Putinas? O kaip gi ketvirtoji Merkel kadencija?

Kaip Lietuva nerimauja dėl Rusijos demokratijos

109
(atnaujinta 13:13 2018.03.20)
Lietuvos patriotai labai nerimauja dėl Rusijos politinės opozicijos; jie ragino ne tik boikotuoti kovo 18 dieną įvykusius prezidento rinkimus, bet ir pasirengę pavadinti savo gatves ir skverus mirusio Boriso Namcovo ir kitų oficialaus Kremliaus priešininkų garbei

— Andriau, tu juk Rusijos pilietis, kuris ilgą laiką gyvena Lietuvoje. O praeitą sekmadienį ar balsavai Rusijos prezidento rinkimuose?

— Labas, Jonai,  įvairiuose Rusijoje vykstančiuose rinkimuose aš balsuoju ne visada. Štai, pavyzdžiui, balsuoti už Valstybės Dūmos deputatus neinu iš principo. Ten biuleteniuose žmonių, apie kuriuos aš visiškai nieko nežinau, pavardės. Jie gyvena ir balotiruojasi Rusijos regionuose ir apie juos mažai kas žinoma pas mus Lietuvoje. O štai prezidento rinkimuose visada balsuoju. Tai tarptautinio masto asmenybės ir apie juos aš galiu spręsti ne tik iš Rusijos, bet ir užsienio žiniasklaidos. Aš atkreipiu ypatingą  dėmesį į kandidatų į prezidentus pasisakymus apie Lietuvą ir kitas Baltijos šalis. Tai man rūpi pirmiausia. Noriu, kad Maskva ir Vilnius nesipyktų, o gyventų geranoriškoje kaimynystėje.

— O aš pasipiktinęs, kad Putinas vėl buvo išrinktas Rusijos prezidentu. Jis vadovavo šaliai 18 metų ir dar vadovaus šešis metus. Kur yra demokratija ir kartų paveldinumas? Šiek tiek pavaldei — duok kitam. Štai taip gimsta autoritarizmas. Ir teisūs Ksenija Sobčiak ir Grigorijus Javlinskis, kurie ragino nebalsuoti už Putiną. Štai ir nenugalimo kovotojo su Putino režimu Boriso Nemcovo atmintį mes Lietuvoje norime įamžinti. O kad rusai apie ji nuolat prisimintų, tai, kaip ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius, manau, kad reikia skverą ir tiltą prie Rusijos ambasados pavadinti Nemcovo vardu.

— Jonai, pirmiausia atkreipkime dėmesį į pagrindinę Europos Sąjungos valstybę — Vokietiją. Kelintai kadencijai yra išrinkta kanclerė Angela Merkel? Atrodo, ketvirtai? O ji išrinkta vokiečių visuotiniu balsavimu ar užkulisiniu dviejų politinių partijų susitarimu? Štai taip. Tai kur daugiau tautinės demokratijos Vokietijoje ar Rusijoje, kurioje kiekvienas pilietis turi teisę pasisakyti už tą ar aną kandidatą į prezidentus. Kaip  matai, didžioji dauguma Rusijos piliečių balsavo už Putiną. Ir tai sąžiningai pripažino net Ksenija Sobčiak kitą dieną po balsavimo. O tai, kad Lietuvos politiniam elitui nepatinka rusų pasirinkimas — jų asmeninis reikalas. Bet nuo to, kad jūs demonstratyviai vadinsite opozicijos atstovų vardais sostinės gatves ir skverus, o taip pat priimsite savo teritorijoje Rusijos opozicijos forumus, santykiai tarp Lietuvos ir Rusijos tikrai nepagerės.  Tad kam didinti politinę įtampą, jei galima gyventi draugiškai, kaimyniškai? Juk Rusijos nuo Lietuvos sienų niekur ir niekada neperkelsi. Ir su tuo reikia susitaikyti.

— Kodėl neperkelsime? Štai pasaulio bendruomenė privers Kremlių atiduoti mums Karaliaučių, kurį jūs vadinate Kaliningradu, ir tada Lietuva nebeturės bendrų sienų su Rusija. Ir mes Lietuvoje miegosime ramiai, kai pašonėje neturėsime rusiškų "S-400" ir "Iskander". Štai ir aštuonių Europos valstybių užsienio reikalų ministrai jau griežtai pareiškė Kremliui, kad jie nepripažįsta Rusijos prezidento rinkimų aneksuotoje Krymo teritorijoje. Ateis laikas, pavadinsime ir Kaliningrado sritį aneksuota teritorija. Vienaip ar kitaip mes priversime Rusiją atsiklaupti ant kelių ir grąžinti Krymą Ukrainai, o Karaliaučių Lietuvai!

— Andriau, brangusis, mano močiutė tokiais atvejais į absurdiškas mano svajones visada atsakydavo: "Kvailys mintimis turtėja…". Niekada Rusija nestos ant kelių prieš Vakarus. Daugiaamžė Rusijos valstybės istorija tai patvirtina. O apie valstybinę Kaliningrado, kaip jūs jį vadinate Karaliaučiaus, priklausomybę, reikia dar vokiečių paklausti. Jie irgi gali priminti Lietuviams apie Kenigsbergą.

109
Tegai:
Rusijos prezidento rinkimai, Rusija, Lietuva
Vėl nieko gero

Lietuvos užsienio reikalų ministerija kursto baltarusius kelti protestus

(atnaujinta 15:35 2020.08.07)
Baltarusijos Respublikos prezidento rinkimų išvakarėse Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius atvirai paragino dabartinio prezidento Aleksandro Lukašenkos oponentus dalyvauti protesto akcijose iškart po rinkimų

"Diena po rinkimų ir yra pati esminė. Pačių rinkimų dieną neprognozuočiau, kad vyktų kažkas tokio ypatingo. (...) Svarbu pirmoji diena po rinkimų, kai bus paskelbti rezultatai vienokie ar kitokie. Tada labai svarbu valdžios ir opozicijos reakcija į tuos rezultatus. Čia ir matysis, kiek visuomenė subrendusi tam posūkiui, pokyčiams, kiek didesnė baimė ar negalėjimas toliau gyventi tose sąlygose, kokios yra dabar. Čia priklausys jau nuo pačių Baltarusijos žmonių ir tikrai tik jie patys gali nuspręsti", – "Žinių radijui" ketvirtadienį sakė Linkevičius.

— Lietuvos žmonėms kyla klausimas — ar Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovo žodžiai nėra grubus kišimasis į kaimyninės nepriklausomos valstybės vidaus reikalus?

— Nikolajau, ar skambinai savo artimiesiems iš Baltarusijos? Ką jie šneka apie įvykius, vykstančius Baltarusijoje? Sprendžiant iš Lietuvos žiniasklaidos pateikiamos informacijos, padėtis ten labai įtempta ir gresia peraugti į tokias riaušes kaip prieš septynerius metus Kijeve.

— Jie nieko gero nepasakė. Vakar vyriausias sūnus, anksčiau tarnavęs armijoje, beveik buvo lydimas į karinės registracijos  tarnybą ir buvo informuotas, kad gali būti iškviestas į atsargos kariškių būrį. O reguliariosios armijos vienetai buvo patraukti į Minską. Mano artimieji bijo net kitą savaitgalį net išeiti iš namų. Jie sako, kad net nebalsuos.

— Man atrodo, kad mūsų užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus susirūpinimas dėl Baltarusijos rinkimų skaidrumo stokos yra pagrįstas ...

— O man atrodo, kad mūsų užsienio reikalų ministerijai nederėtų daryti tokių provokuojančių pareiškimų tiesiogine prasme Baltarusijos rinkimų išvakarėse. Linkevičius kviečia baltarusius po rinkimų į barikadas? Ar jis nori, kad baltarusiai pakartotų Ukrainos "Euromaidaną", kuris paskatino kraujo praliejimą ne tik Kijeve, bet ir Ukrainos rytuose?

— Na, kodėl būtinai kraujo praliejimą? Lietuva linki tik gero baltarusiams ir kad dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka nenaudotų jėgos prieš opoziciją taikių mitingų metu.

— O ką mūsų Linas Linkevičius jau žino, kad taikūs mitingai tikrai prasidės po rinkimų? Iš kur jis įgijo tokį pasitikėjimą? Gal mūsų diplomatai Baltarusijoje jau yra pasirengę, kaip ir 2013 metais Kijeve, padėti Baltarusijos revoliucionieriams pinigais ir ginklais? Man atrodo, kad Linkevičius baltarusiams linki ne gero, o kruvinos revoliucijos! Laukiu, kol Lietuvos politikai bėgs į Minską šaukti iš opozicijos tribūnos "Šlovė Baltarusijai! Didvyriams šlovė! “.

— Manau, kad Lukašenka sandariai uždarys visas sienas ir neleis Lietuvos ir kitų politikų kurstytojams net patekti į šalį. Jis net mūsų stebėtojų neįsileido. Tik taip jis mato išgelbėjimą.

— Na, tikėkimės ir paties Lukašenkos, ir jo politinių oponentų apdairumo, kad jie neleis kraujo pralieti. Šiandien labai jaudinuosi dėl savo artimųjų ir draugų Baltarusijoje.

Tegai:
rinkimai, Baltarusija, Linas Linkevičius
Nuo skurdžiaus iki vargšo - vos keli kepalėliai duonos

Nuo skurdžiaus iki vargšo tik keli duonos kepalėliai

(atnaujinta 17:56 2020.08.04)
Lietuvos statistikos departamentas paskelbė naujus duomenis apie skurdą. Manipuliuojant formuluotėmis ir skaičiais skamba optimistiškos prognozės, kad "absoliučiai nuskurdusių" lietuvių mažėja

Tačiau vis daugiau yra tų, kurie iš "neturtingųjų" kategorijos nukrito žemiau "skurdo ribos" ir tapo tiesiog "neturtingi". Paprasti Lietuvos gyventojai, susipainioję tarp skaičių ir formuluočių, paneigia statistiką, žiūrėdami į savo pinigines.

— Ramute, girdėjai, kad mes — pensininkai dabar ne tokie skurdžiai. Mūsų statistai nustatė, kad esame "ne visiški vargšai", tai yra elgetos, bet tiesiog neturtingi. Tai reiškia, kad mūsų gyvenimas tapo geresnis. Ar jau tai pajutai?

— Miela Evelina, net tūkstantį kartų ištarusi žodį "cukrus", burnoje nepasidaro saldžiau. O visa šia statistika tikiu tiek, kiek mano protas leidžia. Jau beveik 30 metų mūsų valdžia man sako, kad kiekvienais metais gyvenimas Lietuvoje tampa geresnis ir saldesnis. Bet aš asmeniškai to niekaip nejaučiu. Kaip ir prieš dešimt ar dvidešimt metų, kai gyvenau nuo atlyginimo iki atlyginimo, taip ir dabar vos suduriu galą su galu. Taip, dar nebadauju, bet pasakyti, kad iš savo pajamų labai sočiai gyvenu taip pat negaliu.

— Manau, kad tu kažkaip neteisingai mąstai. Juk mūsų valdininkai ir valdovai negali mums meluoti. Jie sako, kad mes jau gyvename geriau, todėl taip ir yra. Ir jei to nepajautei, vadinasi, tai yra tavo asmeninė problema. Pažvelk, statistai apskaičiavo, kad mūsų šalyje "skurdo rizikos lygis šiais metais gali pakilti 1,1 punkto iki 21,7%, o absoliutaus skurdo lygis gali sumažėti 1,6 punkto iki 6,1%". Jie taip pat sako, kad "skurdo rizikos lygis, kai šalies gyventojo mėnesinės pajamos buvo 379 eurai, pernai buvo 20,6 proc., o absoliutus skurdo lygis, kai pajamos buvo 251 euras - 7,7 proc.".

— Evelina, ar tu pati supranti, ką sakai? Kas yra "skurdo rizikos lygis" ir "absoliutus skurdas"? Kaip suprantu, būtent jie — statistai — kalba kaip tame anekdote apie vidutinę temperatūrą ligoninėje. Kažkas karščiuoja iki 40 laipsnių, o kažkas jau atvėso morge. Vidutiniškai ligoninėje — 36,6 temperatūra... Apskritai aš laikau tokį kai kurių asmenų pasisakymus pasityčiojimu iš žmonių! Kaip galima taip akivaizdžiai meluoti ir apsimesti, kad viskas gerai.

— Na, ką dar gali veikti mūsų valdininkai be įtikinėjimų, kad gyvename vis geriau ir geriau? Taigi mūsų politikai kitų parlamento rinkimų išvakarėse mums piešia tokius gražius paveikslus, kad žadą užgniaužia. Mano anūkas kompiuteryje parodė vieną iš jų, kuris taip gražiai suokia, kad jei balsuosime už jį, tada pagal jo ekonominę programą mums iš dangaus iškart pradės kristi mana! Ir svarbiausia, kad mano anūkas tiki šiais politiko pažadais ir šaukia, kad privalau balsuoti už jį.

— Ir mano dukra džiaugiasi tuo politiku. Mes jo vardo neminėsime, kad nedarytume jam politinės reklamos, už kurią, beje, mokami dideli pinigai! Taigi šis populistas-propagandininkas visada prieš rinkimus mums žada aukso kalnus, pieno upes su meduolių krantais, o kai gauna įgaliojimus, tuoj pat —neria į krūmus ir sėdi tylesnis už vandenį iki kitų rinkimų. Tačiau nuostabiausia tai, kad aplinkiniai tiki tais pažadais ir balsuoja už jį.

— Ramuta, todėl žmonės-rinkėjai labai greitai pamiršta tokius politikų pažadus, o kai ateina laikas kitiems pažadams, jie neprisimena kas buvo praeityje ... O begėdžiai politikai-populistai tuo naudojasi. Gavę valdžią, ji įrodinėja mums tokiomis statistinėmis ataskaitomis, kad mes, pasirodo, gyvename vis geriau. Ir visa tai jų dėka.

Tegai:
politikai, skurdas
Aleksandras Lukašenka

Lukašenka paskelbė pirmąjį savo pareiškimą po prezidento rinkimų

(atnaujinta 10:54 2020.08.10)
Vakare, pasibaigus balsavimui, Minske ir kituose dideliuose miestuose prasidėjo masiniai nesankcionuoti protestai

VILNIUS, rugpjūčio 10 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka savo pirmąjį pareiškimą po rinkimų padarė savo vizito Baltarusijos nacionalinėje biotechnologijų korporacijoje metu.

Kaip pažymėjo dabartinis valstybės vadovas, "politika turėtų būti tik viena — žmonės".

Sekmadienį įvyko Baltarusijos prezidento rinkimai. Pirminiais CRK duomenimis, Lukašenka gavo 80,23 proc. rinkėjų balsų.

"Turėtų būti viena politika — žmonės", — Lukašenką cituoja valstybinės agentūros "BelTA" korespondentas.

Vakare, pasibaigus balsavimui, Minske ir kituose dideliuose miestuose prasidėjo masiniai nesankcionuoti protestai. Protestuotojai Baltarusijos sostinės centre iš šiukšlių dėžių statė barikadas. Policija panaudojo ašarines dujas, vandens patrankas ir svaiginančias granatas bei išstūmė protestuotojus iš miesto centro. Vykdant veiksmus yra aukų, keli žmonės išvežti į ligoninę.

Vienos iš kandidatų į pagrindinius postus šalyje būstinė Svetlana Tichanovskaja teigė nepripažįstanti oficialių CRK duomenų, nes visų respublikos regionų rinkimų apylinkių duomenys parodė, kad jai skirta 70–80 proc.

Anot RIA Novosti, atsakydama į argumentą, kad būstinė turi duomenų tik apie kai kurias apygardas, kurios neatspindi viso vaizdo, Tichanovskajos atstovė Olga Kovalkova prieštaravo, kad "tai yra visas vaizdas, nes apygardos yra visoje Baltarusijoje. "Negali būti, kad vienoje apygardoje Svetlaną palaiko 90 procentų rinkėjų, o kitoje — trys, šeši, ar aštuoni procentai", — pridūrė ji.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, Baltarusija
Dar šia tema
Baltarusijoje vyksta prezidento rinkimai
Kilometrinė eilė: kaip Baltarusijos piliečiai balsuoja rinkimuose Maskvoje
Baltarusijos vidaus reikalų ministerija kontroliuoja situaciją po protestų