Aš galvoju kaip blaiviai mąstantis žmogus

Ar ukrainiečių gydymas lietuvių sąskaita sąžininga?

153
(atnaujinta 15:43 2019.10.11)
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda priėmė Ukrainos karių, kurie gydosi Lietuvos klinikose, delegaciją

Per penkerius pilietinio karo Ukrainos pietryčiuose metus daugiau kaip 260 sužeistų Ukrainos karių gydėsi Lietuvoje. Šiems poreikiams Krašto apsaugos ministerija kasmet skiria nemažas lėšas, kurios galėtų būti panaudotos jų pačių kariškių — Lietuvos piliečių — gydymui.

— Arūnai, ar tau neatrodo, kad draugystė su Ukraina mums brangiai atsieina? Maža to, kad nuolat Ukrainos kariuomenei teikiame ginklus, VRM skiria finansinę paramą, tai dar tenka ir mokesčių mokėtojų pinigus leisti ukrainiečių reabilitacijai.

— Juk tu supranti, kad tai humanitarinės akcijos, kurios įrodo, kokia yra geraširdė lietuvių tauta. Mes dalyvaujame taikdarių operacijose visame pasaulyje. Visai neseniai mūsų kariuomenės būrys buvo išsiųstas į Malį, o Afganistane mes jau nuo pirmųjų dienų dalyvaujame NATO taikos palaikymo operacijoje. Ir jau penktus metus Lietuvos instruktoriai padeda Ukrainos armijai taikyti Šiaurės Atlanto aljanso standartus. Tai yra mūsų, kaip NATO narių, tiesioginė atsakomybė. Iš tikrųjų mes gauname daug daugiau — apsaugą nuo agresoriaus iš Rytų. O kas nenori maitinti savo ir sąjungininkų armijos, tas maitins priešo armiją.

— Kaip pompastiškai tu kalbi. Ir kodėl turėtume savo pinigais remti viską, ko prisidirbo Ukrainos korupcionieriai? Jie pradėjo pilietinį karą, apiplėšė savo tautą. O mes, Lietuvoje, jų pagrindinį korupcionierių — Porošenką — pasitikome aukščiausiu lygiu, o dar pinigais bei ginklais prisidėjome prie kruvinų žudynių Donbase! Ir užuot smerkę šią niekšybę, mes atimame duonos kąsnį iš mūsų pensininkų ir nepasiturinčiųjų, kad padėtume ukrainiečiams, kurie kovoja su savo tautiečiais.

— Tu kalbi kaip nepataisomas "vatnikas"!

— Aš galvoju kaip blaiviai mąstantis žmogus. Kodėl mes turime apmokėti Ukrainos karių gydymą? Ar tu gali būti tikras, kad tarp tų, kuriems mes teikiame medicininę pagalbą, nėra nusikaltėlių? Žiniasklaida jau seniai rašo, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kareiviai plėšikauja ir daro kitus žiaurumus karo srityje. O kur garantija, kad tarp tų, kuriuos Gitanas Nausėda priėmė Prezidentūroje, tokių "didvyrių" nebuvo? Kas juos tikrino prieš įsileidžiant į Lietuvą? O juk per penkerius metus daugiau nei 260 Donbase sužeistų Ukrainos karių apsilankė Lietuvos klinikose.

— Aišku, tai, ką tu ką tik pasakei, yra visiškai įmanomas dalykas. Bet mes turime tikėti savo partneriais iš Ukrainos ir, jei jie šiuos kovotojus atsiuntė į Lietuvą reabilitacijai oficialiais kanalais, tada šie vaikinai nusipelno tokio požiūrio į juos.

— Bet aš abejoju... Savo laiku mūsų valdžia leido CŽV pastatyti slaptą kalėjimą šalyje. Ir dabar visa Lietuva turi atsakyti už tai EŽTT. Kad tik netektų raudonuoti Hagos tribunole už pagalbą Ukrainos nusikaltėliams.

153
Ar jau paruošėte sūnų naujiems mokslo metams?

Rugpjūtis laikas suruošti vaikus į mokyklą

(atnaujinta 17:25 2020.07.31)
Lietuvos tėvų laukia karštas metas — paruošti savo vaikus naujiems mokslo metams. Labiausiai nerimaujama dėl to, kaip prasidės pamokos dėl epidemiologinės situacijos, susijusios su koronavirusu

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rengia tris variantus — realų grįžimą į mokyklą, mišrų realaus švietimo ir nuotolinio mokymosi derinį ir trečiąjį variantą, leidžiantį dirbti nuotoliniu būdu. Po patirties, įgytos per griežtą karantiną, tėvų ir mokytojų nuomonės apie ugdymo formas skiriasi.

— Romualda, ar jau paruošei savo sūnų naujiems mokslo metams? Pasidalink patirtimi, nes mes ruošiamės leisti dukrą į pirmą klasę ir labai jaudinamės. Tai labai atsakingas momentas ne tik jai, bet ir mums.

— Taip. Jūsų dukrai "pasisekė" pradėti savo mokyklinį gyvenimą tokiu neįprastu laikotarpiu. Iš praėjusių mokslo metų pabaigos patirties pasakysiu vieną dalyką, kuris man asmeniškai labai nepatiko mokant vaikus nuotoliniu būdu. Jame yra svarbių trūkumų. Svarbiausia, kad būdama karantine aš pati galėčiau kontroliuoti mokymosi procesą ir pamatyti, kaip mano vaikas dirba ne tik per pamokas, bet ir atlikdamas namų darbus.

— Bet mes turime dirbti, nejaugi dabar teks mesti savo darbą, kad su vaiku sėdėtume prie kompiuterio?

— Taip, tai yra pagrindinė nuotolinio valdymo problema. Tėvai turi dirbti, kad turėtų iš ko pragyventi. Ir vaikas, prižiūrimas mokytojų mokykloje, geriau mokysis, nei paliktas namuose vienas su kompiuteriu "tete-a-tete". Tikėkimės, kad Švietimo ministerija padarys teisingas išvadas iš karantino metu įgytos patirties. Iš tiesų, daugelis mokytojų nesugebėjo tinkamai organizuoti mokymosi proceso kompiuteriu. Kai kurie iš jų negalėjo to padaryti dėl prastų žinių apie šiuolaikines technologijas ir kompiuterius.

— Perskaičiau, kad ministerija beveik visą rugpjūtį skirs mokytojams, aiškins kaip organizuoti nuotolinio mokymosi procesą, jei dėl koronaviruso vėl būtų paskelbtas karantinas. Tam skirta net 12 milijonų eurų. Net įdomu, ar tėvai bus kažkaip įtraukti į šį procesą? Galų gale, mūsų nuomonė yra svarbi organizuojant vaikų mokymą nuotoliniu būdu.

— Beje, jūs tiesiog pabandykit išmokyti dukrą greitai ir teisingai prisijungti prie pamokų per skirtingas nuotolinio mokymosi platformas. Be to, pripratinkite vaiką prie dviejų dienotvarkės variantų. Jei bus karantinas, būtina protingai naudoti laiką. O jei karantino nebus, tai yra antrasis variantas, kuris turės įtakos ir jums. Juk pradinių klasių mokinius į mokyklą paprastai vežioja tėvai. Taip pat norėčiau patarti mūsų švietimo pareigūnams išbandyti du mokymo variantus šiais metais. Įdiekite vaizdo kameras klasėse ir tuo pačiu metu transliuokite pamoką klasėje internetu. Tėvai galės stebėti savo vaiko elgesį ir žinias gyvai, o jei vaikas serga, jis gali automatiškai prisijungti prie ugdymo proceso net gulėdamas lovoje. Tikiuosi, kad Švietimo ministerija išgirs mano norus.

Tegai:
karantinas, mokykla
Vėl užsidedame kaukes

Vėl užsidedame kaukes

(atnaujinta 18:31 2020.07.28)
Padaugėjus koronaviruso atvejų Lietuvoje vėl bus privaloma dėvėti kaukes prekybos centruose ir viešajame transporte

Atitinkamą sprendimą turėtų priimti vyriausybė, remdamasi Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacija. Neva šios priemonės padės susilpninti antrąją COVID-19 bangą, susidariusią dėl tam tikros gyventojų dalies neatsakingumo.

— Laura, ar žinai, kur dar galima nusipirkti apsauginių kaukių ir dezinfekcinių priemonių? Aš apėjau kelias parduotuves ir pastebėjau, kad apsaugos priemonių, kurių prieš porą savaičių buvo pilni prekystaliai, staiga sumažėjo.

— Kodėl tu taip jaudiniesi, Inga? Manau, per ilgą karantiną tik tinginiai galėjo nesukaupti šių prekių atsargų. Manau, kad namuose kaukių ir dezinfekcinių priemonių atsargų užteks poros metų karantinui.

— Tu, mieloji, nesijuok, bet pagalvok apie tai, kad po dienos ar dviejų be kaukės negalėsim užeiti į parduotuvę ar įlipti į autobusą. Ir aš visiškai sutinku su gydytojais ir Vyriausybe, kad būtina grąžinti griežtesnes priemones prieš koronaviruso plitimą Lietuvoje.

— O man atrodo, kad visa ši isterija su virusu yra iš piršto laužta. O visi šie apribojimai yra tik fikcija. Koronavirusas nėra toks baisus kaip pasakos apie jį, kurias mums kasdien seka per televiziją ir radiją.

— Aš stebiuosi tavo nerūpestingumu. Pažvelk, kas vyksta tose šalyse, kurios taip pat nepakankamai įvertino pavojų ir dabar deda dideles pastangas, kad užkirstų kelią infekcijai. Ir man atrodo, kad turėtume padėkoti Vyriausybei ir savo gydytojams, kurie laiku ėmėsi visų prevencinių priemonių. Juk šiandien statistika rodo, kad Lietuva puikiai susidorojo su pirmuoju koronaviruso protrūkiu. Ir neduok Dieve sulaukti antrosios bangos. Taigi, einu ieškoti kaukių.

— Nepamiršk nusipirkti keliolikos pakelių grikių ir tualetinio popieriaus!

— Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis. Ir neduok Dieve pasigauti šią infekciją. Geriau būti su kauke parduotuvėje, nei kelti pavojų savo ir šeimos bei draugų sveikatai. Pagalvok apie juos, kai vėl sarkastiškai šypsosies, kalbėdama apie pavojingą virusą kaip apie paprastą peršalimą.

Tegai:
koronavirusas, prekybos centras, kaukės
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Nausėda pareiškė, kad informacija apie COVID-19 pirkimus privalo būti vieša

(atnaujinta 17:56 2020.08.04)
Pasak šalies vadovo, artėjant galimai antrai COVID-19 bangai, svarbu rimtai įvertinti anksčiau gautas pamokas ir iš jų pasimokyti

VILNIUS, rugpjūčio 4 — Sputnik. Lietuvos prezidentas, antradienį susitiko su Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT), Valstybės kontrolės (VK) ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovais, rašoma Prezidentūros pranešime. 

Buvo aptarta, kaip panaudojamos valstybės lėšos, skirtos suvaldyti koronaviruso pandemijos sukeltai ekstremaliai situacijai, kokių galimų piktnaudžiavimų rizikų nustatyta ir kaip jų galima būtų išvengti ateityje.

Pasak šalies vadovo, artėjant galimai antrai COVID-19 bangai, svarbu rimtai įvertinti anksčiau gautas pamokas ir iš jų pasimokyti.

"Pandemijos pradžioje buvo aišku, kad viešuosius pirkimus turėsime vykdyti greitai, bet užtikrindami kuo didesnį skaidrumą ir veiksmingą korupcijos prevenciją. Todėl visiškai netoleruotina, kad dalis perkančiųjų organizacijų iki šiol neteikia duomenų apie įvykdytus pirkimus", – sakė Nausėda.

Susitikimo metu kontroliuojančių institucijų atstovai informavo, kad, vertinant su COVID-19 susijusius viešuosius pirkimus, nustatyta skaidrumo, atskaitingumo užtikrinimo, sutarčių viešinimo trūkumų. Apie 15 proc. ekstremalios situacijos metu sudarytų pirkimų iki šiol nėra paviešinti.

Pabrėžiama, kad susirūpinimą kelia ir tai, kad, skaičiuojant pagal vertę, net 92,03 proc. (54,8 mln. eurų) asmens apsaugos ir dezinfekcinių priemonių pirkimų vyko neskelbiamų derybų būdu. Viešųjų pirkimų naujokams teko apie 41 proc. Lietuvoje registruotų įmonių sudarytų sutarčių pirkimų vertės. Trys iš keturių viešųjų pirkimų naujokų sutartis sudarė tik su viena perkančiąja organizacija.

"Neskelbiamų derybų būdu vykdomi viešieji pirkimai riboja konkurenciją, didina neskaidrių susitarimų riziką ir gali lemti neefektyvų lėšų panaudojimą. Suvaldyti šias rizikas pirmiausia galime viešumu – atverdami pirkimų duomenis visuomenei", – sakė šalies vadovas.

Per susitikimą kaip atskira problema įvardyta tai, kad įgyvendinant COVID-19 priemones dalyvaujančios savivaldybės neatskleidžia visuomenei informacijos apie savivaldybės teritorijoje veiklą vykdantiems ūkio subjektams taikytų paramos priemonių mastą ir paramos gavėjus.

Kontroliuojančios institucijos pastebi, kad skaidrumo ir viešumo taip pat trūksta sprendimams, susijusiems su valstybės vardu pasiskolintų lėšų skyrimu konkretiems projektams. Daugėja sprendimų svarbiais visuomenei klausimais, kurie priimami Vyriausybės pasitarimuose, o ne viešuose Vyriausybės posėdžiuose.

Prezidentas nurodė, kad kontroliuojančios institucijos turėtų atlikti sisteminį vertinimą, kaip finansuojamos COVID-19 ekstremaliai situacijai suvaldyti skirtos priemonės, ir pateikti rekomendacijas dėl skaidraus lėšų panaudojimo ateityje.

Anksčiau sveikatos apsaugos viceministrei Jaruševičienei pareikšti įtarimai dėl galimo sukčiavimo, dokumentų klastojimo, neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo ir, įtariama, piktnaudžiavimo sudarant greitųjų testų, skirtų COVID-19 virusui nustatyti, pirkimo sutartį. 

Už skandalų epicentre atsidūrusią ministeriją atsakingas Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga raginamas atsistatydinti.

Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni
© Sputnik /
Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni
Tegai:
pirkimas, COVID-19, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
FNTT pareiškė įtarimus SAM viceministrei dėl greitųjų COVID-19 testų pirkimo
Šarūnas Narbutas įtariamas korupcija organizuodamas COVID-19 reagentų pirkimus
Nausėda: ES lėšos turi būti nukreiptos aukštai pridėtinei vertei kurti