Kur jūs, iki viruso buvusios kainos?

Vyriausybė bando pažaboti kainas

(atnaujinta 17:28 2020.03.27)
Kovos su koronavirusu COVID-19 fone Lietuvos ministrai bando greitai atremti prekybininkų bandymus išpūsti maisto ir būtiniausių prekių kainas

Tačiau finansų ministras ir prezidentas priešinasi griežtoms reguliavimo priemonėms, kurios labiau primena "karo komunizmo", o ne "išsivysčiusio kapitalizmo" laikus. Taigi, valstybės vadovas ir Finansų ministerija stumia žmones į naują panikos raundą ir verčia pirkti produktus ateičiai.

— Aurimai, kur tu taip greitai bėgi be apsauginės kaukės? Juk vyriausybė įpareigojo visus dėvėti kaukes, net išeinant iš namų pasivaikščioti!

— Pirma, aš nežinau, kur nusipirkti šią kaukę, ir, antra, aš bėgu į parduotuvę nusipirkti kelių kruopų, druskos ir degtukų pakuočių ikvirusinėmis kainomis! Vakar iš parduotuvės atėjo kaimynas ir pasakė, kad kainos labai kyla! O ryte perskaičiau, kad mūsų finansų ministras kartu su prezidentu priešinasi vyriausybės ketinimams sustabdyti šį kainų padidėjimą. Taigi, prisiminęs 90-uosius ir 2008-ųjų krizę, pamaniau, kad reikia atsargų. Geriausia valiuta krizės metu yra grikiai ir skalbimo muilas.

— Bet mes esame nuolat guodžiami, kad sandėliuose yra pakankamai maisto ir būtiniausių reikmenų. Tad kam ta panika?

— Gal jų yra pakankamai, bet mano atlyginimas už pastarąjį mėnesį dėl šių kainų tik tirpsta! O kitą kažin kada gausiu. Antrą savaitę esame karantine, o vadovai teigia, kad nemokės už šią priverstinę prastovą. Įmonė neturi pinigų. O jei šis karnavalas tęsis dar mėnesį, įmonė parengs dokumentus dėl bankroto paskelbimo. Ir ką tada jūs man liepsite daryti? Taigi, suprantu, kad po karantino darbo biržoje išsirikiuos didžiulės eilės. Mačiau JAV "Didžiosios depresijos" archyvinius kadrus, ir ten didžiausios eilės buvo prie biržos ir dėl košės lėkštės, kurias dalino kariuomenė. Matyt, tas mūsų laukia.

— Ko gi tu taip panikuoji? Ar tikrai manai, kad mūsų valdantieji paliks mus vienus su šia baisia liga? Štai mūsų mylimoji Dalia Grybauskaitė stojo į kovą su koronavirusu ir vadovauja paramos fondui, o mūsų gerbiamas Dėdulė jos fondui paaukojo net 100 tūkstančių eurų! Jie yra mūsų pagrindiniai gelbėtojai! Viskas bus gerai!

— Apie juokingas sumas kalbi, žinant, kiek pinigų šie labai gerbiami, kaip tu juos vadini, valdovai per daugelį metų įsidėjo į savo kišenes ir sąskaitas. Pigi reklama pasaulinės nelaimės akivaizdoje. Bet aš laukiu, kada mūsų vyriausybė pradės spausdinti kuponus muilui ir būtiniausioms prekėms, o atlyginimas vėl bus mokamas troškiniais, degtine ar prekėmis, pagamintomis Lietuvos įmonėse...

Tebūnie prakeiktas tas nelemtas koronavirusas

Karantino metu darbo migrantai nereikalingi?

(atnaujinta 14:51 2020.05.22)
Atsižvelgiant į didėjantį nedarbą Baltijos šalyse, Estijos ūkininkams nerimą kelia Ukrainos darbo migrantų likimas

Estai kreipėsi į valdžios institucijas dėl leidimo įvažiuoti į respubliką iki pusantro tūkstančio ukrainiečių, kurie padės estams nuimti braškių derlių. Kodėl jie nesikviečia dirbti artimiausių kaimynų iš Lietuvos ir Latvijos, kurie taip pat ieško darbo bent sezonui?

— Rimantai, jau trečią kartą matau tave išeinantį iš Užimtumo tarnybos pastato. Ar per du mėnesius taip ir nesugebėjo pasiūlyti tau tinkamo darbo?

— Velniop tą koronavirusą! Turėjau stabilų darbą, o dabar netrukus galiu tapti net benamiu. Juk reikia sumokėti paskolą už butą, o man jau susidarė skola už du mėnesius.

— Bet vyriausybė pažadėjo, kad bankai supratingai reaguos į tokias skolas, kurios susidarė dėl karantino ir skolininkų darbo netekimo. Ar buvai banke?

— Paskambinau ir paklausiau, ką turėčiau daryti. Bet man atsakė, kad niekuo negali padėti, ir paprašė paskubėti grąžinant skolą. Aš jau sutinku su bet kokiu darbu, bet Užimtumo tarnyba man nieko nesiūlo.

— Klausyk, aš čia perskaičiau, kad kaimyninėje Estijoje, su kuria sienos jau atidarytos, ūkininkai verkia, kad nėra kam skinti braškių. Gal gali vykti pas juos sezoniniam darbui?

— Taip, aš mačiau tą skelbimą. Mane tik nustebino, kad dėl kažkokių priežasčių estai mūsų nekviečia — pirmiausia kviečia ne lietuvius, bet ukrainiečius. Matyt, jie sukalbamesni dėl kainų ir nepretenzingi buičiai. Galų gale, tie patys estai sako, kad negali rasti darbuotojų vien todėl, kad vietiniai nesutinka rinkti braškių už siūlomą atlyginimą, o ukrainiečiai sutinka.

— Taip... Mūsų broliai, kovodami su Rusija, sužlugdė savo ekonomiką mainais į asociacijos susitarimą su ES ir bevizį režimą. O dabar jie blaškosi po visą Europą ir "numušinėja" įkainius vietiniams gyventojams. Jau girdėjau iš savo viršininkų, kad jei reikalausite didesnio atlyginimo, visus išvaikysime ir... įdarbinsime ukrainiečius. Jie dirbs dvigubai daugiau už mažesnius pinigus nei lietuviai už dabartinius atlyginimus.

— Teisingai, ir estai taip pat apie tai kalba atvirai. Dar prieš pandemiją perskaičiau keletą pranešimų, kuriuose Estijos politikai ir aukšto rango pareigūnai pasipiktino Ukrainos darbuotojų dominavimu Europos darbo rinkoje ir reikalavo atšaukti bevizį režimą su ES. Laukiu, kol bent vienas iš mūsų kandidatų į Seimo narius prabils apie tai. Aš balsuosiu už jį kitą rudenį. Laikas sutvarkyti mūsų darbo rinką. Be to, mes reikalaujame sąžiningai mokėti atlyginimus, o ukrainiečiai dažnai gauna juos vokeliuose. Kur teisingumas?

Tegai:
Ukraina, Estija, migrantai
Žiūriu, tu jau šiandien net be kaukės

Nuo karantino Lietuvoje beliko kaukės ir atstumas

(atnaujinta 17:26 2020.05.19)
Nuo pirmadienio Lietuvoje buvo įvestos naujos karantino priemonės dėl koronaviruso. Šalies gyventojai teigiamai priėmė vyriausybės įsakymą. Likusios priemonės — kaukių dėvėjimas perpildytose vietose ir atstumo išlaikymas — nesukelia ypatingų nepatogumų

O infekcijų ir mirčių nuo COVID-19 statistika suteikia atsargaus optimizmo.

— Labas, Linai! Tu šiandien net be kaukės. Pratiniesi prie gyvenimo ritmo po karantino?

— Sveikas, Audriau. Na, kaukę visada nešiojuosi ir aš ją užsidedu eidamas į parduotuvę ar kitas perpildytas vietas, kur sunku išlaikyti dviejų metrų atstumą. Tai man nesukelia nepatogumų ir aš esu pasirengęs tokioms ribojamosioms priemonėms, net jei bus visiškai panaikintas karantino režimas. Manau, kad šie du mėnesiai mus daug ko išmokė.

— Taip. Bet kurioje situacijoje, kuri yra nemaloni, reikėtų pamatyti ne tik minusus, bet ir pliusus. Sutik, kad karantino dienomis šalies gyventojai tapo klusnesni ir lengviau valdomi. Ir tai džiugina ne tik mane, bet ir teisėsaugos institucijas. Tikėkimės, kad po karantino pažeidėjų viešose vietose bus mažiau.

— Aš taip pat tikiu, kad šis karantino išbandymas davė mums daug daugiau, nei tikėjomės. Daugelis išmoko dirbti nuotoliniu būdu, o tai ateityje tiems patiems darbdaviams leis sutaupyti mokant už didžiulius biurus. Kai kuriose įmonėse sumažėjus darbuotojų skaičiui, daugelis pakeis darbą ir atsidurs kitose veiklos srityse. Girdėjau istoriją, kai 78 metų moteris įvaldė kompiuterį ir buvo pasamdyta į darbą. Ar tai nėra perspektyva tiems, kurie ruošiasi išeiti į pensiją? Pasirodo, galima ilgai dirbti labai vaisingai ir, beje, gauti didesnę pensiją.

— Tu taip entuziastingai kalbi apie karantino pranašumus, pamiršdamas apie daugybę trūkumų. Iš tiesų, per šiuos du mėnesius daugelis prarado ne tik darbą, bet ir pragyvenimo šaltinį. Ir tai yra tūkstančių žmonių tragedija, kuri baigiasi psichologiniais lūžiais. Padaugėjo smurto šeimoje atvejų. Tai liudija policijos pranešimai. Taigi, kaip man atrodo, vis dar yra daugiau minusų nei pliusų, kai gyvenimas Lietuvoje užšaldomas dviem mėnesiams... Ir, neduok Dieve, mes galime išeiti iš šios krizės su sužalota psichika.

— Na, tikėkimės, kad viskas susitvarkys. Mūsų karta išgyveno ir TSRS žlugimą, ir ekonominio formavimo pasikeitimą — perėjimą nuo socializmo prie laukinio kapitalizmo. Taigi, mes esame užsigrūdinę ir galime atlaikyti šį kažkokio koronaviruso smūgį!

Медвежонок на диване, архивное фото

Kupiškyje 1,5 metų vaiką motina laikė vieną užrakintame bute

(atnaujinta 14:19 2020.05.26)
Aptiktas mažylis buvo sušalęs, ištroškęs ir alkanas, jo 28 metų motinai pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tėvų teisėmis ar pareigomis

VILNIUS, gegužės 26 – Sputnik. Kupiškyje 1,5 metų vaikas maždaug dvi paras praleido vienas užrakintame bute. Vaiką sekmadienį išvadavo socialinė darbuotoja.

Apie tai praneša prokuratūros spaudos tarnyba. 

Gegužės 24 dienos vakare socialinės darbuotojos aptiktas mažylis buvo sušalęs, ištroškęs ir alkanas, tačiau rimtesnės medikų pagalbos jam neprireikė. Netrukus policijos pareigūnai surado ir į namus parvežė vaiko motiną – 28 metų kupiškėnę.

Mažamečio motinai gresia baudžiamoji atsakomybė, vakar jai pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tėvų teisėmis ar pareigomis.

Baudžiamasis kodeksas tiems, kas piktnaudžiavo tėvo, motinos, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis fiziškai ar psichiškai gniuždydamas vaiką, palikdamas jį ilgą laiką be priežiūros ar panašiai žiauriai elgdamasis su vaiku, numato baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki penkerių metų.

Tegai:
Kupiškis
Dar šia tema
Lietuva tapo lydere Europoje pagal patyčias tarp vaikų ir paauglių
Lietuvoje dėl kūdikio mirties sulaikyta moteris
Tauragės ligoninėje mirė užspringęs kūdikis