Эскиз перспективного авиационного комплекса дальней авиации (ПАК ДА, или Изделие 80)

"Mes atsižvelgėme į visas grėsmes": kokie bus nauji Rusijos ginklai

(atnaujinta 16:32 2021.01.13)
Strateginiai raketnešiai Tu-160 ir Tu-95 vis dar yra pagrindinis Rusijos branduolinės triados oro erdvės argumentas, tačiau, nepaisant reguliaraus modernizavimo, jų ištekliai yra riboti

VILNIUS, sausio 13 — Sputnik.  Šias mašinas pakeis perspektyvus tolimojo nuotolio aviacijos kompleksas (TNAK). Gynybos ministerija jau apsisprendė dėl jo išvaizdos, o variklio bandymai prasidės 2021 metais. Apie tai, koks bus naujasis "strategas" — RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo medžiagoje.

Skraidantis sparnas

Gynybos ministerija tikisi, kad TNAK pradės tarnybą pagal dabartinę valstybinę programą, tai yra, iki 2027 metų pabaigos. Kariuomenė patvirtino naujojo orlaivio projektą, susitarė dėl jo savybių ir pasirašė visus gamybai reikalingus sutarties dokumentus.

Ту-95МС
© Фото : Министерство обороны РФ
TU-95 MS

Apie bombonešio prototipo statybų pradžią buvo pranešta praėjusių metų gegužę, gruodį tapo žinoma apie pirmąjį jam surinktą variklį. Bendrovės "UDK Kuznecov" generalinis direktorius Aleksejus Sobolevas teigė, kad jėgainė su RF produkto indeksu pagaminta iš metalo ir ruošiama metų pradžioje numatytiems bandymams stende.

Lygiagrečiai montuojami dar keli varikliai — jie bus išbandyti tiek stende, atkartojančiame aukščio sąlygas, tiek skraidančioje laboratorijoje.

Projektas yra įslaptintas, viešoje erdvėje yra mažai informacijos. Yra žinoma, kad perspektyviame orlaivyje buvo plačiai naudojamos vadinamosios slaptos technologijos. Galingesni, efektyvesni ir ekonomiškesni varikliai skrydžio trukmę pailgins iki 30 valandų (Tu-160 — 25 valandos).

Konstruktoriai pasirinko kitokią fiuzeliažo schemą — TNAK kuriamas pagal "skraidančio sparno" principą. Tai išplės kovos galimybes ir pagerins manevringumą. Kaip RIA Novosti paaiškino gerbiamas Rusijos karo lakūnas Vladimiras Popovas, šis susitarimas taip pat reiškia slaptumą.

"Fiuzeliažo kaip tokio nėra, apkrova tolygiai paskirstyta po sparną", — sako jis.

Pažangus "įdaras"

TNAK bus aprūpinta moderniausia elektronika ir ateinančiais dešimtmečiais bus vykdomas modernizavimas.

"Taip buvo ir anksčiau, mūsų "strategams" Tu-95 jau daugiau nei pusšimtis metų, tačiau jie vis tiek išsprendžia visas užduotis, su kuriomis susiduria", — pabrėžė Popovas.

Elektroninė įranga ir automatizuotos sistemos žymiai padidins manevringumą ir palengvins orlaivio valdymą.

"Britai vienu metu turėjo strateginį bombonešį "Vulkanas", pastatytą pagal "skraidančio sparno" schemą, — prisimena Popovas. — Bet jie to atsisakė, tame tarpe ir dėl pilotavimo sudėtingumo. Galų gale tada buvo tik rankinis valdymas. Taip, daugelį operacijų atliks automatika."

Gaminant fiuzeliažą naudojami naujausi lydiniai ir kompozitai. Per pastaruosius dešimtmečius mokslininkai toli pažengė mažesnio matomumo ir didesnio stiprumo orlaivių medžiagų srityje, o tai yra labai svarbu, kai reikia į orą pakelti kelis šimtus tonų metalo, skristi su juo, laviruoti ir atlaikyti dideles apkrovas.

Стратегический бомбардировщик-ракетоносец Ту-160 во время генеральной репетиции воздушной части парада в честь 75-летия Победы в Великой Отечественной войне в Москве
© Sputnik / Фотохост-агентство
Strateginis raketnešis-bombonešis TU-160

Tuo tarpu ekspertai yra įsitikinę, kad perspektyvus bombonešis greičiausiai bus viršgarsinis, maksimalus kreiserinis greitis — apie tūkstantį kilometrų per valandą.

"Kai nėra stabilizatoriaus, sunku kompensuoti įvairius nardymo ar pikiravimo momentus, — paaiškino Popovas. — Tačiau dizaineriai pasiekė tam tikrą kompromisą. Didelis "skraidančio sparno" plotas leis dirbti žemame aukštyje ir išlaikyti manevringumą šalia žemės ir 20 kilometrų atstumu, kur oras, sparnas sukurs pakankamą pakėlimą. Bombonešis galės nusileisti kuo žemiau, pasisukti aplink reljefą, smogti iš "pasalų" ir efektyviai pulti priešą iš stratosferos ešelonų".

Šaltojo karo veteranai

Tačiau apie serijinę perspektyvaus "stratego" gamybą ir masinius pristatymus kariuomenei kalbėti dar anksti. Nors laiko patikrintų raketnešių tobulinimas tęsiasi. Taigi, 2021 metais turėtų prasidėti giliai modernizuotų bombonešių Tu-160M pristatymas aviacijos ir kosmoso pajėgoms. Per ateinančius septynerius metus tokių orlaivių parkas augs pusantro karto.

Учебно-боевой вылет стратегического ракетоносца Ту-160 с аэродрома Энгельс-2
© Sputnik / Пресс-служба Минобороны РФ
Tu-160

Atnaujinti bombonešiai yra rengiami galingiausio ir didžiausio pasaulyje viršgarsinio lėktuvo Tu-160, sukurto 1970-aisiais kaip atsakas į amerikiečių B-1 "Lancer" viršgarsinį bombonešį, pagrindu. 1992 metais TSRS oro pajėgos turėjo 35 tokias mašinas. Po Tarybų Sąjungos žlugimo 19 išvyko į Ukrainą. Tik aštuoni buvo grąžinti į Rusiją — likusią dalį panaudojo Kijevas.

Tu-160 gamybos Rusijoje atgaivinimo programa buvo pradėta 2015 metais. Pirmasis bandomasis raketnešis, pastatytas kovinio bombonešio pagrindu, pakilo praėjusių metų vasarį. Visi tolesni bus pastatyti nuo nulio. Jie gaus naujus NK-32-02 variklius, kurie padidins skrydžio nuotolį tūkstančiu kilometrų. Taip pat buvo sukurtos modernios borto sistemos, valdymo ir navigacijos priemonės, elektroninės karo sistemos ir ginklų valdymo sistema.

Kitas strateginės aviacijos "senbuvis" yra bombonešis Tu-95. "Lokys", kaip jį vadina NATO, tarnauja nuo 1950-ųjų vidurio. Modernizuotas Tu-95MS buvo gaminamas nuo 1981 metų — tai vienintelis ir greičiausias pasaulyje turbopropelerinis lėktuvas. Maksimalus raketnešio greitis yra 830 kilometrų per valandą. Jis pakelia daugiau nei 20 tonų kovinio krūvio ir įveikia dešimt tūkstančių kilometrų.

Vasarą patobulintas "Lokys" Tu-95MSM padarė pirmąjį skrydį. Kaip ir viršgarsiniai 160, Tu-95 bus aprūpinti pažangiąja ginklų sistema ir orlaivių įranga. Orlaivis turės dar galingesnį variklį, kurio tarnavimo laikas bus ilgesnis. Remiantis kūrėjų informacija, po modernizacijos Tu-95 kovinės savybės padvigubės.

Tegai:
ginklai, Rusija
Dmitrijus Peskovas

Peskovas teigė, kad JAV nėra linkusios plėtoti santykių su Rusija

(atnaujinta 20:31 2021.01.20)
Rusijos prezidento atstovas spaudai teigia, kad Vladimiras Putinas yra ir liks Rusijos bei Amerikos santykių plėtros rėmėjas

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo, yra ir bus santykių su JAV plėtotės šalininkas, tačiau jau keletą metų jo požiūris nebuvo abipusis užsienyje, sakė Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, praneša RIA Novosti.

"Jūs žinote, kad Putinas buvo, yra ir liks Rusijos ir Amerikos santykių plėtros rėmėjas, nes be normalių dviejų galių santykių neįmanoma kalbėti apie stabilų pasaulį. Deja, toks Putino požiūris daugelį metų nebuvo atlieptas užsienyje", — žurnalistams sakė Peskovas.

Maskvos ir Vakarų santykiai pablogėjo dėl padėties Ukrainoje ir aplink Krymą, kuris po referendumo pusiasalyje tapo Rusijos teritorijos dalimi.

Maskva buvo apkaltinta kišimusi ir prieš ją buvo įvestos sankcijos, Rusija atsakė, pradėdama importo pakeitimo kursą. Be to, Rusijos valdžia ne kartą pažymėjo, kad kalbėti su Maskva sankcijų kalba yra neproduktyvu. Rusija ne kartą tvirtino, kad nedalyvauja konflikte Ukrainoje ir nėra Minsko susitarimų objektas.

Tegai:
JAV, Rusija, Vladimiras Putinas, Dmitrijus Peskovas
Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Kremlius sureagavo į Navalno atliktą tyrimą apie Putino "rūmus"

(atnaujinta 17:52 2021.01.20)
Kaip priminė Peskovas, ši tema buvo pradėta prieš trejus ar ketverius metus ir šiuo atveju "pilama iš tuščio į kiaurą"

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas Aleksejaus Navalno tyrimą dėl Vladimiro Putino "rūmų" Gelendžike pavadino nepagrįstais pareiškimais, nesąmone ir kompiliacija.

"Taip, jau susipažinome", — žurnalistams sakė Peskovas.

Pasak jo, "šioje medžiagoje nėra nieko naujo".

"Jūs žinote, kad ši tema buvo pradėta maždaug prieš trejus ar ketverius metus. Ir šiuo atveju, pilama iš tuščio į kiaurą, jau ne kartą bandyta naudoti šias insinuacijas. Ir dažnai net neapkraunant savęs — tai buvo prieš ketverius metus, ir dabar — neapkraunant savęs bent minimaliais bandymais kaip nors ką nors įrodyti, bet bent jau iliustruoti", — RIA Novosti cituoja Kremliaus atstovą.

Jis sako, kad "vienintelė naujovė" šiame tyrime buvo "montažo" naudojimas. "Ten, kažkokių rūmų baseine, yra vaizdai apie Putino maudynes Jenisejuje — filmuota medžiaga, kuri Putinui plaukiant Jenisejuje apskriejo pasaulį. Tai toks sausas pareiškimas", — pridūrė prezidento atstovas spaudai.

Paprašytas patikslinti, ar Kremlių domina informacija, kad Federalinė saugumo tarnyba saugo Navalno medžiagoje nurodytus "rūmus", Peskovas paaiškino: "Jokių sąsajų nei su prezidentu, nei su Kremliumi, todėl mes neturime nei menkiausio noro to domėtis".

Jis sutiko, kad Federalinės saugumo tarnybos darbas yra tiesiogiai susijęs su prezidentu. "Tai visi absoliučiai nepagrįsti teiginiai, žinote, tai yra gryna nesąmonė ir kompiliacija. Ir nieko kito nėra", — sakė Peskovas, atsakydamas į pastabą, kad Federalinė saugumo tarnyba šiuo atveju užsiima "rūmų", kurie tariamai priklauso privatiems asmenims, apsauga.

"Šiuo atveju aš negaliu atsakyti, aš tikrai nesu išsamiai su to susipažinęs, aš nežinau, apie ką tiksliai kalbama", — Peskovas atsakė į žurnalistų klausimą, ar atitinka tikrovę naujojo Navalno filmo dalis, susijusi su dokumentais ir neva buvusių ir anksčiau nežinomų Putino kolegų nuotraukomis.

Tegai:
Kremlius, Aleksejus Navalnas, Vladimiras Putinas
Sausio 21-oji

Kokia šiandien diena: sausio 21-osios šventės

(atnaujinta 16:33 2021.01.20)
Šią dieną 1387 metais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėta diegti katalikybė. Savo vardadienį šiandien švenčia Agnietė, Galiginas, Garsė, Ineza, Inesa, Ineta, Ina

Sausio 21 yra 21-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 344 dienos.

2021 metų sausio 21 dieną saulė saulė teka 08:28, leidžiasi 16:33, dienos ilgis — 8 val. 05 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Agnietė, Galiginas, Garsė, Ineza, Inesa, Ineta, Ina.

Sausio 21-oji Lietuvos istorijoje

1387 metais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėta diegti katalikybė.

1906 metais gimė lietuvių poetas ir vertėjas Konstantinas Snarskis, pasirašinėjęs K.Žvangulio slapyvardžiu. Mirė 1980 m.

1951 metais gimė poetė Česlova Jakštytė.

1967 metais mirė poetas Jovaras (tikrasis vardas — Jonas Krikščiūnas). Gimė 1880 m.

2011 metais 70-metis lietuvių aktorius Juozas Budraitis paguldytas į Sankt Peterburgo ligoninę.

Sausio 21-oji pasaulio istorijoje

1793 metais už valstybės išdavystę giljotinuotas Prancūzijos karalius Liudvikas XVI.

1905 metais gimė garsusis madų dizaineris prancūzas Kristianas Dioras. Mirė 1957 m.

1908 metais Niujorke buvo priimtos taisyklės, draudžiančios moterims rūkyti viešose vietose.

1911 metais pirmą kartą organizuotas Monte Karlo automobilių ralis.

1924 metais nuo kraujo išsiliejimo į smegenis mirė Rusijos bolševikų lyderis Vladimiras Leninas.

1950 metais Londone mirė anglų rašytojas, romano "Gyvulių ūkis" autorius Džordžas Orvelas. Gimė 1903 m.

1954 metais JAV baigtas statyti pirmasis branduolinis povandeninis laivas "Nautilus".

1970 metais Irake, apkaltinus bandymu nuversti vyriausybę, mirties bausmė įvykdyta 12 asmenų.

1976 metais TSRS pirmą kartą pradėti pardavinėti vakarietiški laikraščiai — "Financial Times" ir "New York Times".

1976 metais anglų-prancūzų viršgarsinis lėktuvas "Concord" pradėjo reguliarius skrydžius.

1977 metais Italijoje buvo legalizuoti abortai.

1990 metais Rytų Vokietijos komunistai nušalino nuo pareigų Egoną Krencą bei dar 13 politinio biuro narių, kurie pranašavo Berlyno sienos kritimą.

1998 metais popiežius Jonas Paulius II pradėjo penkių dienų vizitą Kuboje.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai