Nesuprantu nuolatinio temos perdėjimo

Maža Lietuva bando diktuoti savo valią pasaulio politikos milžinėms

(atnaujinta 20:35 2020.12.29)
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis griežtai reikalavo ES vadovybės į didįjį Briuselio ir Kinijos susitarimą įtraukti Baltarusijos atominės elektrinės blokados klausimą. Žmonės suglumę — ką Astravo AE turi bendro su ES ir Pekino santykiais?

— Mykolai, ar galėtumėte man paaiškinti, kaip Lietuvos draudimas pirkti elektrą iš Baltarusijos atominės elektrinės gali būti siejamas su ilgalaikiais santykiais su... Kinija? Aš tiesiog nesuprantu mūsų lyderių, kurie visiškai ne ten, kur reikia, aukštame tarptautiniame lygmenyje reiškia savo vaikiškas pretenzijas. Štai mūsų karūnuotas anūkas Gabrielius taip uoliai ėmėsi darbo užsienio reikalų ministro poste, kad kartais nespėju susekti jo logikos.

— Aš taip pat nesuprantu nuolatinio Baltarusijos atominės elektrinės temos perdėjimo. Jaučiu, kad Gabrielius ryte pabunda ir galvoja ne apie tai, kaip gyvena Lietuvos žmonės, o kaip pakenkti savo kaimynams — baltarusiams.

— Maniau, kad nebegalima viršyti buvusio Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovo Lino Linkevičiaus uolumo "Baltarusijos fronte". Bet ne. Gabrielius jau pranoko savo garbingą pirmtaką! Jau neįmanoma vadovautis jo teiginių logika! Kaip maža Lietuva gali diktuoti sąlygas visai Europos Sąjungai? Be to, susieti santykius su Kinija su Baltarusijos atominės elektrinės blokavimu? Manau, kad ES vadovybė taip pat atkreipė dėmesį į šias keistenybes. Ar gali įsivaizduoti Briuselio ir Pekino ekonominių ir politinių santykių mastą? O čia kažkokia Lietuva pradeda spardytis ir kaišioti pagalius į ratus.

— Nepamiršk pagrindinio Europos bendrijos principo — visų sprendimų priėmimą vienbalsiai. Ar prisimeni, kaip neseniai Lenkija ir Vengrija vos neužblokavo bendro Europos septynerių metų biudžeto priėmimo? O dabar mūsų Gabrielius ir prezidentas Gitanas Nausėda užsispirs ir nepasirašys Europos Sąjungos susitarimų su Kinija — kas tada?

— Manau, kad Briuselyje numos ranka į uolų Gabrielių kaip į erzinančią musę. O jei Lietuvos tarptautinės politikos kūrėjai ir toliau išdykaus, bus pašaukti į aukštus Europos Komisijos biurus ir su jais bus rimtai pasikalbėta. Na, jei jie ir po to nesusipras, tuomet bus griežtai nubausti eurais iš konsoliduoto ES biudžeto.

— Taip, mūsų valdovams, man atrodo, net nerūpi pinigai. Jei jie galvotų ir jaudintųsi dėl žmonių gerovės ir stengtųsi sukurti "gerovės valstybę", jie ieškotų bet kokių galimybių papildyti biudžetą, o ne sulaukti pigios politikų šlovės tarptautiniu mastu. Turiu omenyje, kad Baltarusijos AE branduolinių reaktorių elektra tikrai yra pigesnė nei ta, kurią Lietuva perka iš Švedijos per povandeninį kabelį.

Tegai:
ES, Kinija, Lietuva
Atsiprašau. Jūs blogai supratote

Uspaskichas atsiprašė. "ne taip suprato"

(atnaujinta 15:52 2021.01.15)
Europarlamentaras Viktoras Uspaskichas oficialiai atsiprašė dėl savo žodžių, įžeidžiančių gėjų ir lesbiečių jausmus

Jis atsiprašė kolegų iš "Renew Europe" frakcijos Europos Parlamente ir pažadėjo ateityje savo kalbose atidžiau formuluoti savo mintis. Kreipimesi Uspaskichas taip pat pridūrė, kad politinių oponentų puolimuose jis mato etninius motyvus. Jie sako, kad jis yra grynakraujis rusas, todėl Lietuvoje yra persekiojamas iš rusofobiškų paskatų.

 — Aleksandrai, štai tu balsavai už Darbo partiją Seimo rinkimuose ir motyvuoji savo pasirinkimą tuo, kad, kaip sakai, tai yra "rusiška partija", nepaisant to, kad daugiau nei 90 % kandidatų iš Darbo partijos sąrašo yra etniniai lietuviai.

— Ir aš taip pat palaikiau Viktorą Uspaskichą, nes karantino metu jis vienintelis kalbėjo per Rusijos dieną be kaukės ir taip šaipėsi iš antivirusinių ribojamųjų priemonių, kurių ėmėsi tuometinė vyriausybė. Jis drąsus! Neseniai jis nepabūgo savo politinių oponentų pavadinti "pedikais" ir "iškrypėliais". Aš žaviuosi Viktoru!

— Ar nemanai, kad Viktoras yra tik pigus visuomenės nuomonės manipuliatorius, kuriam tai leidžia daryti politinis elitas? Kodėl Petras Gražulis yra baramas už homofobiškus pareiškimus ir jį net bandomą patraukti atsakomybėn? Tiesa, jie nori kreiptis į teismą dėl neva verslo interesų gynimo. Bet Viktoro Uspaskicho už atvirą kažkokio stebuklingo vandens nuo koronaviruso reklamą — ne! Taip, ir Gražulis neatsisako savo homofobiškų pažiūrų, o Viktorui tiesiog pagrasino pirštu iš Europos Parlamento ir jis tuoj pat parklupo ant kelių ir ėmė atsiprašinėti dėl "pedikų" ir "iškrypėlių".

— Na, aš kažkaip negalvojau apie tai taip giliai...

— Taip, tu net nepagalvoji, kad visa politinė Uspaskicho "kova" yra gerai pastatytas spektaklis, kurį jis atlieka turėdamas vieną tikslą — kvaršinti rusakalbių rinkėjų galvas ir periodiškai gauti dividendus mandatų pavidalu sau ir savo aplinkai. Ar prisimenate bent vieną Viktoro įvykdytą pažadą, kurį jis davė per rinkimų kampaniją? Asmeniškai aš neprisimenu.

— Bet jam tiesiog nėra suteikta valdžios svertų, todėl jis negali įvykdyti šių pažadų! Dabar, jei jis taptų ministru ar dar geriau — ministru pirmininku, tada jis tikrai būtų apvertęs visą Lietuvos politinę struktūrą!

— Taip. Būtų apvertęs... Pamenu, kaip jis buvo paskirtas ūkio ministru 2004 metais ir kuo tai baigėsi? Po metų Viktoras buvo pagautas su padirbtu aukštojo mokslo diplomu ir apkaltintas dėl korupcijos bandymų. Tada su trenksmu išspyrė ūkio ministrą iš  kėdės! Ir tada, jei pameni, taip pat sučiupo Darbo partiją, tvarkančią juodąją buhalteriją. Taigi, nuo tada nebetikiu Viktoro sąžiningumu ir šviesiomis mintimis! Ir aš patariu tau giliau paanalizuoti jo politinį polėkį.

Tegai:
Viktoras Uspaskichas
Dėdulę vėl nori pavadinti prezidentu

Vytautą Landsbergį vėl nori paskelbti "prezidentu"

(atnaujinta 16:59 2021.01.12)
Lietuvos konservatoriai dar kartą bandė suteikti "Lietuvos prezidento" titulą savo dvasiniam lyderiui Vytautui Landsbergiui

Jie pateikė Seimui rezoliuciją "Sausio 13-osios" sukakčiai paminėti, kurioje pažymimas ypatingas "Atkuriamojo Seimo Aukščiausiosios Tarybos pirmininko" vaidmuo. Tokiu nutarimu valdantieji konservatoriai-liberalai nori atsisakyti Konstitucinio Teismo 2002 metų birželio 19 dienos verdikto, kuriame aiškiai ir nedviprasmiškai teigiama, kad "pagal Konstituciją įstatymų leidėjui neleidžiama nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuris paneigtų individualų respublikos prezidento teisinį statusą, kuris skiriasi nuo teisinio visų kitų vyriausybės pareigūnų statuso ir sukurtų teisines prielaidas prilyginti prezidentui kitą asmenį — valstybės vadovą".

— Mindaugai, paaiškink man, žmogui, kuris yra toli nuo politikos, kodėl konservatoriai taip atkakliai visus nepriklausomybės metus bandė savo lyderį Vytautą Landsbergį vadinti "prezidentu", o ne pagal pareigas, kurias jis ėjo tuo metu, kai klostėsi Sausio 13-osios įvykiai ir po to pasirašytas Nepriklausomybės aktas. Juk jis įėjo į istoriją kaip "pirmasis faktinis Lietuvos vadovas"? Tad kam perrašyti istoriją?

— Man atrodo, kad konservatoriai stengiasi įtikti savo dvasinio vadovo ambicijoms. Iš tiesų Algirdas Brazauskas buvo įrašytas kaip pirmasis prezidentas šiuolaikinėje Lietuvos istorijoje. Ir visi žino, koks ambicingas Landsbergis yra ir visada, švelniai tariant, nemėgo Brazausko. Prisimink, kaip jie spjovė į jau mirusį "pirmąjį prezidentą", kai atsisakė melstis už jį pagrindinėje Lietuvos šventovėje. Ir visa tai, kaip suprantu, buvo Landsbergio machinacijos. Ir dabar, dar būdamas gyvas, jis tęsia slaptas intrigas prieš mirusį Brazauską. O jo pasekėjai deda visas pastangas, kad padėtų Vytautui patekti į istoriją kaip prezidentui, o ne Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui.

— Man taip pat atrodo, kad Vytautas Landsbergis svajoja, kad po mirties būtų palaidotas kaip Lietuvos didieji kunigaikščiai, o gal net pats karalius Mindaugas! Arkikatedros kriptoje, o ne Antakalnio kapinėse, kaip Brazauskas ir kiti nusipelnę žmonės šiuolaikinėje Lietuvos istorijoje.

— Tfu-tfu-tfu... Tegul Dievas dar daug metų laimina mūsų patriarchą Vytautą II! Tegul jis gyvena ir veda Lietuvą sunkių išbandymų akivaizdoje. Pažiūrėk, kaip rusai jau nusitaikė vėl užkariauti mūsų gimtąją Lietuvą. Taigi, prezidentas, ministras pirmininkas, gynybos ministras ir pats Vytautas Landsbergis perspėja mus, kad Rusijos tankai vėl riedės Gedimino prospektu! Todėl turime greitai paprašyti amerikiečių siųsti savo karius saugoti prezidento rūmus ir asmeniškai esamus ir būsimus "Landsbergių prezidentus". Net neabejoju, kad ši puiki pavardė vis dėlto bus įrašyta į Lietuvos prezidentų panteoną. Jei ne su Vytauto vardu, bet bent jau su jo palikuonio Gabrieliaus! Įsivaizduokite, kaip gražiai jie atrodys vienas šalia kito Lietuvos istorijos metraščiuose, du prezidentai Vytautas ir Gabrielius Landsbergiai!

Tegai:
prezidentas, Vytautas Landsbergis
Sausio 16-oji

Kokia šiandien diena: sausio 16-osios šventės

(atnaujinta 18:49 2021.01.15)
Šią dieną 1969 metais SSRS kosmonautai pirmą kartą orbitoje perėjo iš vieno kosminio laivo į kitą

Sausio 16 yra 16-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 349 dienos.

2021 metų sausio 16 dieną saulė saulė teka 08:34, leidžiasi 16:24, dienos ilgis — 7 val. 50min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Marcelis, Norgailas, Norgailė.

Sausio 16-oji Lietuvos istorijoje

1891 metais gimė poetas, vertėjas Nadas Rastenis. Mirė 1980 m.

1891 metais gimė Stanislovas Puzinas, lietuvių poetas. Mirė 1936 m.

1897 metais gimė Kazys Juršys, aktorius, režisierius. Mirė 1967 m.

1906 metais gimė poetas Jonas Gutauskas. Mirė 1986 m.

1917 metais gimė ilgametis Lietuvos operos solistas Vladas Česas. Mirė 2008 m.

1922 metais gimė publicistas, dramaturgas Anatolijus Beriozovas. Mirė 1986 m.

1932 metais gimė dailėtyrininkas Stasys Budrys. Mirė 1970 m.

1941 metais įkurta Lietuvos Mokslų akademija ir jos biblioteka.

1991 metais Vilniuje palaidotos Sausio 13-osios aukos.

2009 metais prie Seimo rūmų įvyko mitingas, kuris baigėsi kruvinomis riaušėmis. Mitinge įvairių profesijų atstovai iš visos šalies protestavo prieš valdžios taupymo planus, slegiančius pačius skurdžiausius visuomenės sluoksnius.

2012 metais 26-oji rašytojos Ievos Simonaitytės literatūrinė premija skirta poetei Elenai Karnauskaitei už eilėraščių rinkinį "Pasaulio krašte".

Sausio 16-oji pasaulio istorijoje

1547 metais karūnuotas Rusijos caras Ivanas IV (Rūstusis).

1778 metais Prancūzija pripažino JAV nepriklausomybę.

1909 metais britų tyrėjas Ernestas Šakletonas atrado magnetinį Pietų polių.

1920 metais JAV uždrausta gaminti ir pardavinėti alkoholį.

1933 metais Niujorke gimė garsi amerikiečių eseistė ir novelistė Siuzan Zontag.

1964 metais Kaire susitikę trylikos arabų tautų lyderiai nutarė suvienyti karines pajėgas, sprendžiant arabų problemas su Izraeliu.

1969 metais SSRS kosmonautai pirmą kartą orbitoje perėjo iš vieno kosminio laivo į kitą.

1987 metais atsistatydino Kinijos komunistų partijos lyderis Hu Jaobangas, prisiimdamas kaltę už politines klaidas per studentų neramumams.

1990 metais Bulgarijos vyriausybė suteikė opozicijai teisę spausdinti laikraščius.

1992 metais Aukščiausiasis Teismas išteisino Graikijos premjerą Andreasą Papandreu 210 mln. dolerių iššvaistymo byloje.

1999 metais keli tūkstančiai Bagdado gyventojų Irake, pažymėdami Persijos įlankos karo aštuntąsias metines, išėjo į gatves, skanduodami antiamerikietiškus šūkius ir degindami JAV vėliavas.

2009 metais sulaukęs 91-erių metų amžiaus savo namuose Filadelfijos priemiestyje mirė garsus amerikiečių tapytojas Endriu Vajetas. 1948 m. dailininkas nutapė savo žymiausią paveikslą "Kristinos pasaulis" (Christina's World).

2012 — būdamas 89 metų mirė paskutinis buvęs Ispanijos diktatoriaus Franco ministrų kabineto narys Manuelis Fraga.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai