rusijos karinio jūrų laivyno flagmaną

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Manoma, kad tai įvyks 2022 metais. Kaip modernizuotas laivas sustiprins laivyną — RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.

Pirmasis rangas

1144 projekto "Orlan" kreiseriai yra didžiausi karo laivai pasaulyje po lėktuvnešių. Darbinis tūris — 25,8 tūkst. tonų, ilgis — 250 metrų, plotis — 28,5 metrai, įgula — 760 žmonių.

Rusija turi du tokio tipo "vimpelus" — antrasis "Piotr Velikij" veikia kaip Šiaurės laivyno dalis, tačiau modernizuotis pradės, kai tik pradės veikti "Admiral Nachimov". Abi iš tikrųjų yra iki dantų ginkluotos jūros platformos, galinčios pataikyti į bet kurį taikinį. Standartinis rinkinys — 20 paleidiklių iš priešlaivinių raketų P-700 "Granit", priešlėktuvinių raketų sistemų "Osa-M", "Dagger" ir tolimojo nuotolio S-300F "Fort", priešpovandeninių raketų-torpedų "Metel" ir "Waterfall", reaktyvinių lėktuvų, bombos ir automatinis dvigubas vamzdis AK-130.

Atominė jėgainė, autonomija — du mėnesiai, greitis — 31 mazgas. Diapazonas praktiškai neribotas. Laivai gali veikti Tolimojoje Šiaurėje ir yra pajėgūs užtikrinti Rusijos karinį buvimą Arkties regione, kurį daugelis analitikų laiko artimiausiu metu potencialiu gamtos išteklių mūšio lauku.
Tačiau visi laivai pamažu pasensta. Jei 80-ųjų pabaigoje–90-ųjų pradžioje "Orlans" galėjo atlaikyti bet kokį priešą, šiandien situacija kitokia.

Kadangi Rusijoje vis dar kyla sunkumų statant didelius pirmojo rango karo laivus, Gynybos ministerija nusprendė modernizuoti esamus ir, visų pirma, suteikti jiems naujų ginklų.

Oro gynybos platforma

"Admiral Nachimov" buvo išsiųstas dar 1999 metais, tačiau iš tikrųjų remonto darbai buvo pradėti tik 2013 metais, kai dideli pinigai pagaliau atiteko gynybos pramonei. Iki 2015 metų Sevodžo įmonėje Severodvinske iš laivo buvo pašalinta sena įranga ir atlikta korpuso diagnostika. Planuota modernizaciją užbaigti iki 2018 metų, tačiau datos buvo ne kartą atidėtos. Remontas pakoreguotas į laivo įrangą ir ginkluotę įvedant vis daugiau naujų produktų.

Taigi, dar praėjusių metų gegužę gynybos ministro pavaduotojas Aleksejus Krivoručka pasakė, kad sunkusis kreiseris vienas pirmųjų gaus viršgarsines raketas "Zircon". Jos skrenda į savo taikinius devynis kartus greičiau nei garso greitis, todėl jos yra nepažeidžiamos bet kuriai oro gynybos sistemai. Atstumas yra apie 1 000 kilometrų. Taigi, "Zircon" yra gerokai pranašesnė už Amerikos viršgarsines priešlaivines raketas "Garpun" (jos turi 130 kilometrų).

Gaisras desantiniame laive JAV karinių jūrų pajėgų bazėje San Diege
© Sputnik / Тихоокеанский флот ВМС США

"Orlan" visada buvo išskirtinai galinga jūrų oro gynybos sistema. Prieš modernizavimą "Admiral Nachimov" turėjo tolimojo nuotolio "S-300F Fort" oro gynybos sistemą, dabar jis gaus jūrinę pažangesnės "S-400" versiją. Šis kompleksas, šaudantis įvairių rūšių priešlėktuvinėmis amunicijomis, gali perimti slaptus orlaivius ir kitus oro taikinius, įskaitant sparnuotus ir balistinius. 40N6 sistemos raketa į objektus patenka iki 400 kilometrų atstumo. Manoma, kad ant "Admiral Nachimov" bus pastatytos 96 oro gynybos raketų sistemos S-400, dėl kurių šis laivas taps vienu labiausiai apsaugotų nuo oro atakų pasaulyje.

Aštuoniasdešimt skyrių

Be to, artimosios zonos oro gynybos sistema "Kortik" bus pakeista modernesne "Pancir-ME", o priešlėktuvinės raketos "Osa-M" — nauja "Redut" sistema. Vis dėlto didžiausia modernizacija paveiks šoko kompleksus. Be "Zircon", "Admiral Nachimov" bus ginkluotas priešlaivinėmis raketomis "P-800 Onyx" ir sparnuotosiomis raketomis "Kalibr", kurių nuotolis yra iki 2500 kilometrų. Visi jie bus paleisti iš vertikalių paleidimo įrenginių ZS14 80 ląstelių, kuriems įrengti iš laivo teko pašalinti kompleksą P-700 "Granit".

"Granit" kadaise buvo išskirtinis ginklas — trijų Machų greitis, nuotolis — 625 kilometrai. Penki šimtai kilotonų branduolinių užtaisų vienu smūgiu gali sunaikinti net lėktuvnešį. Bet matmenys dideli — dešimt metrų ilgio ir sveriantys apie septynias tonas. Naujosios priešlaivinės raketos turi mažiau galingą užtaisą, tačiau jos yra greitesnės ir tikslesnės.

Taip pat bus atnaujinta kreiserio priešpovandeninė ginkluotė. "Admiral Nachimov" gaus kompleksą "Paket-NK", kuris apsaugo nuo torpedų ir povandeninių laivų nedideliais atstumais. Ši sistema turi dviejų tipų šaudmenis: MTT šilumines torpedas ir M-15 "anti-jet" torpedas. Pirmieji smogia povandeniniams laivams iki 600 metrų gylyje iki 20 kilometrų atstumu. Antrasis sulaiko torpedas atakuojančias laivą iki 1,4 kilometro nuotolio ir iki 800 metrų gylyje. "Paket-NK" yra kiek įmanoma labiau automatizuotas, savarankiškai nustato ir klasifikuoja taikinį, nustato judėjimo parametrus ir suteikia torpedai ar kontrtorpedai tikslų taikinio žymėjimą. Abu šoviniai yra pakankamai greiti, greitis yra 50 mazgų (92 kilometrai per valandą).

Žinoma, elektroninis kreiserio "įdaras" bus pakeistas moderniausiu, o tai rimtai padidins laivo įgulos situacijos supratimą ir žymiai išplės ginklų naudojimo galimybes laive.

Be to, kreiseris bus aprūpintas pažangiomis ryšių ir navigacijos sistemomis, elektronine karo sistema ir trijų modernizuotų denio sraigtasparnių "Ka-27M" oro grupe. Šios transporto priemonės labai palengvins įgulos aptikimą potencialiems priešo povandeniniams laivams.

Tegai:
Rusijos karinis jūrų laivynas, Rusija
Vakcinos nuo koronaviruso tyrimas Gamalėjaus centre, archyvinė nuotrauka

Rusijoje nustatyta beveik 1500 koronaviruso mutacijų

(atnaujinta 15:39 2021.01.15)
"Rospotrebnadzor" virusologai nustatė beveik pusantro tūkstančio koronaviruso mutacijų, pasak organizacijos vadovės, mutacija yra absoliučiai natūralus procesas, "virusai negyvena kitaip"

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Rusijoje nustatyta beveik pusantro tūkstančio koronaviruso mutacijų, sakė Gaidaro forume "Rospotrebnadzor" vadovė Ana Popova.

Ji pridūrė, kad mutacija yra visiškai natūralus procesas, "virusai negyvena kitaip".

"Mes analizuojame viską, šiuos pokyčius <...>. Pirmieji radiniai su pakitimais, panašiais ar analogiškais (į britų padermę — Sputnik) buvo dar birželio mėnesį", — cituoja departamento vadovę RIA Novosti.

Ji teigė, kad buvo nuspręsta į koronaviruso mutacijų duomenų bazę įtraukti informaciją iš visų laboratorijų, užsiimančių sekvenavimu — DNR ir RNR aminorūgščių ar nukleotidų sekos nustatymu.

Popova pabrėžė, kad niekas nežino, kada baigsis pandemija, tačiau yra supratimas, kaip vystosi epidemijos procesas, o Rusijoje sukurtos priemonės leidžia nekalbėti apie "lokdauną".

"Pas mus viskas veikia. Pas mus ir pavasarį pramonė dirbo 70 proc., visa ekonomika dirbo 70 proc. Mes išmokome gyventi tokiomis sąlygomis", — sakė ji.

Apibendrindama "Rospotrebnadzor" vadovė išreiškė nuomonę, kad koronavirusas ne nustos cirkuliuoti, o liks su mumis ir taps sezoninis.

Gruodžio mėnesį paaiškėjo, kad Jungtinėje Karalystėje buvo atrasta nauja SARS-CoV-2 padermė. JK naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamoji taryba pranešė, kad ši koronaviruso padermė plinta greičiau nei ankstesnė, tačiau nėra duomenų, kad ji būtų pavojingesnė mirštamumo ar ligos eigos prasme. Kitos šalys taip pat paskelbė nustatančios naujas mutacijas.

Tegai:
COVID-19, mutacija, koronavirusas, Rusija
Dar šia tema
Čaplinskas: negalime atmesti tikimybės, kad nauja COVID-19 atmaina plinta Lietuvoje
"Mažiau tolerancijos". Ar kovodama su COVID-19 Lietuva netyčia nevirs policine valstybe
Lietuvoje svarstoma apie griežtesnę vežėjų kontrolę dėl mutavusio koronaviruso iš JK
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Ukraina uždraudė rusų kalbą paslaugų sektoriuje

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Ukrainoje įsigaliojo įstatymo "Dėl ukrainiečių kalbos kaip valstybinės kalbos veikimo užtikrinimo" norma, pagal kurią visas paslaugų sektorius vartos tik ukrainiečių kalbą, skelbia RIA Novosti.

Taigi, visi paslaugų teikėjai, ne tik prekyboje, dabar privalo klientus aptarnauti tik valstybine kalba ir tik jiems asmeniškai paprašius, jie gali pereiti į kitą kalbą. Už klientų aptarnavimą rusų kalba gresia bauda.

"Praktiškai tai reiškia, kad vartotojas Ukrainoje pagal nutylėjimą pagaliau gaus teisę į paslaugas valstybine kalba — prekybos centre ar internetinėje parduotuvėje, kavinėje ar restorane, banke ar vaistinėje, degalinėje ar traukinių stotyje, sporto salėje ar bibliotekoje", — Facebook" rašė valstybinės kalbos apsaugos kontrolierius Tarasas Kreminas.

Jis pridūrė, kad visa informacija apie kainas, instrukcijas, specifikacijas, ženklinimą, bilietus ir meniu dabar turėtų būti pateikta ukrainiečių kalba. Svetainėse skelbiama informacija taip pat turės būti išversta į valstybinę kalbą, o vartotojas pagal numatytuosius nustatymus turi pasirinkti ukrainiečių kalbą, o vėliau, jei pageidauja, gali pereiti į kitą kalbą.

Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą.

Aukščiausioji Rada priėmė kalbos įstatymą 2019 metų balandžio 25 dieną. Tai įpareigoja Ukrainos piliečius bendrauti išskirtinai ukrainiečių kalba beveik visose gyvenimo srityse: vyriausybės įstaigose, mokyklose, universitetuose ir ligoninėse, parduotuvėse ir kavinėse, teismuose, armijoje, policijoje, per rinkimų kampaniją ir referendumus. Išimtis buvo padaryta tik privačiam bendravimui ir religiniams ritualams.

Kijevo politinių studijų ir konfliktologijos centro direktorius Michailas Pogrebinskis mano, kad paslaugų sektorius nėra pasirengęs pereiti prie ukrainiečių kalbos. Pasak jo, įstatymai numato tam tikrų išimčių, tačiau vargu ar jos pasiteisins.

"Tiesą sakant, restoranams gali būti taikomos tam tikros sankcijos, jei jų darbuotojai kalbės rusiškai. Žinoma, sfera tam nėra pasirengusi, bet žmonės nori išsaugoti savo darbą, todėl, greičiausiai, jie iškraipys ukrainiečių kalbą", - mano ekspertas.

Panašią nuomonę išsakė Ukrainos analizės ir politikos valdymo instituto vadovas Ruslanas Bortnikas. Pasak jo, rusų kalbos atmetimas paslaugų sektoriuje greičiausiai bus oficialus.

"Apskritai padėtis nepasikeis. Nebus pereita prie ukrainiečių kalbos, viskas išliks taip, kaip yra, tačiau šioje srityje kils daugybė kasdienių konfliktų. Kalbos inspektoriai turės pagrįsti savo darbą, bus patikrinimai, baudos ir konfliktinių situacijų skaičius šioje srityje išaugs, bet aštraus perėjimo neįvyks. Nei verslas, nei klientai nėra tam pasirengę", — sakė jis RIA Novosti.

Tegai:
rusų kalba, Ukraina
Dar šia tema
Ukraina atsisakė leisti kai kurių šalių rašytojų knygas
Ukraina nebesidalys branduolinėmis atliekomis su Rusija
NI paaiškino, kodėl Vakarai praranda Ukrainą Rusijai