Darbas. Archyvinė nuotrauka

Darbdavys: gerą darbuotoją esu pasiruošęs primokėti

127
(atnaujinta 14:11 2017.09.12)
Verslininkai pasitinka naujojo Darbo kodekso priėmimą ir mano, kad jis padės jiems pažaboti nesąžiningus darbuotojus. Ekonomistai primena, kad kodeksas yra tik naujo socialinio modelio dalis, kuri turėtų iš esmės pakeisti požiūrį į darbą Lietuvos visuomenėje.

VILNIUS, rug 21 — Sputnik, Aleksandr Lipovec. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį pasirašė darbo santykius liberalizuojantį naująjį Darbo kodeksą (DK) ir jį lydinčių įstatymų pataisas.

Sputnik Lietuva paprašė pakomentuoti savo požiūrį į DK verslininką, ekonomistą ir teisininką.

Aleksandras Omelchenko, transporto bendrovės vykdantysis direktorius:

"Naujas DK, žinoma, palankus verslui. Privačių bendrovių "naudingumo koeficentas" bus didesnis. Jei pažvelgsime į DK darbuotojo atžvilgiu, tai jis dabar turės mažiau teisių. Tačiau, kalbant apie aukštos kvalifikacijos darbuotojus, šie specialistai visada bus paklausūs ir jų teisių nei vienas blaiviai mąstantis darbdavys niekada nepažeis.

Kvalifikuotos darbo jėgos Lietuvoje šiandien neužtenka. Ir dabartiniai darbuotojai tuo naudojasi — dažnai jie nenori dirbti sąžiningai, pradeda įrodinėti savo teisumą. Jie nori gauti pinigus iš anksto net už dar nepadarytą darbą! Prieiname iki to, kad mane, kaip darbdavį, pradeda šantažuoti tokiais metodais.

Šiuo atveju jokių kalbų apie atlyginimo uždelsimą negali būti — neduok Dieve! Bet, net jei tu sumokėsi avansu, nėra jokios garantijos, kad darbas bus atliktas kokybiškai ir laiku. Štai pavyzdys.

Vairuotojas užsienio komandiruotėje užvedė mašiną ir sėdi joje taip vadinamos "prastovos" metu po tam tikro kiekio alkoholio vartojimo. Kompiuteris tai fiksuoja ir manoma, kad žmgus yra darbo vietoje, o jis — neblaivus. Ir jei kas nors, pravažiuodamas šalia, kliudys mašiną, o mano darbininkas girtas, tai automobilio draudimas jau nebegalios ir bendrovė negalės įforminti draugimo poliso dėl vairuotojo girtumo. O algą "į priekį" darbuotojas jau gavo ir įmonės problemos jo nedomina.

Tokios situacijos, pastebėsiu, nėra neįprastos mūsų versle. Ir jei pagal ankstesnį darbo įstatymą atleisti žmogų dėl tokio pažeidimo buvo sunku, tai pagal naują DK tai padaryti tapo daug lengviau.

Manau, prezidentės įteisinti nauji santykiai tarp darbdavio ir darbuotojo sudrausmins ir vienus, ir kitus. Kaip darbdavys aš patenkintas, kad nepagrįsto "pūtimosi" tarp darbuotojų bus mažiau ir jie pradės sąžiningai dirbti.

Paradoksas tame, kad mes pateikiame užklausą į Darbo biržą ir po to, kai į pokalbį dėl darbo atvyksta kandidatas, ne mes sprendžiame priimti jį ar ne, o jis diktuoja savo sąlygas su padidintais reikalavimais. Mūsų mažai įmonei laikas įdarbinti teisininką individualių sutarčių su kiekvienu samdomu darbuotoju sudarymui.

Tai, kas išdėstyta aukščiau liečia ir nekvalifikuotus darbuotojus. Dažnai jie įsidarbina, tačiau daryti nieko nemoka. Mes patys mokome juos, testuojam profesiniam tinkamumui, įsipareigojame gerinti socialines garantijas. 

Pastaraisiais metais daugelis kvalifikuotų darbuotojų išvyko į Angliją, Daniją, Vokietiją. Kaip rezultatas, oficialus nedarbo lygis sumažėjo. Vyriausybė ploja katučių, o kas vyksta įmonių ir darbo kolektyvų viduje — mažai kas žino.

Su naujo DK įvedimu, manau, tvarkos bus daugiau. Žmonės pradės vertinti savo darbą ir laikytis jo, nes "išsiskirti" su darbuotoju darbdavys dabar galės tesiog per penkias minutes. O už sąmoningą, sąžiningą ir kvalifikuotą darbuotoją asmeniškai mes pasirengę mokėti papildomai, visapusiškai skatinti jį. Paskui gerą darbuotoją mes ― ir į ugnį ir į vandenį.

Kas liečia užsienio darbuotojus Lietuvoje. Štai mes, pavyzdžiui, dabar Darbo biržoje įforminame dokumentus priimdami dvejus baltarusius. Jų įdarbinimas užėmė septynis mėnesius ir bendrovei kainavo tam tikrą sumą pinigų. Šiems darbuotojams nustatytas atlyginimas tokio pat dydžio, kaip ir lietuviams, ir jokios diskriminacijos čia nėra — visos socialinės garantijos pagal naują DK jiems taip pat taikomos".

Ekaterina Rojak, banko SNB Lietuvos filialo vyriausioji ekonomistė:

"Reikia suprasti, kad naujas DK — ne panacėja Lietuvos ekonomikai. Jei mes priimame naują DK, bet daugiau nieko nedarome tų pačių investicijų pritraukimui, tai investicijos "nekibs" vien ant tokio "masalo". 

Be abejo, naujas DK padės padidinti Lietuvos ekonomikos konkurencingumo lygį užsienio investuotojų akyse. Senas DK beviltiškai paseno, jis neatitinka dabartinių ekonominių realijų. Daugelis įmonių faktiškai jau dirba kitais principais. Ir naujas DK — tai tik įstatymų pritaikymas prie gyvenimo realijų, o ne koks nors vidaus politikos perversmas.

Gyditoja. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Кондратюк

Be to, Grybauskaitės pasirašytas DK — tik naujo socilainio modelio dalis, kuri labai sunkiai prastumiama ir priimama, keliant karštas diskusijas visuomenėje. Prie viso to dar ir priešrinkiminis laikotarpis, tad laukti blaivių, nepopulistiškų priemonių arba tiesiog teiginių būtų keista. Tai patogus laikotarpis, kad parodyti rinkėjams savo, ne visada pagrįstą skaičiavimais, taikos ir ekonomikos viziją.

Nepaisant to, kad Lietuvos darbo jėga pakankamai kvalifikuota, ES "kontekste" ji pigiai kainuoja. Naujas DK kvalifikuotų darbuotojų atžvilgiu situacijos iš esmės nepakeis. Kodeksas kiek palengvins darbo paiešką priešpensijinio amžiaus žmonėms ir jaunimui.

Dabar būtent šių dviejų kategorijų darbuotojus verslininkai bijo įdarbinti nuolatiniam darbui nestabilios ekonomikos sąlygomis.

Pinigai. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Руслан Кривобок

Ir jei bendrovėje fatiškai trūksta darbo rankų ir galvų, tai keliems mėnesiams pasamdyti "bandomą" žmogų pagal seną įstatymą buvo labai sunku, nekalbant jau apie jo atleidimą. O pagal naują DK pensininkams atsiras reali galimybė grįžti į darbą daliniam užimtumui, tuo pačiu gavus papildomą uždarbį prie mažos pensijos. Bus galima lengvai dirbti keliose vietose, atsižvelgiant į sveikatą.

Pats naujas DK, pažymėsiu, revoliucijos darbo rinkoje nesukels".

Artemas Polozovas, teisininkas:

"Kalbėti apie tai, kad prie naujo DK Lietuvoje žmonės greitai pripras, kol kas dar anksti. Turėtų susiformuoti teismų praktika svarstant ginčus tarp darbdavio ir darbuotojo.

Didelėms bendrovėms reikės pakeisti darbo sutartis pagal naują DK. Jau dabar juridiniai skyriai tuo užsiima.

Kokie povandeniniai akmenys po DK įvedimo laukia verslininkų ir teisininkų, kol kas pasakyti taip pat sunku. Pagyvensime ir pamatysime".

127
Temos:
Pažaidos akmuo: naujas Darbo kodeksas (21)
Dar šia tema
Grybauskaitė vetavo DK — jis "įteisina darbdavių dominavimą"
Profsąjungos: naujojo DK iniciatoriai padarė sau meškos paslaugą
Darbo kodekso likimas: trys scenarijai
Butkevičiaus parašas taps naujo Darbo kodekso garantu
Pagrindinės Darbo kodekso permainos
Darbo kodekso projekte numatyti nauji reikalavimai darbdaviui