Меньше грусти

Lietuva tuštėja dėl emigrantų ir savižudžių

163
(atnaujinta 16:48 2017.09.22)
Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną (rugsėjo 10-ąją) Lietuva eilinį kartą pasitiks užimdama lyderės poziciją pasaulio reitinge pagal savižudybių skaičių

— Sveika, Irma. Ruoškis maratonui. Užregistravau mus abi dalyvauti Vilniaus maratone artimiausią sekmadienį. Nėr čia ko savaitgaliais sėdėt namuose ir apraudoti sunkią dalią. Vienas mano draugas va šitaip liūdėjo, kol kartą pakėlė ranką prieš save…

— Dėkui, Regina, už rūpestį. Bet kol kas esu sveikos psichikos. Nesijaudink! Mano gyvenime dar ne taip blogai viskas, kad kiltų noras savo noru su juo atsisveikinti. Bet tikrai turiu pažįstamų, kuriems dėl gyvenimo sunkumų kyla minčių apie savižudybę. Nežinau, kas turi tam įtakos, bet mūsų šalis kažkodėl užima lyderės pozicijas pagal savižudybių skaičių 100 tūkstančių gyventojų. Gal todėl, kad lietuviams būdingas uždaras gyvenimo būdas?

— Gal ir taip iš dalies. Bet, ko gero, čia įtakos turėjo epochų kaita 90-aisiais. Juk anksčiau vienaip ar kitaip mūsų gyvenimas buvo numatomas dešimtmečiams į priekį — nebuvo bedarbių ir žiaurios kapitalistinio pasaulio konkurencijos. O šiais laikais likti be darbo reiškia tapti ''elgeta''. O kaip gyventi vienišiems seneliams su ubagiška pensija savo senuose butuose skaičiuojant centus prie prekystalių?!

— Seku metines Pasaulinės sveikatos apsaugos ataskaitas, kuri sudaro ir šalių reitingus pagal savižudybių skaičių. Nuo XXI amžiaus pradžios Lietuva lyderiauja šiame niūriame sąraše. 100 tūkstančių gyventojų tenka beveik 70 savižudybių per metus. Bet pastarųjų metų duomenys suteikia šiek tiek optimizmo. Jau 2015 metais šis rodiklis sumažėjo daugiau nei du kartus (28,2) ir mūsų šalis atsidūrė penktoje vietoje. Bet tarp Europos šalių mes ir toliau pirmaujame, o Lietuva vadinama savižudžių lydere Europoje.

— Taip, toks ''titulas'', ko gero, pats blogiausias. O savižudybių mažėjimo tendencija rodo, kad viskas ne taip blogai. Štai ir prieš bedarbystę ir gamyklų bei fabrikų uždarymą lietuviai rado priešnuodį — emigraciją. Dėkui Europos sąjungai, kuri atvėrė mums duris į pirmaujančių Europos šalių darbo rinką. Dabar kiekvienais metais nuo 30 iki 40 tūkstančių Lietuvos gyventojų gali laisvai išvykti dirbti į Angliją, Airiją ar Švediją ir gauti orų atlyginimą.

— Gal ir taip. Tik kokia iš to nauda Lietuvos valstybei? Kas mokės mokesčius į valstybės biudžetą, iš kurio mokamos pensijos ir biudžetininkųatlyginimai? Juk ne veltui darbo emigracija dabar vadinama pagrindine grėsme Lietuvos ekonomikai. Galų gale, tai atsilieps bendram visuomenės gyvenimo lygiui, kuris, psichologų manymu, priveda žmogų prie minčių apie savižudybę.

— Uždaram lietuvių gyvenimo būdui taip pat rastas priešnuodis — masiniai renginiai, kurių tikslas ištraukti žmogų iš namų aplinkos ir išblaškyti niūrias mintis. Koncertai, parodos, važiavimas dviračiais ir maratonai organizuojami beveik kiekvieną savaitgalį miesto renginių dienotvarkėje.

Tai va, sekmadienio rytą aunamės sportbačius, puošiamės sportiniais kostiumais — ir startuojame Viniaus maratone. Dvasinė ir fizinė sveikata artimiausią mėnesį garantuota. Šalin liūdesį, daugiau optimizmo!

163
Tegai:
savižudybė, Pasaulinė savižudybių prevencijos diena, Lietuva
Dar šia tema
SAM: pagrindinės problemos — alkoholizmas ir savižudybės
Vilnius imasi konkrečių priemonių kovoje su savižudybe
Emocinė pagalba po ranka: nemokama mobilioji programėlė "Pagalba sau"
Ar jau paruošėte sūnų naujiems mokslo metams?

Rugpjūtis laikas suruošti vaikus į mokyklą

(atnaujinta 17:25 2020.07.31)
Lietuvos tėvų laukia karštas metas — paruošti savo vaikus naujiems mokslo metams. Labiausiai nerimaujama dėl to, kaip prasidės pamokos dėl epidemiologinės situacijos, susijusios su koronavirusu

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rengia tris variantus — realų grįžimą į mokyklą, mišrų realaus švietimo ir nuotolinio mokymosi derinį ir trečiąjį variantą, leidžiantį dirbti nuotoliniu būdu. Po patirties, įgytos per griežtą karantiną, tėvų ir mokytojų nuomonės apie ugdymo formas skiriasi.

— Romualda, ar jau paruošei savo sūnų naujiems mokslo metams? Pasidalink patirtimi, nes mes ruošiamės leisti dukrą į pirmą klasę ir labai jaudinamės. Tai labai atsakingas momentas ne tik jai, bet ir mums.

— Taip. Jūsų dukrai "pasisekė" pradėti savo mokyklinį gyvenimą tokiu neįprastu laikotarpiu. Iš praėjusių mokslo metų pabaigos patirties pasakysiu vieną dalyką, kuris man asmeniškai labai nepatiko mokant vaikus nuotoliniu būdu. Jame yra svarbių trūkumų. Svarbiausia, kad būdama karantine aš pati galėčiau kontroliuoti mokymosi procesą ir pamatyti, kaip mano vaikas dirba ne tik per pamokas, bet ir atlikdamas namų darbus.

— Bet mes turime dirbti, nejaugi dabar teks mesti savo darbą, kad su vaiku sėdėtume prie kompiuterio?

— Taip, tai yra pagrindinė nuotolinio valdymo problema. Tėvai turi dirbti, kad turėtų iš ko pragyventi. Ir vaikas, prižiūrimas mokytojų mokykloje, geriau mokysis, nei paliktas namuose vienas su kompiuteriu "tete-a-tete". Tikėkimės, kad Švietimo ministerija padarys teisingas išvadas iš karantino metu įgytos patirties. Iš tiesų, daugelis mokytojų nesugebėjo tinkamai organizuoti mokymosi proceso kompiuteriu. Kai kurie iš jų negalėjo to padaryti dėl prastų žinių apie šiuolaikines technologijas ir kompiuterius.

— Perskaičiau, kad ministerija beveik visą rugpjūtį skirs mokytojams, aiškins kaip organizuoti nuotolinio mokymosi procesą, jei dėl koronaviruso vėl būtų paskelbtas karantinas. Tam skirta net 12 milijonų eurų. Net įdomu, ar tėvai bus kažkaip įtraukti į šį procesą? Galų gale, mūsų nuomonė yra svarbi organizuojant vaikų mokymą nuotoliniu būdu.

— Beje, jūs tiesiog pabandykit išmokyti dukrą greitai ir teisingai prisijungti prie pamokų per skirtingas nuotolinio mokymosi platformas. Be to, pripratinkite vaiką prie dviejų dienotvarkės variantų. Jei bus karantinas, būtina protingai naudoti laiką. O jei karantino nebus, tai yra antrasis variantas, kuris turės įtakos ir jums. Juk pradinių klasių mokinius į mokyklą paprastai vežioja tėvai. Taip pat norėčiau patarti mūsų švietimo pareigūnams išbandyti du mokymo variantus šiais metais. Įdiekite vaizdo kameras klasėse ir tuo pačiu metu transliuokite pamoką klasėje internetu. Tėvai galės stebėti savo vaiko elgesį ir žinias gyvai, o jei vaikas serga, jis gali automatiškai prisijungti prie ugdymo proceso net gulėdamas lovoje. Tikiuosi, kad Švietimo ministerija išgirs mano norus.

Tegai:
karantinas, mokykla
Vėl užsidedame kaukes

Vėl užsidedame kaukes

(atnaujinta 18:31 2020.07.28)
Padaugėjus koronaviruso atvejų Lietuvoje vėl bus privaloma dėvėti kaukes prekybos centruose ir viešajame transporte

Atitinkamą sprendimą turėtų priimti vyriausybė, remdamasi Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacija. Neva šios priemonės padės susilpninti antrąją COVID-19 bangą, susidariusią dėl tam tikros gyventojų dalies neatsakingumo.

— Laura, ar žinai, kur dar galima nusipirkti apsauginių kaukių ir dezinfekcinių priemonių? Aš apėjau kelias parduotuves ir pastebėjau, kad apsaugos priemonių, kurių prieš porą savaičių buvo pilni prekystaliai, staiga sumažėjo.

— Kodėl tu taip jaudiniesi, Inga? Manau, per ilgą karantiną tik tinginiai galėjo nesukaupti šių prekių atsargų. Manau, kad namuose kaukių ir dezinfekcinių priemonių atsargų užteks poros metų karantinui.

— Tu, mieloji, nesijuok, bet pagalvok apie tai, kad po dienos ar dviejų be kaukės negalėsim užeiti į parduotuvę ar įlipti į autobusą. Ir aš visiškai sutinku su gydytojais ir Vyriausybe, kad būtina grąžinti griežtesnes priemones prieš koronaviruso plitimą Lietuvoje.

— O man atrodo, kad visa ši isterija su virusu yra iš piršto laužta. O visi šie apribojimai yra tik fikcija. Koronavirusas nėra toks baisus kaip pasakos apie jį, kurias mums kasdien seka per televiziją ir radiją.

— Aš stebiuosi tavo nerūpestingumu. Pažvelk, kas vyksta tose šalyse, kurios taip pat nepakankamai įvertino pavojų ir dabar deda dideles pastangas, kad užkirstų kelią infekcijai. Ir man atrodo, kad turėtume padėkoti Vyriausybei ir savo gydytojams, kurie laiku ėmėsi visų prevencinių priemonių. Juk šiandien statistika rodo, kad Lietuva puikiai susidorojo su pirmuoju koronaviruso protrūkiu. Ir neduok Dieve sulaukti antrosios bangos. Taigi, einu ieškoti kaukių.

— Nepamiršk nusipirkti keliolikos pakelių grikių ir tualetinio popieriaus!

— Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis. Ir neduok Dieve pasigauti šią infekciją. Geriau būti su kauke parduotuvėje, nei kelti pavojų savo ir šeimos bei draugų sveikatai. Pagalvok apie juos, kai vėl sarkastiškai šypsosies, kalbėdama apie pavojingą virusą kaip apie paprastą peršalimą.

Tegai:
koronavirusas, prekybos centras, kaukės
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Koronaviruso testai

PSO įvardijo šalį, kurios reikia imti pavyzdį kovojant su koronavirusu

(atnaujinta 16:35 2020.08.03)
Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 17,8 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 686 tūkst. žmonių

VILNIUS, rugpjūčio 3 — Sputnik. PSO Nepaprastųjų ligų skyriaus techninės grupės vadovė Maria Van Kerkhove gyrė Vietnamo valdžios institucijų veiksmus kovojant su koronaviruso infekcijos plitimu ir išvadino valstybę pavyzdžiu kitoms šalims, praneša RIA Novosti.

"Jie veikia greitai ir visapusiškai, turi sistemą, kuri gali padėti suvaldyti šį protrūkį. Tai turime pamatyti visose šalyse", — spaudos konferencijos metu sakė ji, pridurdama, kad Vietnamas turi didelę patirtį kovose su infekcinėmis ligomis.

"Kaip šalis, patyrusi labai mažą naštą ir mažą mirtingumą, jie nepalieka jokių šansų [protrūkiui — Sputnik] ir daro viską, kas įmanoma, kad būtų užkirstas kelias plitimui", — teigė PSO sveikatos ekstremalių situacijų programos direktorius Maiklas Rajenas kalbėdamas apie naują koronaviruso protrūkį Vietname.

Anksčiau tapo žinoma, kad Vietnamo miesto Da Daango, kuris tapo naujojo koronaviruso plitimo Vietname židiniu, valdžia planuoja ištirti visus COVID-19 gyventojus — apie 1,1 milijono žmonių.

Penktadienį, liepos 31 dieną Vietnamas užfiksavo pirmąją koronaviruso mirtį pandemijos metu. Naujas infekcijos protrūkis prasidėjo pajūrio mieste Da Nange praėjus trims mėnesiams po to, kai šalyje buvo nustatyta ankstesnė infekcija.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 17,8 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 686 tūkst. žmonių.

Tegai:
Vietnamas, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Įvardytas koronavirusinės infekcijos atvejų skaičius pasaulyje
Lietuvos mažmeninės prekybos tinklas pasakojo, kaip karantinas paveikė ledų pardavimą