Dėdulę vėl nori pavadinti prezidentu

Vytautą Landsbergį vėl nori paskelbti "prezidentu"

(atnaujinta 16:59 2021.01.12)
Lietuvos konservatoriai dar kartą bandė suteikti "Lietuvos prezidento" titulą savo dvasiniam lyderiui Vytautui Landsbergiui

Jie pateikė Seimui rezoliuciją "Sausio 13-osios" sukakčiai paminėti, kurioje pažymimas ypatingas "Atkuriamojo Seimo Aukščiausiosios Tarybos pirmininko" vaidmuo. Tokiu nutarimu valdantieji konservatoriai-liberalai nori atsisakyti Konstitucinio Teismo 2002 metų birželio 19 dienos verdikto, kuriame aiškiai ir nedviprasmiškai teigiama, kad "pagal Konstituciją įstatymų leidėjui neleidžiama nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuris paneigtų individualų respublikos prezidento teisinį statusą, kuris skiriasi nuo teisinio visų kitų vyriausybės pareigūnų statuso ir sukurtų teisines prielaidas prilyginti prezidentui kitą asmenį — valstybės vadovą".

— Mindaugai, paaiškink man, žmogui, kuris yra toli nuo politikos, kodėl konservatoriai taip atkakliai visus nepriklausomybės metus bandė savo lyderį Vytautą Landsbergį vadinti "prezidentu", o ne pagal pareigas, kurias jis ėjo tuo metu, kai klostėsi Sausio 13-osios įvykiai ir po to pasirašytas Nepriklausomybės aktas. Juk jis įėjo į istoriją kaip "pirmasis faktinis Lietuvos vadovas"? Tad kam perrašyti istoriją?

— Man atrodo, kad konservatoriai stengiasi įtikti savo dvasinio vadovo ambicijoms. Iš tiesų Algirdas Brazauskas buvo įrašytas kaip pirmasis prezidentas šiuolaikinėje Lietuvos istorijoje. Ir visi žino, koks ambicingas Landsbergis yra ir visada, švelniai tariant, nemėgo Brazausko. Prisimink, kaip jie spjovė į jau mirusį "pirmąjį prezidentą", kai atsisakė melstis už jį pagrindinėje Lietuvos šventovėje. Ir visa tai, kaip suprantu, buvo Landsbergio machinacijos. Ir dabar, dar būdamas gyvas, jis tęsia slaptas intrigas prieš mirusį Brazauską. O jo pasekėjai deda visas pastangas, kad padėtų Vytautui patekti į istoriją kaip prezidentui, o ne Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui.

— Man taip pat atrodo, kad Vytautas Landsbergis svajoja, kad po mirties būtų palaidotas kaip Lietuvos didieji kunigaikščiai, o gal net pats karalius Mindaugas! Arkikatedros kriptoje, o ne Antakalnio kapinėse, kaip Brazauskas ir kiti nusipelnę žmonės šiuolaikinėje Lietuvos istorijoje.

— Tfu-tfu-tfu... Tegul Dievas dar daug metų laimina mūsų patriarchą Vytautą II! Tegul jis gyvena ir veda Lietuvą sunkių išbandymų akivaizdoje. Pažiūrėk, kaip rusai jau nusitaikė vėl užkariauti mūsų gimtąją Lietuvą. Taigi, prezidentas, ministras pirmininkas, gynybos ministras ir pats Vytautas Landsbergis perspėja mus, kad Rusijos tankai vėl riedės Gedimino prospektu! Todėl turime greitai paprašyti amerikiečių siųsti savo karius saugoti prezidento rūmus ir asmeniškai esamus ir būsimus "Landsbergių prezidentus". Net neabejoju, kad ši puiki pavardė vis dėlto bus įrašyta į Lietuvos prezidentų panteoną. Jei ne su Vytauto vardu, bet bent jau su jo palikuonio Gabrieliaus! Įsivaizduokite, kaip gražiai jie atrodys vienas šalia kito Lietuvos istorijos metraščiuose, du prezidentai Vytautas ir Gabrielius Landsbergiai!

Tegai:
prezidentas, Vytautas Landsbergis
Vakcina iš po prekystalio

Vakcina "iš po prekystalio"

(atnaujinta 18:12 2021.01.22)
Lietuvos specialiųjų tyrimų tarnyba informuoja, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, aktyviai formuojama vakcinų nuo koronaviruso COVID-19 "juodoji rinka"

Nepaisant to, kad vakcinų laikymo ir gabenimo sąlygos yra labai griežtos, o bet koks temperatūros režimo pažeidimas gali paversti vakciną iš vaisto mirtinu nuodu. Žmonės, sutikę su tokiomis avantiūromis ir net už savo pinigus, dažnai nesupranta viso "juodųjų maklerių" skiepijimo pavojaus.

— Rimantai, ar prisimeni stambaus verslininko šeimos narių skiepijimo skandalą? Taigi, dabar nereikia bijoti prezidento rūstybės. Yra žmonių, kurie už tam tikrą sumą garantuoja jums skiepijimą nuo koronoviruso be eilės.

— Taigi, tu turi omenyje, kad dabar galima gauti vakciną iš po prekystalio? Bet aš girdėjau, kad vakcinos tiekimo iš gamintojo paskiepytam asmeniui logistika yra labai sudėtinga ir net minimalus temperatūros režimo pažeidimas gali sunaikinti gydomąsias vakcinos savybes! O sprendžiant iš to, ką tu man siūlai, nelegali vakcina yra katė maiše. O kas atsakys, jei aš ar kas nors, kas sutiks, pasiskiepys?

— Nebijok! Viskas apgalvota — tai amerikietiška vakcina, ji yra jautri ir transportavimo metu jai reikalinga ypatinga temperatūra. Tačiau yra ir kitų vakcinų, ne tokių įnoringų. Taigi, suprantu, kad tie, kurie pradėjo tiekti kontrabandines vakcinas, parduos būtent tokias vakcinas.

— Na, apie narkotikų, cigarečių ir alkoholio kontrabandą žinome jau seniai. Tačiau organizuoti juodąją vakcinų rinką yra neįtikėtina.

— Kodėl neįtikėtina? Visą laiką kontrabandininkai prekiaudavo tuo, kam yra paklausa, tačiau pasiūlos yra mažai. Dabar pirmasis pasaulyje produktas yra vakcina. Net skaičiau, kad ukrainiečiai buvo pirmieji pogrindžio juodieji vakcinatoriai. Štai iniciatyvūs žmonės! Vyriausybės lygiu jie atsisako Rusijos siūlomos vakcinos "Sputnik V", o patys suorganizavo pogrindinę privačią kliniką, kurioje jie skiepijo savo politinį elitą.

Tiesa, ten medžiagoje buvo pasakyta apie kinų vakciną. Bet manau, kad normalus verslininkas visada išpildys pirkėjo norus ir pristatys jam norimą produktą. Juk Ukraina, ES ir JAV dar nėra pasirengusios tiekti savo vakcinų, o tai reiškia, kad ten už didelius pinigus klestės pogrindinė vakcinacija. Kalbama, kad Ukrainoje skiepijimas abejotina vakcina kainuoja iki 3 tūkst. Įsivaizduoju, kiek kainuos garantuotas tos pačios "Sputnik V" ar šiuolaikinės Vokietijos vakcinos originalas.

Ir nenustebčiau, jei šioje juodojoje rinkoje netrukus pasirodys buteliukai — pakuotės, imituojančios gerai žinomas vakcinas, ir į jas bus pumpuojamas paprastas cukraus sirupas. Taigi, norėčiau būti kantrus, palaukti savo eilės ir pasiskiepyti pagal visas mūsų Sveikatos apsaugos ministerijos ir vyriausybės patvirtintas taisykles.

Tegai:
vakcina
O kaipgi suverenitetas?

Lietuva belaukiant Baideno inauguracijos

(atnaujinta 18:47 2021.01.19)
Lietuva kartu su kitomis Rytų Europos regiono valstybėmis nekantriai laukia JAV prezidento Džo Baideno inauguracijos

Baltai tikisi, kad naujoji Vašingtono administracija imsis radikalių veiksmų, kad kariai nuolat būtų dislokuoti buvusiose sovietinėse valstybėse. Tai jau paskelbė Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

— Petrai, kaip tu jautiesi dėl to, kad Lietuvos krašto apsaugos ministerijoje jau skelbiama, kad būtų gerai, jei Amerikos kariškiai šimtmečiams pasiliktų mūsų šalyje?

— Na, juk reikia kažkaip apsiginti nuo Rytų agresoriaus? Mes negalėsime apsiginti, net jei pakelsime moteris, kūdikius ir pagyvenusius žmones. Jau informacinėje erdvėje daug kalbama, kad į privalomą tarnybą kartu su vaikinais reikia šaukti ir merginas.

— Nemanau, kad taip bus. Štai krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad gal ir atkurs visuotinį šaukimą, tačiau merginos dar nebus šaukiamos. O optimaliausias Lietuvos gynybos variantas, sprendžiant iš jo pareiškimų, yra paraginti naująjį JAV prezidentą Džo Baideną dislokuoti mūsų šalyje ne tik karius su tankais ir šarvuotomis transporto priemonėmis, bet ir raketas su branduolinėmis galvutėmis.

— Bet kaip su Lietuvos Konstitucija, kurioje juodu ant balto parašyta, jog mūsų šalyje negali būti užsienio karinių bazių, juolab su branduoliniais ginklais?

— Tai juk Konstitucija parašyta ant popieriaus, o tai reiškia, kad ją bet kada galima perrašyti. Be to, vertinant, kaip mūsų politikai balsuoja už visokias gynybos iniciatyvas, už tokias pataisas bus dar daugiau balsų nei būtina konstitucinė dauguma — du trečdaliai balsų. Taigi, manau, jau valdant liberalų-konservatorių daugumai, tokio sprendimo galima tikėtis.

— Bet kaip suverenitetas, nepriklausomybė ir kiti pompastiški žodžiai apie Lietuvos laisvę? Juk rusai savo karinėje doktrinoje jau atvirai pareiškė, kad "jei staiga kažkas nutiks", jie nedelsdami paleis raketas ne tik prieš agresoriaus karių dislokavimo vietas, bet ir prieš vietas, kuriose priimami "sprendimai dėl smūgio". O mūsų Krašto apsaugos ministerija yra įsikūrusi pačiame sostinės centre. Taigi, rusai savo raketomis gali bombarduoti visą Vilnių ne tik iš Kaliningrado srities, bet ir iš Baltarusijos teritorijos?

— Bjauriausia tai, kad tie, kurie nuspręs dislokuoti amerikiečių karius "visam laikui" Lietuvoje, patys karo atveju turės laiko pabėgti iš Lietuvos, kaip kadaise spėjo pabėgti su besitraukiančiais fašistais į Vakarus. O paprasta Lietuvos tauta pati mokės už savo valdovų politikavimą.

Tegai:
NATO kariai, kariai, JAV, Lietuva, Džo Baidenas

Vilnius paminėjo savo 698-ąjį gimtadienį šviesų šou video

(atnaujinta 12:27 2021.01.26)
Lietuvos sostinė šventės proga paskendo šviesose: nušvito Gedimino pilis bei Žvėryno, Baltasis, Žaliasis ir Mindaugo tiltai, TV bokštas "šoko" pagal lietuviškas dainas, o ant Rotušės pasirodė įspūdingo dydžio šviesos projekcija su Vilniaus miesto savivaldybės vėliava

Sausio 25 dieną Vilnius minėjo savo 698-ąjį gimtadienį. Kadangi šalyje šiuo metu galioja karantinas dėl koronaviruso pandemijos, Vilniaus savivaldybė nusprendė atsisakyti prašmatnių šventinių renginių ir parengė saugių, smagių pramogų mieste.

День рождения Вильнюса
© Sputnik / Владислав Адамовский

Vilniaus šviesų festivalio iniciatyva Vilniaus miesto gimtadienio proga mieste nušvito Gedimino pilis bei paminklo Gediminui kardas. Taip pat nušvito keturi Vilniaus tiltai: Žvėryno, Baltasis, Žaliasis ir Mindaugo.

Be to, buvo galima išvysti, kaip TV bokštas kas valandą "šoka" pagal populiarias lietuviškas dainas.

Sostinės savivaldybė turi gražią tradiciją — jau ketvirtus metus aikštėje prie miesto Rotušės šia proga iškeliamos trys Vilniaus miesto vėliavos. Šįmet dėl karantino ribojimų ceremonijos nebuvo, tačiau sausio 24–25 d. tamsiu paros metu ant Rotušės fasado praeiviai išvydo įspūdingo dydžio šviesos projekciją su Vilniaus miesto savivaldybės vėliava.

Šventės akimirkomis Vilniaus miesto savivaldybė pasidalijo vaizdo įraše, kuris paskelbtas savivaldybės Youtube kanale.

Tegai:
vaizdo įrašas, Vilniaus gimtadienis, šventė, Lietuva, Vilnius