Garbės sargybos kuopos kariai ant kapo padėjo prezidentės ir ministro pirmininko gėlių vainikus. Nuotrauka iš įvykio vietos

Lietuva pagerbė Medininkų pasienio poste žuvusius pasieniečius

111
(atnaujinta 13:38 2016.08.04)
Lietuva sekmadienį paminėjo 25-ąsias septynių pasieniečių mirties metines Medininkų memoriale ir Antakalnio kapinėse, kur aukščiausių šalies vadovų vardu buvo padėti gėlių vainikai.

MEDININKAI, rugp 1 — Sputnik, Aleksandr Lipovec. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai prie žuvusiųjų kapų padėjo prezidentės ir ministro pirmininko gėlių vainikus. Dalia Grybauskaitė ir Algirdas Butkevičius minėjime nedalyvavo.

Iš trijų aukščiausių šalies vadovų liepos 31 dienos rytą į Medininkų pasienio postą atvyko tik Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė ir trys ministrai — gynybos ir finansų žinybų vadovai, o taip pat vidaus reikalų ministras.

Kartu su paskutiniu Lietuvos Aukščiausios Tarybos pirmininku, pirmuoju faktišku šalies vadovu po Nepriklausomybės atkūrimo, Vytautu Landsbergiu, pagerbime dalyvavo jo anūkas, dabartinis Tėvynės sąjungos — Krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis, o taip pat vienintelis prieš 25 metus likęs gyvas Medininkų tragedijoje pasienietis, kunigas Tomas Šernas.

Būtent jo parodymai tapo pagrindiniais, tiriant nusikaltimą, įvykdytą 1991 metų liepos 31 dienos rytą Medininkų muitinės poste.

Томас Жилинскас, Лорета  Граужинене, Витаутас Ландсбергис на дне памяти жертв расстрела.
© Sputnik / Александр Липовец
Iš kairės į dešinę: Tomas Žilinskas, Loreta, Graužinienė, Vytautas Landsbergis Medininkų tragedijos minėjime

Pasak Šerno, tą rytą į vagonėlį, kuriame buvo pasieniečių patrulis, įsiveržė Rygos OMON ir nušovė septynis žmones.

Šiandien žuvusių vardai — Mindaugas Balavakas, Algimantas Juozakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas, Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius ir Ričardas Rabavičius — kartu su 14 žuvusių prie Vilniaus televizijos bokšto 1991 metų sausio 13 dieną, įtraukti į Lietuvos didvyrių, žuvusių už šalies Nepriklausomybę, sąrašą.

Byla dėl pasieniečių mirties vis dar neužbaigta. Prieš keletą metų ji buvo perkvalifikuota iš baudžiamosios į "nusikaltimą žmoniškumui", kuri neturi senaties termino.

Цветы у мемориала КПП Медининкай
© Sputnik / Александр Липовец
Gėlių vainikai prie Medininkų muitinės posto memorialo

Dėl Medininkų žudynių kol kas nuteistas vienas asmuo — Latvijos pilietis, Konstantinas Michailovas. Jis įkalintas iki gyvos galvos už nusikaltimą žmoniškumui.

Teismas nustatė, kad Michailovas, veikdamas OMON būrio vado Česlavo Mlyniko suburtoje organizuotoje grupėje, kartu su to paties būrio milicininkais Andrejumi Laktionovu ir Aleksandru Ryžovu, tyčia nužudė tarnybos pareigas vykdžiusius Lietuvos muitinės ir policijos pareigūnus. Rusijos piliečiams, buvusiems omonininkams Andrejui Laktionovui, Česlavui Mlinykui ir Aleksandrui Ryžovui, kaltinimai pareikšti už akių.

111
Discussion