VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Vladimiras Putinas pirmą kartą po 12 metų pertraukos kalbėjo Pasaulio ekonomikos forume Davose. Rusijos lyderis papasakojo, kaip pasaulis pasikeitė per koronaviruso pandemiją.
Forumas prasidėjo pirmadienį ir pirmą kartą per pusšimtį metų vyksta per interneto transliaciją.
"Žinoma, istorijoje nėra tiesioginių paralelių, tačiau kai kurie ekspertai — ir aš gerbiu jų nuomonę — susieja esamą situaciją su praėjusio amžiaus 30-aisiais. Jūs galite sutikti su šia situacija, galite nesutikti, bet daugeliu atžvilgių — iššūkių, galimų grėsmių mastu ir sudėtingu sisteminiu pobūdžiu — tam tikra analogija visgi akivaizdi".
"Padėtis gali susiklostyti nenuspėjamai ir nekontroliuojamai. Nebent, žinoma, jei nieko nedarysime, kad taip neatsitiktų. Be to, yra tikimybė susidurti su realiu pasaulio vystymosi žlugimu, kuris sukels visų kovas su visais".
"Pajamos išsivysčiusiose šalyse atiteko vienam procentui gyventojų, o likusiųjų neaugo".
"Ekonominių problemų ir nelygybės augimas skaldo visuomenę, sukelia socialinę, rasinę, tautinę netoleranciją, ir tokia įtampa kyla net tose šalyse, kuriose, atrodo, yra įsitvirtinusios pilietinės ir demokratinės institucijos, kurios skirtos išlyginti ir užgesinti tokius reiškinius ir ekscesus".
"Pasaulio bankas apskaičiavo, kad, pavyzdžiui, Kinijoje žmonių, turinčių mažesnes pajamas, skaičius sumažėjo nuo 1,1 milijardo 1990 metais iki mažiau nei 300 milijonų pastaraisiais metais. Tai tikrai yra Kinijos sėkmė. Rusijoje — nuo 64 milijonų žmonių 1999 metais iki maždaug penkių milijonų šiuo metu. Ir mes manome, kad tai yra judėjimas pirmyn mūsų šalyje. Beje, svarbiausia kryptimi".
"Silpnėja tarptautinės institucijos, daugėja regioninių konfliktų, blogėja ir pasaulinė saugumo sistema. <...> Prieštaravimai vis dar sukasi, kaip sakoma, spirale".
"Galime tikėtis agresyvesnio praktinių veiksmų pobūdžio (politikoje — Sputnik), įskaitant spaudimą toms šalims, kurios nesutinka su paklusnių valdomų palydovų vaidmeniu. Prekybos barjerų naudojimas, neteisėtos sankcijos, finansinių priemonių, technologinės, informacinės sferų apribojimai — toks žaidimas be taisyklių kritiškai padidina vienašališko karinės jėgos panaudojimo riziką, tai yra pavojus", — pabrėžė jis.
"Kaip žinia, nesugebėjimas ir nenoras išspręsti tokių problemų iš esmės XX amžiuje virto Antrojo pasaulinio karo katastrofa. Žinoma, dabar toks pasaulinis karštas konfliktas, tikiuosi, yra neįmanomas. Labai tikiuosi. Tai reikštų civilizacijos pabaigą".
"Akivaizdu, kad era, susijusi su bandymais sukurti centralizuotą, vienpolę pasaulio tvarką, ši era jau baigėsi. Bet iš esmės ji ir neprasidėjo. Buvo bandyta tik judėti šia kryptimi. Bet ir tai jau praėjo. Tokia monopolija — ji tiesiog savo prigimtimi prieštaravo kultūrinei, istorinei mūsų civilizacijos įvairovei".
"Technologiniai milžinai, pirmiausia skaitmeniniai milžinai, pradėjo užimti vis svarbesnį vaidmenį visuomenės gyvenime. Dabar apie tai kalbama daug, ypač apie įvykius, vykusius (JAV — Sputnik) per rinkimų kampaniją. Ir tai jau nėra tam tikri ekonominiai milžinai, kai kuriose srityse jie jau de facto konkuruoja su valstybe", — sakė jis.
"Mieli draugai, visi žinome, kad konkurencija, šalių varžymasis pasaulio istorijoje nesibaigė ir nesiliauja, ir niekada nesiliaus, o prieštaravimai, interesų susidūrimai iš tikrųjų yra natūralus dalykas tokiam sudėtingam organizmui kaip šiandieninė žmogaus civilizacija. Tačiau lūžio metu ne kliudė, o atvirkščiai, skatino suvienyti pastangas svarbiausiose, išties lemtingose srityse. Ir man atrodo, kad dabar yra būtent toks laikotarpis".
"Mes matome, kad masinė vakcinacija šiandien yra prieinama pirmiausia išsivysčiusių šalių piliečiams, tuo tarpu šimtai milijonų planetos žmonių neturi net vilties tokiai apsaugai. Praktiškai tokia nelygybė gali reikšti bendrą grėsmę".
"Pasaulio bendruomenė turėtų sudaryti sąlygas mokslininkams ir specialistams dirbti kartu, kad būtų galima suprasti, kodėl ir kaip atsiranda, pavyzdžiui, koronaviruso mutacijos, kuo skirtingos padermės skiriasi viena nuo kitos".
"Europa ir Rusija šiuo požiūriu, ekonominiu požiūriu, yra visiškai natūralios partnerės. Ir mokslo bei technologijų plėtros požiūriu. <...> Čia svarbu tik vienas dalykas: sąžiningas požiūris į dialogą. Turime atsikratyti praeities fobijų. Vidaus politiniuose procesuose atsikratyti visų problemų, kurias paveldėjome iš praėjusių amžių, ir žvelgti į ateitį. <...> Mes esame pasirengę tam, mes to norime, mes to sieksime. Tačiau meilė neįmanoma, jei ji deklaruojama tik vienoje pusėje, ji turi būti abipusė".
VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Perspektyvios važiuoklės ypatybės leidžia ant jos montuoti ginklų kompleksą su tokia pat patranka, kaip ir ant savaeigio "Sprut-SD", paaiškino Karo pramonės įmonės generalinis direktorius Aleksandras Krasovickis. Apie tai, kokią vietą gali užimti ratiniai tankai, RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.
Pasak Krasovickio, ratinės platformos "Bumerang" kūrimas jau beveik baigtas, šarvuočio "K-16" valstybiniai bandymai planuojami iki metų pabaigos. Pasak inžinierių, projektuojant buvo panaudoti moderniausi mokslo ir technologijų pasiekimai. Tolesni planai apima perspektyvaus "K-17" BMP, specialios paskirties transporto priemonių ir kitų pavyzdžių testavimą. Karinės pramonės įmonės generalinis direktorius pabrėžė, kad spartus ratinių tankų, pagrįstų "Bumerang" platforma, sukūrimas nėra pramonės problema.
Nors tokia technika buvo sukurta Tarybų Sąjungoje, Rusijos kariuomenėje nebuvo ratinių tankų — tai neoficialus šarvuočių šeimos, turinčios galingą ginklą 360 laipsnių kampu besisukančiame bokštelyje, pavadinimas. Nors šios mašinos savo apimtimi nusileidžia vikšrinėms mašinoms, greičiu, manevringumu ir galios rezervu pastarąsias gerokai pranoksta.
"Ratiniai tankai yra populiarūs šalyse, kuriose yra jiems tinkamas gruntas, — RIA Novosti sako karo ekspertas Aleksejus Leonkovas. — Pagrindinis kovinis tankas, galima sakyti, suges po dešimties tūkstančių kilometrų, o šarvuotis su patranka nukeliaus visus šimtą tūkstančių".
Eksperto teigimu, tokie tankai būtų naudingi Rusijos kariuomenei Centrinėje Azijoje, kur geležinkelių pralaidumas yra palyginti silpnas: ratiniais šarvuočiais daug lengviau važiuoti greitkeliais. Be to, tokia technika padėtų patruliuojant — kad ir Sirijoje. Dabar karo policija juda šarvuotąja technika "Tiger" ir "BTR-82A".
Leonkovas pabrėžė, kad perspektyvus tankas, kaip ir šarvuotas transporteris, sugeba įveikti vandens kliūtis, šaudyti judėdamas ir plūduriuodamas. Dėl savo galingos ginkluotės jis gali būti naudojamas ir reiduose, ir kombinuotose operacijose — žvalgyboje, patruliavime ir postuose.
Taip pat pažymėtinas švelnesnis ratinių transporto priemonių poveikis keliui. Ne paslaptis, kad plieniniai tankų vikšrai suardo net patį kiečiausią asfaltą. Štai kodėl sunkiasvorės šarvuotos transporto priemonės įprastai gabenamos specialiais traktoriais-transporteriais. Pakrovimas ir iškrovimas užima daug laiko, o ratinis tankas yra pasirengęs stoti į mūšį iš karto ir be specialaus parengimo.
Kovinis skyrius su 125 mm patrankomis, kaip ir savaeigis "Sprut-SD", sukurtas specialiai oro desanto pajėgoms, laikomas pagrindine perspektyvaus tanko ginkluote. Lygiavamzdis 2A75 ant stabilizuotos sistemos su automatiniu krautuvu ir 40 šovinių apkrova yra panašus į T-72 ir T-90 tankų 2A46M ginklus. Savaeigis ginklas šaudo visų rūšių tinkamo kalibro šaudmenimis, taip pat prieštankinėmis valdomomis raketomis.
Pagalbinė kovinio skyriaus ginkluotė yra 7,62 mm PKT kulkosvaidis, suporuotas su ginklu.
Su šia įranga patrankinis "Bumerang" gali tapti galingiausiu ratiniu tanku pasaulyje. Didžioji dauguma šios klasės karinės technikos Vakarų ir Rytų šalyse turi iki 105 milimetrų kalibro ginklus. Ratiniai tankai yra naudojami keliose NATO šalyse ir Azijos regione.
Tai amerikietiškas M1128 MGS ant "Stryker" platformos, prancūziškas AMX-10RC, japoniškas MCV, itališkas "Centauro". 2010-ųjų pradžioje Gynybos ministerija vedė derybas su Roma dėl "Centauro" partijos pirkimo sausumos pajėgoms. Kelios transporto priemonės net buvo atvežtos išbandyti į Rusiją, tačiau reikalas nepajudėjo toliau: Italijos ratiniai tankai neatitiko Rusijos karinės įrangos patikimumo reikalavimų.
Perspektyvinė ratinė platforma "Bumerang" pirmą kartą buvo pademonstruota Pergalės dienos parade 2015 metais. Įranga šioje bazėje yra pastebimai didesnė ir galingesnė nei kitų tarybinių ir rusiškų BTR šeimos šarvuočių.
Užmiestyje "YaMZ-780" variklis, kurio galia yra 750 arklio galių, leidžia pasiekti iki 100 kilometrų per valandą greitį. Variklio skyrius yra priekinėje dalyje, kas leidžia įlaipinti ir išlaipinti desantą iš galinės dalies. "Bumerang" šeimos mašinos turi daugiasluoksnius šarvus su keramika, o tai yra daug patikimiau nei homogeniška apsauga.
Galingiausiu "Bumerang" šeimos šarvuočiu laikomas "K-17" ratinis BMP su "Bumerang-BM" nuotoliniu būdu valdomu universaliu koviniu moduliu. Ginkluotė — 30 mm automatinė patranka 2A42 su atrankiniu šaudmenų tiekimu ir amunicijos talpa iki 500 šovinių, prieš tankus — du ATGM "Kornet" paleidimo įrenginiai.
Yra rimtesnis variantas. Vienas iš galimų "K-17" kovinių modulių yra AU-220M "Baikal" su 57 mm patrankomis, kurių šaudymo greitis siekia 120 šūvių per minutę. Manoma, kad jo šaudmenų galios pakanka kovai su visomis šiuolaikinėmis vakarų pėstininkų kovos mašinomis. Be to, 57 milimetrų kalibras efektyviai sunaikins bepiločius orlaivius, tarp jų ir mažus, iki 12 kilometrų atstumu.
VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Federacijos tarybos narys Aleksejus Puškovas išjuokė Ukrainos prezidento Vladmiro Zelenskio pasiūlymą padėti Lietuvai masiškai gaminti vakciną nuo koronaviruso.
Savo "Telegram" kanale Rusijos senatorius ironiškai pažymėjo, kad Ukraina turėjo "didžiulę įtaką Europos istorijai".
"Matyt, tai reiškia bendrą Karlo XII ir etmono Mazepos pabėgimą po pralaimėjimo Poltavoje, nėra ko daugiau prisiminti", — parašė jis ir pridūrė, kad pasaulio mokslas, matyt, nežino, kad už viską "skolingas" ukrainiečiams.
"Taigi, galima ir kitiems padėti su "masine vakcinų gamyba" — ypač tada, kai sėdi be vakcinos, be pajėgumų ir be pinigų", — pažymėjo Puškovas.
Antradienio, vasario 23 dienos, rytą į Kijevą atvyko lėktuvas iš Indijos su 500 tūkstančių "Oxford/AstraZeneca" vakcinos dozių. Jau vakare šalies vyriausiasis sanitarijos gydytojas Viktoras Liaška paskelbė apie skiepijimo nuo COVID-19 pradžią.
Trečiadienį, vasario 24 dieną, prasidėjo gyventojų skiepijimo kampanija, pirmąją vakcinaciją atliko reanimatologas Jevgenijus Gorenka iš Čerkasų regioninės ligoninės. Vos per dvi dienas buvo atlikti 1 338 skiepai.
Šiandien Ukrainaoje paskelbta apie šalutinį poveikį po vakcinacijos nuo koronaviruso "Oxford/AstraZeneca" vakcina, visi atvejai nėra sunkūs.
Lietuva savo ruožtu ragina ES nepertraukiamai tiekti vakcinas ir užtikrinti Europos vakcinų prieinamumą Rytų partnerystės šalims.
Lietuva kartu su 12 kitų ES užsienio reikalų ministrų paprašė Europos Komisijos sukurti mechanizmą, kuris padėtų Rytų partnerystės šalims gauti vakciną, ir inicijavo bei pasiūlė pagalbą Ukrainai, kai tik Lietuva turės galimybę pasidalinti vakcinomis.
Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad dar anksti pasakyti, kada galima pradėti tiekti vakcinos perteklių.
VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Gelbėtojai Amerikos mieste Silvertone, Oregone, išgelbėjo pensininkę, įkritusią į 16 metrų šulinį, praneša "The Oregonian".
Vasario 18 dienos rytą 80 metų moteris įkrito pro medinį šulinį dengusį dangtį. Ji įkrito į 16 metrų gylį, iš dalies paniro į vandenį, tačiau išgyveno.
Kaimynas pasidarė virvines kopėčias ir nusileido į šulinį, kad palaikytų moterį virš vandens, kol atvyks gelbėtojai.
Gelbėtojai nukentėjusiąją ištraukė iš šulinio. Ji buvo sąmoninga, tačiau patyrė traumų ir hipotermiją. Sunkios būklės paguldyta į ligoninę.
Anksčiau pranešta, kad ketverių metų berniukas JAV Teksaso valstijoje įkrito į 13 metrų gylio šulinį ir ten praleido kelias valandas, kol gelbėtojai jį surado.