pabėgėliai

Pabėgėliams nepatinka Lietuva

59
Daugiau nei 70% pabėgėlių, kuriuos priėmė Lietuva pagal Europos Tarybos programą, neįvertino Lietuvos svetingumo ir paliko šalį, o tai ne tik nustebino lietuvius, bet ir sukėlė pasipiktinimą

— Labas, Jonai. Skaitei paskutinius laikraščius? Rašo, kad pabėgėliams mūsų šalis nepatinka, ir jie nuo mūsų svetingumo pabėgo atgal į Europą. Ar gi jiems negėda? Daug senjorų Lietuvoje gyvena blogiau ir nesiskundžia.

— Taip, Andriau, ir man šis pranešimas spaudoje sukėlė pasipiktinimą. Juk Lietuvoje ramu ir saugu, nėra karo kaip Afrikoje ar Artimuosiuose Rytuose, nuo kurio šie žmonės ir bėgo. Lietuvos pabėgėlių priėmimo centruose juos maitina, suteikia jiems nakvynę su švaria patalyne ir net duoda nedidelių kišenpinigių. Niekas jiems nedraudžia eiti į miestą ir net dirbti. Ko dar jiems reikia?

— Manau, jie ne nuo karo bėgo, o dėl saldaus Europos gyvenimo. Juk, pavyzdžiui, Vokietija, jiems moka beveik 800 eurų. Apie tokias sumas Lietuvos pensininkai gali tik svajoti! Aplink juos gydytojai ir socialiniai darbuotojai. O policininkams net draudžiama juos liesti. Visiška laisvė, kuria neapriboja Europos teisėsaugos rėmai. Mano anūkas šiuo metu gyvena Berlyne ir savo akimis matė, kaip nepadoriai elgiasi pabėgėliai. Niekur nedirba, ištisas dienas sėdi ant suoliukų parkuose ir skveruose su iPhonais, o vakarais linksminasi. Grubiai elgiasi su vokiečiais ir priekabiauja prie merginų, o policija žiūri į tai pro pirštus.

— Gerai, kad Lietuvoje jų ne tiek daug, o tai elgtųsi čia taip pat kaip ir dideliuose Europos miestuose. Išeina, kad Lietuvos skurdas — mūsų didžiausias privalumas, "sprendžiant pabėgėlių problemą". Manau, kad ir mūsų klimatas neleidžia jiems gyventi laisvai. Jie gi priprato ilgą laiką leisti laukuose, gryname ore — ilga žiema ir lietingas ruduo jiems nepatinka. Neprigyja pietiečiai lietuviškose žemėse, bėga greičiau, nei nuo karo. Štai ir laikraštis rašo, kad iš 309 pabėgėlių, kuriuos per pusantrų metų priėmė mūsų šalis, 230 jau kažkur dingo. Na, ir gero kelio jiems.

— Manau, kad mūsų valdžia ne labai išgyvena dėl to, kad pabėgėliai išvažiuoja. Koks jų reikalas? Pagal ES kvotas atrinkti žmones kokiame nors Italijos ar kitame pabėgėlių centre. Įforminti dokumentus, gauti iš Europos Komisijos lėšas jų apgyvendinimui, atvežti į Lietuvą ir duoti lietuvių kalbos vadovėlį. Tada paruošti ataskaitą, kad Lietuva priėmė tiek ir tiek pabėgėlių. O jau kur jie dingsta iš mūsų šalies vėliau — ne mūsų reikalas…

Svarbiausia visus biurokratinius momentus atlikti ir laiku atsiskaityti. Čia tas pats kaip ir su gynybos išlaidomis, kurių reikalauja NATO. Vyriausybė ataskaitose parodė, kad suteikė Krašto apsaugos ministerijai 2% BVP, ir nuo šiol galima teigti Šiaurės Atlanto aljansui, kad Vilnius laikosi pagrindinio finansinio kriterijaus. O tai, kad šiuos pinigus gali išleisti ne šautuvams, o brangiems stalo įrankiams — tai jau vidinis Lietuvos kovos su korupcija reikalas ir su NATO neturi jokio ryšio. Taigi, mūsų valstybės pareigūnai savo darbą gerai išmano.

— Jo, Andriau, čia tu tiksliai apibrėžei Lietuvos realybę — tauta ir valstybės pareigūnai gyvena atskirai. Svarbiausia, kad jie netrukdytų vieni kitiems. Iki pasimatymo! Linkėjimai žmonai.

59
Tegai:
Sirijos pabėgėliai, pabėgėliai
Aš nepasitikiu politine reklama

Rinkimų agitacijos subtilybės

(atnaujinta 17:59 2020.09.29)
Liko mažiau nei dvi savaitės iki pirmojo rinkimų į naująjį Lietuvos Seimą turo

Politiniai oponentai ieško vienas kito silpnybių ir rinkimų kampanijos pažeidimų, kurie netgi gali tapti rinkimų rezultatų nepripažinimo pagrindu. Net Europos Komisijos pareigūnai ir Europos Parlamento nariai dalyvauja kampanijose.

— Monika, tu man pasakyk, kaip tu renkiesi iš kandidatų į Seimą, už kuriuos balsuosi? Kaip manai, ar leistina, kad tie, kurie jau užima aukštas pareigas, bet patys nėra kandidatai, agituoja už kandidatus į Seimą? Klausiu to, naudodamasis vieno iš kandidatų, kuris yra nufotografuotas plakate su pačiu Europos komisaru iš Lietuvos, reklaminių plakatų pavyzdžiu.

— Apskritai aš įtariai vertinu politinę reklamą. Apie žmogų reikia spręsti pagal jo darbus, o ne pagal plakatus. Jei kandidatas į deputatus savo darbais įrodė, kad gali tinkamai atstovauti savo rinkėjų interesams aukščiausiu lygiu, tai kodėl jis vis tiek turi apie tai kalbėti per rinkimų kampaniją. Ir tame, kad tos pačios partijos nariai palaiko vienas kitą, aš nematau nieko nusikalstamo. Kai prezidentas, kuris turėtų būti nepriklausomas nuo politinių intrigų viduje, stoja į vienos iš jėgų pusę, tai mane piktina. Liūdniausia tai, kad tiek buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, tiek dabartinis — Gitanas Nausėda beveik atvirai palaiko tas pačias politines jėgas — konservatorius ir liberalus. Pamenu, kad tik Valdas Adamkus sugebėjo atsispirti ir nepasiduoti jokios politinės partijos įtakai. Ir už tai aš jį tikrai gerbiu.

— Kaip atsispyrė? Argi jis su žmona nesutiko tapti tuometinio Vilniaus mero Artūro Zuoko sūnaus krikštatėviu? Ar tai nėra atviro nepotizmo rodiklis aukščiausiuose Lietuvos valdžios sluoksniuose?

— Na, giminystė yra giminystė, bet kai kilo skandalas dėl korupcinių Zuoko ryšių su "Rubicon Group", Valdas Adamkus vienas pirmųjų paragino jį atsistatydinti. Kaip sakė Sokratas: "Platonas yra mano draugas, bet tiesa yra brangesnė!" O Adamkaus įpėdinė Dalia Grybauskaitė užmerkė akis į savo politinių mecenatų korupcijos gudrybes. Pakanka prisiminti, kurios pavardės atsirado bankrutuojant "Snoro" bankui. Ir niekas nebuvo nubaustas už auksinius šaukštus Gynybos ministerijoje. Matyt, jie nenorėjo traukioti siūlų, galinčių atskleisti labai įtakingas asmenybes. Taigi, tikėsiu tik tais kandidatais į deputatus, kurie man galės atsakyti į tokius slidžius klausimus.

— Manau, kad vargu ar kada išgirsime atsakymus į šiuos klausimus. Net speciali Seimo komisija, tyrusi tamsias dėmes ankstesnių liberalių konservatorių (2008–2012) ir Darbo socialdemokratų (2012–2016) vyriausybių veikloje prieš rinkimus nepasakė nieko įdomaus. O mes taip tikėjomės.

Tegai:
Seimo rinkimai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
KGB slaptųjų agentų vardai bus paslėpti toliau nuo lietuvių akių

KGB slaptųjų agentų vardai bus paslėpti toliau nuo lietuvių akių

(atnaujinta 11:21 2020.09.26)
Likus dviem savaitėms iki Seimo rinkimų, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) nusprendė iš tinklalapio pašalinti sovietų KGB archyvinių asmens bylų registrą, kuriame yra daugelio žymių Lietuvos politikų pavardės

Centro vadovybė tai paaiškino labai paprastai: jos teigimu, registrą reikėtų vertinti kritiškai, nes visi agentų sąraše esantys dabartiniai politikai buvo užverbuoti KGB, tačiau ne visi jie savanoriškai bendradarbiavo. Ir patį slaptųjų agentų "darbą" komiteto nariai ne visada vertino teigiamai.

— Gintarai, žinau, kad tavo protėviai sovietmečiu labai nukentėjo dėl savo su laisve susijusių pažiūrų, o senelis net keletą metų praleido tremtyje. Ir kaip tu jautiesi dėl to, kad slaptųjų KGB pareigūnų sąrašai buvo pašalinti iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro tinklalapio?

— Labai neigiamai! Žmonės turėtų žinoti savo "didvyrius", kurie sovietmečiu įskųsdavo kitus ir tokiu būdu įsigydavo specialias privilegijas. Juk visi žino, kad aukštumų sovietinės nomenklatūros hierarchijoje galima pasiekti tik glaudžiai bendradarbiaujant ir globojant KGB. Nebuvo įmanoma tapti komjaunimo sekretoriumi ar SSKP aukštosios mokyklos dėstytoju be kandidato pritarimo baudžiamųjų specialiųjų tarnybų kabinetuose. O sovietmečiu išvykti į komandiruotę į kapitalistinę šalį galėjo tik partijai ir komunistų valdžiai lojalūs žmonės. Kaip užsitarnauti jų palankumą? Labai paprastai! Reikėjo aktyviai skųsti savo draugus ir kolegas!

— Bet juk Lietuvai atgavus nepriklausomybę, tokie slaptieji agentai galėjo suvokti savo elgesio neteisingumą ir kruopščiai tarnaudami naujai valdžiai įrodyti savo atsidavimą laisvės idealams.

— Žinai, Emanueli, jei sovietmečiu žmogus buvo išdavikas ir įskųsdavo tikrus Lietuvos patriotus, tai kur garantija, kad ir šiandien jis "neišduos tavęs pasitaikius pirmai progai"? Aš netikiu tokiais žmonėmis. Ir jei kažkada patekai į KGB agentų sąrašus, tai tam buvo priežasčių. Juk čekistai paprasčiausiai nesikreipė į paprastus žmones gatvėje ir jų neužverbuodavo. Pirmiausia jie stebėjo žmogų, tyrinėjo jo mintis ir aistras, o tik tada atrasdavo skausmingas vietas ir priversdavo juos dirbti. Kai jie sutikdavo, jiems atsiverdavo kelias link nuostabios karjeros.

— Ir vis dėlto net nusikaltėliams, atlikusiems bausmę, grąžinamos jų teisės. O teisę balsuoti rinkimuose turi net nusikaltėliai už grotų. Ar mes būsime tokie beširdžiai, kad visą gyvenimą priekaištausime tiems, kurie kadaise suklupo?

— O tu pasiklausk mano velionio senelio, ar jis atleido tam skundikui, dėl kurio aštuonerius metus teko praleisti Sibiro tremtyje? Prisimenu daug dalykų, apie kiriuos jis man pasakadavo. Jis net įvardijo tuos, kurie kalti dėl tremtinių kančių. Šie skundikai be gėdos ir sąžinės anksčiau, sovietmečiu, džiaugėsi gyvenimu, jie ir dabar sėdi aukštose valdžios pareigose. Ir toliau kvailina Lietuvos žmones saldaus gyvenimo pažadais. O anksčiau jie lygiai taip pat nesavanaudiškai žadėjo mums šviesią komunistinę ateitį. Ir tokių sukčių buvo daug. Juk vien iš kuklių KGB archyvinės medžiagos likučių, kurių nespėjo išvežti į Rusiją, matyti, kad per pusšimtį metų su čekistais spėjo pabendrauti beveik 118 tūkst. žmonių. O jau kokios bylos ir pavardės liko išvežtuose sąrašuose, ypač slaptuose, galima tik spėlioti.

Tegai:
KGB, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC)
Paukščių būrys, archyvinė nuotrauka

Artėjantį savaitgalį paukščių palydos

(atnaujinta 08:46 2020.09.30)
Ateinantis savaitgalis skirtas paukščiams į šiltesnius kraštus išlydėti

VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, organizuojamos rudeninės sparnuočių palydos, praneša Aplinkos ministerija.

Saugomų teritorijų direkcijos kartu su Lietuvos ornitologų draugija kviečia gamtos bičiulius įsilieti į nuolat gausėjantį stebėtojų būrį ir skaičiuoti išskrendančius paukščius.

Spalio 3-ąją Nemuno deltos regioninio parko direkcija paukščių palydas organizuos Ventės rage prie švyturio. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija kviečia tą rytą sutikti ant Parnidžio kopos prie Saulės laikrodžio ir skaičiuoti bei palydėti paukščius. Metelių regioniniame parke prie Lankytojų centro susirinkę paukščių stebėtojai keliaus aplink Dusios ežerą ir stebės poilsiaujančių sparnuočių būrius. Išlydėti išskrendančius paukščius Žuvinte ir jo apylinkėse kviečia Žuvinto biosferos rezervato direkcija. Paukščių stebėtojai bus laukiami ir Kamanų gamtiniame rezervate.

Šiemet per šią tradicinę akciją, kuri rengiama nuo 1993 metų, migruojančius paukščius stebės ir mėgins suskaičiuoti tūkstančiai žmonių beveik visoje Europoje. Vėliau tarptautinė paukščių apsaugos organizacija "BirdLife International" apibendrins ir paskelbs skaičiavimo rezultatus.

Tegai:
paukščiai