Tesėsaugos pareigūnai per protesto akciją Minske

FSB atskleidė Baltarusijoje planuojamo perversmo detales

(atnaujinta 21:26 2021.04.19)
Anksčiau Baltarusijos KGB pareiškė, kad grupuotės nariai detaliai suplanavo ir pradėjo įgyvendinti planą fiziškai pašalinti Lukašenką ir jo šeimos narius, taip pat organizuoti ginkluotą maištą

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Įtariamieji valstybiniu perversmu Baltarusijoje planavo apiplėšti ir pasisavinti prezidento Aleksandro Lukašenkos turtą, pranešama sekmadienį kanalo "Rossija 1" eteryje, kuris parodė FSB operatyvinio filmavimo kadrus.

Šeštadienį Lukašenka pareiškė apie grupės žmonių, kurie ruošėsi pasikėsinimui į jo ir jo vaikų gyvybę, sulaikymą, respublikos prezidento duomenimis, tame dalyvavo JAV specialiosios tarnybos. Šiuo atžvilgiu Baltarusijos KGB vadovas Ivanas Tertelis pareiškė, kad jo žinyba sėkmingai atliko daugiapakopę specialią operaciją, kurios metu buvo užfiksuota ir nutraukta organizuotos teroristinės krypties grupės veikla. Pasak Tertelio, grupės dalyviai detaliai suplanavo ir pradėjo praktiškai įgyvendinti planą fiziškai pašalinti Lukašenką ir jo šeimos narius, surengti ginkluotą maištą, kurio tikslas — perimti valdžią jėga. Tuo pat metu grupėje buvo ir Baltarusijos piliečių, ir užsieniečių.

Kaip pranešė FSB viešųjų ryšių centras, Maskvoje, pavyzdžiui, buvo sulaikytas advokatas Jurijus Zenkovičius, turintis dvigubą JAV ir Baltarusijos pilietybę, ir baltarusių politologas Aleksandras Feduta, kurie gegužės 9 dieną Minske planavo surengti karinį perversmą. Toje pačioje grupėje, anot Baltarusijos KGB, buvo opozicinės partijos lyderis Grigorijus Kostusevas, jis buvo sulaikytas respublikos teritorijoje.

Kaip sakoma televizijos siužete, generolai iš įtariamųjų buvo pakviesti į smuklę, esančią Sodo Žiede, ir pakviesti į VIP kambarį. Pokalbis prasidėjo dar prie tuščio stalo. Feduta ir Zenkovičius iškart pareiškė, kad jų tikslas yra Lukašenkos nužudymas, sakoma siužete.

"Užduotis Nr.1 — pašalinti patį svarbiausią. Užduotis Nr.2 — blokuoti vidaus kariuomenę, blokuoti OMONą. Užduotis Nr.3 — užimti kelis simbolinius objektus miesto centre, įskaitant radijo stotį, televiziją, kad mes galėtumėme perskaityti kreipimąsi. Ir pageidautina užblokuoti Minską, kad nebūtų galima pritraukti išorės kariuomenės", — RIA Novosti cituoja Zenkovičių, kurio žodžiai pateikti siužete.

Į susitikimą į restoraną Feduta ir Zenkovičius netgi atnešė sąrašą asmenų, užimančių aukštas pareigas Baltarusijos valdžios organuose, kuriuos buvo planuota nužudyti ar išsiųsti į koncentracijos stovyklą, sakoma televizijos siužete už kadro.

"Dar mažiausiai 30 žmonių... turi būti sulaikyti per pirmąją valandą. Ir tai reiškia, kad kai kurie iš jų yra Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai, valstybės saugumo pareigūnai, kai kurie civiliai. Žmogus, einantis premjero pareigas automatiškai tampa einančiu prezidento pareigas, todėl jis turi būti sulaikytas", — sakė Feduta. "Atstovų rūmai", — pridūrė Zenkovičius.

Reikalingą informaciją apie valdininkus jau gavo programišiai, papasakojo korespondentas užkulisiuose. "Visi jų asmens duomenys... Mūsų vaikinai įsilaužė į Vidaus reikalų ministerijos, KGB, Tyrimų komiteto serverius. Mes išpumpavome visas duomenų bazes. Visus asmens duomenis mes pateiksime", — pareiškė Zenkovičius.

Tyrimo duomenimis, įtariamieji planavo įtraukti nacionalistus iš Kijevo į perversmo rengimą, sakoma siužete.

"Vakar Varšuvoje man paskambino vienas iš mūsų draugų: "Klausyk, Jurai, kas ten, kokie kontaktai Ukrainoje liko? Aš ten ketinu vykti, būtų gerai užsiimti šiais kontaktais", — cituojami Zenkovičiaus žodžiai.

"Grigorai, klausimas skamba taip — Grigorai, kartu nužudysime Luką (Lukašenką — Sputnik), o kas valdys po to Baltarusijoje, spręsime vėliau", — siužete skamba frazė iš įtariamųjų pokalbio.

Susitikime Maskvoje buvo pabrėžta, kad pagrindinis tikslas valstybės perversmo pradžioje turėjo būti Lukašenkos pašalinimas. "Grubiai tariant, pagrindinis viso šio renginio pradžios tikslas, pats pirmasis — fizinis pašalinimas?" — klausia generolas. "Taip! Man dar vakar pranešė vaikinai, jei reikės, yra galimybė visiškai užblokuoti visą Baltarusijos energetikos sistemą", — jam atsako Zenkovičius.

"Dabar mes sklaidome po visus šiuos orbitinius kanalus, turime grupę partizanų. Su ginklais, bazėse. Tam, kad nukreiptume maksimalų žinomų žmonių dėmesį. Nes tai, ką išplepėjome apie gegužės 9-ąją, kad ten neva tankai važiuos", — pridūrė Zenkovičius susitikime.

Įtariamieji pareiškė, kad jiems reikia mažiausiai penkerių metų, jog pertvarkytų visuomenę ir valstybę, po karinio maišto ir žmogžudysčių, pagal Lenkijos patirtį, Baltarusija turėtų tapti "demokratijos auginimo" inkubatoriumi, sakoma pranešime.

"Nes jei dabar surengtume rinkimus, tada pas mus vietoj Lukašenkos bus išrinktas Lukašenka. Ir tas pats bus dar 25 metus", — posėdyje sakė Zenkovičius.

"Bus sukurta valstybės taryba, į ją pateks visų registruotų partijų lyderiai. Tai yra Teisingumo ministerijos užduotis", — pridūrė Feduta. "Manau, kad demokratijos augimas turėtų būti ugdomas toliau, tai rodė Lenkijos pavyzdys, iš vietos savivaldos", — vėl sakė Zenkovičius.

Zenkovičius ir Feduta susitikime pasakojo, kuo jie užsiims po perversmo. "Aš būsiu atsakingas už teisinę reformą. Atitinkamai Teisingumo ministerijos, teismų kuravimas, naujos konstitucijos ir parlamento kūrimas", — siužete cituojami Zenkovičiaus žodžiai.

"Politinė reforma, ideologinės žinybos, spauda, ​​Kultūros ministerija, Švietimo ministerija, partijų sistema ir Centrinė rinkimų komisija, išeina, mes kuruojame", — pridūrė Feduta.

Susitikimo pabaigoje Zenkovičius ir Feduta pasiūlė generolams padaryti klasikinį "gop-stop", tai yra, apiplėšti ir pasisavinti Lukašenkos turtą, pasakoja korespondentas už kadro.

"Esu beveik įsitikinęs, kad mūsų Saša (Lukašenka — Sputnik) kažkur turi piniginę su atsargomis. Ją reikia tik tyliai pasiimti, pasitaikus atvejui", — sakė Zenkovičius. "Pasitaikus atvejui — taip, bet kur ji?" — klausia jo generolas. "Namuose, greičiausiai, Ostrošicko miestelyje, ir ji nebus apskaičiuota", — atsakė Zenkovičius.

Tegai:
perversmas, FSB, Baltarusija
Rusijos kariai, archyvinė nuotrauka

Federacijos Taryba pažadėjo "nedelsiant suduoti atkirtį" Europos puolimo atveju

(atnaujinta 20:40 2021.05.09)
Anksčiau Suomijos gynybos ministerijoje buvo paskelbta ataskaitą, kurioje skelbiama apie aukštą Rusijos pasirengimą naudoti ginkluotąsias pajėgas Europos regione

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Rusijos Federacijos Tarybos Tarptautinio komiteto narys Sergejus Cekovas pareiškė, kad Europa turėtų žinoti apie triuškinančią atkirtį, kurią Europa gaus, jei užpuls Rusiją.

Anksčiau Suomijos gynybos ministerijoje buvo paskelbta ataskaitą, kurioje skelbiama apie aukštą Rusijos pasirengimą naudoti ginkluotąsias pajėgas Europos regione. Be to dokumente buvo labai aukštai įvertintas Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų paruošimas.

"Europoje turėtų žinoti, kad atakos prieš Rusiją atveju, jie sulauks greitą ir triuškinančią atkirtį", — sakė RIA Novosti Cekovas.

Tarybos narys pabrėžė, kad Rusijos Federacija nesiruošia atakuoti, tačiau gali suduoti atkirtį.

"Pareiškimas apie aukštą mūsų ginkluotųjų pajėgų pasirengimo lygį yra objektyvus vertinimas", — pridūrė jis.

Pasisakymai apie "Rusijos grėsmę" periodiškai skamba iš Vakarų politikų. Maskva ne kartą pabrėžė, kad Rusija niekada nepuls jokios NATO šalies. Pasak Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministerijos vadovo Sergejaus Lavrovo, NATO puikiai žino, kad Maskva neturi planų pulti, bet tiesiog naudojasi prielaida, siekdamas dislokuoti daugiau įrangos ir batalionų šalia Rusijos sienų. Maskva ne kartą išreiškė susirūpinimą dėl Aljanso pajėgų padidėjimo Europoje.

Tegai:
Europa, Rusija
Sputnik V, archyvinė nuotrauka

Bundestago deputatas atvyko į Maskvą pasiskiepyti "Sputnik V"

(atnaujinta 18:52 2021.05.09)
Bundestago narys mano, kad "Sputnik V" neįleidimas į Vokietiją yra susijęs su politinėmis priežastimis, siekiant pakenkti abiejų šalių santykiams

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Kairiųjų partijos Bundestago deputatas Dieteris Damas atvyko į Maskvą skiepytis "Sputnik V".

Jis pats apie tai pasakojo žurnalistams. Damas pabrėžė, kad jis nebijo būti paskiepytas rusiška vakcina. Jo nuomone, "Sputnik V" nepriėmimas į Vokietiją yra susijęs su politinėmis priežastimis.

"Tai yra bandymas pasinaudoti kiekviena proga sugadinti Rusijos ir Vokietijos santykius. Mūsų vyriausybė, deja, netgi pasirengusi paaukoti vokiečių gyvybes politiniais tikslais", — cituoja deputatą RIA Novosti.

"Sputnik V" pasirinkimą jis paaiškino tuo, kad tai buvo "labiau klasikinė vektorinė vakcina".

"Dirbau medicinoje ir psichologijoje, žinau, kad klasikinės vektorinės vakcinos yra naudingesnės mūsų imuninei sistemai nei šiuolaikinės. Šia prasme "Sputnik" yra geresnė nei "AstraZeneca", — sakė jis.

Be to, jis pavadino "Sputnik V" saugesniu šalutinių poveikių atžvilgiu.

"Tai visada yra galimybė, jei esate paskiepytas. Užduotis yra sumažinti to tikimybę, ir šia prasme man atrodo, kad "Sputnik" yra saugesnis variantas", — pabrėžė Damas.

Klinikiniai vakcinos Sputnik Light tyrimai, archyvinė nuotrauka
Пресс-служба НИИ эпидемиологии и микробиологии им. Н.Ф. Гамалеи

"Sputnik V" vakciną, pirmąją pasaulyje registruotą preparatą koronaviruso profilaktikai, sukūrė Gamalėjaus Nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras, remiamas Rusijos tiesioginių investicijų fondo. Jis sukurtas gerai ištirtoje žmogaus adenoviruso vektoriaus platformoje. Remiantis 3,8 milijono paskiepytų rusų duomenų analize, kūrėjai jo efektyvumą vertina 97,6 proc.

Šiai dienai "Sputnik V" jau patvirtino 64 šalys, kuriose gyvena daugiau kaip 3,2 milijardo žmonių.

Tegai:
Sputnik V, vakcinacija, vakcina, Rusija, Vokietija
COVID-19

Lietuvoje per parą nustatyti 786 nauji COVID-19 atvejai, mirė 10 žmonių

(atnaujinta 09:57 2021.05.10)
Iš viso nuo pandemijos pradžios šalyje patvirtinti 258 623 užsikrėtimo atvejai, statistiškai pasveiko 232 219 žmonių

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 786 nauji COVID-19 atvejai, praneša Statistikos departamentas.

Per pastarąją parą nuo COVID-19 ligos mirė dar 10 žmonių, bendras mirusiųjų nuo koronaviruso skaičius Lietuvoje yra 4 045. Po vieną žmogų mirė iš 40–49, 50–59, 70-79 metų amžiaus grupėse, dar trys aukos iš 60–69 metų amžiaus grupės. Ir keturi senoliai iš 90–99 metų amžiaus grupės.

Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyta 258 623 užsikrėtimo atvejai. Statistiškai pasveiko 232 219 žmonių. 

Šiuo metu bendras saviizoliacijoje esančių asmenų skaičius yra 52 627.

Per praėjusią parą pirma skiepo doze vakcinuotas 5 581 asmuo, antrą skiepo dozę gavo 41. Iš viso Lietuvoje dviem skiepo dozėmis vakcinuota 384 272 asmenys. Iš viso panaudota 1 161 291 vakcina.

Antrasis karantinas Lietuvoje galioja nuo lapkričio pradžios. Pastarosiomis savaitėmis valdžia ėmė palaipsniui švelninti apribojimus, pavyzdžiui, atidarė prekybos centrus, kino teatrus, kai kurias maitinimo įstaigas ir leido rengti renginius.

Tegai:
Lietuva, COVID-19
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje