Radioaktyvios dulkės jau nebegąsdina

Konservai išgelbės lietuvius nuo radiacijos ir koronaviruso

(atnaujinta 16:06 2020.12.04)
BelAE kartu su koronavirusu padės prekybos tinklams atsikratyti pasenusių konservų atsargų. Lietuvos vidaus reikalų ministerija rekomendavo šalies gyventojams papildyti ne tik dezinfekcinių priemonių, bet ir ilgo saugojimo produktų atsargas

Visa tai vyksta ne dėl antrosios ir vėlesnių koronaviruso bangų, o dėl būsimos avarijos Astravo atominėje elektrinėje, dėl kurios Lietuvos valdžia yra tokia tikra.

— Laura, eikime greičiau į parduotuvę, kol dar neįvedė maisto paskirstymo normų!

— Kas nutiko, Ingrida? Juk vyriausybė teigė, kad maisto prekių parduotuvės tikrai nebus uždarytos dėl karantino. O ir per pirmąją bangą pavasarį mūsų parduotuvėse nepastebėjau ypatingo deficito. Net menkos tualetinio popieriaus atsargos visame pasaulyje mūsų parduotuvėse nesibaigė. Ačiū sostinės popieriaus fabrikui "Grigeo"!

— Taip, tai net ne apie koronavirusą, o apie prakeiktą Baltarusijos atominę elektrinę. Lietuvos vidaus reikalų ministerija paskelbė, kad atėjo laikas pirkti ilgalaikio saugojimo produktus. Astravo reaktorius netrukus sprogs, o radioaktyvūs debesys apims visą Lietuvą. Ir ilgiems mėnesiams turėsime užsidaryti namuose ir butuose. Ir net neiti į parduotuvę. Esame dėkingi vyriausybei už tai, kad ji jau pasirūpino ir visiems pasienio regionų gyventojams išdalino tiek jodo tablečių. Ačiū koronavirusui, kad išmokė mus vaikščioti su apsauginėmis kaukėmis. Galų gale, jos apsaugos mus ne tik nuo nematomo viruso, bet ir nuo radioaktyvių dulkių.

— Taigi, taip pat reikės papildyti šių vienkartinių kaukių atsargas namuose. Žiūriu, kiek pinigų turiu kortelėje. Būtina nedelsiant nusipirkti porą dėžių mėsos ir žuvies konservų. Apie 20 kilogramų makaronų ir kitų kruopų. Taip, dar dvidešimt butelių augalinio aliejaus. Na, visko, visko, kas patraukia akį prekybos centrų lentynose.

— Jei juose kas nors liks po tokios gąsdinančios Vidaus reikalų ministerijos žinios! Čia girdėjau, kaip mano kaimynai pensininkai jau pasitarė, ką pirkti iš produktų ir kiek laiko laikyti. O mūsų močiutės yra pirkinių atsargai specialistės. Viena pasigyrė, kiek skardinių agurkų ir pomidorų ji užkonservavo. Jos draugės nusiminė, kad pasidavė vaikų įkalbinėjimams ir nustojo daržoves žiemai auginti savo daržuose.

— Matai, kaip viskas pasisuko. Jei Baltarusijos atominė elektrinė nesprogs iki kitos vasaros, tada aš vėl sukasiu veją prie vasarnamio ir apsodinsiu visą teritoriją daržovėmis. Išleisiu visą savo atlyginimą konservams ir grūdams, skirtiems naudoti ateityje.

— Nemanai, kad mes jau pamažu einame iš proto? Ir mūsų valdžia daro viską, kad tai įvyktų kuo greičiau. Mūsų nebegąsdina koronavirusas, tačiau kiekvieną dieną mums įskiepijama radiacijos baimė. Vos tik pamatai televizoriaus ekrane ką nors iš valstybės vadovų, tuoj išgirsti, kad Baltarusijos atominė elektrinė netrukus sunaikins visus lietuvius! Štai kam Lukašenka ir "Rosatom" ją pastatė — kad mus sunaikintų ne atominėmis bombomis, o radiacija! Net einu miegoti su šia mintim.

Tegai:
maisto produktai, koronavirusas, Astravo AE
Vakcina iš po prekystalio

Vakcina "iš po prekystalio"

(atnaujinta 18:12 2021.01.22)
Lietuvos specialiųjų tyrimų tarnyba informuoja, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, aktyviai formuojama vakcinų nuo koronaviruso COVID-19 "juodoji rinka"

Nepaisant to, kad vakcinų laikymo ir gabenimo sąlygos yra labai griežtos, o bet koks temperatūros režimo pažeidimas gali paversti vakciną iš vaisto mirtinu nuodu. Žmonės, sutikę su tokiomis avantiūromis ir net už savo pinigus, dažnai nesupranta viso "juodųjų maklerių" skiepijimo pavojaus.

— Rimantai, ar prisimeni stambaus verslininko šeimos narių skiepijimo skandalą? Taigi, dabar nereikia bijoti prezidento rūstybės. Yra žmonių, kurie už tam tikrą sumą garantuoja jums skiepijimą nuo koronoviruso be eilės.

— Taigi, tu turi omenyje, kad dabar galima gauti vakciną iš po prekystalio? Bet aš girdėjau, kad vakcinos tiekimo iš gamintojo paskiepytam asmeniui logistika yra labai sudėtinga ir net minimalus temperatūros režimo pažeidimas gali sunaikinti gydomąsias vakcinos savybes! O sprendžiant iš to, ką tu man siūlai, nelegali vakcina yra katė maiše. O kas atsakys, jei aš ar kas nors, kas sutiks, pasiskiepys?

— Nebijok! Viskas apgalvota — tai amerikietiška vakcina, ji yra jautri ir transportavimo metu jai reikalinga ypatinga temperatūra. Tačiau yra ir kitų vakcinų, ne tokių įnoringų. Taigi, suprantu, kad tie, kurie pradėjo tiekti kontrabandines vakcinas, parduos būtent tokias vakcinas.

— Na, apie narkotikų, cigarečių ir alkoholio kontrabandą žinome jau seniai. Tačiau organizuoti juodąją vakcinų rinką yra neįtikėtina.

— Kodėl neįtikėtina? Visą laiką kontrabandininkai prekiaudavo tuo, kam yra paklausa, tačiau pasiūlos yra mažai. Dabar pirmasis pasaulyje produktas yra vakcina. Net skaičiau, kad ukrainiečiai buvo pirmieji pogrindžio juodieji vakcinatoriai. Štai iniciatyvūs žmonės! Vyriausybės lygiu jie atsisako Rusijos siūlomos vakcinos "Sputnik V", o patys suorganizavo pogrindinę privačią kliniką, kurioje jie skiepijo savo politinį elitą.

Tiesa, ten medžiagoje buvo pasakyta apie kinų vakciną. Bet manau, kad normalus verslininkas visada išpildys pirkėjo norus ir pristatys jam norimą produktą. Juk Ukraina, ES ir JAV dar nėra pasirengusios tiekti savo vakcinų, o tai reiškia, kad ten už didelius pinigus klestės pogrindinė vakcinacija. Kalbama, kad Ukrainoje skiepijimas abejotina vakcina kainuoja iki 3 tūkst. Įsivaizduoju, kiek kainuos garantuotas tos pačios "Sputnik V" ar šiuolaikinės Vokietijos vakcinos originalas.

Ir nenustebčiau, jei šioje juodojoje rinkoje netrukus pasirodys buteliukai — pakuotės, imituojančios gerai žinomas vakcinas, ir į jas bus pumpuojamas paprastas cukraus sirupas. Taigi, norėčiau būti kantrus, palaukti savo eilės ir pasiskiepyti pagal visas mūsų Sveikatos apsaugos ministerijos ir vyriausybės patvirtintas taisykles.

Tegai:
vakcina
O kaipgi suverenitetas?

Lietuva belaukiant Baideno inauguracijos

(atnaujinta 18:47 2021.01.19)
Lietuva kartu su kitomis Rytų Europos regiono valstybėmis nekantriai laukia JAV prezidento Džo Baideno inauguracijos

Baltai tikisi, kad naujoji Vašingtono administracija imsis radikalių veiksmų, kad kariai nuolat būtų dislokuoti buvusiose sovietinėse valstybėse. Tai jau paskelbė Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

— Petrai, kaip tu jautiesi dėl to, kad Lietuvos krašto apsaugos ministerijoje jau skelbiama, kad būtų gerai, jei Amerikos kariškiai šimtmečiams pasiliktų mūsų šalyje?

— Na, juk reikia kažkaip apsiginti nuo Rytų agresoriaus? Mes negalėsime apsiginti, net jei pakelsime moteris, kūdikius ir pagyvenusius žmones. Jau informacinėje erdvėje daug kalbama, kad į privalomą tarnybą kartu su vaikinais reikia šaukti ir merginas.

— Nemanau, kad taip bus. Štai krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad gal ir atkurs visuotinį šaukimą, tačiau merginos dar nebus šaukiamos. O optimaliausias Lietuvos gynybos variantas, sprendžiant iš jo pareiškimų, yra paraginti naująjį JAV prezidentą Džo Baideną dislokuoti mūsų šalyje ne tik karius su tankais ir šarvuotomis transporto priemonėmis, bet ir raketas su branduolinėmis galvutėmis.

— Bet kaip su Lietuvos Konstitucija, kurioje juodu ant balto parašyta, jog mūsų šalyje negali būti užsienio karinių bazių, juolab su branduoliniais ginklais?

— Tai juk Konstitucija parašyta ant popieriaus, o tai reiškia, kad ją bet kada galima perrašyti. Be to, vertinant, kaip mūsų politikai balsuoja už visokias gynybos iniciatyvas, už tokias pataisas bus dar daugiau balsų nei būtina konstitucinė dauguma — du trečdaliai balsų. Taigi, manau, jau valdant liberalų-konservatorių daugumai, tokio sprendimo galima tikėtis.

— Bet kaip suverenitetas, nepriklausomybė ir kiti pompastiški žodžiai apie Lietuvos laisvę? Juk rusai savo karinėje doktrinoje jau atvirai pareiškė, kad "jei staiga kažkas nutiks", jie nedelsdami paleis raketas ne tik prieš agresoriaus karių dislokavimo vietas, bet ir prieš vietas, kuriose priimami "sprendimai dėl smūgio". O mūsų Krašto apsaugos ministerija yra įsikūrusi pačiame sostinės centre. Taigi, rusai savo raketomis gali bombarduoti visą Vilnių ne tik iš Kaliningrado srities, bet ir iš Baltarusijos teritorijos?

— Bjauriausia tai, kad tie, kurie nuspręs dislokuoti amerikiečių karius "visam laikui" Lietuvoje, patys karo atveju turės laiko pabėgti iš Lietuvos, kaip kadaise spėjo pabėgti su besitraukiančiais fašistais į Vakarus. O paprasta Lietuvos tauta pati mokės už savo valdovų politikavimą.

Tegai:
NATO kariai, kariai, JAV, Lietuva, Džo Baidenas
Biblioteka

Šiais metais abiturientams nereikės laikyti lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos

(atnaujinta 16:58 2021.01.22)
Atleistiems nuo įskaitos abiturientams ir buvusiems mokiniams jokio prašymo dėl atleidimo nuo įskaitos pateikti nereikia

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Švietimo, mokslo ir sporto ministrė atsižvelgusi į tebesitęsiantį karantiną, pasirašė įsakymą, kuriuo visi šių metų abiturientai atleidžiami nuo lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos, praneša ministerijos spaudos tarnyba.

Iki šiol visi abiturientai prieš privalomą lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą turėjo išlaikyti ir įskaitą. Be jos abiturientui šio egzamino nebuvo leidžiama laikyti. Įskaita būdavo organizuojama mokyklose vasario-balandžio mėnesiais. Šiemet visi abiturientai be įskaitos galės laikyti lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą.

Įskaitos taip pat nereikės laikyti ir ankstesnių metų buvusiems mokiniams, kurie šiemet yra pateikę prašymus laikyti lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą.

Atleistiems nuo įskaitos abiturientams ir buvusiems mokiniams jokio prašymo dėl atleidimo nuo įskaitos pateikti nereikia. Taip pat mokyklų vadovams nereikia priimti atskiro sprendimo dėl abiturientų atleidimo nuo šios įskaitos.

Tegai:
lietuvių kalba, abiturientai, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija
Dar šia tema
Vaikams iš sunkumų patiriančių šeimų siūloma leisti mokytis mokyklose
Baltarusiai sulauks paramos ir magistro studijoms Lietuvoje
Lietuvoje siūloma parengti etapinį COVID-19 ribojimų atlaisvinimų planą