Šnipas, archyvinė nuotrauka

Prašoma lietuvių pagalbos ieškant Rusijos šnipų

157
Valstybės saugumo departamentas ir Antras operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos savo ataskaitoje ragina piliečius aktyviau dalyvauti nepriklausomos Lietuvos priešų paieškose ir teikti informaciją apie įtartinus asmenis kompetentingoms institucijoms

— Sveikas, Jonai. Ar jau užsirašei į savanorius-informatorius, kurie Lietuvoje ieško slaptų agentų?

— Labas, Artūrai. Net nesiruošiu. O štai į savanorių batalioną užsirašyti noriu. Apginti tėvynę su ginklu rankose aš jau išmokau privalomos tarnybos metu. O skundiko įgūdžių dar neįvaldžiau. Manau, tai labai neatsakinga — apšmeižti ką nors tik dėl savo spėlionių. Juk ne paslaptis, kad Sovietų laikais kaip tik dėl tokių įskundimų daug nekaltų lietuvių išvežė į Sibirą.

— O aš manau, kad nieko čia baisaus nėra, jeigu siekiant aptikti vieną super pavojingą šnipą nukentės keli nekalti žmonės. Juk tokio slapto šnipo veiksmai gali padaryti žalą šimtams ir tūkstančiams Lietuvos piliečių. Kur medžius kerta, ten skiedros laksto. Svarbiausia yra valstybės saugumas.

— Bet vis delto tegul tokį rimtą darbą atlieka profesionalai — seka, analizuoja, atlieka operatyvinius veiksmus. Ir, jeigu žmogus kaltas, tai tegul jį areštuoja, kai jis perduos slaptą informaciją ar verbuos mūsų tautiečius. Pateiks teismui įrodymus ir nepriklausomas teismas nuspręs, kokią bausmę skirti. O ne šnipinėti, kaip Stalino laikais tai darė "politiniai trejetai".

— Tik pamanyk, koks teisuolis! Įrodymų užsimanei, operatyvių veiksmų… Matyt tu, Jonai, vakarais žiūri RT ir skaitai Sputnik, jeigu taip kalbėti pradėjai. Ši "abejonių košė" tavo galvoje ne kas kita kaip Rusijos propagandos pasekmės. Reikia pranešti apie tai, kur reikia, kad tave patikrintų su poligrafu, o vėliau paklaustų, su kuo tu bendrauji iškylose ir restoranuose.

— Nesamones paistai tu, Artūrai! Manasis patriotizmo suvokimas, tai ne abejonės savo draugais ir kolegomis, o sąžininga tarnyba savo valstybei. Viso gero. Ir sėkmės tau beieškant šnipų tarp sąžiningų Lietuvos piliečių.

— Iki pasimatymo, Jonai. Iki greito pasimatymo tam tikrose vietose…

157
Tegai:
šnipinėjimas, "Rusijos grėsmė", ataskaita, Valstybės saugumo departamentas (VSD)
Dar šia tema
VSD ataskaita: dėl visko kalta Rusija
VSD pasiųs į Baltarusiją užklausą dėl kovotojų stovyklos
Europos įstatymų leidėjai išgirdo mūsų maldas!

Europos įstatymų leidėjai išgirdo mūsų maldas. Priimtas Mobilumo paketas

(atnaujinta 17:40 2020.07.10)
Europos Parlamentas neatsižvelgė į Lietuvos ir aštuonių kitų ES valstybių poreikius ir patvirtino naują Mobilumo paketą

Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis jau pareiškė, kad šį sprendimą apskųs Europos Sąjungos Teisingumo Teismui. Tačiau Lietuvos vairuotojai, priešingai nei vadovybė ir vežėjų savininkai, mano, kad naujosios taisyklės apsaugos jų socialines garantijas, padidins atlyginimus ir pagerins darbo sąlygas.

— Ramūnai, Europos įstatymų leidėjai išgirdo tavo maldas ir dabar įmonei, kurioje dirbi vairuotoju, teks padidinti tavo atlyginimą iki išsivysčiusių ES šalių vairuotojų lygio.

— Taip, ir ne tik atlyginimą pakels ir sumokės visus mokesčius, bet ir apmokės kiekvieną nakvynę viešbutyje, o ne sunkvežimio kabinoje, kaip dabar dažnai nutinka. Taip, pačios įmonės patirs didelių nuostolių, todėl jų vadovų ir savininkų pajamos mažės. Tačiau paprasti vairuotojai tarpusavyje šnabžda, kad naujos taisyklės yra skirtos jų socialinėms garantijoms apsaugoti.

— Bet juk tu supranti, kad dabar mūsų Rytų Europos krovinių gabenimo kompanijos, susidūrusios su Vakarų bendrovėmis, gali tiesiog bankrutuoti. Ir tada tu gali išvis prarasti darbą.

— Bet aš to nebijau. Jei mūsų įmonė bankrutuos, aš įsidarbinsiu Vakarų Europoje. Aš moku kelias Europos šalių kalbas, daugiau nei 20 metų dirbu vairuotoju, važinėjau po visą Europą. Toks vairuotojas visur laukiamas.

— Aš manau, kad tu klysti. Priimdamas šį sprendimą dėl naujų griežtesnių taisyklių vežėjams, Europos Parlamentas dar labiau sustiprins stratifikaciją tarp Rytų ir Vakarų Europos šalių. Mes tapsime dar skurdesni, o vokiečiai, prancūzai ar tie patys italai — dar turtingesni. Tapsime dar labiau priklausomi nuo Briuselio. O visi mūsų ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio pasipiktinimai dėl priimto sprendimo yra tik tuščiažodžiavimas. Ir grasinimai kreiptis į teismą yra juokingi. Nejaugi mūsų ministras pirmininkas mano, kad priimdami naują Mobilumo paketą Europos Parlamento teisininkai nenumatė tokios galimybės?

— Naujosiose taisyklėse man visgi labai patinka tvarka, pagal kurią kas aštuonias dienas automobilis turi grįžti į registracijos šalį. Pirma, vairuotojai dažnai sugrįš namo. Ir, antra, įmonių savininkai nebegalės daugiau sukčiauti registruodami automobilius ir faktinę jo buvimo vietą.

— Tačiau naujoji tvarka padidins tuščių, neapkrautų reisų skaičių ir netgi padidins išmetamųjų dujų kiekį į atmosferą. Ir tai turės neigiamos įtakos klimato kaitai Europoje.

— Na, tai manęs nejaudina. Vairuotojui svarbiausia yra atlyginimas, šiltas dušas ir švari lova motelyje, o ne ant čiužinio už vairuotojo sėdynės. Taip pat manau, kad mūsų apsukrūs vežėjų kompanijų savininkai ras išeitį. Gal padidins transportavimo kainas, o tai galiausiai paveiks prekių ir gaminių kainas parduotuvėse. O gal jie tiesiog paliks Europos rinką ir persikels į trečiųjų buvusios Sovietų Sąjungos stovyklos šalių rinkas.

Tegai:
krovinių vežimas
Lietuva paminėjo 767-ąsias Mindaugo karūnavimo metines

Lietuva paminėjo 767-ąsias karaliaus Mindaugo karūnavimo metines

(atnaujinta 18:23 2020.07.07)
Anot metraščių, 1253 metų liepos 6 dieną didysis kunigaikštis Mindaugas ir jo žmona Morta buvo karūnuoti Lietuvos karaliumi ir karaliene

Lietuvos istorikai teigia, kad karūnavimo ceremonija įvyko Kernavėje, netoli dabartinio Vilniaus. Baltarusijos istorikai nurodo kitas šiuolaikinės Baltarusijos teritorijos vietas. Karalius Mindaugas laikomas pirmuoju valdovu, kuris sugebėjo suvienyti Lietuvą ir sukurti Lietuvos valstybę. Todėl nuo 1991 metų Lietuvai atgavus nepriklausomybę, ši diena švenčiama kaip Valstybės diena.

— Mindaugai, sveikinu su švente ir vardadieniu. Juk tu turi vienintelio Lietuvos istorijoje karaliaus vardą.

— Ačiū tau, Laura! Apie tai man ir mama pasakojo. Kai tik pradėjau kažką suprasti. Ji taip mane ir vadino: "mano karalaitis!". Buvau sužavėtas ir eidamas į mokyklą pirmiausia susidomėjau senovine Lietuvos ir Europos istorija. Ir šiek tiek nusivyliau...

— Kodėl teko nusivilti karališkuoju vardu?

— Na, bent jau dėl to, kad dėl kažkokių priežasčių po tariamo Mindaugo karūnavimo Lietuva istoriniuose metraščiuose niekada nebuvo vadinama karalyste, o tik Didžiąja Kunigaikštyste. O kaimyninė Lenkija visada buvo karalystė. O jei prisimeni istoriją, tai turi žinoti, kad Liublino uniją 1569 metais pasirašė Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. Man dar mokykloje, kai apie tai perskaičiau vadovėlyje, kilo pagrįstas klausimas — XIII amžiuje Mindaugas tapo karaliumi, o XVI amžiuje Lietuva vis dar liko tik kunigaikštyste, nors ir didžiąja.

— Na, juk tu mokeisi dar sovietmečiu mokykloje ir akivaizdu, kad tų laikų istorijos vadovėliais šiandien negalima pasitikėti. Bet kai tik Lietuva vėl tapo nepriklausoma, viskas iškart susidėliojo į savo vietas. Dabar Mindaugo karūnavimą laikome Valstybės diena.

— Bet kuo čia dėti sovietiniai ar ne sovietiniai vadovėliai? Tiesiog iš mano vaikystės pasididžiavimo, kad turiu vienintelio Lietuvos karaliaus vardą, nieko nebeliko, kai daugiau sužinojau apie Mindaugo gyvenimą ir veiklą ne tik iš sovietinių vadovėlių, bet ir iš Europos archyvų. Juk pats Mindaugas atsisakė karūnos grįžęs iš katalikybės į pagonybę. Ir jo mirtis įvyko ne dėl politinio sąmokslo, o tik dėl nuskriausto vyro keršto — kunigaikščio Daumanto, iš kurio Mindaugas per prievartą paėmė žmoną tik dėl to, kad ji buvo jo mirusios žmonos sesuo. Taigi, Mindaugo didvyriškumas mano akyse tuo ir pasibaigė.

Tegai:
Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, Mindaugo karūnavimo diena
Džonas Travolta su žmona Kelly Preston, archyvinė nuotrauka

Mirė Džono Travoltos žmona

(atnaujinta 09:44 2020.07.13)
Kelly Preston dvejus metus kovojo su vėžiu, 2009 metais šeimoje po epilepsijos priepuolio jų sūnus

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Amerikiečių aktorė Kelly Preston, Holivudo žvaigždės Džono Travoltos žmona, mirė sulaukusi 57 metų. Apie tai pats vyras pranešė savo Instagram profelyje.

Mirties priežastis buvo krūties vėžys. Preston dvejus metus kovojo su vėžiu.

Американская актриса кино и телевидения Келли Престон
© AFP 2020 / LOIC VENANCE
Preston dvejus metus kovojo su vėžiu

"Su sunkia širdimi sakau, kad mano gražioji žmona Kelly mirė po dvejų metų kovos su krūties vėžiu. Ji drąsiai kovojo už savo gyvybę, iš visur gaudama meilę ir palaikymą. Mano šeima ir aš amžinai būsime dėkingi gydytojams ir slaugytojoms bei visiems medicinos centrams, kurie mums padėjo", —  parašė 66 metų Travolta.

Aktorius pridūrė, kad ketina skirti laiko motinos netekusiems vaikams.

Preston suvaidino tokiuose filmuose kaip "Nėra ko prarasti", Džeris Maguire", "Dvyniai", "Bėk" ir "Mirties nuosprendis". Aktorė ištekėjo už Travoltos 1991 metais, jie susitiko prieš dvejus metus, kai kartu vaidino komedijoje "Ekspertai". Santuokoje jie susilaukė trijų vaikų: dvidešimtmetė dukra Ella ir devynerių metų Benjaminas, kitas sūnus Džetas mirė 2009 metų sausio mėnesį, būdamas 16 metų.

Tegai:
Džonas Travolta, mirtis
Temos:
Metų netektys — 2020