Vilniaus senamiestis. Archyvinė nuotrauka

Žydų gelbėtojai bus įamžinti Vilniaus senamiestyje

105
(atnaujinta 14:12 2017.09.12)
Vilniaus savivaldybė planuoja sostinės senamiestyje pastatyti paminklą Antrojo pasaulinio karo metais žydus gelbėjusiems asmenims.

VILNIUS, spal 2 — Sputnik. Kultūros, švietimo ir sporto komitetas žada artimiausiu metu ieškoti vietos, tinkamiausios Pasaulio tautų teisuolių įamžinimui, praneša BNS.

"Komitetas priėmė sprendimą, kad būtina pagerbti ir įamžinti žydų gelbėtojus Vilniuje. Sutarta, kad ieškosime kuo tinkamesnės vietos Vilniaus senamiestyje, nes būtent Vilniaus senamiestis yra susijęs su geto teritorijomis, buvo vietos, kur ir vyko žydų tragedija" — BNS sakė komiteto pirmininko pavaduotojas Darius Kuolys.

Anot jo, savivaldybės tarnautojai Lietuvos žydų bendruomenei anksčiau siūlė, jog paminklas teisuoliams galėtų atsirasti greta ką tik atidengtų Nobelio premijos laureato Czeslawo Miloszo (Česlavo Milošo) laiptų, tačiau komitetas nusprendė ieškoti kitos vietos — galbūt prie buvusių žydų geto vartų.

"Vilniuje buvo du getai — didysis ir mažasis, buvo getų vartai, pro kuriuos žydų gelbėtojai — Ona Šimaitė ir kiti — nešdavo žydų kūdikius ir net išsivesdavo žydų merginas poetes. Todėl manome, kad Vilniaus erdvę reikėtų susieti tiesiogiai su žydų gelbėtojais", — sakė jis.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky sako aktyviai siekusi teisuolių įamžinimo pastaruosius dvejus metus ir sveikino šį savivaldybės sprendimą.

"Dar sprendžiama, ar bus patvirtinta būtent ta vieta, kurią siūlo žydų bendruomenė, bet, manau, dėl vietos susitarsime. Pagaliau mes privertėme bent į protokolą įtraukti, kad nuspręsta statyti memorialą", — BNS sakė Kukliansky.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro užsakymu prieš kelerius metus yra pagaminta atminimo lenta, kurioje parašyta, kad "Šioje vietoje turėtų atsirasti paminklas žydų gelbėtojams".

Paminklas žuvusiems Vilniaus geto vaikams. Nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Александр Липовец

Iš pradžių, anot Kuolio, pasirinktoje vietoje būtų įrengta ši atmintina lenta, vėliau ją turėtų pakeisti paminklas.

Šiemet rugsėjį minimos 75-osios Holokausto metinės. Visoje Lietuvoje įvyko atminties maršai, kuriais pagerbtas nacių okupacijos metais žiauriai išžudytų žydų atminimas.

Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje nužudyta 195 tūkstančiai žydų. Holokauste naciams dažnai talkindavo lietuviai kolaborantai.

Izraelis Pasaulio tautų teisuoliais pripažino beveik 900 žmonių iš Lietuvos, kurie, rizikuodami sveikata ir gyvybe, gelbėjo žydus nuo Holokausto.

105
Temos:
Žydų bendruomenė Lietuvoje (62)
Dar šia tema
Mirė Šimonas Peresas — vienas iš Izraelio valstybės tėvų
Istorikas siūlo Vilniuje atkurti žydų kultūrą
Vilniaus Žydų gatvė nuo šiol bus papuošta užrašais trimis kalbomis
Žydų kultūrinis paveldas bus prieinamesnis visuomenei
Bikinis, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 5-osios šventės

(atnaujinta 19:15 2020.07.03)
Liepos pirmasis sekmadienis Lietuvoje paskelbtas Globėjų diena, šiemet taip liepos 5-oji, ir būtent šią dieną prieš daug metu pasaulyje pasirodė pirmaisi bikinis

Liepos 5 yra 186-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (šiemet, keliamaisiais metais — 187-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 179 dienos.

2017 metais Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatyme liepos pirmasis sekmadienis paskelbtas Globėjų diena. Šiemet globėjams skirta visa savaitė — nuo birželio 29 dienos iki liepos 5 dienos.

Šiuo metu Lietuvoje vaikus globoja 3 839 šeimos, ir jose auga 4 936 vaikai.  

Katalikai šią dieną mini Šv. Antaną Mariją Zakarijų (1502–1539). Kunigas, rūpestingos ir turtingos motinos našlės pastangomis mokėsi, studijavo mediciną Paduvoje. Grįžęs ėmė laisvalaikiu mokyti vargšus paauglius tikėjimo. Dirbo negailėdamas savęs ir išsekęs anksti mirė.

Istorijoje ši diena pasižymėjo bikinio atsiradimu. Šią dieną 1946 metais Paryžiuje buvo pristatytas pirmas bikinis.

Liepos 5 dieną vardadienius mini Antanas, Butginas, Mantmilė, Karolina, Filomena.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Lietuvos vėliava, archyvinė nuotrauka

Priminimas: Valstybės dieną būtina iškelti Trispalvę

(atnaujinta 20:29 2020.07.04)
Už Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Liepos 6-ąją būtinai reikia iškelti Lietuvos vėliavą prie savo namų.

Svarbu nepamiršti, kad valstybės vėliava turi būti keliama laikantis Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos, kurią reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymas bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 metų gruodžio 24 dienos nutarimas "Dėl Lietuvos Respublikos vėliavos ir kitų vėliavų kėlimo ir naudojimo". Šiuose norminiuose teisės aktuose yra detaliai reglamentuoti Lietuvos valstybės vėliavos naudojimo principai, nurodytos jos iškėlimo vietos ir progos, pateiktas valstybės švenčių ir kitų įsimintinų dienų sąrašas.

Vadovaujantis minėtu valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo straipsniais, Liepos 6-ąją Lietuvos valstybės dieną keliama prie, virš ar ant valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų įstaigų, įmonių ir organizacijų, nesvarbu, kokia jų nuosavybės forma, pastatų, taip pat gyvenamųjų namų. Atkreiptinas dėmesys, kad laikantis nustatytos tvarkos, Lietuvos valstybės vėliava iškeliama 07:00 valandą ir nuleidžiama 22:00 valandą.

Įsimintina, kad už Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė.

Kur Vilniuje švęsti Liepos 6-ąją? Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos renginiai — 2020 >>

Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo nustatytos tvarkos pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą juridinių asmenų, išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas, vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims, gyvenamųjų namų savininkams arba už gyvenamųjų namų eksploatavimo organizavimą atsakingiems asmenims nuo 10 iki 12 eurų (per metus pakartotinai padarytas tokio pobūdžio nusižengimas — baudą nuo 12 iki 16 eurų ir baudą valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims — nuo 10 iki 16 eurų (pakartotinai padarytas nusižengimas — baudą nuo 16 iki 30 eurų).

Lietuvos valstybės vėliava yra 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio, Lietuvos valstybės istorinė vėliava — 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio. Lietuvos valstybės vėliavos ir Lietuvos valstybės istorinės vėliavos audeklo pločio ir ilgio santykis turi būti 3:5. Kai trispalvė iškeliama vertikaliai, heraldinėje dešinėje pusėje turi būti geltona juosta, viduryje — žalia, kairėje — raudona.

Mindaugo karūnavimo diena
© Sputnik /
Mindaugo karūnavimo diena
Tegai:
Valstybės diena, Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, vėliava