Gyvųjų maršas Holokausto aukoms atminti

Gyvųjų maršas žydų genocido aukoms atminti

51
(atnaujinta 14:18 2019.09.24)
Lietuvoje dar kartą pagerbtas 200 tūkstančių Holokausto aukų atminimas. Žydų bendruomenė kartu su šalies vadovybe surengė gedulo renginius ir atminimo ceremonijas

Surengtas gyvųjų maršas į Panerius 1943 metų rugsėjo 23 dieną "likviduoto" Vilniaus geto aukoms atminti. Buvusiame Vilniaus geto bibliotekos pastate paskelbta apie Holokausto muziejaus ir Vilniaus geto memorialinio muziejaus įkūrimą. Prisimindama nacių žiaurumus, Holokausto mėsmalėje išgyvenusi Lietuvos žydų karta su kartėliu stebi nacionalizmo ir antisemitizmo atgimimą šiuolaikinėje Lietuvoje.

— Chaimai, šalom, mielasis. Ar tu vėl Lietuvoje? Atvykai protėvių atminimo pagerbti?

—Šalom, Rebeka. Kiekvienais metais rugsėjo 23 dieną praleidžiu čia, Panerių miške. Čia nutrūko mano senelio, močiutės ir trijų jų sūnų gyvybė. Tik mano tėvas, kuriam 1943 metais buvo ketveri metukai, sugebėjo išgyventi per stebuklą. Jį paslėpė savo namuose geraširdė lietuvė Laura, kai žydų kolona buvo vedama iš stoties miško link. Mama sugebėjo iš to savižudžių sprogdintojų konvojaus tyliai išstumti tik jauniausią šeimos narį — mano tėvą, o procesiją stebėjusi Laura pasiėmė vaiką ir pabėgo į mišką. Laimei, sargybiniai to nepastebėjo. Taigi mūsų giminės medis buvo išrautas su šaknimis, tačiau ta drąsi lietuvė išsaugojo šakelę. Mano tėvas visą gyvenimą laikė ją motina. Praėjus penkiolikai metų po tragedijos, Laura papasakojo, kas jis toks ir kaip išgyveno. O mirus Laurai, tėvas su pirmąja emigrantų banga išvyko į Izraelį. Bet kiekvienais metais iki pat mirties jis atvykdavo į Panerių mišką ir atsinešdavo akmenį, kurį įdėdavo į vieną iš griovių miške. Jis juk nežinojo, kuriame iš jų nutrūko protėvių gyvybė.

— O mano artimųjų palaikai ilsisi broliškoje kapavietėje Tauragėje. Visa Lietuvos žemė tapo dideliu masiniu kapu 200 tūkstančių Mozės sūnų ir dukterų. Blogiausia, kad ant šio kapo vėl pradeda žydėti nacizmo erškėtis. Pro savo buto, esančio Gedimino prospekte, langus matau, kaip kiekvienais metais kovo 11 dieną jaunoji karta žiauriais veidais vaikšto pagrindiniu sostinės prospektu ir šaukia "Lietuva lietuviams!". Tokiomis akimirkomis man darosi baisu dėl savo anūkų gyvenimo. Aš dažnai kalbinu savo vaikus emigruoti iš Lietuvos į Izraelį ar Ameriką. Bet jie nesutinka. Jie sako, kad labai myli savo tėvynę ir neįsivaizduoja savęs kitoje šalyje.

— Taip, mūsų seneliai taip pat mylėjo Lietuvą, jos gražias pievas, ežerus ir upes, žaliuojančius miškus ir girias. Ir kaip Lietuva jiems atlygino už šią meilę? Kančia ir krauju! Tu ir aš užaugome sovietmečiu. Aš dabar neagituosiu už "sovietų valdžią", bet bent tuo metu net negalėjome įsivaizduoti, kad kada nors mus vėl pradės skirstyti į teisingus ir neteisingus. Nors ir griežtai, tačiau mumyse jie išugdė "tautų draugystės" pojūtį, o ne neapykantą kitos tautybės ar tikėjimo bendrapiliečiams. Ir tegul viskas, kas vyksta šiandien Lietuvoje, būna ant dabartinių valdovų sąžinės, kurie bando įsiteikti jauniems tautiniams patriotams, kabinantiems atminimo lentas nacių kolaborantams ir žygiuojantiems su fakelais ir šūkiais "Lietuva lietuviams!".

51
Tegai:
Lietuvos žydų bendruomenė, Holokaustas, Lietuva
Skiepytis ar ne?

Skiepytis ar ne? Štai kur mįslė

(atnaujinta 14:51 2020.11.27)
Lietuvoje kol kas nepavyko pažaboti koronaviruso. Naujosios valdžios atstovai teigia iš esmės pakeisiantys kovos su COVID-19 taisykles ir priemones

Tačiau gyventojų vakcinacijos klausimas išlieka pirmoje darbotvarkės vietoje. Tam jau buvo skirtos lėšos, vyksta derybos su gamintojais dėl vakcinos įsigijimo. Bet patys Lietuvos gyventojai pasiskirstė į skiepų oponentus ir šalininkus. Iš tiesų, ilgalaikės vakcinos nuo koronaviruso pasekmės, galinčios paveikti jau egzistuojančias žmonių ligas, vis dar nėra visiškai žinomos.
— Elvyra, girdėjau, kad tau prieš mėnesį buvo diagnozuotas koronavirusas. Kaip susitvarkei su liga?

— Viskas buvo taip, kaip aprašė gydytojai ir užsikrėtusieji. Skonio ir kvapo praradimas, sąnarių skausmas ir karščiavimas penkias dienas. Laimei, kaip sakė gydytojai, patyriau lengvą koronaviruso formą, ir, kaip parodė rentgeno nuotrauka, mano plaučiai nebuvo labiau paveikti nei dėl paprastos plaučių uždegimo. Bet ar organizme atsirado antikūnų, ar ne, dar nežinau. Tam reikia atlikti atskirą tyrimą, o kadangi gydymo įstaigos dabar yra pilnos, jie man liepė kol kas palaukti.

— O man kelia nerimą vakcinacijos klausimas. Aš nepasigavau koronaviruso. Bendravau su užsikrėtusiu asmeniu, tačiau testas parodė neigiamą rezultatą. Ir dabar man neramu, ar skiepytis, ar ne, kai vakcina pasirodys Lietuvoje. Atidžiai stebiu žiniasklaidos informaciją apie skirtingas vakcinas — rusų, amerikiečių, europiečių. Ir kuo daugiau klausausi ir skaitau, tuo blogiau.

— Aš irgi apie tai galvoju. Juk pakartotinės ligos atvejai jau užfiksuoti. Tai reiškia, kad net jei ir susidarė antikūnai, nėra šimtaprocentinės garantijos, kad daugiau nebeužsikrėsiu šia infekcija. Nenorėčiau vėl patirti šį košmarą. Net ne tiek dėl fizinės, kiek dėl emocinės būsenos. Juk prisimink, kaip prieš pusmetį, per pirmąją bangą, žmonės išsigando. Koronaviruso infekcija buvo suvokiama beveik kaip tikra mirtis. Na, kaip AIDS savo laiku.

— Taip, aš prisimenu AIDS baimę praėjusio amžiaus 90-aisiais. Tada daugelis paprasčiausiai atsisakė lytinių santykių, bijodami pasigauti šią mirtiną ligą. O dabar kažkaip nieko nerašo apie AIDS. Ar jis dingo? Kažkaip keista. Gal pamiršime ir koronavirusą?

— Nesvajok, jau sakė, kad bus trečia ir ketvirta bangos. Ir šioje situacijoje aš dar labiau nerimauju dėl savo, o dėl savo tėvų sveikatos. Mano mama turi rimtų virškinimo problemų, o tėvas serga vėžiu. Jei staiga susirgtų koronavirusu, tai gali jį nužudyti. Bet vakcina yra lengvos formos ligos skiepijimas. O kur dar garantija, kad tėvo organizmas, nusilpęs po chemoterapijos, susitvarkys net su lengva forma. Štai kodėl mūsų šeimoje taip atsargiai vertina ne tik virusą, bet ir skiepus. Bet, kaip girdėjau per televiziją, skiepai gali sukelti komplikacijų. O ką tada daryti?

Tegai:
koronavirusas, skiepai
Keičiasi Tichanovskajos kuratoriai

Keičiasi Tichanovskajos kuratoriai

(atnaujinta 16:44 2020.11.24)
Prezidentas Gitanas Nausėda konferenciniu skambučiu aptarė situaciją Baltarusijoje su Lietuvoje esančia Svetlana Tichanovskaja, kurią Lietuvos valdžia laiko "išrinktąja prezidente"

Pasikeitus valdžiai šalyje, matyt, pasikeis ir kuratoriai, rašantys Tichanovskajai kalbas ir aiškinantys, kaip paveikti tautiečius ir priversti juos protestuoti prieš valdžią Baltarusijoje.

— Nikolajau, girdėjau, kad Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda priėmė mūsų prezidentę Svetlaną Tichanovskają! Tiesa, tik nuotoliniu būdu. O aš, pabėgęs iš Baltarusijos, dar neturėjau progos gyvai pamatyti mūsų lyderės! Tegyvuoja Baltarusija!

— Labas Jaroslavai! O man pasisekė net paspausti ranką Svetlanai. Bet tai buvo labai seniai. Kai ji ką tik buvo atvykusi čia, į Lietuvą, iš Minsko. Tiesa, nuo tada ji neturi laiko paprastiems baltarusiams, kurie gyvena Lietuvoje. Dabar ji vis dažniau susitinka su Europos valstybių ir pasaulio premjerais bei prezidentais! Štai kokias pasaulio politikos aukštumas pasiekė paprasta baltarusė namų šeimininkė!

— Taip, dabar ji yra prezidentė! Girdėjau, kad ji čia turi net savo administraciją. Vietiniai politikai jai kuo puikiausiai padeda. Tai buvo toks Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, todėl jis ir jo padėjėjai mūsų Svetą labai daug ko išmokė, visų tarptautinės politikos subtilybių. Tik pažvelk, kaip ji dabar gali gražiai patekti į aukštus kabinetus, kaip laisvai ji kalba pasaulinio lygio konferencijose! Kokius interviu ji duoda  pasaulio žiniasklaidai! Tikras prezidentė!

— O mano artimieji Baltarusijoje taip jaudinasi, kai pamato ją ekrane! Ir po kiekvieno tokio interviu su entuziazmu eina per lietų ir šlapdribą į protestų maršus! Tiesa, kartais jie skundžiasi, kad vėluojama sumokėti už šias eitynes.

— Kas jiems už tai moka? Mano artimieji iš sielos pašaukimo apsivynioja baltai raudonomis vėliavomis ir žygiuodami gatvėmis šaukia "Tegyvuoja Baltarusija!"

— Kokie kvailiai! Kaip manai, kuriems galams Europos Sąjunga mums skiria milijonus eurų?! Taip siekiama paremti protestuotojus ne tik morališkai, bet ir finansiškai. Iš tiesų, protestuoti tuščiu skrandžiu nėra taip patogu, kaip pilnu. Už tai jiems — europiečiams, ypatinga mūsų padėka! Ir noriu padėkoti Lietuvai už moralinę ir materialinę pagalbą mūsų "vyriausybei tremtyje", kuriai vadovauja Svetlana Tichanovskaja! Tikiuosi, kad pasikeitus valdžiai Lietuvoje ši pagalba tik didės ir vietoj Lino Linkevičiaus naujasis Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dar daugiau dėmesio skirs Baltarusijos reikalams. O mūsų vaikai, atvykę į Lietuvą su pabėgėlio statusu, bus gerai maitinami ir apgyvendinti patogiuose apartamentuose, o ne pabėgėlių centro nakvynės namuose. Tegyvuoja Baltarusija ir Lietuva!

Tegai:
Gitanas Nausėda, Svetlana Tichanovskaja
Peilis

Širvintų rajone neblaivūs vyras ir moteris vienas kitą sužalojo peiliu

(atnaujinta 07:41 2020.11.30)
Pažymima, kad abu nukentėjusieji gydomi ambulatoriškai. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Sekmadienio popietė Širvintų rajone buitinio konflikot metu neblaivūs vyras ir moteris vienas kitą sužalojo peiliu, praneša Lietuvos policija.

Pranešama, kad incidentas įvyko Širvintų rajone esančiame Kabaldos kaime, namuose.

Neblaivus 1961 metais gimęs vyras, kurio kraujyje rasta 1,88 promilės alkoholio, peiliu sužalojo moters, gimusios 1963 metais ranką, o moteris, kuriai nustatytas 1,58 promilių girtumas, paėmusi peilį sužalojo vyrui koją.

Pažymima, kad abu nukentėjusieji gydomi ambulatoriškai. Įtariamasis uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tegai:
moteris, vyras, peilis
Dar šia tema
Šiaurės vakarų Lietuvoje autobuso stotelėje vyras sumušė berniuką
Atvykę į iškvietimą dėl sugyventinių ginčo, pareigūnai rado neteisėtą ginklą ir narkotikų