Geriau pabūsime namuose izoliacijoje

Kalėdos virtualioje erdvėje

(atnaujinta 17:09 2020.12.25)
Dėl griežtų karantino priemonių pirmą kartą gyvenime lietuviai, kaip ir visas pasaulis, Kalėdas su artimaisiais švenčia virtualioje erdvėje — prie kompiuterių monitorių ir televizorių ekranų

Be laimės ir sveikatos palinkėjimų, daugelis linki savo šeimoms ir draugams kuo greičiau pasiskiepyti vakcina, kurią valdžia žada per šias Kalėdų dienas.

— Aušra, linksmų Kalėdų. Matau, kad ir jūs Kalėdų išvakarėse buvote be vaikų ir anūkų?

— Taip. Mūsų vaikai praėjusią savaitę pasigavo šią infekciją — koronavirusą — ir dabar yra namuose su anūkais saviizoliacijoje. Tiesa, serga lengva forma, bet dabar visas atostogas teks praleisti užsidarius. Mes ką tik šventėme Kalėdas su jais nuotoliniu būdu. Dėkoju bent jau už šiuolaikines interneto technologijas, padedančias matyti vieni kitus.  

— Norint kartu švęsti kitas Kalėdas, reikia greitai pasiskiepyti nauja vakcina. Kiekvieną pavasarį sutiksite visus kartu su vaikais ir anūkais.

— Bet mes su vyru dar nesame pasirengę skiepytis. Visa ši netvarka su vakcinomis mane gąsdina. Šiandien skaičiau, kad JAV vienas iš paskiepytų "Pfizer" vakcina žmonių patyrė labai stiprią alerginę reakciją. O aš tiesiog alergiška žiedadulkėms ir kačių plaukams. Taigi, bijau skiepytis. Be to, visus išgąsdino naujasis britų virusas, nuo kurio, jų teigimu, sukurtos vakcinos nuo COVID-19 neveikia. Taigi, geriau sėdėkime namuose atskirai vieni nuo kitų.

— O mes su vyru vis tik pasiskiepysime. Lietuvos prezidentas pažadėjo, kad pirmiausia bus paskiepyti pagyvenę žmonės. Sako, kad jaunimas lengviau perserga koronavirusu, o seniems žmonėms pavojinga užsikrėsti tokia infekcija. Mirė mano pažįstamų pagyvenusi mama. Gydytojai sako, kad jei ji būtų paskiepyta, ją būtų buvę galima išgydyti. Kai kurie žmonės abiem rankom pasisako už skiepus, o kiti kategoriškai prieš. Manau, kad prezidentas, sakydamas, kad didžioji dauguma lietuvių nori pasiskiepyti, šiek tiek gudravo.

— Bet kokiu atveju, prezidentas turi palaikyti oficialią poziciją, kurią išreiškė tokios struktūros kaip JT, Europos Komisija ar Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Įsivaizduok, jei mūsų prezidentas pasakytų, kad nereikia skiepytis. Po savaitės jis būtų apkaltintas ir apšmeižtas visame pasaulyje. Taigi, prezidento nuomonė šiuo atveju man nėra autoritetinga. Ir pats nuspręsiu, ar skiepytis, ar ne.

— Nebijai, kad be skiepų greitai uždraus pasirodyti gatvėje, net eiti į parduotuvę?

— Nemanau, kad taip bus. Juk mes vis dar gyvename demokratinėje, o ne autoritarinėje valstybėje... O skiepai yra grynai savanoriškas reikalas. Tikėkimės, kad kitais, 2021 metais, valdžia padarys viską, kad pažabotų pandemiją.

Tegai:
Kalėdos
Atsiprašau. Jūs blogai supratote

Uspaskichas atsiprašė. "ne taip suprato"

(atnaujinta 15:52 2021.01.15)
Europarlamentaras Viktoras Uspaskichas oficialiai atsiprašė dėl savo žodžių, įžeidžiančių gėjų ir lesbiečių jausmus

Jis atsiprašė kolegų iš "Renew Europe" frakcijos Europos Parlamente ir pažadėjo ateityje savo kalbose atidžiau formuluoti savo mintis. Kreipimesi Uspaskichas taip pat pridūrė, kad politinių oponentų puolimuose jis mato etninius motyvus. Jie sako, kad jis yra grynakraujis rusas, todėl Lietuvoje yra persekiojamas iš rusofobiškų paskatų.

 — Aleksandrai, štai tu balsavai už Darbo partiją Seimo rinkimuose ir motyvuoji savo pasirinkimą tuo, kad, kaip sakai, tai yra "rusiška partija", nepaisant to, kad daugiau nei 90 % kandidatų iš Darbo partijos sąrašo yra etniniai lietuviai.

— Ir aš taip pat palaikiau Viktorą Uspaskichą, nes karantino metu jis vienintelis kalbėjo per Rusijos dieną be kaukės ir taip šaipėsi iš antivirusinių ribojamųjų priemonių, kurių ėmėsi tuometinė vyriausybė. Jis drąsus! Neseniai jis nepabūgo savo politinių oponentų pavadinti "pedikais" ir "iškrypėliais". Aš žaviuosi Viktoru!

— Ar nemanai, kad Viktoras yra tik pigus visuomenės nuomonės manipuliatorius, kuriam tai leidžia daryti politinis elitas? Kodėl Petras Gražulis yra baramas už homofobiškus pareiškimus ir jį net bandomą patraukti atsakomybėn? Tiesa, jie nori kreiptis į teismą dėl neva verslo interesų gynimo. Bet Viktoro Uspaskicho už atvirą kažkokio stebuklingo vandens nuo koronaviruso reklamą — ne! Taip, ir Gražulis neatsisako savo homofobiškų pažiūrų, o Viktorui tiesiog pagrasino pirštu iš Europos Parlamento ir jis tuoj pat parklupo ant kelių ir ėmė atsiprašinėti dėl "pedikų" ir "iškrypėlių".

— Na, aš kažkaip negalvojau apie tai taip giliai...

— Taip, tu net nepagalvoji, kad visa politinė Uspaskicho "kova" yra gerai pastatytas spektaklis, kurį jis atlieka turėdamas vieną tikslą — kvaršinti rusakalbių rinkėjų galvas ir periodiškai gauti dividendus mandatų pavidalu sau ir savo aplinkai. Ar prisimenate bent vieną Viktoro įvykdytą pažadą, kurį jis davė per rinkimų kampaniją? Asmeniškai aš neprisimenu.

— Bet jam tiesiog nėra suteikta valdžios svertų, todėl jis negali įvykdyti šių pažadų! Dabar, jei jis taptų ministru ar dar geriau — ministru pirmininku, tada jis tikrai būtų apvertęs visą Lietuvos politinę struktūrą!

— Taip. Būtų apvertęs... Pamenu, kaip jis buvo paskirtas ūkio ministru 2004 metais ir kuo tai baigėsi? Po metų Viktoras buvo pagautas su padirbtu aukštojo mokslo diplomu ir apkaltintas dėl korupcijos bandymų. Tada su trenksmu išspyrė ūkio ministrą iš  kėdės! Ir tada, jei pameni, taip pat sučiupo Darbo partiją, tvarkančią juodąją buhalteriją. Taigi, nuo tada nebetikiu Viktoro sąžiningumu ir šviesiomis mintimis! Ir aš patariu tau giliau paanalizuoti jo politinį polėkį.

Tegai:
Viktoras Uspaskichas
Dėdulę vėl nori pavadinti prezidentu

Vytautą Landsbergį vėl nori paskelbti "prezidentu"

(atnaujinta 16:59 2021.01.12)
Lietuvos konservatoriai dar kartą bandė suteikti "Lietuvos prezidento" titulą savo dvasiniam lyderiui Vytautui Landsbergiui

Jie pateikė Seimui rezoliuciją "Sausio 13-osios" sukakčiai paminėti, kurioje pažymimas ypatingas "Atkuriamojo Seimo Aukščiausiosios Tarybos pirmininko" vaidmuo. Tokiu nutarimu valdantieji konservatoriai-liberalai nori atsisakyti Konstitucinio Teismo 2002 metų birželio 19 dienos verdikto, kuriame aiškiai ir nedviprasmiškai teigiama, kad "pagal Konstituciją įstatymų leidėjui neleidžiama nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuris paneigtų individualų respublikos prezidento teisinį statusą, kuris skiriasi nuo teisinio visų kitų vyriausybės pareigūnų statuso ir sukurtų teisines prielaidas prilyginti prezidentui kitą asmenį — valstybės vadovą".

— Mindaugai, paaiškink man, žmogui, kuris yra toli nuo politikos, kodėl konservatoriai taip atkakliai visus nepriklausomybės metus bandė savo lyderį Vytautą Landsbergį vadinti "prezidentu", o ne pagal pareigas, kurias jis ėjo tuo metu, kai klostėsi Sausio 13-osios įvykiai ir po to pasirašytas Nepriklausomybės aktas. Juk jis įėjo į istoriją kaip "pirmasis faktinis Lietuvos vadovas"? Tad kam perrašyti istoriją?

— Man atrodo, kad konservatoriai stengiasi įtikti savo dvasinio vadovo ambicijoms. Iš tiesų Algirdas Brazauskas buvo įrašytas kaip pirmasis prezidentas šiuolaikinėje Lietuvos istorijoje. Ir visi žino, koks ambicingas Landsbergis yra ir visada, švelniai tariant, nemėgo Brazausko. Prisimink, kaip jie spjovė į jau mirusį "pirmąjį prezidentą", kai atsisakė melstis už jį pagrindinėje Lietuvos šventovėje. Ir visa tai, kaip suprantu, buvo Landsbergio machinacijos. Ir dabar, dar būdamas gyvas, jis tęsia slaptas intrigas prieš mirusį Brazauską. O jo pasekėjai deda visas pastangas, kad padėtų Vytautui patekti į istoriją kaip prezidentui, o ne Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui.

— Man taip pat atrodo, kad Vytautas Landsbergis svajoja, kad po mirties būtų palaidotas kaip Lietuvos didieji kunigaikščiai, o gal net pats karalius Mindaugas! Arkikatedros kriptoje, o ne Antakalnio kapinėse, kaip Brazauskas ir kiti nusipelnę žmonės šiuolaikinėje Lietuvos istorijoje.

— Tfu-tfu-tfu... Tegul Dievas dar daug metų laimina mūsų patriarchą Vytautą II! Tegul jis gyvena ir veda Lietuvą sunkių išbandymų akivaizdoje. Pažiūrėk, kaip rusai jau nusitaikė vėl užkariauti mūsų gimtąją Lietuvą. Taigi, prezidentas, ministras pirmininkas, gynybos ministras ir pats Vytautas Landsbergis perspėja mus, kad Rusijos tankai vėl riedės Gedimino prospektu! Todėl turime greitai paprašyti amerikiečių siųsti savo karius saugoti prezidento rūmus ir asmeniškai esamus ir būsimus "Landsbergių prezidentus". Net neabejoju, kad ši puiki pavardė vis dėlto bus įrašyta į Lietuvos prezidentų panteoną. Jei ne su Vytauto vardu, bet bent jau su jo palikuonio Gabrieliaus! Įsivaizduokite, kaip gražiai jie atrodys vienas šalia kito Lietuvos istorijos metraščiuose, du prezidentai Vytautas ir Gabrielius Landsbergiai!

Tegai:
prezidentas, Vytautas Landsbergis
Koronaviruso testas

Mokslininkai išsiaiškino, ar prasirgę COVID-19 gali užkrėsti kitus

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Tie, kurie sirgo COVID-19, įgauna imunitetą nuo viruso mažiausiai penkiems mėnesiams, tačiau gali likti ligos nešiotojais, rodo Anglijos visuomenės sveikatos (PHE) tyrimas, rašo RIA Novosti autorė Marija Tabak.

"Tyrime dalyvavę mokslininkai padarė išvadą, kad natūraliai įgytas imunitetas dėl ligos 83% labiau apsaugo nuo pakartotinės infekcijos nei tie, kurie nesusirgo. Imunitetas trunka mažiausiai penkis mėnesius nuo ligos momento", — teigiama pranešime.

Tai reiškia, kad žmonėms, susirgusiems per pirmąją koronaviruso bangą praėjusį pavasarį, jau yra rizika vėl susirgti.

"PHE taip pat įspėja, kad nors tie, kurie turi antikūnų, tam tikru mastu yra apsaugoti nuo užsikrėtimo COVID-19, pirminiai kito tyrimo etapo duomenys rodo, kad kai kurie iš šių žmonių sulaiko didelius viruso kiekius ir gali juos perduoti kitiems", — sakoma pranešime.

"Todėl labai svarbu, kad visi ir toliau laikytųsi taisyklių ir liktų namuose, net jei turėjo COVID-19, kad išvengtų viruso perdavimo kitiems", — sakė agentūra.

Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje