IKEA

Miškų mafija

105
(atnaujinta 17:46 2019.10.08)
Žiniasklaidoje pasirodė naujų duomenų, kad didžioji dalis Lietuvos miškų jau yra nedidelės 60 privačių prekybininkų ir įmonių grupės rankose

O didžiausiu miško savininku tapo švedų koncernas "IKEA". Kam vienam didžiausių baldų gamintojų Europoje prireikė Lietuvos miškų? Apie tai galima tik spėlioti. Matyt, švedai, laikydamiesi savo tautietės Gretos Tunberg nurodymų, išsaugos Lietuvos miškus ateities kartoms.

— Linai, ar skaitei, kad švedų ir suomių kapitalistai mūsų miškus perka vis sparčiau? Netrukus eilinis Lietuvos gyventojas į mišką ir grybauti nenueis.

— Tu neteisingai mąstai, Andriau. Netrukus miškų Lietuvoje tiesiog nebus. Pažvelk, kokiais tempais naikinami miškai. Šimtais hektarų! Mano tėvai gyvena už šimto kilometrų nuo sostinės, aš dažnai juos aplankau. Važiuodamas per miškus matau, kaip miško vietoje vis dažniau atsiranda plyni kirtimai. Beje, ar prisimeni, kaip mūsų politikai džiaugėsi, kad į Lietuvą atsikelia Švedijos "IKEA"? Tuometinė prezidentė Dalia Grybauskaitė net asmeniškai nuvyko atidaryti pirmojo Lietuvoje "IKEA" prekybos centro. Man jau tada kilo įtarimų, kad švedai atėjo pas mus ne šiaip sau. Pirmiausia buvo pastatytas prekybos centras, vėliau pasirodė gamykla. Iš ko gaminami jų baldai? Teisingai, iš pjuvenų! Štai mūsų miškai ir virsta pjuvenomis švediškiems baldams.

— Įdomiausia, kad švedai ir suomiai nekerta savo miškų, tik valo krūmokšnius ir paverčia juos pjuvenomis. O vietoj senų ir sergančių medžių iškart sodina naujus. Tačiau švedai perka mūsų Lietuvos miškus, o po to juos išpjauna, užuot išvalę juos nuo sudžiūvusių medžių ir krūmų.

— Lietuva visada buvo vadinama ežerų, upių ir miškų kraštu. Tačiau netrukus ji taps stepių ir pelkių šalimi! Jau daugelį metų vyriausybė ir Seimas kalba apie miškininkystės reformą. Ką tai reiškia, paprastiems žmonėms jie nesako. Bet, sprendžiant iš to, kad kiekvienais metais miškų plotas mažėja, o pačius miškus perima miškų mafija, kad vėliau sunaikintų, ne viskas su šia reforma vyksta taip sklandžiai.

— Štai JT švedų mergaitė Greta apgailestavo dėl išmetamųjų dujų, šiltnamio efekto ir ledynų tirpimo, pasakojo apie anglių, naftos ir dujų deginimo žalą. O būtų geriau, jei ji daugiau kalbėtų apie miškų, prisotinančių planetą deguonimi, išsaugojimą.

— Bet mane stebina kitas dalykas. Žinau, kad parduoti žemę užsieniečiams Lietuvoje yra draudžiama. Tai kodėl užsienio kompanijos šiandien yra didžiausios miško savininkės?

— Tegul tau tai paaiškina Seimo nariai ir ministrai. Kaip atsitiko, kad skandinavai valdo ne tik mūsų bankų sektorių, bet jau ir miškus? Ir tai nekelia jokio pavojaus mūsų nacionaliniam saugumui?

105
Tegai:
miškas, Lietuva
Tu tik įsivaizduok,  Lietuva padeda JAV!

Lietuva padės JAV įveikti koronavirusą

(atnaujinta 18:53 2020.07.14)
Lietuva humanitarinę pagalbą teiks ne bet kam, o JAV. Apsaugos nuo koronaviruso priemonės bus perkamos už 100 tūkstančių eurų ir išsiųstos į Pensilvaniją

O išsiuntus pagalbą amerikiečiams, Sveikatos apsaugos ministerija ir Lietuvos užsienio reikalų ministerija su trigubu užmoju pradės ruoštis antrajai COVID-19 pandemijos bangai, kuri, pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, gali apimti Lietuvą rugpjūčio mėnesį.

— Laurynai, žiūriu į tave su purvinu marlės tvarsčiu. Ar tikrai nėra pinigų naujam nusipirkti? Juk parduotuvėse jų yra labai daug.

— Mano žmona ir aš taupome naujus tvarsčius, jei rudenį paūmėtų koronavirusas. Dabar atrodo, kad Lietuvoje COVID-19 padėtis yra daugiau ar mažiau palanki. Tačiau kokia bus antroji banga, dar neaišku. Ministras Veryga sako, kad mes neišvengsime antrosios viruso bangos. Ir turime tam pasiruošti — įsigyti apsauginių ir dezinfekcinių priemonių ateičiai.

— Na, aš manau, kad Vyriausybė tuo pasirūpins. Net visagalei Amerikai mes dabar padedame. Įsivaizduoji, Lietuva padeda JAV! Tai labai simboliška. Jie padeda mums apsiginti nuo Rusijos, siųsdami savo kareivius ir tankus, o mes taip pat padedame jiems! Aš tuo labai didžiuojuosi.

— Aš kažkodėl nesu tuo labai patenkintas. Visų pirma, reikia galvoti apie savo piliečius, kaip, beje, daro JAV prezidentas Donaldas Trampas. O mūsų vadovai užsiima pigiu populizmu ir siunčia simbolinę pagalbą Ukrainai, Armėnijai arba JAV. Aš suprantu, kad tai teisinga didžiosios politikos požiūriu. Bet širdyje aš vis dar nerimauju dėl savo piliečių. Kažkaip nepamenu, kad amerikiečiai kovo–balandžio mėnesiais būtų siuntę mums humanitarinę pagalbą. Prisimenu, kaip kinai, kuriuos mes kaip ir Rusiją vadiname grėsme nacionaliniam saugumui, padėjo mums apsauginėmis priemonėmis. O štai amerikiečių — neprisimenu.

— Na, ką tu sakai?! Kaip galima daryti tokius lyginimus?! JAV Lietuvai yra žmonės-dievai, o kinai tiesiog privalo mums padėti, kitaip mes atsisakysime jų elektronikos ir remsime Tibeto ir Honkongo nepriklausomybę! Todėl jie bando mus papirkti savo humanitarine pagalba.

— Na, taip, dėl amerikiečių esame pasirengę nusimauti paskutines kelnes ir likti nuoga subine. Prisimenu, kaip nepriklausomybės aušroje tie patys amerikiečiai mus apiplėšė nupirkdami naftos koncerną Mažeikiuose. Taip, galima pateikti dar daug pavyzdžių. Taigi, aš nelabai tikiu draugyste su Amerika.

— Na, neverta laikyti akmens užantyje.

— O kodėl mes nuolat "laikome akmenį užantyje" kalbėdami apie Rusiją? Juk rusai mums per visą istoriją padarė daug daugiau naudos nei amerikiečiai, kurie mums padeda žodžiais, o ne darbais.

Tegai:
pagalba, koronavirusas, Lietuva, JAV
Europos įstatymų leidėjai išgirdo mūsų maldas!

Europos įstatymų leidėjai išgirdo mūsų maldas. Priimtas Mobilumo paketas

(atnaujinta 17:40 2020.07.10)
Europos Parlamentas neatsižvelgė į Lietuvos ir aštuonių kitų ES valstybių poreikius ir patvirtino naują Mobilumo paketą

Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis jau pareiškė, kad šį sprendimą apskųs Europos Sąjungos Teisingumo Teismui. Tačiau Lietuvos vairuotojai, priešingai nei vadovybė ir vežėjų savininkai, mano, kad naujosios taisyklės apsaugos jų socialines garantijas, padidins atlyginimus ir pagerins darbo sąlygas.

— Ramūnai, Europos įstatymų leidėjai išgirdo tavo maldas ir dabar įmonei, kurioje dirbi vairuotoju, teks padidinti tavo atlyginimą iki išsivysčiusių ES šalių vairuotojų lygio.

— Taip, ir ne tik atlyginimą pakels ir sumokės visus mokesčius, bet ir apmokės kiekvieną nakvynę viešbutyje, o ne sunkvežimio kabinoje, kaip dabar dažnai nutinka. Taip, pačios įmonės patirs didelių nuostolių, todėl jų vadovų ir savininkų pajamos mažės. Tačiau paprasti vairuotojai tarpusavyje šnabžda, kad naujos taisyklės yra skirtos jų socialinėms garantijoms apsaugoti.

— Bet juk tu supranti, kad dabar mūsų Rytų Europos krovinių gabenimo kompanijos, susidūrusios su Vakarų bendrovėmis, gali tiesiog bankrutuoti. Ir tada tu gali išvis prarasti darbą.

— Bet aš to nebijau. Jei mūsų įmonė bankrutuos, aš įsidarbinsiu Vakarų Europoje. Aš moku kelias Europos šalių kalbas, daugiau nei 20 metų dirbu vairuotoju, važinėjau po visą Europą. Toks vairuotojas visur laukiamas.

— Aš manau, kad tu klysti. Priimdamas šį sprendimą dėl naujų griežtesnių taisyklių vežėjams, Europos Parlamentas dar labiau sustiprins stratifikaciją tarp Rytų ir Vakarų Europos šalių. Mes tapsime dar skurdesni, o vokiečiai, prancūzai ar tie patys italai — dar turtingesni. Tapsime dar labiau priklausomi nuo Briuselio. O visi mūsų ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio pasipiktinimai dėl priimto sprendimo yra tik tuščiažodžiavimas. Ir grasinimai kreiptis į teismą yra juokingi. Nejaugi mūsų ministras pirmininkas mano, kad priimdami naują Mobilumo paketą Europos Parlamento teisininkai nenumatė tokios galimybės?

— Naujosiose taisyklėse man visgi labai patinka tvarka, pagal kurią kas aštuonias dienas automobilis turi grįžti į registracijos šalį. Pirma, vairuotojai dažnai sugrįš namo. Ir, antra, įmonių savininkai nebegalės daugiau sukčiauti registruodami automobilius ir faktinę jo buvimo vietą.

— Tačiau naujoji tvarka padidins tuščių, neapkrautų reisų skaičių ir netgi padidins išmetamųjų dujų kiekį į atmosferą. Ir tai turės neigiamos įtakos klimato kaitai Europoje.

— Na, tai manęs nejaudina. Vairuotojui svarbiausia yra atlyginimas, šiltas dušas ir švari lova motelyje, o ne ant čiužinio už vairuotojo sėdynės. Taip pat manau, kad mūsų apsukrūs vežėjų kompanijų savininkai ras išeitį. Gal padidins transportavimo kainas, o tai galiausiai paveiks prekių ir gaminių kainas parduotuvėse. O gal jie tiesiog paliks Europos rinką ir persikels į trečiųjų buvusios Sovietų Sąjungos stovyklos šalių rinkas.

Tegai:
krovinių vežimas
Rankos, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje miršta vienas keturių vyresnių nei 75 metų amžiaus užsikrėtusių koronavirusu

(atnaujinta 22:50 2020.07.14)
Naujausiais duomenimis, respublikoje iš viso patvirtinti 1875 koronavirusinės infekcijos atvejai, mirė beveik 80 žmonių

VILNIUS, liepos 15 — Sputnik. Lietuvoje daugiausia koronaviruso atvejų 100 tūkstančių gyventojų yra vyresnių nei 85 metų amžiaus grupėje. Tai teigiama Aurelijaus Verygos Facebook pateiktoje informacijoje apie epidemiologinę situaciją Lietuvoje dėl koronaviruso (COVID-19) infekcijos.

85+ grupėje sergamumo rodiklis yra 116,55 proc. 100 tūkst. žmonių. Šio amžiaus pacientų mirštamumas 100 tūkst. gyventojų yra 30,53. Pažymėta, kad 77,38 proc. šios amžiaus grupės pacientų, sergančių koronavirusu, buvo paguldyti į ligoninę.

Antroje vietoje pagal sergamumą buvo pacientai nuo 50 iki 54 metų (97,94 iš 100 tūkst. žmonių). Taip pat didelis sergamumas buvo užregistruotas tarp 45–49 metų amžiaus pacientų (96,90 100 tūkst. žmonių) ir 55–59 metų pacientų (92,86 100 tūkst. žmonių).

Dažniausiai Lietuvoje hospitalizuojami 75–79 metų (77,05 proc.), 80–84 metų (76,81 proc.), 70–74 metų (74,65 proc.) ir 65–69 metų (53,40 proc.) pacientai.

Be to, anot pranešimo, respublikoje mirė kas ketvirtas 75–79, 80–84 ir 85 metų amžiaus grupių pacientas.

Antradienio ryto duomenimis, bendras COVID-19 atvejų skaičius Lietuvoje siekia 1875. Iš jų 1571 pasveiko, 79 pacientai mirė. Dabar šalyje yra paskelbta ekstremalioji padėtis.

Anksčiau sveikatos apsaugos ministras sakė, kad antroji koronaviruso banga respublikoje gali prasidėti rugpjūtį. Anot jo, sveikatos apsaugos sistema jau pradėjo ruoštis antrajam protrūkiui, tačiau kol kas padėtis stabili.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 12,7 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 566 tūkstančiai žmonių mirė.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Keturiose Lietuvos savivaldybėse fiksuojamas itin didelis sergamumas COVID-19
ULAC vadovas papasakojo apie besimptomę COVID-19 formą ir medikų užsikrėtimo riziką
Rusija papasakojo, kada gali prasidėti vakcinos nuo COVID-19 gamyba
Iš Lietuvos į JAV išsiųsta kovai su COVID-19 skirtų apsaugos priemonių siunta