Į Ispaniją

Naują būsto paskolų "burbulą" išpučia nykstantis kaimas

126
Eilinį būsto statybos bumą didžiuosiuose Lietuvos miestuose ekonomistai aiškina nauja kaimo gyventojų migracijos į miestus banga, tuo tarpu provincijoje naujo būsto statyba sustojo

— Sveiki, kaimynai! Susipažinkime. Mano vardas Antanas, štai mano žmona Vilija ir sūnus Marius. Tik vakar mes apsigyvenome bute.

— Sveiki. Taip, mes girdėjome ir matėme, kaip jūs nešiojote  baldus ir sustatėte juos. O mes jau beveik mėnesis kaip čia persikėlėme. Beveik iš karto, kai tik namas buvo prijungtas prie elektros tinklo ir pradėtas eksploatuoti. Mano vardas Dmitrijus, čia mano žmona Natalija. O šeimos pagausėjimo, kaip matote, mes laukiame po mėnesio. Mes ir butą skubėjome pirkti, kad vaikas gimtų jau naujame name. Ir jūs vilniečiai, ar atvykote iš kitur?

— Mes iš Ukmergės rajono persikėlėme į sostinę prieš dvejus metus. Radau darbą autoservise, o žmona po motinystės atostogų įsidarbino aukle darželyje. Daugiau nei metus ieškome pirkėjų tėvų namui kaime, kad gautume pinigų nors pirmai įmokai už butą. Gerai, kad didelį žemės sklypą turėjome, todėl ir pirkėjas gana greitai atsirado. Jam svarbiau buvo pirkti ne seną namą, kurį dar mano senelis statė, o du hektarus ariamos žemės ir hektarą miško, kuris priklausė mūsų šeimai.

Bet mano klasiokas tėvų namo mūsų kaime jau penkerius metus negali parduoti. Jis į Kauną su žmona persikėlė po tėvų mirties.

 Taip, mūsų kaime jau beveik neliko gyventojų. Visi jauni žmonės persikėlė į miestus, o kaime liko apie du dešimčius pagyvenusių žmonių.

— Na, o mes Vilniuje gyvename jau septynerius metus. Atvažiavome iš Panevėžio rajono iškart po paskutinės ekonominės krizės. Jau jaučiamės kaip tikri sostinės gyventojai — juokauju!

Iš pradžių nuomojome dviejų kambarių butą. O po to, kai hipotekos paskolų procentas ėmė mažėti ir kainos butams šiek tiek sumažėjo, nusprendėme, kad atėjo laikas įsigyti savo būstą. Ir taip pat, kaip ir jūs, pinigų pirmai įmokai gavome, pardavę savo senelio sodybą.

Iš pradžių norėjome pirkti seną butą pusantro karto pigiau nei šitas, bet mūsų tėvai patarė šiek tiek palaukti ir vis tiek pirkti naują butą, kad vėliau, po 30 metų, kai bus padengta paskola, prireikus jį būtų galima parduoti už priimtiną kainą.

— O mes paėmėme paskolą naujam butui tik todėl, kad jį bus galima brangiau nuomoti ir gauti bent nedidelius dividendus.

Ilgai gyventi Vilniuje neplanuojame. Dabar su žmona mokomės ispanų kalbos — ieškosime darbo kur nors Senojoje Europoje. Mes prieš septynerius metus pirmą kartą išvykome pailsėti Ispanijos pietuose, patyrinėjome, kaip ten žmonės gyvena, kokios ten kainos ir darbo užmokesčiai. Ir po tos kelionės nusprendėme iki 35 metų amžiaus būtinai persikelti į Ispaniją ar Portugaliją. O butą Vilniuje palikti tam atvejui, jeigu ten nepavyks apsiprasti ir teks sugrįžti. Jei Europoje normaliai įsikursime, tada ir butą Lietuvoje parduosime.

— Mes taip pat su žmona galvojome persikelti į Britaniją. Bet po to pradėjome čia, Lietuvoje, smulkų perspektyvų verslą ir nutarėme pasilikti. Todėl ir butą nusprendėme įsigyti naujame name.

Žinoma, būstas Lietuvoje brangus net pagal vidutines Europos kainas, bet ką daryti! Dar gerai, kad kol kas palūkanos hipotekos paskoloms nėra didelės. Išsisuksime kaip nors…

Ateikite kada pas mus arbatos su pyragu. Mano žmona skaniai kepa pagal močiutės receptus.

— Būtinai! Štai tik sutvarkysime daiktus, sustatysime baldus ir jus pakviesim į įkurtuves. Iki pasimatymo!

126
Tegai:
būsto statyba, būsto paskolos, migracija, miestas, kaimas, Lietuva
Dar šia tema
Apklausa: lietuviai dažniau perka būstą nuomos tikslais už asmenines lėšas
Apklausa: iš dangaus nukritusius pinigus lietuviai išleistų naujiems namas
Kažkodėl aš abejoju

Nepaklusnus Lietuvos prezidentas

(atnaujinta 18:59 2020.12.01)
Lietuvos prezidento administracija teigė, kad Gitanas Nausėda "abejoja dėl kai kurių kandidatų į ministrus". Tai konstatuota po valstybės vadovo susitikimo su jo paskirta premjere Ingrida Šimonyte

Pasirodo, kad prezidentas atvirai pasipriešino valdančiajai koalicijai Ministrų kabineto formavimo klausimu.

— Andriau, ar girdėjai naujienas? Mūsų prezidentas išdrįso pasipriešinti liberalių konservatorių valiai! Susitikęs tik su puse būsimos vyriausybės kandidatų į ministrus, jis jau paskelbė, kad kai kurių kandidatūroms gali nepritarti. Kas, tavo manymu, neatitinka griežtų kriterijų?

— Mariau, man tai kelia nuostabą. Ar tikrai prezidentas mano, kad jo svoris Lietuvos politiniame elite yra toks didelis, kad jis gali nepaklusti patiems konservatoriams? Jam jau keletą kartų buvo nurodyta "jo vieta" žurnalistų lūpomis. Matyt, jis vis dar nesupranta, kas namuose šeimininkas! Taip galima ir iki naujos apkaltos prisižaisti. Prisimink, kaip greitai buvo "suvystytas" užsispyręs Rolandas Paksas.

— Na, tu jau apie apkaltą pragydai. Šiandien ne tie laikai. O Gitanas Nausėda — ne Rolandas Paksas, kuris prezidentavimo metu jau turėjo didžiulę politinę patirtį. O ką matė ir žinojo SEB banko prezidentės patarėjas Nausėda? Taip, jis paprasčiausiai tyliai bus pašauktas į patriarcho kabinetą ir pakaks vieno Vytauto Landsbergio žvilgsnio, kad prezidentas ateityje "viską suprastų" ir "elgtųsi teisingai", jei nori iki kadencijos pabaigos ramiai sėdėti prezidento rūmuose. Būsimasis užsienio reikalų ministras, karūnuotas patriarcho anūkas Gabrielius Landsbergis, taip pat pasakys, su kuo jis turėtų pasitarti prieš kalbėdamas ES ir NATO aukščiausiojo lygio susitikimuose. Taigi, kas ir koks bus ministras, priklauso ne nuo jo. Mes turime parlamentinę respubliką, kurioje yra tik nedidelės prezidento privilegijos. O viską valdo valdančioji koalicija.

— Tai tu nori pasakyti, kad nepilno išsilavinimo Evelina Dobrovolska bus paskirta teisingumo ministre, o Danius Kreivys, kuris anksčiau buvo įtariamas dėl korupcijos, bus paskirtas energetikos ministru? Na, jei taip atsitiktų, atėjo laikas atsisakyti Konstitucijos ir pavadinti Lietuvą Landsbergių šeimos monarchija. Tuomet Vytautą Landsbergį dar prieš iškeliaujant į kitą pasaulį teks karūnuoti Katedroje, o anūkas Gabrielius bus pavadintas "įpėdiniu" su teise perleisti karūną savo palikuonims.

— O ką, gera idėja. Kam tie spektakliai su kažkokiais rinkimais, kurių rezultatus taip lengvai galima nuspėti. Taigi ir gerbiamai didžiajai Amerikai galima patarti pakeisti valstybės sistemą. Tiesa, jie neturi tokio puikaus žmogaus kaip Vytautas Landsbergis.

— Kaip ne? Yra! Džordžas Sorošas — kuo ne kandidatas į Amerikos imperatoriaus sostą?

Tegai:
ministrai, Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda
Skiepytis ar ne?

Skiepytis ar ne? Štai kur mįslė

(atnaujinta 14:51 2020.11.27)
Lietuvoje kol kas nepavyko pažaboti koronaviruso. Naujosios valdžios atstovai teigia iš esmės pakeisiantys kovos su COVID-19 taisykles ir priemones

Tačiau gyventojų vakcinacijos klausimas išlieka pirmoje darbotvarkės vietoje. Tam jau buvo skirtos lėšos, vyksta derybos su gamintojais dėl vakcinos įsigijimo. Bet patys Lietuvos gyventojai pasiskirstė į skiepų oponentus ir šalininkus. Iš tiesų, ilgalaikės vakcinos nuo koronaviruso pasekmės, galinčios paveikti jau egzistuojančias žmonių ligas, vis dar nėra visiškai žinomos.
— Elvyra, girdėjau, kad tau prieš mėnesį buvo diagnozuotas koronavirusas. Kaip susitvarkei su liga?

— Viskas buvo taip, kaip aprašė gydytojai ir užsikrėtusieji. Skonio ir kvapo praradimas, sąnarių skausmas ir karščiavimas penkias dienas. Laimei, kaip sakė gydytojai, patyriau lengvą koronaviruso formą, ir, kaip parodė rentgeno nuotrauka, mano plaučiai nebuvo labiau paveikti nei dėl paprastos plaučių uždegimo. Bet ar organizme atsirado antikūnų, ar ne, dar nežinau. Tam reikia atlikti atskirą tyrimą, o kadangi gydymo įstaigos dabar yra pilnos, jie man liepė kol kas palaukti.

— O man kelia nerimą vakcinacijos klausimas. Aš nepasigavau koronaviruso. Bendravau su užsikrėtusiu asmeniu, tačiau testas parodė neigiamą rezultatą. Ir dabar man neramu, ar skiepytis, ar ne, kai vakcina pasirodys Lietuvoje. Atidžiai stebiu žiniasklaidos informaciją apie skirtingas vakcinas — rusų, amerikiečių, europiečių. Ir kuo daugiau klausausi ir skaitau, tuo blogiau.

— Aš irgi apie tai galvoju. Juk pakartotinės ligos atvejai jau užfiksuoti. Tai reiškia, kad net jei ir susidarė antikūnai, nėra šimtaprocentinės garantijos, kad daugiau nebeužsikrėsiu šia infekcija. Nenorėčiau vėl patirti šį košmarą. Net ne tiek dėl fizinės, kiek dėl emocinės būsenos. Juk prisimink, kaip prieš pusmetį, per pirmąją bangą, žmonės išsigando. Koronaviruso infekcija buvo suvokiama beveik kaip tikra mirtis. Na, kaip AIDS savo laiku.

— Taip, aš prisimenu AIDS baimę praėjusio amžiaus 90-aisiais. Tada daugelis paprasčiausiai atsisakė lytinių santykių, bijodami pasigauti šią mirtiną ligą. O dabar kažkaip nieko nerašo apie AIDS. Ar jis dingo? Kažkaip keista. Gal pamiršime ir koronavirusą?

— Nesvajok, jau sakė, kad bus trečia ir ketvirta bangos. Ir šioje situacijoje aš dar labiau nerimauju dėl savo, o dėl savo tėvų sveikatos. Mano mama turi rimtų virškinimo problemų, o tėvas serga vėžiu. Jei staiga susirgtų koronavirusu, tai gali jį nužudyti. Bet vakcina yra lengvos formos ligos skiepijimas. O kur dar garantija, kad tėvo organizmas, nusilpęs po chemoterapijos, susitvarkys net su lengva forma. Štai kodėl mūsų šeimoje taip atsargiai vertina ne tik virusą, bet ir skiepus. Bet, kaip girdėjau per televiziją, skiepai gali sukelti komplikacijų. O ką tada daryti?

Tegai:
koronavirusas, skiepai
Data

Kokia šiandien diena: gruodžio 4-osios šventės

(atnaujinta 22:43 2020.12.03)
Nuo gruodžio 4 dienos iki metų galo lieka 27 dienos, dienos ilgis — 07 val. 36 min. Savo vardadienį šiandien švenčia Barbora, Lingailė, Osmundas, Vainotas

Gruodžio 4 yra 338-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 339-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 27 dienos.

2020 metų gruodžio 4 dieną saulė teka 08:20, leidžiasi 15:56, dienos ilgis — 07 val. 36min.

Šv. Barbora

Gruodžio 4-oji — Šv. Barboros varduvės.

Šv. Barbora laikoma globėja visų, kurie mirė ne sava mirtimi, t.y. per nelaimingą atsitikimą, ypač nuo gaisro. Taip pat tikima, kad jai meldžiantis apsisaugoma nuo žaibo, gaisrų.

Anot legendos, Barbora buvusi Mažosios Azijos turtuolio Dioskuro dukra. Tėvas labai saugojo dukrą ir net uždarė bokšte, kad jos nesuviliotų nuolatiniai gerbėjai. Barbora įtikėjo, apsikrikštijo ir buvo už šį poelgį tėvo pasmerkta. Romėnų valdžia ją kankino ir nukirsdino tėvo kardu. Tikima, kad po jos mirties tėvą nutrenkė žaibas.

Barbora vaizduojama su karūna ant galvos, su suknele ir ilgu apsiaustu. Dažniausiai ji kairėje rankoje laiko kalaviją, o dešinėje taurę arba palmės šakelę.

Savo vardadienį šiandien švenčia Barbora, Lingailė, Osmundas, Vainotas.

Ši diena istorijoje

1533 metais sulaukęs 3 metų amžiaus Ivanas IV, vėliau persivadinęs Ivanu Rūsčiuoju, tapo Rusijos caru.

1642 metais mirė kardinolas Rišeljė — faktinis Prancūzijos valdovas Liudviko XIII karaliavimo metais.

1679 metais sulaukęs garbingo 91-erių metų amžiaus mirė žymus anglų filosofas Tomas Hobsas.

1791 metais Londone pradėtas leisti seniausias pasaulyje sekmadieninis laikraštis "Observer".

1892 metais gimė Ispanijos diktatorius (1936–1975) generolas Fransiskas Frankas.

1918 metais Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Vudrovas Vilsonas atvyko į Paryžiaus taikos konferenciją, kur buvo aptartos Versalio Taikos sutarties pasirašymo sąlygos.

1980 metais lėktuvo katastrofoje netoli Lisabonos žuvo Portugalijos premjeras Fransiskas Sa Karneiras.

1991 metais Libane paleistas laisvėn ilgiausiai įkaitu laikytas amerikietis: žurnalistas Teris Andersonas nelaisvėje išbuvo 2 454 dienas.

1994 metais teroristas viename Stokholmo naktinių klubų nužudė tris ir sužeidė 21 lankytoją.

1998 metais Turkijos vyriausybės daliniai per susirėmimus pietrytinėje šalies dalyje nukovė 22 kurdų sukilėlius.

2010 metais populiariausios, 29 metus rodytos Vokietijos televizijos laidos "Wetten, dass...?" ("Norite lažintis ... ?") buvo nuspręsta neberodyti, kai vienas varžybų dalyvis, milijonams žiūrovų stebint tiesioginę transliaciją, buvo sunkiai sužeistas.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai