Būkite labai atsargūs

Vairuotojai, dėmesio: prasideda mokslo metai

41
(atnaujinta 15:13 2017.09.08)
Lietuvos kelių policija naujų mokslo metų išvakarėse tradiciškai kreipiasi į visus vairuotojus: "Būkite labai atidūs pirmosiomis rugsėjo dienomis! Į kelius po vasaros atostogų grįžta vaikai!"

— Laba diena. Policijos seržantė Diana S. Prašau parodykite dokumentus.

— Laba diena. O kas atsitiko? Juk aš nepažeidžiau kelių eismo taisyklių.

— Viskas gerai. Bet mūsų bazėje užfiksuoti keli jūsų padaryti pažeidimai — 2016 metų rugsėjo 1-ąją jus viršijote leistiną greitį 5 kilometrais. Tą dieną visi greičio matuokliai fiksavo net minimalų 1 kilometro per valandą viršijimą. Tai buvo profilaktikos priemonė. Ir, nors pirmą kartą už tokį pažeidimą bauda nenumatoma,  antrą kartą jums gali išrašyti baudą. Manau, šiais metais rugsėjo 1-ąją greičio matuokliai vėl dirbs "sustiprintu režimu".

— Dėl ko tai yra, seržante?

— Dėl mokslų metų pradžios, aišku. Vaikai grįžta po vasaros atostogų, ju dėmesys susilpnėjo. Pirmomis rugsėjo dienomis jie dar pilni energijos, todėl grįždami namo po pamokų dažnai linksminasi su draugais, kurių nematė visą vasarą. Besidžaugdami iššoka į važiojamąją kelio dalį ir dažnai atsiduria po automobilio ratais. Taigi, būkite labai atidus šiomis dienomis mieste ir ypač rajonuose, kur yra daug mokyklų.

— Ačiū, jums, seržante, už supratimą. Labai aktualu, nes šiais metais mano anūkas eina į pirmąją klasę. Aš visiems savo draugams ir pažįstamiems papasakosiu apie jūsų trumpą paskaitą.

— Ir dar noriu priminti, kad visi policijos padaliniai pirmosiomis rugsėjo dienomis dirbs sustiprintu režimu. Pėsčiųjų perėjose prie kiekvienos mokyklos stovės policijos patrulis, kuris stebės ne tik transporto eismą, bet ir tvarką mokyklos teritorijoje. Ne paslaptis, kad vyresniųjų klasių mokiniai pirmąją mokslų dieną švenčia su skardine alaus arba net geria ką nors stipresnio. Nors Lietuvoje, kaip žinote, jau kelis metus iš eilės rugsėjo 1-ąją draudžiama prekiauti alkoholiu, jaunimo tai nesuvaržo. Jie prisitaiko prie draudimų vartoti alkoholį iki 21 metų ir švenčia mokslo metų pradžią „kaip suaugusieji".

— Seržante, aš ir pats ne vieną kartą mačiau, kaip nepilnamečiai prašo suaugusiųjų nupirkti jiems cigariečių ar alaus. Ir džiaugiuosi, kad sugaugusieji visada atsisako ir  primena vaikams, kad įstatymas draudžia vartoti alkoholį iki 21 metų. Bet, kaip suprantu, ne visi suaugusieji tokie sąžiningi. Priešingu atveju, kaip alus ir degtinė patenka į jaunuolių rankas?

— Aš, aišku, ne įstatymų leidėja, o tik jo sargė, bet manau, kad pats laikas įvesti į Lietuvos administracinių nusižengimų kodeksą baudas už nepilnamečių skatinimą vartoti alkoholį ir rūkyti. Bet tegul jau tai sprendžia Seimas… Linkiu geros kelionės ir ypatingo dėmesio mokslo metų pradžioje.

— Ačiū! Ramios tarnybos ir didelių atlyginimų, seržante.

41
Tegai:
greičio kontrolė, leistino greičio viršijimas, mokslo metai, greičio viršijimas, mokiniai, mokykla
Tiesioginiai merų rinkimai neteisėti?

Lietuvos miestų merų rinkimai buvo neteisėti

(atnaujinta 17:42 2021.04.20)
Lietuvos KT priėmė sensacingą sprendimą. Pasirodo, tiesioginiai merų rinkimai, kurie jau buvo surengti du kartus — 2015 ir 2019 metais, buvo neteisėti. Norint juos surengti, reikėjo iš dalies pakeisti 119 pagrindinio valstybės įstatymo — Konstitucijos — straipsnį

— Rimvydai, ar jau girdėjai apie skandalingą Konstitucinio Teismo nuosprendį, kuriuo uždrausti tiesioginiai merų rinkimai? Ir nors šis sprendimas įsigalioja tik po dvejų metų — 2023 metų gegužę, vis tiek paaiškėjo, kad dabartinių merų valdžia yra tarsi pusiau legali?

— Na, jau seniai sakoma, kad dabartinė valdančioji liberalų konservatorių dauguma rengia visų rinkimų reformą. Žinant, kad Konstitucinis Teismas yra labiau politinė nei teisinė struktūra ir kad ji ilgą laiką buvo konservatorių rankose, galima manyti, kad valdantieji galės įgyvendinti šią reformą per Konstitucinį Teismą. Esmė ta, kad reikia padaryti kai kuriuos Konstitucijos pakeitimus, ir reikia, kad juos palaikytų ne mažiau kaip du trečdaliai Seimo narių. O dabartinės valdančiosios partijos tokios daugumos neturi. Taigi, jie sugalvojo tokį "triuką". Kaip, jei opozicija nenori palaikyti jų reformos, tada Lietuvoje nebebus tiesioginių merų rinkimų.

— Aš mažai suprantu šias didžiosios politikos subtilybes ir nesuvokiu, kodėl visos šios idėjos ir rinkimų teisės aktų performulavimas. Juk ir taip viskas gerai.

— Suprask, kad Lietuvos konservatoriai, žvelgdami į Amerikos demokratus, nori visam laikui perimti visą valdžią Lietuvoje. O pagal dabartines rinkimų taisykles jie negalės to padaryti. Nepamiršk, kad 2023 metais vietos valdžios rinkimai yra tik pirmas žingsnis link visiško valdžios perėmimo. Po metų, 2024 metais, vyks ne tik naujos Seimo ir Europos Parlamento deputatų iš Lietuvos rinkimai, bet ir prezidento rinkimai. O konservatorių stovykloje jie jau supranta, kad jų kandidatas — Gabrielius Landsbergis, tiesioginių prezidento rinkimų atveju, vargu ar įsikurs rūmuose Daukanto aikštėje. Taigi, jie pradėjo kalbėti apie tai, kaip kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje prezidentą turėtų rinkti parlamentas, o ne žmonės.

— Ach, šit kaip! Pasirodo, konservatoriai su liberalais eina iš toli. Konstitucinio Teismo sprendimu priversti opoziciją sutikti su Konstitucijos pataisų svarstymu, o tada prastumti netiesioginius prezidento rinkimus?

— Matai, kaip viską greitai supratai. O sakai, kad nesigaudai politikoje. Pažiūrėk, kaip konservatoriai pradėjo įžūliai elgtis nuo pirmųjų valdžios dienų. Jie atvirai spjaudo į veidą ne tik savo politiniams oponentams, bet ir paprastiems rinkėjams. Ir ne veltui jie jau pradėjo atvirai kalbėti, kad Lietuva grįžta į "Smetonos diktatūros" laikus. Tik diktatorius nebebus prezidentas, bet viena partija — Tėvynės-krikščionių demokratų sąjunga, kuriai vadovauja "du Landsbergiai" — senelis ir anūkas.

Tegai:
rinkimai, Konstitucinis Teismas
Skiepytis ar ne?

Skiepytis ar ne? Štai kur mįslė

(atnaujinta 18:49 2021.04.16)
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė paprašė Danijos vyriausybės perduoti "AstraZeneca" vakcinos atsargas Lietuvai. Danija tapo pirmąja ES šalimi, nusprendusia visiškai nevartoti šios vakcinos dėl šalutinio poveikio — trombozės

Norvegijos vyriausybė pasekė danų pavyzdžiu ir laikinai sustabdė visų amžiaus grupių gyventojų skiepijimą šia vakcina. Kita vertus, lietuviai tikinami šios vakcinos saugumu ir žmonės raginami skiepytis ja be eilės, be to, gautų galimybę turėti "skiepų pasą", suteikiantį teisę netrukdomai judėti ne tik šalies viduje, bet ir Europos Sąjungoje.

— Mariau, eime greičiau, užimsime eilę vakcinai nuo koronaviruso gauti. Mačiau nuotraukas, kuriose pavaizduotos didžiulės eilės ne tik sostinės skiepų centre, bet ir kitose savivaldybėse.

— Rimvydai, kaip suprantu, Lietuvoje be eilės skiepijama tik "AstraZeneca" vakcina, ir, kaip skaičiau, ji yra nesaugi. Kažkaip aš ja nelabai pasitikiu. Verčiau užsiregistruoti internete skiepytis mažiau pavojingomis vakcinomis ir šiek tiek palaukti savo eilės.

— Na, tada lauksi iki rudens ir praleisi dar vieną atostogų sezoną. Ar nesinori tau nuvažiuoti pailsėti kur nors prie šiltų jūros ar vandenyno krantų?

— Pažiūrėk, ką rodo per televiziją! Beveik visuose kurortuose — "lockdawn'as"! Net jei nuvyksi į tas pačias Kanarų salas ar Dramblio Kaulo Krantą, tai ne faktas, kad galėsi smagiai leisti laiką. Kavinės ir barai nedirba, paplūdimiuose reikia gulėti ir degintis tik su kauke ir net laikantis atstumo. Mačiau, kaip policininkai su automatais vaikšto Prancūzijos paplūdimiuose ir negailestingai skiria baudas už kaukės nuėmimą! Nori rizikuoti savo sveikata dėl tokių atostogų?

— Juk tai labai šaunu. Bus ką prisiminti! Be to, girdėjau, kad daugelyje Europos kurortų viešbučių savininkai dabar suteikia nuostabias nuolaidas apgyvendinimui! Galima sutaupyti!

— Verčiau suplanuosiu atostogas mūsų brangiuose kurortuose Palangoje ar Nidoje, nei žaisiu rusišką ruletę su dviprasmiška vakcina. Čia dar girdėjau, kad į Lietuvą atkeliavo pirmoji "Johnson & Johnson" vakcinos partija, kuri buvo uždrausta JAV, ir mes ketiname ja skiepyti gyventojus.

— Kodėl tu taip skeptiškai žiūri į šias vakcinas? Juk "AstraZeneca" pasiskiepijo ir prezidentas, ministrė pirmininkė, ir mūsų Seimo vadovė. Ir visi jie, kaip matai, yra gyvi ir sveiki!

— Na, duok jiems, Dieve, ateityje sveikatos, kad jie tarnautų mūsų valstybės ir piliečių naudai. Aš kaip nors užleisiu savo eilę skiepytis pavojingomis, mano požiūriu, vakcinomis tiems, kurie veržiasi į užsienio kurortus.

Tegai:
Lietuva, vakcinacija, vakcina, AstraZeneca, koronavirusas
Balandžio 21-oji

Kokia šiandien diena: balandžio 21-osios šventės

(atnaujinta 17:32 2021.04.20)
Šią dieną 1966 metais Hjustono (JAV) medikai atliko pirmąją pasaulyje dirbtinės širdies persodinimo operaciją

Balandžio 21-oji yra 111-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 254 dienos.

Šiandien saulė teka 06:06, leidžiasi 20:31, dienos ilgumas 14 val. 25 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Anzelmas, Konradas, Milgedas, Skalvė, Amalija, Arijus.

Sekretorės (biuro administratoriaus) diena

Sekretorės diena švenčiama trečiąjį balandžio trečiadienį.

1952 metais Amerikos verslininkas Haris F. Klemfusas savo įmonėje įsteigė Sekretorės dieną. Tokios šventės metu visos jo įmonės moterys būdavo išvaduojamos nuo varginančio rutininio darbo. Ši šventė po truputį paplito visame pasaulyje ir net tapo Administratorių profesine švente.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1563 metais mirė pirmosios lietuviškos knygos autorius Martynas Mažvydas.

1876 metais gimė Jurgis Narjauskas Kunigas, vertėjas, tautosakininkas, literatas. Mirė 1943 m.

2011 metais aukštaitijos siaurasis geležinkelis paskelbtas 2011 metų Kalmaro (Švedija) tarptautinio aplinkosaugos konkurso nugalėtoju.

Ši diena pasaulio istorijoje

1839 metais turkai užėmė Siriją.

1856 metais Australija tapo pirmąja pasaulio valstybe, įvedusia aštuonių valandų darbo dieną.

1898 metais JAV pripažino Kubos nepriklausomybę.

1910 metais mirė amerikiečių rašytojas Markas Tvenas — Samuelis Lenghornas Klemensas.

1926 metais gimė Anglijos karalienė (nuo 1952 m.) Elžbieta II.

1965 metais sulaukęs 72-jų metų amžiaus, mirė anglų mokslininkas, fizikas Edvardas Viktoras Epltonas, tyrinėjęs atmosferą ir 1947 m. gavęs Nobelio premiją už jonosferos atradimą.

1966 metais Hjustono (JAV) medikai atliko pirmąją pasaulyje dirbtinės širdies persodinimo operaciją.

1987 metais autobusų stotyje Kolombe (Šri Lanka) teroristai susprogdino bombą: teroristinio akto aukomis tapo 150 žmonių.

1997 metais pirmieji Kinijos armijos kareiviai įžengė į Honkongą, Kinijai ruošiantis perimti šią britų koloniją.

1998 metais Pietų Korėja atsisakė pretenzijų į kompensacijas iš Japonijos už seksualinį korėjiečių moterų išnaudojimą per II pasaulinį karą.

1999 metais per NATO bombardavimą visiškai sugriauta Jugoslavijos prezidento Slobodano Miloševičiaus rezidencija Belgrade.

2011 metais Kirgizijos parlamentas prieš rytinį posėdį paaukojo septynis avinus pievutėje prie Vyriausybės rūmų Biškeko centre, tikėdamasis nuvaryti šalin piktąsias dvasias, sėjančias nesantaiką ir kraujo liejimą.

2019 metais Šv. Velykų sekmadienį mirtininkams susisprogdinus keliose Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose, žuvo daugiau kaip 250 žmonių, dar apie 500 žmonių buvo sužeista.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai