Sputnik V, archyvinė nuotrauka

"Lancet" paskelbė trečiojo "Sputnik V" tyrimo etapo rezultatus

(atnaujinta 17:42 2021.02.02)
Recenzuotų tyrimų rezultatų duomenimis, vakcina suteikia visišką apsaugą nuo sunkių naujos koronavirusinės infekcijos atvejų

VILNIUS, vasario 2 — Sputnik. Mokslinis žurnalas "Lancet" paskelbė Rusijos koronaviruso vakcinos "Sputnik V" klinikinių tyrimų trečiojo etapo rezultatus, pranešė Rusijos tiesioginių investicijų fondas (RTIF). 

Rusijos sveikatos apsaugos ministerija "Sputnik V" užregistravo 2020 metų rugpjūtį. Vakciną sukūrė Gamalėjaus centras su RTIF parama. Vakcina buvo sukurta, remiantis gerai ištirta žmogaus adenovirusinių vektorių platforma. Tai pirmasis pasaulyje registruotas preparatas, skirtas COVID-19 profilaktikai. 

"Gamalėjaus centras ir RTIF skelbia apie "The Lancet", vieno iš seniausių ir labiausiai gerbiamų medicinos žurnalų pasaulyje, "Sputnik V" vakcinos trečios fazės klinikinio tyrimo rezultatus ir jos veiksmingumą ir saugumą", — teigiama fondo pranešime. 

RTIF generalinis direktorius Kirilas Dmitrijevas pavadino šią publikaciją svarbiu įvykiu kovojant su pandemija. "The Lancet" paskelbti duomenys įrodo, kad "Sputnik V" yra ne tik pirmoji pasaulyje registruota vakcina, bet ir viena geriausių. Remiantis nepriklausomų ekspertų surinktais ir įvertintais bei žurnale "The Lancet" paskelbtais duomenimis, ji visiškai apsaugo nuo sunkių koronaviruso ligos atvejų", — pažymėjo jis. 

Vakcina žmonijai 

Pasak Gamalęjaus centro direktoriaus Aleksandro Gincburgo, tarptautinio ekspertų "Sputnik V" klinikinių tyrimų rezultatų įvertinimo publikacija yra didžiulė sėkmė pasaulinėje pandemijos akistatoje. 

"Rusijos vakcinos saugumą ir aukštą efektyvumą patvirtina pateikti patikimi moksliniai duomenys, ir aš džiaugiuosi galėdamas pasveikinti visą Gamalėjaus centro komandą su šiuo išskirtiniu pasiekimu. Žmogaus adenovirusų pagrindu jau sukurtos kelios vakcinos, ir ši priemonė yra viena perspektyviausių kuriant naujus preparatus ateityje", — įsitikinęs Gincburgas. 

"Tik trijų vakcinų pasaulyje, įskaitant "Sputnik V", veiksmingumas viršija 90 %, o "Sputnik V" lenkia kitas šios kategorijos vakcinas saugumo ir platformos patvirtinimo, patogumo transportuoti dėl +2 ar +8 laipsnių temperatūros režimo požiūriu ir prieinamesnės kainos. "Sputnik V" yra vakcina visai žmonijai", — pridūrė Dmitrijevas. 

"Sputnik V" jau užregistruota 16 šalių: Rusijoje, Baltarusijoje, Serbijoje, Argentinoje, Bolivijoje, Alžyre, Palestinoje, Venesueloje, Paragvajuje, Turkmėnistane, Vengrijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Irane, Gvinėjos Respublikoje, Tunise ir Armėnijoje. Vakcinos registravimo procesą taip pat inicijavo Europos vaistų agentūra (EVA) ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). 

III fazės rezultatai 

Trečiojo klinikinių tyrimų etapo metu "Sputnik V" parodė aukštą veiksmingumo, imunogeniškumo ir saugumo lygį. 

Vakcinos veiksmingumas buvo 91,6 %, remiantis 19 866 savanorių, gavusių pirmąją ir antrąją vakcinos ar placebo injekcijas, duomenų analize. Tuo metu, kai buvo pasiektas galutinis kontrolės taškas, buvo 78 patvirtinti koronaviruso atvejai. 

Tuo tarpu "AstraZeneca" efektyvumas — 62,1 %, "Sinovac" — 50,4 %, "Sinopharm" — 79,3 %. Derinys su vienu iš dviejų "Sputnik V" komponentų dabar padeda "AstraZeneca" padidinti vakcinos efektyvumą nuo 62,1 % iki aukštesnio lygio. 

Svarbus tyrimo dalykas buvo savanorių, vyresnių nei 60 metų, dalyvavimas (vyriausias vakcinos grupės dalyvis buvo 87 metų, o placebo grupėje — 84 metų). Pagyvenusių žmonių saugos balai buvo aukšti. Veiksmingumas 2 144 savanoriams, vyresniems nei 60 metų, buvo 91,8 % ir statistiškai nesiskyrė nuo duomenų, gautų 18–60 metų savanorių grupėje. 

"Remiantis recenzuotų tyrimų rezultatais, vakcina suteikia visišką apsaugą nuo sunkių naujos koronaviruso infekcijos atvejų. Visi 20 patvirtintų sunkių koronaviruso atvejų buvo užregistruoti placebo grupėje ir nė vienas vakciną gavusių asmenų grupėje", — pabrėžė RTIF. 

Daugiau nei 98 % vakcinos grupės savanorių išsivystė humoralinis imuninis atsakas, o 100 % — ląstelinis imuninis atsakas. 

Tyrimas parodė, kad neutralizuojančių antikūnų lygis savanoriams, paskiepytiems "Sputnik V", yra 1,3–1,5 karto didesnis nei antikūnų lygis pacientams, kuriems buvo koronavirusas. Kitos vakcinos parodė beveik tą patį ar mažesnį antikūnų kiekį, palyginti su žmonių, kurie sirgo koronavirusu, lygiu, RIA Novosti sakė RTIF. 

"Sputnik V" taip pat pademonstravo aukštus saugos rodiklius. Dauguma nepageidaujamų reiškinių (94 %) buvo lengvi. Sunkių alerginių reakcijų ir anafilaksinio šoko nebuvo. Vakcinuotų asmenų grupėje sunkių nepageidaujamų reiškinių lygis buvo žemesnis nei kitų vakcinų: "Sputnik V" — 0,27 % (procentais nuo paskiepytų asmenų skaičiaus), "AstraZeneca" — 0,66 %, "Pfizer" — 0,58 %, "Moderna" — 0,97 %. Nepriklausomo duomenų stebėjimo komiteto išvados patvirtino, kad nebuvo jokių su vakcina susijusių nepageidaujamų reiškinių. 

"Sputnik V" privalumai 

"Sputnik V" yra viena iš trijų vakcinų pasaulyje, kurios veiksmingumas viršija 90 %. Kartu ji turi daug privalumų: 

  • gerai ištirta ir labai efektyvi žmogaus adenovirusinių vektorių platforma, jos saugumas įrodytas dešimtmečių laikotarpiu; 
  • žema kaina, palyginti su kitose platformose esančiomis vakcinomis (mažiau nei dešimt dolerių už dozę, tai yra du ar tris kartus pigiau nei kitos vakcinos, kurių veiksmingumas viršija 90 %); 
  • mažiau griežti reikalavimai transportuojant, kai temperatūros režimas yra +2 ar +8 laipsnių Celsijaus, o tai užtikrina lengvą logistiką po visą pasaulį. 

Vakcinų, pagrįstų žmogaus adenovirusais, saugumas patvirtintas daugiau nei 75 tarptautinėse publikacijose ir 250 klinikinių tyrimų, atliktų visame pasaulyje per du dešimtmečius (žmogaus adenovirusų naudojimo vakcinose istorija prasidėjo 1953 metais).

Adenovirusiniai vektoriai yra genetiškai modifikuoti paprasto peršalimo virusai, kurie negali daugintis žmogaus organizme. Naudojant vakciną "Sputnik V", pats koronavirusas nepatenka į organizmą, vakcinoje yra tik genetinė informacija apie jo išorinio baltymo apvalkalo dalį — vadinamuosius "spyglius", kurie sudaro "karūną". Tai visiškai pašalina infekcijos galimybę dėl vakcinacijos, tuo pačiu leidžiant susidaryti stabiliam imuniniam atsakui. 

Dviejų skirtingų vektorių, pagrįstų žmogaus adenoviruso serotipais Ad5 ir Ad26, naudojimas leidžia veiksmingiau apsaugoti nuo koronaviruso, palyginti su vakcinomis, kurios naudoja tą patį vektorių dviem injekcijoms. Dėl dviejų skirtingų vektorių naudojimo "Sputnik V" vakcina neturi galimo neutralizuojančio poveikio, kuris leidžia užsitikrinti ilgą ir ilgiau besitęsiantį imuninį atsaką. 

Ekspertai palankiai vertina trečiojo etapo rezultatus 

Dauguma Vakarų šalių ekspertų teigiamai įvertino leidinio "Lancet" publikaciją ir pažymėjo Rusijos vakcinos veiksmingumą, saugumą ir logistikos paprastumą. 

Eilė vakcinavimui Berlyne, archyvinė nuotrauka
© AFP 2021 / TOBIAS SCHWARZ

"Čia pateikti rezultatai yra labai aiškūs ir įtikinamai įrodyti moksliniai principai. Tai reiškia, kad kita vakcina dabar gali papildyti atsparumo prieš siautėjančią koronaviruso infekcijos pandemiją gretas", — sakė Didžiosios Britanijos mokslininkai Ianas Džounsas (Ian Jones) iš Redingo universiteto ir Polė Roi (Polly Roy) iš Londono higienos ir atogrąžų medicinos mokyklos. 

"Vakcina yra 100 % veiksminga siekiant užkirsti kelią sunkioms ligoms ar mirčiai, ir tai yra svarbiausias parametras — visi galime susidoroti su lengva sloga, svarbu nepatekti į ligoninę ir neturėti didelių komplikacijų", — sakė Hildegund Ertl, medicinos daktarė iš JAV Vistaro instituto Vakcinų ir imunoterapijos centro. 

Ertl pažymėjo, kad net po pirmosios "Sputnik V" injekcijos apsaugos nuo ligos lygis buvo 87,6 %. Taigi, ji yra efektyvesnė už "AstraZeneca" ar "Johnson & Johnson" vakcinas. Ertl mano, kad "Sputnik V", kuri, skirtingai nei vienodai veiksmingos "Pfizer" ir "Moderna" RNR vakcinos, gali būti laikoma šaldytuve, padės kovoti su pasauline COVID-19 pandemija. 

"Tai neabejotinai gera žinia, nes šią dvigubos formulės vakciną yra gana lengva pagaminti ir įdiegti, atsižvelgiant į numatomą pasaulinį vakcinų trūkumą ir logistinius iššūkius platinant ir pradedant skiepus daugybe temperatūrai jautresnių vakcinų, kurios neseniai buvo patvirtintos naudojimui ekstremaliosiomis sąlygomis", — sakė Sesilis Čerkinskis (Cecil Czerkinsky), Prancūzijos nacionalinio sveikatos ir medicinos tyrimų instituto "Inserm" tyrimų vadovas. 

Rytų Anglijos universiteto medicininės mikrobiologijos profesorius Deividas Livermoras (David Livermore) pažymėjo, kad "Sputnik V" yra pirmoji žmogaus adenovirusinio vektoriaus vakcina, pasiekusi 90 % efektyvumo ribą, kaip ir "Pfizer" ir "Moderna", pagrįstos RNR technologija". 

"Šiuo metu pasauliui reikalingos visos geros vakcinos nuo COVID-19", — apibendrino Livermoras. 

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
Sputnik V, COVID-19, koronavirusas
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (270)
Jūrų prekybos uostas Ust Luga

Baltarusija pradėjo pristatyti savo naftos produktus į Rusijos uostus

(atnaujinta 14:51 2021.03.06)
Planuojama, kad 2021–2023 metais Baltarusijos įmonės Rusijos uostuose perkraus daugiau kaip 9,8 mln. tonų krovinių

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Pirmosios Baltarusijos naftos produktų siuntos pristatomos į Rusijos uostus nuo kovo 5 dienos, praneša Rusijos transporto ministerija.

"Kovo 5 dieną į terminalą "Portenergo", jūrų uostą Ust-Lugą keliais traukiniais buvo išsiųsta daugiau nei 5000 tonų baltarusiško benzino", — ministerijos pranešimą cituoja RIA Novosti

Siuntėjas buvo AB "Mozyrio naftos produktų gamykla". Krovinys į "Portenergo" terminalą atvyks kovo 9 dieną.

Antroji siunta iš "Mozyrio NPG" įvyko kovo 6 dieną - buvo išsiųsta 3,6 tūkst. tonų mazuto partija. Krovinys bus perkrautas į Sankt Peterburgo jūrų uostą.

Vasario 19 dieną Maskva ir Minskas pasirašė tarpvyriausybinį susitarimą dėl bendradarbiavimo Baltarusijos naftos produktų, skirtų eksportuoti į trečiąsias šalis per Rusijos jūrų uostus, gabenimo ir perkrovimo srityje. Dokumente numatyta, kad Baltarusijos įmonės 2021–2023 metais Rusijos uostuose perkraus daugiau kaip 9,8 mln. tonų krovinių.

Praėjusių metų rugpjūtį Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka paskelbė apie galimą prekybos srautų persiorientavimą iš Baltijos uostų. Rugsėjį Rusijos ir Baltarusijos ministrų pirmininkų derybose buvo aptartas naftos srautų perkėlimas iš Lietuvos uostų į Rusijos uostus, tarp jų ir į Ust Lugą. Taip pat rugsėjį Aleksandras Novakas, tuometinis Rusijos Federacijos energetikos ministerijos vadovas, sakė, kad svarstoma galimybė perkelti naftos produktų srautus iš Baltijos uostų į šiaurės vakarų Rusijos uostus (Ust Lugą, Primorską, Vysocką, Sankt Peterburgą). 

Tegai:
Rusija, Baltarusija
Dar šia tema
Muitininkai vilkiku gabentame silkių krovinyje rado kontrabandinių rūkalų
Pralaimėjo ir liko viena: Lietuva panikuoja dėl Baltarusijos krovinių praradimo
Mirtina avarija Trakų rajone: "Audi" susidūrė su krovininiu automobiliu
Daiginti grūdai

Į Kaliningradą neleista įvežti 20 tonų daigintų grūdų Lietuvos

(atnaujinta 23:32 2021.03.04)
Paieškos metu paaiškėjo, kad fitosanitariniame pažymėjime ir gabenimo dokumentuose esantys duomenys nesutampa

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Į Kaliningradą neleista įvežti 20 tonų daigintų grūdų, pranešė Kaliningrado srities "Rosselchoznadzor" administracijos spaudos tarnyba.

Incidentas įvyko praėjusią savaitę pasienyje su Lietuva esančiame Černyševskojės (Kybartų) pasienio punkte. Prekių kilmės šalys — Suomija, Lietuva.

Paieškos metu paaiškėjo, kad fitosanitariniame pažymėjime ir gabenimo dokumentuose esantys duomenys nesutampa.

Todėl prekės buvo grąžintos į eksportuojančią šalį.

Tegai:
Lietuva, Kaliningradas, Rosselchoznadzor
Dar šia tema
"Rosselchoznadzor" vadovė papasakojo, kada galėtų baigtis COVID-19 pandemija
Į Rusiją neleista įvežti daugiau nei 26 tūkst persikų sodinukų iš Lietuvos
Rusija neįleido apie 25 kg produktų iš Lietuvos
Automobiliai

Vasarį naujų lengvųjų automobilių registravimas smuko beveik 43%

(atnaujinta 08:07 2021.03.06)
2021 metų sausį-vasarį Lietuvoje iš viso įregistruota 5 118 naujų lengvųjų automobilių, tai yra net 44,0% mažiau nei praėjusiais metais (9 138 vnt.)

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Vasarį Lietuvos naujų lengvųjų automobilių registravimas sumažėjo 42,9% iki 2 574 vnt., kai 2020 metais vasarį šalyje buvo įregistruoti 4 508 automobiliai. Apie tai pranešė "AutoTyrimai".

Reeksportas ir toliau išlieka reikšmingu rinkos veiksniu: 586 įregistruoti nauji automobiliai (iš jų — 533 "Fiat" ir 48 "Jeep") buvo išregistruoti dar iki mėnesio pabaigos, o dar 14 bus išregistruota artimiausiu metu. Tačiau būtent reeksporto apimčių smarkus sumažėjimas ir sąlygojo bendrą rinkos nuosmukį.

Vasarį asmeninių automobilių registravimas sumažėjo 47,4% iki 2 239 vnt., tačiau lengvųjų komercinių transporto priemonių apimtis išaugo 32,9% iki 335 vnt.

Praeitą mėnesį Lietuvos naujų automobilių rinkoje pirmavo "Fiat" markė (881 vnt.), antroje vietoje liko "Toyota" (331), trečiąją vietą užėmė "Volkswagen" (243), ketvirtą — "Škoda" (160), penktą — "Renault" (114). Tarp prestižinių markių pirmavo BMW (48 vnt.).

Vasarį tarp asmeninės paskirties automobilių pirmavo "Fiat 500" (856 vnt.), "Toyota RAV4" (134), "Volkswagen Tiguan" (89), "Škoda Octavia" (76) ir "Jeep Compass" (48). Tarp lengvųjų komercinių automobilių populiariausi buvo "Renault Master" (77 vnt.) ir "Volkswagen Caddy" (36).

2021 metų sausį-vasarį Lietuvoje iš viso įregistruota 5 118 naujų lengvųjų automobilių, tai yra net 44,0% mažiau nei praėjusiais metais (9 138 vnt.).

Tegai:
automobiliai, Lietuva
Dar šia tema
Lietuvoje naudotų automobilių rinka smuko beveik perpus
Dėl pavasario polaidžio ribojamas sunkiasvorio transporto eismas