Rusijos URM

Spaudos dieną Rusijos URM priminė apie Sputnik persekiojimą Baltijos šalyse 

(atnaujinta 11:26 2021.01.13)
Ministerija pažadėjo ir toliau kelti klausimus, susijusius su Rusijos žurnalistų darbu tarptautinėse platformose

VILNIUS, sausio 13 — Sputnik. Daugybė žurnalistų teisių pažeidimų Baltijos šalyse kelia nerimą, sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime, skirtame Rusijos spaudos dienai paminėti.

Ministerija priminė, kad 2019 metais Lietuvoje deputatai ragino blokuoti prieigą prie Sputnik Lietuva interneto svetainės, o vyriausiasis agentūros redaktorius Maratas Kasemas buvo sulaikytas ir jam uždrausta penkerius metus įvažiuoti į šalį. Nuo praėjusių metų sausio Sputnik Estija darbuotojai nustojo dirbti dėl grasinimų baudžiamuoju persekiojimu.

Ne mažiau sudėtinga situacija, kaip pažymi ministerija, vystosi Latvijoje.

"2020 metų gruodžio 3 dieną Latvijos valstybės saugumo tarnyba sulaikė septynis informacijos portalų Sputnik Latvija ir Baltnews darbuotojus. Šiuos agresyvius veiksmus mes vertiname kaip akivaizdų demokratinės visuomenės pagrindų — žiniasklaidos ir saviraiškos laisvės — pažeidimo pavyzdį", — sakė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Ministerija pranešė, kad praėjusių metų gruodžio 24 dieną Valstybės Dūmos deputatai kreipėsi į Europos valstybių parlamentus su prašymu pasmerkti šiurkščius tarptautinių įsipareigojimų gerbti Latvijos žodžio laisvę pažeidimus, taip pat "paremti laisvą žiniasklaidos darbą, priešintis jėgos naudojimui ir cenzūrai, kaip politinės priemonės įrankiui".

"Mes išreiškiame susirūpinimą dėl pasaulinių, pirmiausia amerikietiškų, skaitmeninių platformų savivalės, susijusios su vidaus žiniasklaida. Masinis rusiško turinio blokavimas ir pašalinimas pastaraisiais mėnesiais tapo sisteminis ir reiškia tikrą akivaizdžią cenzūrą. Socialinės žiniasklaidos rinkos monopolininkų diskriminaciniuose veiksmuose matome visiškai aiškias politines užuominas dėl Amerikos vyriausybės užsienio politikos įgyvendinimo išstumti iš pasaulio eterio tuos informacijos šaltinius, kurie atspindi alternatyvų požiūrį į įvykius pasaulyje ir sudaro informacijos konkurenciją pagrindinei Vakarų žiniasklaidos sistemai", — sakoma pranešime.

Užsienio reikalų ministerija pažadėjo ir toliau kelti probleminius klausimus tarptautinėse platformose ir išreiškė viltį, kad vyraus tikros demokratijos ir žodžio laisvės principai.

Sausio 13-oji yra Rusijos spaudos diena, kuri sutampa su pirmojo Rusijos laikraščio "Vedomosti", išleisto 1703 metų sausio 13 dieną, išleidimo data.

Sputnik persekiojimas Lietuvoje

Išpuoliai prieš Sputnik Lietuva suintensyvėjo per prezidento rinkimus respublikoje 2019 metų gegužę, kuriuos laimėjo Gitanas Nausėda. Agentūra aktyviai ir profesionaliai nušvietė abu rinkimų turus, taip pat du referendumus ir rinkimus į Europos Parlamentą.

Praėjus dviem dienoms po antrojo prezidento rinkimų turo, Vilniaus oro uoste buvo sulaikytas vyriausiasis Sputnik Lietuva redaktorius, Latvijos pilietis Maratas Kasemas. Žurnalistas buvo apklaustas ir jam įteiktas sprendimas, kuriame teigiama, kad jis kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui". Po to jam penkerius metus buvo uždrausta įvažiuoti į šalį. Tuo tarpu pats Kasemas teigė, kad tardymo metu bandyta išsiaiškinti redakcijos darbo detales, kontaktų ir naujienų šaltinius.

Praėjusių metų liepos pradžioje LRTK gavo LRT skundą, kad Sputnik Lietuva neva be leidimo savo tinklalapyje paskelbė LRT turinį. Reguliavimo institucija taip pat pažymėjo, kad nacionalinis transliuotojas kreipėsi į agentūrą su prašymu pašalinti neteisėtai paskelbtą autorių teisių saugomą turinį, tačiau jis ir toliau buvo neva neteisėtai skelbiamas.

Remdamasis šiuo kreipimusi, reguliuotojas liepos 10 dieną nusprendė patenkinti pareiškėjo prašymą ir blokuoti prieigą prie Sputnik Lietuva tinklalapio respublikoje. Tačiau liepos pabaigoje prieiga buvo atkurta.

Rusija ne kartą pabrėžė, kad Lietuvos valdžios veiksmai grubiai pažeidžia tarptautinę teisę. Rusijos užsienio reikalų ministerija pažymėjo, kad agentūra Sputnik Lietuvoje yra "atvirai persekiojama", nepaisant to, kad ji veikia visiškai laikydamasi įstatymų ir aukštų žurnalistikos standartų.

Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
© Sputnik
Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse

 

 

Tegai:
žiniasklaida, Sputnik, Rusija
Dmitrijus Peskovas

Peskovas teigė, kad JAV nėra linkusios plėtoti santykių su Rusija

(atnaujinta 20:31 2021.01.20)
Rusijos prezidento atstovas spaudai teigia, kad Vladimiras Putinas yra ir liks Rusijos bei Amerikos santykių plėtros rėmėjas

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo, yra ir bus santykių su JAV plėtotės šalininkas, tačiau jau keletą metų jo požiūris nebuvo abipusis užsienyje, sakė Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, praneša RIA Novosti.

"Jūs žinote, kad Putinas buvo, yra ir liks Rusijos ir Amerikos santykių plėtros rėmėjas, nes be normalių dviejų galių santykių neįmanoma kalbėti apie stabilų pasaulį. Deja, toks Putino požiūris daugelį metų nebuvo atlieptas užsienyje", — žurnalistams sakė Peskovas.

Maskvos ir Vakarų santykiai pablogėjo dėl padėties Ukrainoje ir aplink Krymą, kuris po referendumo pusiasalyje tapo Rusijos teritorijos dalimi.

Maskva buvo apkaltinta kišimusi ir prieš ją buvo įvestos sankcijos, Rusija atsakė, pradėdama importo pakeitimo kursą. Be to, Rusijos valdžia ne kartą pažymėjo, kad kalbėti su Maskva sankcijų kalba yra neproduktyvu. Rusija ne kartą tvirtino, kad nedalyvauja konflikte Ukrainoje ir nėra Minsko susitarimų objektas.

Tegai:
JAV, Rusija, Vladimiras Putinas, Dmitrijus Peskovas
Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Kremlius sureagavo į Navalno atliktą tyrimą apie Putino "rūmus"

(atnaujinta 17:52 2021.01.20)
Kaip priminė Peskovas, ši tema buvo pradėta prieš trejus ar ketverius metus ir šiuo atveju "pilama iš tuščio į kiaurą"

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas Aleksejaus Navalno tyrimą dėl Vladimiro Putino "rūmų" Gelendžike pavadino nepagrįstais pareiškimais, nesąmone ir kompiliacija.

"Taip, jau susipažinome", — žurnalistams sakė Peskovas.

Pasak jo, "šioje medžiagoje nėra nieko naujo".

"Jūs žinote, kad ši tema buvo pradėta maždaug prieš trejus ar ketverius metus. Ir šiuo atveju, pilama iš tuščio į kiaurą, jau ne kartą bandyta naudoti šias insinuacijas. Ir dažnai net neapkraunant savęs — tai buvo prieš ketverius metus, ir dabar — neapkraunant savęs bent minimaliais bandymais kaip nors ką nors įrodyti, bet bent jau iliustruoti", — RIA Novosti cituoja Kremliaus atstovą.

Jis sako, kad "vienintelė naujovė" šiame tyrime buvo "montažo" naudojimas. "Ten, kažkokių rūmų baseine, yra vaizdai apie Putino maudynes Jenisejuje — filmuota medžiaga, kuri Putinui plaukiant Jenisejuje apskriejo pasaulį. Tai toks sausas pareiškimas", — pridūrė prezidento atstovas spaudai.

Paprašytas patikslinti, ar Kremlių domina informacija, kad Federalinė saugumo tarnyba saugo Navalno medžiagoje nurodytus "rūmus", Peskovas paaiškino: "Jokių sąsajų nei su prezidentu, nei su Kremliumi, todėl mes neturime nei menkiausio noro to domėtis".

Jis sutiko, kad Federalinės saugumo tarnybos darbas yra tiesiogiai susijęs su prezidentu. "Tai visi absoliučiai nepagrįsti teiginiai, žinote, tai yra gryna nesąmonė ir kompiliacija. Ir nieko kito nėra", — sakė Peskovas, atsakydamas į pastabą, kad Federalinė saugumo tarnyba šiuo atveju užsiima "rūmų", kurie tariamai priklauso privatiems asmenims, apsauga.

"Šiuo atveju aš negaliu atsakyti, aš tikrai nesu išsamiai su to susipažinęs, aš nežinau, apie ką tiksliai kalbama", — Peskovas atsakė į žurnalistų klausimą, ar atitinka tikrovę naujojo Navalno filmo dalis, susijusi su dokumentais ir neva buvusių ir anksčiau nežinomų Putino kolegų nuotraukomis.

Tegai:
Kremlius, Aleksejus Navalnas, Vladimiras Putinas
Sausio 21-oji

Kokia šiandien diena: sausio 21-osios šventės

(atnaujinta 16:33 2021.01.20)
Šią dieną 1387 metais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėta diegti katalikybė. Savo vardadienį šiandien švenčia Agnietė, Galiginas, Garsė, Ineza, Inesa, Ineta, Ina

Sausio 21 yra 21-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 344 dienos.

2021 metų sausio 21 dieną saulė saulė teka 08:28, leidžiasi 16:33, dienos ilgis — 8 val. 05 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Agnietė, Galiginas, Garsė, Ineza, Inesa, Ineta, Ina.

Sausio 21-oji Lietuvos istorijoje

1387 metais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėta diegti katalikybė.

1906 metais gimė lietuvių poetas ir vertėjas Konstantinas Snarskis, pasirašinėjęs K.Žvangulio slapyvardžiu. Mirė 1980 m.

1951 metais gimė poetė Česlova Jakštytė.

1967 metais mirė poetas Jovaras (tikrasis vardas — Jonas Krikščiūnas). Gimė 1880 m.

2011 metais 70-metis lietuvių aktorius Juozas Budraitis paguldytas į Sankt Peterburgo ligoninę.

Sausio 21-oji pasaulio istorijoje

1793 metais už valstybės išdavystę giljotinuotas Prancūzijos karalius Liudvikas XVI.

1905 metais gimė garsusis madų dizaineris prancūzas Kristianas Dioras. Mirė 1957 m.

1908 metais Niujorke buvo priimtos taisyklės, draudžiančios moterims rūkyti viešose vietose.

1911 metais pirmą kartą organizuotas Monte Karlo automobilių ralis.

1924 metais nuo kraujo išsiliejimo į smegenis mirė Rusijos bolševikų lyderis Vladimiras Leninas.

1950 metais Londone mirė anglų rašytojas, romano "Gyvulių ūkis" autorius Džordžas Orvelas. Gimė 1903 m.

1954 metais JAV baigtas statyti pirmasis branduolinis povandeninis laivas "Nautilus".

1970 metais Irake, apkaltinus bandymu nuversti vyriausybę, mirties bausmė įvykdyta 12 asmenų.

1976 metais TSRS pirmą kartą pradėti pardavinėti vakarietiški laikraščiai — "Financial Times" ir "New York Times".

1976 metais anglų-prancūzų viršgarsinis lėktuvas "Concord" pradėjo reguliarius skrydžius.

1977 metais Italijoje buvo legalizuoti abortai.

1990 metais Rytų Vokietijos komunistai nušalino nuo pareigų Egoną Krencą bei dar 13 politinio biuro narių, kurie pranašavo Berlyno sienos kritimą.

1998 metais popiežius Jonas Paulius II pradėjo penkių dienų vizitą Kuboje.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai