VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Rusijoje nustatyta beveik pusantro tūkstančio koronaviruso mutacijų, sakė Gaidaro forume "Rospotrebnadzor" vadovė Ana Popova.
Ji pridūrė, kad mutacija yra visiškai natūralus procesas, "virusai negyvena kitaip".
"Mes analizuojame viską, šiuos pokyčius <...>. Pirmieji radiniai su pakitimais, panašiais ar analogiškais (į britų padermę — Sputnik) buvo dar birželio mėnesį", — cituoja departamento vadovę RIA Novosti.
Ji teigė, kad buvo nuspręsta į koronaviruso mutacijų duomenų bazę įtraukti informaciją iš visų laboratorijų, užsiimančių sekvenavimu — DNR ir RNR aminorūgščių ar nukleotidų sekos nustatymu.
Popova pabrėžė, kad niekas nežino, kada baigsis pandemija, tačiau yra supratimas, kaip vystosi epidemijos procesas, o Rusijoje sukurtos priemonės leidžia nekalbėti apie "lokdauną".
"Pas mus viskas veikia. Pas mus ir pavasarį pramonė dirbo 70 proc., visa ekonomika dirbo 70 proc. Mes išmokome gyventi tokiomis sąlygomis", — sakė ji.
Apibendrindama "Rospotrebnadzor" vadovė išreiškė nuomonę, kad koronavirusas ne nustos cirkuliuoti, o liks su mumis ir taps sezoninis.
Gruodžio mėnesį paaiškėjo, kad Jungtinėje Karalystėje buvo atrasta nauja SARS-CoV-2 padermė. JK naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamoji taryba pranešė, kad ši koronaviruso padermė plinta greičiau nei ankstesnė, tačiau nėra duomenų, kad ji būtų pavojingesnė mirštamumo ar ligos eigos prasme. Kitos šalys taip pat paskelbė nustatančios naujas mutacijas.
VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Federacijos tarybos narys Aleksejus Puškovas išjuokė Ukrainos prezidento Vladmiro Zelenskio pasiūlymą padėti Lietuvai masiškai gaminti vakciną nuo koronaviruso.
Savo "Telegram" kanale Rusijos senatorius ironiškai pažymėjo, kad Ukraina turėjo "didžiulę įtaką Europos istorijai".
"Matyt, tai reiškia bendrą Karlo XII ir etmono Mazepos pabėgimą po pralaimėjimo Poltavoje, nėra ko daugiau prisiminti", — parašė jis ir pridūrė, kad pasaulio mokslas, matyt, nežino, kad už viską "skolingas" ukrainiečiams.
"Taigi, galima ir kitiems padėti su "masine vakcinų gamyba" — ypač tada, kai sėdi be vakcinos, be pajėgumų ir be pinigų", — pažymėjo Puškovas.
Antradienio, vasario 23 dienos, rytą į Kijevą atvyko lėktuvas iš Indijos su 500 tūkstančių "Oxford/AstraZeneca" vakcinos dozių. Jau vakare šalies vyriausiasis sanitarijos gydytojas Viktoras Liaška paskelbė apie skiepijimo nuo COVID-19 pradžią.
Trečiadienį, vasario 24 dieną, prasidėjo gyventojų skiepijimo kampanija, pirmąją vakcinaciją atliko reanimatologas Jevgenijus Gorenka iš Čerkasų regioninės ligoninės. Vos per dvi dienas buvo atlikti 1 338 skiepai.
Šiandien Ukrainaoje paskelbta apie šalutinį poveikį po vakcinacijos nuo koronaviruso "Oxford/AstraZeneca" vakcina, visi atvejai nėra sunkūs.
Lietuva savo ruožtu ragina ES nepertraukiamai tiekti vakcinas ir užtikrinti Europos vakcinų prieinamumą Rytų partnerystės šalims.
Lietuva kartu su 12 kitų ES užsienio reikalų ministrų paprašė Europos Komisijos sukurti mechanizmą, kuris padėtų Rytų partnerystės šalims gauti vakciną, ir inicijavo bei pasiūlė pagalbą Ukrainai, kai tik Lietuva turės galimybę pasidalinti vakcinomis.
Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad dar anksti pasakyti, kada galima pradėti tiekti vakcinos perteklių.
VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Rusijos ambasada Lietuvoje sureagavo į Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pareiškimą dėl Krymo priklausymo. Diplomatinė atstovybė pareiškė, kad jokios insinuacijos šiuo klausimu nėra pagrįstos.
"Istorinį pasirinkimą susijungti su Rusija pusiasalio gyventojai padarė referendume, taip realizuodami žmonių apsisprendimo teisę", — sakoma ambasados pranešime Twitter.
Anksčiau Lietuvos užsienio reikalų ministerija palaikė Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą, taip pat pareiškė apie "neteisėtą Krymo ir Sevastopolio aneksiją", Rusijos neva įvykdytą prieš septynerius metus.
Krymas tapo Rusijos regionu po to, kai 2014 metų kovą jame buvo surengtas referendumas, kuriame 96,77 proc. Krymo rinkėjų ir 95,6 proc. Sevastopolio gyventojų pasisakė už prisijungimą prie Rusijos.
Ukraina vis dar laiko Krymą savo, bet laikinai okupuota teritorija. Rusijos vadovybė ne kartą pareiškė, kad Krymo gyventojai demokratiškai, visiškai laikydamiesi tarptautinės teisės ir JT Chartijos, balsavo už susijungimą su Rusija. Pasak Rusijos prezidento, Krymo klausimas "galutinai uždarytas".
VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Vokietijos vyriausybė aptaria keturias galimybes pasiekti kompromisą su JAV dėl "Nord Stream-2", rašo laikraštis "Handelsblatt".
Leidinys gavo ataskaitą apie "Nord Stream-2", kurią JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas išsiuntė į Kongresą. Joje visų pirma sakoma, kad Berlynas ir Vašingtonas rengia aukšto lygio derybas: ne tik JAV, bet ir Vokietijoje jie galvoja, kaip "nutraukti alinamus ginčus" dėl dujotiekio.
Vienas iš Berlyno svarstomų variantų yra vadinamasis sustabdymo mechanizmas, kuris nutrauks tiekimą per "Nord Stream-2", jei Rusija nutrauks arba sustabdys dujų tranzitą per Ukrainą. Svarbiausia — nenaudoti dujotiekio kaip ginklo prieš Ukrainą, rašo laikraštis.
Kitas variantas — derybų metu užšaldyti statybas. Pasak "Handelsblatt", Valstybės departamentas diskutuoja dėl komisijos, kuri spręstų "Nord Stream-2" klausimą, sukūrimo. Spėjama, kad į ją būtų įtraukti ne tik amerikiečiai, bet ir europiečiai.
Trečiasis variantas — padidinti investicinę pagalbą Ukrainai, o tai sušvelnins Vašingtono poziciją. Galiausiai ketvirta galimybė yra tęsti dujotiekio statybą, nepaisant JAV grasinimų.
"Nord Stream-2" projektu numatoma nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, linijas. Jį įgyvendina "Nord Stream 2 AG" su vieninteliu akcininku — "Gazprom". Europos partneriai — "Royal Dutch Shell", "OMV", "Engie", "Uniper" ir "Wintershall" — įsipareigojo iš viso finansuoti projektą 50 proc., t. y. iki 950 milijonų eurų.
"Wintershall Dea" paskelbė, kad baigė investicijas į "Nord Stream-2" statybą, iš viso projekto finansavimui skyrė 730 milijonų eurų. 2020 metais "OMV" ir "Shell" paskelbė visiškai įvykdę savo finansinius įsipareigojimus "Nord Stream-2", o Austrijos "OMV" nurodė, kad kaip paskolos dalį į projektą investavo 730 milijonų eurų. "Nord Stream 2 AG" prašymu visi "Nord Stream-2" projekto užsienio partneriai vienu metu skyrė finansavimą jo statybai.