Tu pasiryžęs? Visada pasiryžęs

Referendumas ir rinkimai: ekonomika ir ekonomija

38
(atnaujinta 18:14 2018.09.18)
Vyriausioji rinkimų komisija paskaičiavo, kiek Lietuvos biudžetui gali kainuoti referendumas dėl dvigubos pilietybės, kuris turi įvykti 2019 metų pavasarį

Tam, kad žmonės galėtų išreikšti savo valią  Konstitucijos pataisoms dėl dvigubos pilietybės, prireiks nuo pusės iki dviejų su puse milijono eurų, kurie bus paimti iš tų pačių mokesčių mokėtojų kišenės. Piliečiai stebisi, kodėl jų valios pareiškimas yra toks brangus?

— Rimantai, ar jau esi pasiruošęs rinkimų maratonui pavasarį? Visą pavasarį Lietuva bus pilna plakatų ir šūkių, kuriuose mums žadės šviesią ateitį dėl to, kad balsavimo biuleteniuose uždėtume varnelę.

— Visą šią rinkimų karštinę aš vertinu iš praktinės pusės. Kodėlgi neapjungus visų rinkimų į vieną "visuotinę rinkimų dieną"? Tam reikės skirti mažiau pinigų, ir žmonės nebus blaškomi dėl tokių smulkmenų. O dabar, vos tik spėsime kovo pradžioje nubalsuoti už vietos tarybų deputatus ir miestų bei regionų merus, kaip jau teks ruoštis Europos Parlamento ir Prezidento rinkimams bei referendumui. Jei be Briuselio žinios negalima perkelti Europos Parlamento rinkimų, kodėlgi mums čia, Lietuvoje, patiems neapjungus Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų?

— Logiškas klausimas. Tačiau tam, kad tai padarytume, būtina pakeisti Konstituciją, o tai įmanoma tik referendumu.

— Bet  parlamentarai ir Konstitucinis Teismas kažkaip sugebėjo apsieiti be referendumų, kai įvedė draudimą visam gyvenimui  Paksui ir kitiems, kam buvo pateikta apkalta, būti išrinktiems į aukštus postus? Kodėlgi, norint sutaupyti žmonių pinigus, nebūtų galima dabar padaryti kažką panašaus. Manau, kad nė vienas rinkėjas neprieštarautų  tokiai pagrindinio šalies įstatymo pataisai, kuri leistų sutaupyti pinigų ir skirti juos tų pačių rinkėjų socialinėms programoms.

— Jei šias sutaupytas lėšas būtų galima skirti ginkluotei, tuomet mūsų valdžia šį klausimą greitai išspręstų. (Šypsosi). O žmonėms juk reikia kokių nors pramogų. Tuo pačiu metu rinkimų komisijos nariai turi kažką veikti. Juk kažkaip reikia pateisinti jų atlyginimus.

— Kokius atlyginimus? Galbūt, nuolatiniams VRK nariams kažkiek ir sumokės, tačiau eiliniai nariai, kurie sėdi  rinkimų apylinkėse, o po to skaudančiomis akimis skaičiuoja balsus, manau, mažai tikėtina, kad kiek nors sumokės. Mano draugė per pastaruosius parlamento rinkimus dirbo apygardos rinkimų komisijoje ir žinai, kiek jai sumokėjo? Apie penkiasdešimt eurų! O komisijos nariai per rinkimus dirba tikrai daug. Prieš rinkimus sudaromi sąrašai, paskirstomi kvietimai į namus, įrengiamos rinkimų apylinkės. Rinkimų dieną patikrinami rinkėjų dokumentai ir išduodami biuleteniai. O po to visą naktį jie skaičiuoja. Tai pragariškas darbas. Mano draugė sakė, kad ji daugiau niekada ten nedirbs.

— Galbūt, papildomos lėšos iš biudžeto ir padės padidinti atlyginimus tokiems paprastiems apygardų komisijos nariams?

— Aš abejoju. Man būtų geriau surengti visus rinkimus per vieną dieną. Ir vargo mažiau, ir pinigų sutaupytume…

38
Tegai:
dviguba pilietybė, referendumas
Garsūs areštai su korupcijos prieskoniu

Garsūs areštai su korupcijos prieskoniu

(atnaujinta 08:26 2020.06.03)
Lietuvos prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba pranešė apie dviejų aukšto rango pareigūnų, įtariamų korupcija, — Lietuvos bankų asociacijos prezidento ir Lietuvos verslo konfederacijos pirmininko — sulaikymą

Žmonės sutrikę. Ar tai yra naujas kovos su korupcija etapas, ar slapti politiniai žaidimai rudenį vyksiančių Seimo rinkimų išvakarėse?

— Laurynai, ar girdėjai apie garsius areštus?

— Sveikas, Mantai! Apie tai ūžia ne tik visa "versli" Lietuva, bet ir paprasti žmonės. Po skandalų dėl tariamo "MG Baltic" kyšio buvusiam liberalų lyderiui Eligijui Masiuliui, taip pat teisėjų ir advokatų areštų niekuo nesistebiu. Matyt, vis dėlto dabartinės valdančiosios partijos, vadovaujamos "valstiečių", rimtai išjudino Lietuvos korupcijos pelkę, susiformavusią per naujausios istorijos metus.

— O man atrodo, kad šiandien esame nešvarios politinės kovos dėl balsų rinkimų į Seimą išvakarėse liudininkai. Kodėl jie anksčiau tylėjo?

— Visų pirma, negalima išspręsti didelės korupcijos atvejų aukščiausiu lygiu per vieną dieną. Norint sugauti nusikaltimo vietoje profesionalius korumpuotus pareigūnus, reikia kruopštaus visų teisėsaugos institucijų darbo, trunkančio mėnesius ir net metus. Jie yra sukčiai užkulisiuose, nes elgiasi labai atsargiai ir profesionaliai. Po Lietuvos stipriųjų priedanga. Ar prisimeni, kaip vienas iš suimtųjų — Verslo konfederacijos vadovas Valdas Sutkus — įsivėlė į skandalą su naujuoju prezidentu Gitanu Nausėda? Jis buvo tarpininkas tarp tuometinio kandidato į prezidentus Nausėdos ir vyriausiojo Lietuvos kariuomenės vado Jono Žuko, kurį Nausėda, tapęs prezidentu, priėmė kaip patarėją nacionalinio saugumo klausimais. Taigi, paaiškėja, kad šis Sutkus yra pilkasis Lietuvos politikos kardinolas ir tvarko prezidentų bei generolų reikalus. Ir prisimink, kaip greitai šis skandalas buvo užglaistytas!

— Tai paaiškėja, kad tokie žmonės kaip Sutkus nusprendžia, kam ir kokį postą skirti?

— Na, aš manau, kad Sutkus ar Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius nėra aukščiausi Lietuvos korupcijos veikėjai. Greičiausiai jie yra tik dar aukštesnių tikrųjų Lietuvos valdovų įsakymų vykdytojai. Bet kas jie tokie, kokie yra jų vardai, galime tik spėlioti. Aš jaučiu, kad mūsų mažą šalį valdo vienas žmogus. Jis, kaip voras, sėdi didžiulio tinklo centre ir timpčioja siūlus. Be jo žinios ir pritarimo neįmanoma pasiekti valdžios viršūnių Lietuvoje.

— Ir šitas žmogus yra... V...

— Sustok. Čia su tavim pokalbį ir užbaikime. Aš nenoriu net mintyse ištarti šio voro vardo... Žodis yra sidabras, o tyla — auksas... Geriau pažiūrėkime į kitą spektaklio "Lietuva, korupcija", kuris prasideda areštuojant du iš šių pilkųjų Lietuvos verslo ir politikos kardinolų, veiksmą.

Tegai:
areštas, prokuratūra, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT)
Nejaugi mūsų šalyje viskas taip blogai?

Lietuvos prezidentas siūlo įsteigti dar vieną aukšto lygio oficialų postą

(atnaujinta 15:47 2020.05.29)
Tuo metu, kai dėl ekonominės krizės Lietuvoje auga bedarbių skaičius, o vyriausybė ieško lėšų vargšams paremti, prezidentas sumanė išplėsti valdininkų sąrašą

Gitanas Nausėda pasiūlė svarstyti galimybę įsteigti vyriausiojo mokslo ir inovacijų pareigūno pareigybę. Ir šiai pozicijai dar reikia suformuoti specialią, šiek tiek žemesnio lygio pareigūnų grupę, kuri bus atsakinga "už mokslinius tyrimus ir inovacijas vyriausybės įstaigose".

— Vytautai, štai, tu — IT technologijų ekspertas. Paaiškink man, pasauliečiui, nejaugi mūsų valstybėje taip blogai, kad norint paspartinti jau ir taip greitą mokslo ir technologijų pažangą, reikia sukurti naują tarnybą?

— Laimonai, aš dirbau beveik 30 metų ir atvirai pasakysiu, kad tokie prezidento pasiūlymai mane tik erzina. Taip, naujovės yra modernios ir būtinos. Bet pats verslas viską koreguoja ir reguliuoja. Štai ir krizė dėl koronaviruso jau parodė, ką ir kaip daryti. Bet beatodairiškai kurti naujas tarnybas, kai šalyje auga nedarbas, tikrai neracionalu. Suprantu, kad naujieji atsakingi asmenys gaus gerus atlyginimus iš valstybės biudžeto, o atsakomybė bus praskiesta tiek, kad jų darbo kokybės kontroliuoti bus beveik neįmanoma. Jie užfiksuos verslo proveržį inovacijų srityje kaip savo pergalę, o jei kažkas nepavyks, jie prisidengs  tuo pačiu verslu.

— Ir man atrodo, kad mūsų prezidentas ragina sukurti keletą šiltų vietų žmonėms, kurie yra "artimi imperatoriui ir jo aukštybės šeimos nariams". Šių ombudsmenų ir prižiūrėtojų jau turime tiek daug, kad netrukus šalyje neliks kam dirbti, liks vien pareigūnai.

— Aš manau, kad esi arti tiesos. Išties ne veltui Lietuva vadinama "švogerių kraštu". Įsikūrei pats — padėk savo giminaičiui įsikurti šiltoje vietelėje. Tai yra mūsų elito devizas. Naujoviškų technologijų sričiai dabar daug dėmesio skiriama Europos Sąjungos struktūrose. Ir tam bus skirta milžiniška pinigų suma. Na, o kad tokie pinigai nepraslystų pro "kišenę", matyt, pilkieji Lietuvos ekonomikos kardinolai taip pat sugalvojo pasiūlyti prezidentui tokią nuostabią idėją.

— Galbūt mudu klystame dėl prezidento nuoširdumo. Tik šioje situacijoje mane domina klausimas, kodėl prezidentas taip domisi klausimais, už kuriuos atsakinga tik vyriausybė. Galų gale, kaip žinote, gyvename parlamentinėje respublikoje ir prezidento atsakomybės sritis — užsienio politika ir gynyba. Tad kodėl Gitanas Nausėda teikia tokius keistus pasiūlymus? Ar jis tokiu būdu nepažeidžia pagrindinio šalies įstatymo — Konstitucijos?

Tegai:
prezidentas
Roma, archyvinė nuotrauka

Italija atidarė sienas turistams Europos Sąjungos

(atnaujinta 12:57 2020.06.03)
Nuo birželio 3 dienos ES valstybių narių, JK, Norvegijos ir Šveicarijos piliečiai gali laisvai atvykti į Italiją

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Nuo birželio 3 dienos 26 ES šalių ir daugelio šalių, įskaitant JK, Norvegiją ir Šveicariją, piliečiams leidžiama įvažiuoti į Italiją. Turistams nereikia laikytis dviejų savaičių karantino dėl naujo koronaviruso grėsmės, pranešė RIA Novosti.

Be to, patiems italams vėl leidžiama laisvai keliauti į kitus regionus. Karantino metu buvo taikomi griežti apribojimai kelionėms už šalies ribų. Užsieniečiams buvo leista atvykti į Italiją tik dėl svarbių priežasčių, tokių kaip darbas.

Nuo koronavirusinės infekcijos Italijoje nuo vasario mirė daugiau nei 33,5 tūkst. žmonių. Iš viso nuo epidemijos pradžios šalyje buvo nustatyta apie 233 tūkst. užsikrėtimų SARS-CoV-2 virusu, kuris sukelia COVID-19 pneumoniją. Griežtas karantinas šalyje įvestas nuo kovo 10 dienos.

Tegai:
siena, Italija
Dar šia tema
Nuo birželio 1 dienos panaikinama Lietuvos ir Latvijos sienos kontrolė
Kroatija atvėrė sienas Lietuvos piliečiams
Estijos užsienio reikalų ministras tikisi, kad Lenkija atvers sienas Baltijos šalims