Koalicijos žlugimas

Valdančiosios koalicijos žlugimas: kas laukia Lietuvos?

55
(atnaujinta 18:01 2017.10.06)
Pirmą kartą per pastaruosius dešimt metų Lietuvoje įvyko politinė krizė, kurią sukėlė socialdemokratų sprendimas palikti valdančiąją koaliciją su "valstiečiais"

— Andriau, ką tu manai apie dabartinę padėtį Lietuvoje? Mes prieš metus balsavome už tai, kad Lietuvos valdžioje atsirastų nauji žmonės, nesusieti su politine nomenklatūra, kuriai atstovauja konservatoriai ir socialdemokratai, o iš tikrųjų pasirodo atidavėme valdžią pusiau išsilavinusiems studentams, "vastiečiams", ir saujelei nepartinių politikų. Net metai neprabėgo, o koalicija jau žlugo.

— Šito reikėjo laukti nuo pirmųjų naujo Seimo ir Vyriausybės darbo dienų. Visa tai dėl premjero Skvernelio veiklos. Prisimink, kaip jis dar koalicijos formavimosi metu filirtavo su konservatoriais ir prieš kameras susitikinėdavo su Gabrielium Landsbergiu. Ir tai tuo metu, kada "valstiečių" lyderis Raimundas Karbauskis pasirašinėjo koalicijos susitarimą su socialdemokratais. Ar gi taip galima elgtis su partneriais? Visų pirma, tai neetiška, o  antra, verčia suabejoti partnerystės santykiais, kuriuos ir numato koalicijos susitarimas. O visokie šūkiai apie neva "bandymus suvienyti visą tautą" — vieni tauškalai.

— Tu tiesus, Andriau. Politikoje kaip ir gyvenime negalima vienu metu sėdėti ant dviejų kėdžių — nukrisi ir užsigausi. Jeigu jau "valstiečiai" norėjo sukurti "tautos susitaikymo" koaliciją, tai kodėl tuomet nepakvietė liberalų, lenkų ar "Tvarkos ir teisingumo"? Argi šių partijų narius į valdžią delegavo ne Lietuvos piliečiai? Kodėl "valstiečiai‘flirtavo tik su konservatoriais ir socialdemokratais. Jeigu jau norėjo tapti tautos taikdariais, tai reikėjo sudaryti plačią koaliciją iš visų parlamentinių partijų atstovų. Tuomet tai būtų sąžininga. Mano nuomonę, beje, labai ryškiai patvirtina socialinių apklausų rezultatai, kurie rodo, kad žmonių pasitikėjimas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga krenta.

— Tiesa, ši partija turi mažai patirties aukštos politikos užkulisių žaidimuose. Jie atėjo į valdžią su idealiais sąžinės ir patriotizmo sąvokų supratimais, o konservatoriai juos labai greitai pričupo pirmomis naujos Seimo darbo dienomis. Ar pameni pirmą skandalą dėl Kildišienės automobilio ir kailinių? Kokią isteriją sukėlė konservatoriai žiniasklaidoje? O vėliau pradėjo viešai tyčiotis dėl Karbauskio planų nupirkti pianiną Seimo koncertams. O dar pasitaikius kiekvienai galimybei naudodavo rusofobijos sąvokas ir baugino Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį už oficialų susitikimą su Rusijos ambasadoriumi Lietuvoje. Štai tokiais smulkiais įdūrimais jie iš pat pradžių paraližavo "valstiečių" pasiryžimą vykdyti kardinalias reformas. Gaila, kad paskui konservatorius eina tie, ką patys "valstiečiai" delegavo į aukščiausias Vyriausybės pareigas. Bijo prarasti kėdę?

— Na, prarasti kėdę bijo, turbūt, kiekvienas politikas. Tik pasižiūrėk, kaip tas pats Linas Linkevičius dėl užsienio reikalų ministro posto atsisakė socialdemokratų narystės. Kas tai, jei ne savo kolegų atvira išdavystr dėl asmeninės naudos? Juk išsaugojęs seniausios partijos narystę Linkevičius tęstų savo politinę karjerą. O taip po trijų metų jam teks ieškotis naujos darbo vietos. Ir kažin, ar už pusantrų metų kadenciją baigianti Dalia Grybauskaitė padės Linkevičiui? Išdavikų niekas nemėgsta.

Ryškus pavyzdys Viktoras Muntianas — tuometinio Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho "dešnioji ranka", 2006 metais sudarė sandorį su "darbiečių" oponentais, paliko Darbo partiją dėl Seimo pirmininko pareigų bei kartu nusivedė dalį komandos į Pilietinės demokratijos partiją. Tačiau išliko pirmininko kėdėje tik du metus. Prieš Mutianą buvo iškelta korupcijos byla. Kas dabar prisimena tokį Seimo pirmininką Mutianą ir jo partiją? Taigi. Manau, kad artimiausiu metu mes tapsime naujų išdavysčių liudininkais. Neužmiršk, kad po pusantrų metų įvyks didelis priešrinkiminis maratonas — rinksime Europarlamento narius, merus ir savivaldybių tarybų narius bei Lietuvos prezidentą. Sekime įvykių eigą. Bus įdomu.

55
Tegai:
politika, valdančioji koalicija, Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS)
Nuo skurdžiaus iki vargšo - vos keli kepalėliai duonos

Nuo skurdžiaus iki vargšo tik keli duonos kepalėliai

(atnaujinta 17:56 2020.08.04)
Lietuvos statistikos departamentas paskelbė naujus duomenis apie skurdą. Manipuliuojant formuluotėmis ir skaičiais skamba optimistiškos prognozės, kad "absoliučiai nuskurdusių" lietuvių mažėja

Tačiau vis daugiau yra tų, kurie iš "neturtingųjų" kategorijos nukrito žemiau "skurdo ribos" ir tapo tiesiog "neturtingi". Paprasti Lietuvos gyventojai, susipainioję tarp skaičių ir formuluočių, paneigia statistiką, žiūrėdami į savo pinigines.

— Ramute, girdėjai, kad mes — pensininkai dabar ne tokie skurdžiai. Mūsų statistai nustatė, kad esame "ne visiški vargšai", tai yra elgetos, bet tiesiog neturtingi. Tai reiškia, kad mūsų gyvenimas tapo geresnis. Ar jau tai pajutai?

— Miela Evelina, net tūkstantį kartų ištarusi žodį "cukrus", burnoje nepasidaro saldžiau. O visa šia statistika tikiu tiek, kiek mano protas leidžia. Jau beveik 30 metų mūsų valdžia man sako, kad kiekvienais metais gyvenimas Lietuvoje tampa geresnis ir saldesnis. Bet aš asmeniškai to niekaip nejaučiu. Kaip ir prieš dešimt ar dvidešimt metų, kai gyvenau nuo atlyginimo iki atlyginimo, taip ir dabar vos suduriu galą su galu. Taip, dar nebadauju, bet pasakyti, kad iš savo pajamų labai sočiai gyvenu taip pat negaliu.

— Manau, kad tu kažkaip neteisingai mąstai. Juk mūsų valdininkai ir valdovai negali mums meluoti. Jie sako, kad mes jau gyvename geriau, todėl taip ir yra. Ir jei to nepajautei, vadinasi, tai yra tavo asmeninė problema. Pažvelk, statistai apskaičiavo, kad mūsų šalyje "skurdo rizikos lygis šiais metais gali pakilti 1,1 punkto iki 21,7%, o absoliutaus skurdo lygis gali sumažėti 1,6 punkto iki 6,1%". Jie taip pat sako, kad "skurdo rizikos lygis, kai šalies gyventojo mėnesinės pajamos buvo 379 eurai, pernai buvo 20,6 proc., o absoliutus skurdo lygis, kai pajamos buvo 251 euras - 7,7 proc.".

— Evelina, ar tu pati supranti, ką sakai? Kas yra "skurdo rizikos lygis" ir "absoliutus skurdas"? Kaip suprantu, būtent jie — statistai — kalba kaip tame anekdote apie vidutinę temperatūrą ligoninėje. Kažkas karščiuoja iki 40 laipsnių, o kažkas jau atvėso morge. Vidutiniškai ligoninėje — 36,6 temperatūra... Apskritai aš laikau tokį kai kurių asmenų pasisakymus pasityčiojimu iš žmonių! Kaip galima taip akivaizdžiai meluoti ir apsimesti, kad viskas gerai.

— Na, ką dar gali veikti mūsų valdininkai be įtikinėjimų, kad gyvename vis geriau ir geriau? Taigi mūsų politikai kitų parlamento rinkimų išvakarėse mums piešia tokius gražius paveikslus, kad žadą užgniaužia. Mano anūkas kompiuteryje parodė vieną iš jų, kuris taip gražiai suokia, kad jei balsuosime už jį, tada pagal jo ekonominę programą mums iš dangaus iškart pradės kristi mana! Ir svarbiausia, kad mano anūkas tiki šiais politiko pažadais ir šaukia, kad privalau balsuoti už jį.

— Ir mano dukra džiaugiasi tuo politiku. Mes jo vardo neminėsime, kad nedarytume jam politinės reklamos, už kurią, beje, mokami dideli pinigai! Taigi šis populistas-propagandininkas visada prieš rinkimus mums žada aukso kalnus, pieno upes su meduolių krantais, o kai gauna įgaliojimus, tuoj pat —neria į krūmus ir sėdi tylesnis už vandenį iki kitų rinkimų. Tačiau nuostabiausia tai, kad aplinkiniai tiki tais pažadais ir balsuoja už jį.

— Ramuta, todėl žmonės-rinkėjai labai greitai pamiršta tokius politikų pažadus, o kai ateina laikas kitiems pažadams, jie neprisimena kas buvo praeityje ... O begėdžiai politikai-populistai tuo naudojasi. Gavę valdžią, ji įrodinėja mums tokiomis statistinėmis ataskaitomis, kad mes, pasirodo, gyvename vis geriau. Ir visa tai jų dėka.

Tegai:
politikai, skurdas
Ar jau paruošėte sūnų naujiems mokslo metams?

Rugpjūtis laikas suruošti vaikus į mokyklą

(atnaujinta 17:25 2020.07.31)
Lietuvos tėvų laukia karštas metas — paruošti savo vaikus naujiems mokslo metams. Labiausiai nerimaujama dėl to, kaip prasidės pamokos dėl epidemiologinės situacijos, susijusios su koronavirusu

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rengia tris variantus — realų grįžimą į mokyklą, mišrų realaus švietimo ir nuotolinio mokymosi derinį ir trečiąjį variantą, leidžiantį dirbti nuotoliniu būdu. Po patirties, įgytos per griežtą karantiną, tėvų ir mokytojų nuomonės apie ugdymo formas skiriasi.

— Romualda, ar jau paruošei savo sūnų naujiems mokslo metams? Pasidalink patirtimi, nes mes ruošiamės leisti dukrą į pirmą klasę ir labai jaudinamės. Tai labai atsakingas momentas ne tik jai, bet ir mums.

— Taip. Jūsų dukrai "pasisekė" pradėti savo mokyklinį gyvenimą tokiu neįprastu laikotarpiu. Iš praėjusių mokslo metų pabaigos patirties pasakysiu vieną dalyką, kuris man asmeniškai labai nepatiko mokant vaikus nuotoliniu būdu. Jame yra svarbių trūkumų. Svarbiausia, kad būdama karantine aš pati galėčiau kontroliuoti mokymosi procesą ir pamatyti, kaip mano vaikas dirba ne tik per pamokas, bet ir atlikdamas namų darbus.

— Bet mes turime dirbti, nejaugi dabar teks mesti savo darbą, kad su vaiku sėdėtume prie kompiuterio?

— Taip, tai yra pagrindinė nuotolinio valdymo problema. Tėvai turi dirbti, kad turėtų iš ko pragyventi. Ir vaikas, prižiūrimas mokytojų mokykloje, geriau mokysis, nei paliktas namuose vienas su kompiuteriu "tete-a-tete". Tikėkimės, kad Švietimo ministerija padarys teisingas išvadas iš karantino metu įgytos patirties. Iš tiesų, daugelis mokytojų nesugebėjo tinkamai organizuoti mokymosi proceso kompiuteriu. Kai kurie iš jų negalėjo to padaryti dėl prastų žinių apie šiuolaikines technologijas ir kompiuterius.

— Perskaičiau, kad ministerija beveik visą rugpjūtį skirs mokytojams, aiškins kaip organizuoti nuotolinio mokymosi procesą, jei dėl koronaviruso vėl būtų paskelbtas karantinas. Tam skirta net 12 milijonų eurų. Net įdomu, ar tėvai bus kažkaip įtraukti į šį procesą? Galų gale, mūsų nuomonė yra svarbi organizuojant vaikų mokymą nuotoliniu būdu.

— Beje, jūs tiesiog pabandykit išmokyti dukrą greitai ir teisingai prisijungti prie pamokų per skirtingas nuotolinio mokymosi platformas. Be to, pripratinkite vaiką prie dviejų dienotvarkės variantų. Jei bus karantinas, būtina protingai naudoti laiką. O jei karantino nebus, tai yra antrasis variantas, kuris turės įtakos ir jums. Juk pradinių klasių mokinius į mokyklą paprastai vežioja tėvai. Taip pat norėčiau patarti mūsų švietimo pareigūnams išbandyti du mokymo variantus šiais metais. Įdiekite vaizdo kameras klasėse ir tuo pačiu metu transliuokite pamoką klasėje internetu. Tėvai galės stebėti savo vaiko elgesį ir žinias gyvai, o jei vaikas serga, jis gali automatiškai prisijungti prie ugdymo proceso net gulėdamas lovoje. Tikiuosi, kad Švietimo ministerija išgirs mano norus.

Tegai:
karantinas, mokykla
Žvakė

Mergina grįžo namo praėjus savaitei po jos "laidotuvių"  

(atnaujinta 17:17 2020.08.06)
Incidentas įvyko Utar Pradešo valstijoje, kur liepos 27 dieną teisėsaugos pareigūnai rado supakuotą moters lavoną

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Indijoje mergina kreipėsi į policiją praėjus šešioms dienoms po laidotuvių ceremonijos, pranešė "The Times of India".

Incidentas įvyko Utar Pradešo valstijoje, kur liepos 27 dieną teisėsaugos pareigūnai rado supakuotą moters lavoną. Šeima patvirtino, kad tai jų 24 metų dukros kūnas. Tyrėjai apkaltino žmogžudyste merginos vyrą ir tėvus, kurie ją nuolat mušė.

Tuomet šeima surengė laidojimo ceremoniją. Tačiau beveik po savaitės mergina pati atėjo į policijos nuovadą ir pasakė, kad visą šį laiką praleido kaimyniniame mieste, kur anksčiau dirbo. Apie savo išvykimą ji niekam nesakė.

Po to kaltinimai jiems buvo panaikinti.

Tegai:
mirtis, Indija
Dar šia tema
ULAC vadovas įvardijo pagrindines koronaviruso plitimo Lietuvoje problemas
"Muzika viešose erdvėse daro magiją": Jurgis DID surengė "Public Space Quickie"