Rusijos URM pastatas, archyvinė nuotrauka

Rusijos URM paskelbė rengianti nedraugiškų šalių sąrašą

(atnaujinta 18:20 2021.04.28)
Lavrovas pabrėžė, kad tokio Maskvos žingsnio priežastis buvo neadekvatūs kitų šalių veiksmai, susiję su Rusijos diplomatinių atstovybių veikla

VILNIUS, balandžio 28 — Sputnik. Formuojamas nedraugiškų šalių, kurioms bus uždrausta samdyti rusus diplomatinėse atstovybėse, sąrašas, kuris netrukus bus paskelbtas, trečiadienį sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. Apie tai pranešė RIA Novosti.

Anksčiau interviu RIA Novosti Lavrovas pranešė, kad Maskva neįrašys šalių į "nedraugiškas", sprendimas bus pateiktas tik atlikus nuodugnią analizę, o dabar rengiamas sąrašas gali būti ilgainiui peržiūrėtas.

"Sąrašas formuojamas, aš dabar nenorėčiau užbėgti už akių, tai neužims daug laiko, jis greitai pasirodys, viską sužinosite", — per spaudos konferenciją sakė ministras, komentuodamas, ar Lenkija, Čekija, Lietuva, Latvija, Estija yra įtrauktos į sąrašą ir ar gali būti įtrauktos JK, Kanada, Ukraina, Australija.

Jis pabrėžė, kad tokio Maskvos žingsnio priežastis buvo neadekvatūs kitų šalių veiksmai, susiję su Rusijos diplomatinių atstovybių veikla.

"Mes atkreipėme dėmesį į tai, kad jei kas nors nori nustatyti paritetą, tai paritetas taip pat bus taikomas Rusijos piliečių, fizinių asmenų, trečiųjų šalių piliečių veiklai mūsų šalyje", — pridūrė Lavrovas.

Jis pabrėžė, kad 2019 metų pabaigoje Vašingtonas informavo Rusiją apie šalies diplomatų darbo JAV taisykles, pagal kurias maksimalus Rusijos diplomatų buvimo šalyje laikas bus treji metai.

"Paklausus, kodėl ir kaip tai susiję su JAV įsipareigojimais pagal Vienos konvenciją dėl diplomatinių santykių, mums buvo pasakyta: Vienos konvencija iš esmės, bet pas mus, amerikiečius, tokia praktika — mūsų diplomatai tarnauja maždaug trejus metus užsienyje, taigi, jūs darysite tą patį", — sakė ministras.

Lavrovas pabrėžė, jog Rusija šiuo atžvilgiu perspėjo JAV, kad Maskva pritaikys savo praktiką, susijusią su užsienio atstovybių Rusijoje veikla. Maskvos praktika yra tokia, kad Rusija praktiškai nesamdo užsieniečių darbui diplomatinėse atstovybėse, pridūrė ministras.

Balandžio 15 dieną JAV įvedė naujas sankcijas Rusijai, į sąrašą įtraukti 32 asmenys ir asociacijos. Nuo birželio 14 dienos JAV finansų įstaigoms draudžiama tiesiogiai pirkti skolos vertybinius popierius iš Rusijos centrinio banko ir Finansų ministerijos, taip pat iš Nacionalinio turto fondo. Be to, Vašingtonas paskelbė, kad išsiuntė iš šalies dešimt Rusijos diplomatinių darbuotojų.

Kitą dieną Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė atsakomąsias priemones, tarp kurių buvo proporcingas JAV diplomatinių atstovybių išsiuntimas, veiklos nutraukimas Amerikos fonduose, Valstybės departamento kontroliuojamose NVO ir kitose Amerikos vyriausybinėse agentūrose, draudimas 8 dabartiniams ir buvusiems JAV valdininkams ir veikėjams neribotam laikui atvykti į Rusijos Federaciją ir pasiūlymas ambasadoriui Džonui Sulivanui vykti į Vašingtoną konsultuotis. Amerikos diplomatinės atstovybės vadovas balandžio 22 dieną išvyko į Vašingtoną.

Taip pat Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, kuriuo Maskva apriboja darbuotojų, kurie yra Rusijos Federacijoje, samdymą užsienio valstybių diplomatinėms atstovybėms, kurios veikia priešiškai. Pagal dokumentą, darbo sutartys, sudarytos iki dekreto įsigaliojimo dienos su asmenimis, kurių skaičius viršija Rusijos Federacijos vyriausybės nustatytą skaičių, yra nutraukiamos. Rusijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad dabar formuojamas "nedraugiškų" šalių sąrašas.

Tegai:
Užsienio reikalų ministerija (URM), Rusija
Dar šia tema
JAV įvedė naujas sankcijas Rusijai
Rusijos URM priminė buvusiam Estijos prezidentui apie Rusijos turistų svarbą
JAV ambasadorius Rusijoje išvyks konsultuotis į Vašingtoną
Sputnik V, archyvinė nuotrauka

Bundestago deputatas atvyko į Maskvą pasiskiepyti "Sputnik V"

(atnaujinta 18:52 2021.05.09)
Bundestago narys mano, kad "Sputnik V" neįleidimas į Vokietiją yra susijęs su politinėmis priežastimis, siekiant pakenkti abiejų šalių santykiams

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Kairiųjų partijos Bundestago deputatas Dieteris Damas atvyko į Maskvą skiepytis "Sputnik V".

Jis pats apie tai pasakojo žurnalistams. Damas pabrėžė, kad jis nebijo būti paskiepytas rusiška vakcina. Jo nuomone, "Sputnik V" nepriėmimas į Vokietiją yra susijęs su politinėmis priežastimis.

"Tai yra bandymas pasinaudoti kiekviena proga sugadinti Rusijos ir Vokietijos santykius. Mūsų vyriausybė, deja, netgi pasirengusi paaukoti vokiečių gyvybes politiniais tikslais", — cituoja deputatą RIA Novosti.

"Sputnik V" pasirinkimą jis paaiškino tuo, kad tai buvo "labiau klasikinė vektorinė vakcina".

"Dirbau medicinoje ir psichologijoje, žinau, kad klasikinės vektorinės vakcinos yra naudingesnės mūsų imuninei sistemai nei šiuolaikinės. Šia prasme "Sputnik" yra geresnė nei "AstraZeneca", — sakė jis.

Be to, jis pavadino "Sputnik V" saugesniu šalutinių poveikių atžvilgiu.

"Tai visada yra galimybė, jei esate paskiepytas. Užduotis yra sumažinti to tikimybę, ir šia prasme man atrodo, kad "Sputnik" yra saugesnis variantas", — pabrėžė Damas.

Klinikiniai vakcinos Sputnik Light tyrimai, archyvinė nuotrauka
Пресс-служба НИИ эпидемиологии и микробиологии им. Н.Ф. Гамалеи

"Sputnik V" vakciną, pirmąją pasaulyje registruotą preparatą koronaviruso profilaktikai, sukūrė Gamalėjaus Nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras, remiamas Rusijos tiesioginių investicijų fondo. Jis sukurtas gerai ištirtoje žmogaus adenoviruso vektoriaus platformoje. Remiantis 3,8 milijono paskiepytų rusų duomenų analize, kūrėjai jo efektyvumą vertina 97,6 proc.

Šiai dienai "Sputnik V" jau patvirtino 64 šalys, kuriose gyvena daugiau kaip 3,2 milijardo žmonių.

Tegai:
Sputnik V, vakcinacija, vakcina, Rusija, Vokietija
JAV kariai, archyvinė nuotrauka

"Akivaizdus melas": karo ekspertas apie NATO signalą Rusijai

(atnaujinta 12:27 2021.05.09)
Gegužės 8-osios naktį Nurmsi aerodrome Estijoje, vykdant pratybas "Swift Response", nusileido keli šimtai JAV parašiutininkų

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Karo ekspertas Aleksejus Leonkovas interviu RT pakomentavo pastaruosius Amerikos kariuomenės manevrus Estijoje.

Gegužės 8-osios naktį Estijoje JAV, vykdydamos pratybas "Swift Response", nuleido virš 700 karių, karinės technikos ir įrangos. Estijos pusė patikslino, kad didžioji dalis desantininkų buvo gabenami transporto lėktuvais tiesiai iš JAV.

"Jensas Stoltenbergas (NATO generalinis sekretorius — Sputnik) ne kartą yra sakęs, kad tokios pratybos yra tam tikra žinia Rusijai, kad NATO vienijasi ir jėgos demonstracija siekia suvaldyti Rusiją", — sakė Leonkovas.

Ekspertas patikslino, kad naujojoje NATO strategijoje kalbama apie "agresyvius veiksmus" ir iššūkį iš Maskvos pusės, todėl į tokias pratybas reikėtų žiūrėti kaip į tikslingą.

"Ir mūsų stebėtojai nėra kviečiami į šias pratybas. Tuo pačiu metu jie akivaizdžiai meluoja, kad mes nepateikėme paraiškos. Tiesiog taip priimta, kad mūsų nekviečia", — sakė Leonkovas.

Specialistas pridūrė, kad Maskva visada kviečia Vakarų stebėtojus dalyvauti jos karinėse pratybose. Be to, Rusijos manevrų metu nė viena tikroji šalis nėra įvardijama kaip potencialus priešas, tuo tarpu įvairi bendra NATO ir Ukrainos karinė veikla atvirai skelbia ginkluotą konfrontaciją su Rusija.

"Swift Response" pratybos Estijoje prasidėjo gegužės 5 dieną. Manevruose taip pat dalyvauja Estijos gynybos pajėgų 1-oji pėstininkų brigada, šalyje dislokuotas NATO batalionas ir kiti daliniai. "Swift Response" yra "Defender Europe" pratybų, kurios prasidėjo kovo mėnesį ir tęsis iki birželio, dalis. Juose dalyvauja 28 tūkstančiai karių iš 26 šalių, manevrai vyksta daugiau nei 30 poligonų.

Tegai:
pratybos, JAV, Estija
Dar šia tema
"Viskas paruošta smūgiui": Pentagonas perkelia operatyvines pajėgas į Europą
Baidenas negaus "kolektyvinių" Vakarų mandato derėtis su Putinu
NATO vadovas paskelbė apie Rusijos "karinį buvimą" prie sienos su Ukraina
Parduotuvė

Europoje pripažintas pavojingu populiarus maisto dažiklis

(atnaujinta 10:17 2021.05.09)
Šis maisto dažiklis yra titano dioksidas, jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos maisto saugos agentūra (EFSA) nebelaiko paplitusio dirbtinio dažiklio E-171 saugiu maisto priedu. Api tai teigiama agentūros pranešime spaudai.

E-171 yra titano dioksidas. Jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką. Be to, titano dioksidas naudojamas lakų ir dažų, keramikos, stiklo, gumos, popieriaus ir plastiko, kosmetikos, vaistų ir higienos produktų gamybai.

"Atsižvelgusi į visus turimus mokslinius tyrimus ir duomenis, ekspertų grupė padarė išvadą, kad titano dioksidas nebegali būti laikomas saugiu kaip maisto papildas. Svarbiausiu veiksniu šiose išvadose tapo tai, kad mes negalėjome atmesti būgštavimus apie genotoksiškumą (medžiagos gebėjimą pažeisti DNR — Sputnik) po titano dioksido dalelių suvartojimo. Praryjant titano dioksido dalelių įsavinimas yra mažas, tačiau jis gali kauptis organizme", — pasakė pagrindinis ekspertas Madžedas Junesas.

EFSA taip pat pažymėjo, kad nebegali nustatyti leistinos E-171 dienos normos.

Anksčiau Prancūzijoje buvo uždrausta parduoti produktus su titano dioksidu. Europos Komisija ir valstybės narės ketina peržiūrėti EMST išvadas ir priimti sprendimą dėl rekomendacijų vartotojams ir taisyklių.

Tegai:
sveikata, Europa, maistas