Ar ketini pasiskiepyti?

Skiepytis ar ne? Štai mįslė!

(atnaujinta 21:55 2020.11.12)
Kadenciją baigianti Lietuvos vyriausybė viename iš savo naujausių nutarimų patvirtino apie 125 milijonų eurų skyrimą pusantro milijono COVID-19 vakcinos dozių įsigijimui iš farmacijos kompanijų "Sanofi" ir GSK

O lietuviai svarsto — skiepytis ar ne? Galų gale vis dar nėra žinoma apie šių vakcinų kontraindikacijas lėtinėms ligoms, kurios paveikia daugybę šalies gyventojų. O ar verta skiepytis tiems, kurie jau turėjo baisų virusą? Klausimų daugiau nei atsakymų.

— Ilona, ​​girdėjau, kad tu sirgai koronavirusu. Bet ar ketini skiepytis, kai Lietuva gaus vakciną?

— Aš vis dar galvoju. Vis dar nėra iki galo žinoma, ar reikės mokėti už vakciną, ar ne? Žinodama visą mūsų sveikatos priežiūros sistemą, kurioje susikerta vieši ir privatūs interesai, manau, kad privačios klinikos neatsisakys tokios galimybės užsidirbti. Pakanka priminti, kad net atliekant koronaviruso testus privačios medicinos įstaigos jau užsidirbo gana solidžią sumą. Vienas testas "be eilės", tačiau privačioje klinikoje kainuoja 70 eurų. Ar tik įsivaizduoji, kokie tai pinigai?

— Na, taip. Vienas mano draugas atvyko iš trečiosios šalies verslo reikalais ir turėjo atlikti testą, kad nesėdėtų dvi savaites izoliacijoje. Taip, jam teko sumokėti tokius pinigus. Kadangi užsieniečiai negali nemokamai naudotis valstybinėmis sveikatos priežiūros paslaugomis, jiems tikrai teks kreiptis į komercines gydymo įstaigas. O tai jau solidūs pinigai.

— O du mano draugai papasakojo vieną įdomų faktą. Jie grįžo iš Europos šalies ir užsiregistravo testui. Bet kažkodėl nei vienas, nei kitas neturėjo laiko atlikti testų. Užsisuko, sunkiai dirbo ir pamiršo apie testą. Koks buvo jų nustebimas, kai jie gavo SMS žinutes, kad vienas iš jų turėjo teigiamą rezultatą, o kitas — neigiamą! Tai yra, žmonės visiškai nedarė testo, o vienas jų jau buvo įtrauktas į atvejų statistiką!

— Jie ne pirmieji susiduria su tokiu paradoksu. Jau girdėjau keletą tokių istorijų. Ir po to pradėjau galvoti apie visos koronaviruso ligos statistikos teisingumą. O dabar galvoju apie skiepus. Mums atkakliai sakoma, kad turime pasiskiepyti. Bet kuo labiau jie bando įtikinti, tuo stipresnės abejonės. Ypač šias abejones reiškia žmonės, sergantys lėtinėmis kraujotakos, nervų sistemos ligomis, sergantys vėžiu. Galų gale, vakcina yra tas pats, kaip pasiskiepyti maža ligos doze, kad būtų sukurtas imunitetas. Bet ką daryti, jei net tokios dozės pakaks, kad lėtinė liga suaktyvėtų? Įsivaizduok, kokia tai rizika!

— O mane domina ir tai, kas bus ateityje su tais, kurie atsisakys skiepytis? Jie virs visuomenės atstumtaisiais? Ar jie bus atleisti iš darbo, jiems bus uždrausta eiti į parduotuves ir net išeiti iš namų? Ar skiepijimas ir pažymos apie jį nesuskirstys žmonių į "teisingus ir neteisingus"? Ar nevakcinuoti žmonės nebus priversti dėvėti kažkokius skiriamuosius ženklus ant savo drabužių, kaip per Antrąjį pasaulinį karą naciai privertė žydus ant viršutinių drabužių prisisiūti "Dovydo žvaigždę"?

Tegai:
skiepai, COVID-19, koronavirusas
Kažkodėl aš abejoju

Nepaklusnus Lietuvos prezidentas

(atnaujinta 18:59 2020.12.01)
Lietuvos prezidento administracija teigė, kad Gitanas Nausėda "abejoja dėl kai kurių kandidatų į ministrus". Tai konstatuota po valstybės vadovo susitikimo su jo paskirta premjere Ingrida Šimonyte

Pasirodo, kad prezidentas atvirai pasipriešino valdančiajai koalicijai Ministrų kabineto formavimo klausimu.

— Andriau, ar girdėjai naujienas? Mūsų prezidentas išdrįso pasipriešinti liberalių konservatorių valiai! Susitikęs tik su puse būsimos vyriausybės kandidatų į ministrus, jis jau paskelbė, kad kai kurių kandidatūroms gali nepritarti. Kas, tavo manymu, neatitinka griežtų kriterijų?

— Mariau, man tai kelia nuostabą. Ar tikrai prezidentas mano, kad jo svoris Lietuvos politiniame elite yra toks didelis, kad jis gali nepaklusti patiems konservatoriams? Jam jau keletą kartų buvo nurodyta "jo vieta" žurnalistų lūpomis. Matyt, jis vis dar nesupranta, kas namuose šeimininkas! Taip galima ir iki naujos apkaltos prisižaisti. Prisimink, kaip greitai buvo "suvystytas" užsispyręs Rolandas Paksas.

— Na, tu jau apie apkaltą pragydai. Šiandien ne tie laikai. O Gitanas Nausėda — ne Rolandas Paksas, kuris prezidentavimo metu jau turėjo didžiulę politinę patirtį. O ką matė ir žinojo SEB banko prezidentės patarėjas Nausėda? Taip, jis paprasčiausiai tyliai bus pašauktas į patriarcho kabinetą ir pakaks vieno Vytauto Landsbergio žvilgsnio, kad prezidentas ateityje "viską suprastų" ir "elgtųsi teisingai", jei nori iki kadencijos pabaigos ramiai sėdėti prezidento rūmuose. Būsimasis užsienio reikalų ministras, karūnuotas patriarcho anūkas Gabrielius Landsbergis, taip pat pasakys, su kuo jis turėtų pasitarti prieš kalbėdamas ES ir NATO aukščiausiojo lygio susitikimuose. Taigi, kas ir koks bus ministras, priklauso ne nuo jo. Mes turime parlamentinę respubliką, kurioje yra tik nedidelės prezidento privilegijos. O viską valdo valdančioji koalicija.

— Tai tu nori pasakyti, kad nepilno išsilavinimo Evelina Dobrovolska bus paskirta teisingumo ministre, o Danius Kreivys, kuris anksčiau buvo įtariamas dėl korupcijos, bus paskirtas energetikos ministru? Na, jei taip atsitiktų, atėjo laikas atsisakyti Konstitucijos ir pavadinti Lietuvą Landsbergių šeimos monarchija. Tuomet Vytautą Landsbergį dar prieš iškeliaujant į kitą pasaulį teks karūnuoti Katedroje, o anūkas Gabrielius bus pavadintas "įpėdiniu" su teise perleisti karūną savo palikuonims.

— O ką, gera idėja. Kam tie spektakliai su kažkokiais rinkimais, kurių rezultatus taip lengvai galima nuspėti. Taigi ir gerbiamai didžiajai Amerikai galima patarti pakeisti valstybės sistemą. Tiesa, jie neturi tokio puikaus žmogaus kaip Vytautas Landsbergis.

— Kaip ne? Yra! Džordžas Sorošas — kuo ne kandidatas į Amerikos imperatoriaus sostą?

Tegai:
ministrai, Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda
Skiepytis ar ne?

Skiepytis ar ne? Štai kur mįslė

(atnaujinta 14:51 2020.11.27)
Lietuvoje kol kas nepavyko pažaboti koronaviruso. Naujosios valdžios atstovai teigia iš esmės pakeisiantys kovos su COVID-19 taisykles ir priemones

Tačiau gyventojų vakcinacijos klausimas išlieka pirmoje darbotvarkės vietoje. Tam jau buvo skirtos lėšos, vyksta derybos su gamintojais dėl vakcinos įsigijimo. Bet patys Lietuvos gyventojai pasiskirstė į skiepų oponentus ir šalininkus. Iš tiesų, ilgalaikės vakcinos nuo koronaviruso pasekmės, galinčios paveikti jau egzistuojančias žmonių ligas, vis dar nėra visiškai žinomos.
— Elvyra, girdėjau, kad tau prieš mėnesį buvo diagnozuotas koronavirusas. Kaip susitvarkei su liga?

— Viskas buvo taip, kaip aprašė gydytojai ir užsikrėtusieji. Skonio ir kvapo praradimas, sąnarių skausmas ir karščiavimas penkias dienas. Laimei, kaip sakė gydytojai, patyriau lengvą koronaviruso formą, ir, kaip parodė rentgeno nuotrauka, mano plaučiai nebuvo labiau paveikti nei dėl paprastos plaučių uždegimo. Bet ar organizme atsirado antikūnų, ar ne, dar nežinau. Tam reikia atlikti atskirą tyrimą, o kadangi gydymo įstaigos dabar yra pilnos, jie man liepė kol kas palaukti.

— O man kelia nerimą vakcinacijos klausimas. Aš nepasigavau koronaviruso. Bendravau su užsikrėtusiu asmeniu, tačiau testas parodė neigiamą rezultatą. Ir dabar man neramu, ar skiepytis, ar ne, kai vakcina pasirodys Lietuvoje. Atidžiai stebiu žiniasklaidos informaciją apie skirtingas vakcinas — rusų, amerikiečių, europiečių. Ir kuo daugiau klausausi ir skaitau, tuo blogiau.

— Aš irgi apie tai galvoju. Juk pakartotinės ligos atvejai jau užfiksuoti. Tai reiškia, kad net jei ir susidarė antikūnai, nėra šimtaprocentinės garantijos, kad daugiau nebeužsikrėsiu šia infekcija. Nenorėčiau vėl patirti šį košmarą. Net ne tiek dėl fizinės, kiek dėl emocinės būsenos. Juk prisimink, kaip prieš pusmetį, per pirmąją bangą, žmonės išsigando. Koronaviruso infekcija buvo suvokiama beveik kaip tikra mirtis. Na, kaip AIDS savo laiku.

— Taip, aš prisimenu AIDS baimę praėjusio amžiaus 90-aisiais. Tada daugelis paprasčiausiai atsisakė lytinių santykių, bijodami pasigauti šią mirtiną ligą. O dabar kažkaip nieko nerašo apie AIDS. Ar jis dingo? Kažkaip keista. Gal pamiršime ir koronavirusą?

— Nesvajok, jau sakė, kad bus trečia ir ketvirta bangos. Ir šioje situacijoje aš dar labiau nerimauju dėl savo, o dėl savo tėvų sveikatos. Mano mama turi rimtų virškinimo problemų, o tėvas serga vėžiu. Jei staiga susirgtų koronavirusu, tai gali jį nužudyti. Bet vakcina yra lengvos formos ligos skiepijimas. O kur dar garantija, kad tėvo organizmas, nusilpęs po chemoterapijos, susitvarkys net su lengva forma. Štai kodėl mūsų šeimoje taip atsargiai vertina ne tik virusą, bet ir skiepus. Bet, kaip girdėjau per televiziją, skiepai gali sukelti komplikacijų. O ką tada daryti?

Tegai:
koronavirusas, skiepai
Ledynas

Ištirpus ledynui archeologai rado unikalių artefaktų

(atnaujinta 20:25 2020.12.01)
Ant kalno šlaito Jutunheimeno nacionaliniame parke ištirpus ledynui rasta beveik 70 strėlių, batų, elnių audinių ir kaulų

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Norvegijos archeologai atrado senovinių artefaktų kolekciją, rašo "Daily Mail".

Ant kalno šlaito Jutunheimeno nacionaliniame parke ištirpus ledynui rasta beveik 70 strėlių, batų, elnių audinių ir kaulų.

Radiokarboninis datavimas parodė, kad seniausi daiktai datuojami 4100 m. pr. Kr.

Būdamos ledyno šerdyje, kai kurios strėlės išliko beveik nepakitusios. Antgaliai vis dar turi dervos, kuri leido juos pritvirtinti prie medinio koto.

Anksčiau tapo žinoma, kad Nyderlanduose archeologai atrado masinį kapą su 20 žmonių griaučių.

Kapas buvo aptiktas netoli viduramžių Beitšteino pilies, netoli Vianeno miesto. Be to, tarp palaikų nebuvo jokių audinių ar papuošalų pėdsakų.

Tegai:
archeologai, artefaktas
Dar šia tema
Čaplinskas papasakojo, kaip galima įveikti COVID-19 pandemiją per šešias savaites
Mokslininkai išsklaidė populiarų mitą apie klimato atšilimą