Holokausto aukų atminimo diena

Paralelės tarp TSRS ir nacistinės Vokietijos nepriimtinos, pareiškė diplomatas

(atnaujinta 17:55 2021.02.15)
Baltijos šalių įstojimas į Sovietų Sąjungą nebuvo vienašalis, jis taip pat įvyko pagal susitarimą, pažymėjo Rusijos ambasadorius

VILNIUS, vasario 15 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Japonijoje Michailas Galuzinas atsakė į straipsnį, kurį Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną paskelbė Lietuvos ir Japonijos užsienio reikalų ministrai. Jo komentaras paskelbtas Izraelio laikraštyje "The Jerusalem Post".

Anksčiau tame pačiame leidinyje pasirodė medžiaga apie japonų diplomatą Čiunę Sugiharą (Chiune Sugihara), kuris Antrojo pasaulinio karo pradžioje išgelbėjo tūkstančius žydų nuo nacių. Šiame straipsnyje buvo kalbama apie Sovietų Sąjungos vykdytą Lietuvos "okupaciją". Rusijos užsienio reikalų ministerija sukritikavo straipsnį, pareikšdama, kad Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną Lietuvos ir Japonijos ministrai panaudojo iškreiptai Antrojo pasaulinio karo įvykių vizijai skatinti.

Rusijos ambasadorius Japonijoje savo ruožtu pažymėjo, kad diplomatų straipsnis glumina daugeliu atžvilgių. Jis pažymėjo, kad straipsnyje nebuvo nė žodžio apie tai, jog 1945 metų sausio 27 dieną sovietų kariuomenė išlaisvino Aušvicą — būtent ši diena buvo pasirinkta kaip įsimintina data.

"Šiame kontekste nepriimtinos paralelės tarp TSRS ir nacistinės Vokietijos veiksmų per Antrąjį pasaulinį karą atrodo ypač piktinamai. Autoriai nepagrįstai kaltina Sovietų Sąjungą okupacijos kartu su naciais vykdymu Lenkijos, keleto Europos valstybių, tarp jų ir Lietuvos, atžvilgiu", — pažymi Galuzinas.

Jis pabrėžė, kad egzistavo reali grėsmė, jog nacistinė Vokietija panaudos Baltijos šalis kaip placdarmą, kad pultų TSRS. Šiomis sąlygomis Maskvai teko įvesti papildomus karius į Baltijos šalis, tačiau tai buvo padaryta pagal dvišalius 1939 metų abipusės pagalbos dokumentus ir jų vadovų pritarimą.

"Tai nereiškė, kad jų suverenitetas buvo perduotas TSRS. Vėliau Baltijos šalių įstojimas į TSRS nebuvo vienašalis, jis taip pat įvyko pagal susitarimą", — pareiškė diplomatas.

Galuzinas pažymėjo, kad Lietuvos ir Japonijos užsienio reikalų ministrai nemini, jog tarp Tokijaus ir nacistinės Vokietijos buvo aljansas, o Japonijos diplomatas Čiunė Sugihara nebuvo iškilmingai sutiktas sugrįžęs namo.

"Pagaliau, straipsnis atrodo ypač dviprasmiškas, jei prisimintume, kad būtent Raudonoji armija pradėjo išlaisvinimo misiją Europoje, taip išgelbėdama visas tautas nuo sunaikinimo, pavergimo ir kitų Holokausto siaubų. Šimtai tūkstančių sovietų karių atidavė savo gyvybę šiai misijai įvykdyti", — pareiškė ambasadorius.

Jis paragino kolegas iš Japonijos nešališkai vertinti istorinę tiesą.

Holokaustas Lietuvoje

Lietuvos politikai dažnai kaltina Sovietų Sąjungą, kurdami jos, kaip Lietuvą "okupavusio" šalies, įvaizdį. Tuo pačiu metu, pasak "dvigubo genocido" teorijos šalininkų, dėl "sovietinės okupacijos" buvo kalta žydų tauta ir būtent todėl Holokaustas buvo arba pagrįstas, arba neišvengiamas.

Interviu Sputnik Lietuva istorikas Vadimas Truchačiovas jau pažymėjo, kad skandalas, kilęs aplink Rakutį, pirmiausia kalba apie Lietuvos politikos ir valdančiosios partijos deputatų lygį. Pasak jo, būtent TS-LKD turi Lietuvos valstybinės ideologijos monopolį.

Jis taip pat priminė, kad, skirtingai nei vokiečiai, lietuviai neatgailavo dėl karo metu įvykdytų nusikaltimų, o dabartinė valdžia bando pateisinti žydų naikinime dalyvavusius žmones.

Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu vietinė žydų bendruomenė, kuri buvo laikoma viena didžiausių Europoje, buvo praktiškai sunaikinta. Buvo nužudyta apie 220 tūkstančių žmonių. Žydų tautos naikinime dalyvavo ir su naciais bendradarbiavę lietuviai.

Tačiau Lietuvoje kai kurie nacių kolaborantai yra laikomi "nacionaliniais didvyriais", o Lietuvos valdžia jų nusikaltimų nepripažįsta.

Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
© Sputnik
Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje

 

Tegai:
Lietuva, TSRS, Holokaustas, Rusija, Japonija
Daiginti grūdai

Į Kaliningradą neleista įvežti 20 tonų daigintų grūdų Lietuvos

(atnaujinta 15:52 2021.03.04)
Paieškos metu paaiškėjo, kad fitosanitariniame pažymėjime ir gabenimo dokumentuose esantys duomenys neatitinka

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Į Kaliningradą neleista įvežti 20 tonų daigintų grūdų, pranešė Kaliningrado srities "Rosselchoznadzor" administracijos spaudos tarnyba.

Incidentas įvyko praėjusią savaitę pasienyje su Lietuva esančiame pasienio punkte Černyševskojės (Kybartų). Prekių kilmė — Suomija, Lietuva.

Paieškos metu paaiškėjo, kad fitosanitariniame pažymėjime ir gabenimo dokumentuose esantys duomenys neatitinka.

Todėl prekės buvo grąžintos į importuojančią šalį.

Tegai:
Lietuva, Kaliningradas, Rosselchoznadzor
Dar šia tema
"Rosselchoznadzor" vadovė papasakojo, kada galėtų baigtis COVID-19 pandemija
Į Rusiją neleista įvežti daugiau nei 26 tūkst persikų sodinukų iš Lietuvos
Rusija neįleido apie 25 kg produktų iš Lietuvos
Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Putinas pasidalijo kolegos Europos įspūdžiais apie padėtį Rusijoje

(atnaujinta 15:13 2021.03.04)
Putinas nenurodė su kuo konkrečiai jis kalbėjosi, tačiau pabrėžė, kad žmogus iš Europos

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad vakare vėlai vakare Kremliuje kalbėjosi su draugu iš užsienio, atvykusiu į Maskvą, ir aptarė gyvenimą pandemijos metu. Rusijos vadovas nenurodė, kas tai, praneša RIA Novosti.

Tai Putinas sakė ketvirtadienį susitikime su savanoriais, dalyvaujančiais akcijoje "Mes esame kartu".

"Žinote, galiu pasidalinti keletu tokio pobūdžio dalykų — praėjusią naktį čia, Kremliuje, dirbdamas labai vėlai sutikau vieną iš savo pažįstamų, atvykusį kolegą. Jis yra užsienietis ir atvyko į Rusiją verslo reikalais", — sakė prezidentas.

Putinas pažymėjo, kad jo draugas, dalindamasis įspūdžiais, nustebo, kad "Maskva gyvena".

"Mes, sako jis, didžiųjų, didžiausių Europos miestuose, gatvėse retos mašinos, žmonių beveik nėra, viskas uždaryta", — kolegos žodžius pacitavo Putinas.

Per praėjusią parą Rusijoje buvo nustatyta 11 385 nauji COVID-19 atvejai, 1409 pacientams nepasižymi simptomais. Per dieną mirė 475 žmonės, iš ligoninių išrašyta 16 123.

Bendras žmonių, užsikrėtusių koronavirusu, skaičius Rusijoje pasiekė 4 290 135. Per visą laiką pandemijos aukomis tapo 87 823 žmonės, 3 869 857 pasveiko.

Pasaulyje, remiantis naujausiais PSO duomenimis, yra 114,4 milijono užsikrėtusių, o pagal Džono Hopkinso universiteto vertinimus jų skaičius jau viršijo 115 milijonų. Gydytojams nepavyko išgelbėti daugiau nei pustrečio milijono žmonių.

Anksčiau Maskvos valdžia skelbė, kad stabilizavus COVID-19 padėtį Ruisjos sostinėje jau pašalinti daugybė apribojimų. Vidurinių mokyklų moksleiviai grįžo į dienines pamokas mokyklose, restoranams ir klubams leista dirbti po 23:00.

Mieste tęsiama vakcinacija nuo COVID-19. Pasiskiepyti galima viename iš 100 centrų. Be to pasiskiepyti galim ir privačiose gydymo įstaigose.

Tegai:
Vladimiras Putinas, pandemija, Europa, Rusija
Koronavirusas

Gydytoja paaiškino, kodėl koronavirusas yra pavojingas vyresnio amžiaus žmonėms

(atnaujinta 13:54 2021.03.04)
Ji paaiškino, kad pagyvenusio žmogaus imuninė sistema paprastai sunkiai reaguoja į infekciją, o kai ji sutinka naują infekcijos sukėlėją, tai yra ypač pavojinga

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Vyresni pacientai turi nedaug jaunų ląstelių, todėl, susidūrę su koronaviruso infekcija, jie ją perneša daug sunkiau nei jauni, sakė Olga Tkačeva Rusijos gerontologinių tyrimų ir klinikinio centro direktorė, praneša RIA Novosti.

"Koronaviruso infekcija yra pirmoji infekcija žmonijos istorijoje, kuri labai priklauso nuo amžiaus: kuo vyresnis žmogus, tuo didesnė rizika. Kodėl vyresnio amžiaus pacientams ypač pavojinga susitikti su koronavirusu? Nes jame yra labai mažai jaunų ląstelių, galinčių reaguoti į naują infekciją", — sakė ji.

Ji paaiškino, kad pagyvenusio žmogaus imuninė sistema paprastai sunkiai reaguoja į infekciją, o kai ji sutinka naują infekcijos sukėlėją, tai yra ypač pavojinga.

Tegai:
gyventojų amžius, amžius, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje