Akcija Už organų donorystę. Archyvinė nuotrauka

Padovanok kitam gyvybę lietuviai dėkingi organų donorams

114
(atnaujinta 12:50 2017.03.22)
Kasmet antrąjį spalio šeštadienį minima Europos ir Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Šia proga net devyni Lietuvos miestai vakar pagerbė organų donorus. Šiemet pirmą kartą žvakutės, skirtos organų donorams pagerbti, liepsnojo centrinėse miestų aikštėse.

VILNIUS, spal 26 — Sputnik. Lietuvos asociacija "Gyvastis" spalio 25-ąją jau trečią kartą inicijuoja akciją, skirtą spalio mėnesį minimai Pasaulio ir Europos organų donorystės dienai. Apie tai organizacijos atstovai iš anksto pranešė savo oficialiame tinklalapyje ir Facebook paskyroje.

Šia proga vakar, spalio 25 — ąją, pirmą kartą žvakutės, skirtos organų donorams pagerbti, liepsnojo Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Alytuje, Viekšniuose (Mažeikių rajonas). Spalio 20-ąją jos jau liepsnojo Vilkaviškyje.

Vilniuje, Rotušės aikštėje, buvo uždegta 1410 žvakelių — lygiai tiek, kiek per beveik 47 metus buvo organų donorų, išgelbėjusių tūkstančių sunkių ligonių gyvybę. Iš jų — 304 gyvieji donorai, dovanoję vieną inkstą ar dalį kepenų šeimos nariams, ir 1106 mirę donorai, kurių organai buvo persodinti sunkiems ligoniams.

Kaune, Rotušės aikštėje, žvakutės degė nuo 16:00 iki 18:00 valandos.

#gyvastis #donoras #zvake #širdis #kaunaspilnas #kaunasphoto

Фото опубликовано Juozas Vaitkevicius (@juozas_vaitkevicius) Окт 25 2016 в 6:54 PDT

Visuose miestuose žvakutes donorams uždegė žmonės, gyvenantys persodintos širdies, inkstų, kepenų ar plaučių dėka, jų šeimos nariai, pritariantieji organų donorystei savanoriai, moksleiviai, studentai, bendruomenių nariai.

Blogas oras neišgąsdino akcijos dalyvių, nepaisant lietaus, žvakutės liepsnojo visuose devyniuose miestuose. Persodintų inkstų, širdies, kepenų dėka gyvenantys ir persodintų ragenų dėka vėl matantys žmonės pasakojo savo istorijas, dėkojo už galimybę gyventi, matyti. Akcijos dalyviai džiaugėsi sulaukę praeivių palaikymo ir dėmesio.

Šia akcija asociacija "Gyvastis" siekia ne tik atkreipti visuomenės dėmesį į itin aktualią ir opią organų donorystės problemą, bet ir pagerbti kiekvieno — gyvo ar mirusio — donoro atminimą.

Vilniečiai bėgioja už donorystę

Spalio 15-ąją pačiame Vilniaus centre prie Baltojo tilto įvyko "Vilniaus 20 km bėgimo" akcija. Akcijos dalyviai jau trečią kartą bėgo už organų donorystę, pranešė sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba.

Jau dešimtą kartą organizuotos rudens bėgimo varžybos jau trečią kartą dalyvius ir svečius kvietė palaikyti organų donorystės idėją.

Lietuvoje persodintų organų dėka gyvena apie 1000 žmonių. Kai kuriems iš jų dovanotas gyvenimas tęsiasi jau beveik 40 metų. Kilnios aukos dėka šie žmonės gali matyti, mylėti, dirbti, auginti vaikus, būti naudingi visuomenei ir savo artimiesiems.

"Jei kartais norėtum prisiminti mane, padaryk gerą darbą ar tarki žodį žmogui, kuriam esi reikalingas. Jei padarysi, ko tavęs prašau, aš gyvensiu amžinai," — "Donorystės himno" žodžiai.

Organų donorystė Lietuvoje

Nacionalinis transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, pritarimą po savo mirties aukoti organus ir (ar) audinius donorystei šiuo metu Lietuvoje yra išreiškę 22 868 gyventojai — 7950 vyrų ir 14 918 moterų.

Šiųmetiniai organų donorystės ir transplantacijos rodikliai dar geresni, nei buvo 2015-aisiais, nors praėjusieji metai neabejotinai buvo sėkmingiausi  per visą Lietuvos organų donorystės ir transplantacijos istoriją. Šiemet iki rugsėjo 1-osios efektyviais donorais, t.y., kai iš donoro transplantacijai paimtas bent vienas organas ar audinys, tapo 43 mirusieji, pernai per tą patį laikotarpį — 42 mirusieji.

Šiemet iki rugsėjo 1-osios atlikta net 19 kepenų transplantacijų (pernai per tą patį laikotarpį — 8), 12 širdies transplantacijų (pernai — 11), 51 ragenų transplantacija (pernai — 38),  2 kasos ir inksto komplekso transplantacijos (pernai — 1), 77 inkstų transplantacijos iš mirusio donoro (pernai — 76), 5 inkstų transplantacijos iš gyvo donoro (pernai — 6). Be to, šiemet jau atliktos 2 plaučių transplantacijos ir 1 širdies ir plaučių komplekso transplantacija (pernai tuo laikotarpiu — nė vienos).

Pastaruoju metu donorystei prieštarauja mažiau mirusiųjų artimųjų — 2015 metais iki rugsėjo 1-osios buvo sulaukta 20 prieštaravimų, arba 26%, o 2016 metais iki rugsėjo pirmosios — 15 prieštaravimų, arba 21%.

Užpildyti sutikimą donorystei po mirties tetrunka keletą minučių, tačiau tam reikia turėti specialią anketą ir ją tinkamai registruoti. Kad žmonėms, ypač vyresniems, būtų patogiau pareikšti savo valią dėl donorystės, prie šios akcijos mielai prisijungė vaistinių tinklas "Eurovaistinės", iš viso mūsų šalyje yra 264 šio tinklo vaistinės, ir 83 "Benu" tinklo vaistinės.

Sutikimą taip pat galima užpildyti internetu svetainėje www.transplantacija.lt.

Su organų donorų poreikiu Lietuvoje galima susipažinti Nacionalinio transplantacijos biuro puslapyje rasite nuolat atnaujinimą statistiką apie laukiančiųjų skaičiųdonorystędonoro kortelestransplantacijas.

114
Temos:
Medicina ir sveikata (347)
Dar šia tema
Šiandien ypatinga Lietuvos chirurgams diena
Žmonės

Kokia šiandien diena: liepos 11-osios šventės

(atnaujinta 18:18 2020.07.10)
Šeštadienį, liepos 11-ąją minima Pasaulinė populiacijos diena, taip pat šią dieną katalikai mini Šv. Benediktą

Liepos 11 yra 192-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiemet, keliamaisiais metais — 193-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 173 dienos.

Prieš 33 metus (1987 metais) liepos 11 dieną žmonių skaičius visame pasaulyje viršijo 5 milijardus ir po dviejų metų Jungtinių tautų organizacija rekomendavo šią dieną paskelbti Pasaulio gyventojų diena.

Vėliau, 2002 metais buvo numatoma, kad pasaulyje žmonių skaičius augs nekontroliuojamai. Bvo paskelbtos prognozės, kad 2050 metais visame pasaulyje gyvens 10,9 milijardo žmonių, tačiau dabar prognozuojama, jog šiais metais šis skaičius neviršys 9 milijardų. 

Skaičiaus mažėjimui įtakos turi ligos. Prognozuojama, kad iki 2050 metų nuo AIDS mirs 278 milijonai žmonių, dėl kurių mirties negims 178 milijonai vaikų.

Pranešama, kad daugiausia žmonių gyvens vargingiausiose pasaulio vietose: Afrikoje ir Azijoje, gimstamumas mažės, o daugės vyresnio amžiaus žmonių.

Liepos 11-oji skirta susimąstyti apie žmonijos gimstamumo, mirtingumo, apgyvendinimo, migravimo, išsilavinimo ir kitokias problemas.

Taip pat šiandien minima Šv. Benedikto, Europos globėjo, šventė.

Šv. Benediktas (480–547) buvo abatas. Gimė turtingo žemvaldžio šeimoje, taip apt studijavo Romoje, vėliau paniro į vienatvę, atsidavė maldai ir atgailai.

Aplink save subūrė bendraminčių būrį ir 539 metais Monte Kasine (tarp Romos ir Neapolio) įkūrė benediktinų vienuolyną. Tuo pačiu, Benedikto parašyta Regula tapo gyvenimo pagrindu tūkstančiams vienuolių ir jo sekėjai išplito po visą Europą. 1964 metais jis paskelbtas Europos globėju.

Liepos 11 dieną vardadienį švenčia Pijus, Kiprijonas, Kipras, Benediktas.

Tegai:
šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Gėlės

Liepos 11 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 16:51 2020.07.10)
Vėžiams patariama nebijoti ryžtingų veiksmų ir imti vadeles į savo rankas, na o štai Mergelės turėtų save kontroliuoti ir nesivelti į ginčus, nes šie gali užsitęsti ilgam laikui

Rytoj labiau nei bet kada turite būti atsargesni su žodžiais. Pokalbiuose logika rytoj praeis pro šalį, o emocijos sukils. Jei norite įtikinti savo oponentus, pamirškite skaičius: ryškūs vaizdai ir tikslios metaforos tikslą pasieks žymiai greičiau. Ir dar vienas dalykas: rytoj nepateisinamas plaukų ir drabužių aplaidumas. Tinkamas stilius šią dieną yra atsakingas už jūsų sėkmę.

Avinas ( 03.21-04.20) Diena praeis ramiu tempu. Geras laikas baigti anksčiau pradėtus darbus. Diena gali būti tinkama apsipirkti. Tai padės pradžiuginti ne tik save, bet ir šeimos narius.

Jautis (04.21-05.21) Niekas jūsų neišbalansuos. Pakanka jėgų ir energijos norint pasiekti numatytus tikslus. Diena tinkama deryboms. Galėsite įtikinti net atkakliausią savo priešininką. Galima sudaryti ilgalaikius susitarimus. Tačiau stenkitės nesiskolinti ir skolinti.

Dvyniai (05.22-06.21) Dabar būsite nepaprastai pažeidžiami ir galėsite pasiduoti neigiamam poveikiui, todėl turite būti atidūs viskam. Venkite dalyvauti konfliktuose, paskutinis žodis vis tiek nebus jūsų. Kuo mažiau žingsnių atliksite, tuo mažesnė tikimybė, kad suklupsite.

Vėžys (06.22-07.22) Nebijokite ryžtingų veiksmų. Jei vis dar esate vienišas, imkitės iniciatyvos į savo rankas. Nesivaržykite atvirai kalbėti apie norus. Partneris jūsų nevertins, bet mielai sutiks su žaidimo taisyklėmis. Meilės mazgą galite priveržti dar griežčiau.

Liūtas(07.23-08.23) Diena praeis be nemalonių staigmenų. Bus įgyvendinta daugybė šios dienos planų. Pabandykite sau kuo nors patikti. Pagalbą ir palaikymą suteiks jūsų artimieji. Neleiskite sau sumažinti streso vartojant alkoholį ar daužant indus.

Mergelė (08.24-09.22) Geriausia atsikratyti daiktų. Pabandykite šią dieną užpildyti įvairiais susitikimais, derybomis ir telefono skambučiais. Tiesiog nelieskite mylimo žmogaus. Dabar esate labai pažeidžiami, todėl bet kokia problemos aptarimas gali peraugti į užsitęsusį ginčą.

Svarstyklės (09.23-10.22) Geriau perkelti naujų sutarčių sudarymą. Būtina nuolat papildyti energijos atsargas, nes jūsų išlaidos bus gana didelės. Todėl stenkitės sukelti kuo daugiau teigiamų emocijų ir bendraukite tik su maloniais žmonėmis. Reikia galvoti apie ramesnį gyvenimo ritmą ir praleisti daugiau laiko ore.

Skorpionas (10.23-11.21) Šią dieną jums gali būti suteikta galimybė. Bet ką tai sudarys, sunku pasakyti. Todėl būkite visiškai koviniai. Galite rasti tai, ko jums dabar labiausiai trūksta. Didesne dalimi tai reiškia aukštų jausmų sferą. Dėl meilės, labai palankus laikotarpis.

Šaulys (11.22-12.21) Šią dieną neturėtų įvykti svarbių įvykių. Pabandykite paįvairinti savo dieną. Neverta pradėti naujo verslo. Venkite aiškintis santykius su tais, kuriuos mylite, arba bent jau nepradėkite ginčų.

COVID-19
© Sputnik / Алексей Майшев

Ožiaragis (12.22 - 01.20) Šiandien vargu ar sugebėsite iš tikrųjų įvertinti situaciją ir tikėtinus perspektyvius pasiūlymus, esate linkę į perdėtus veiksmus. Jei jums bus pasiūlytas perspektyvus naujas darbas, pabandykite šiandien nepriimti galutinio sprendimo.

Vandenis (01.21-02.19) Ši diena tinkama tęsti vakar pradėtus darbus. Bus impulsas pradėti įgyvendinti naujas idėjas. Faktinis profesinis tobulėjimas, darbui naudingų kursų ar seminarų paieška. Verta aptarti savo projektus su išmanančiais žmonėmis, pasitarti su specialistais ir ieškoti reikiamos informacijos.

Žuvys (02.20-03.20) Šios dienos įvykių dėka pažvelgiate į save visiškai kitomis akimis, sužinosite, kiek galite mylėti ir kiek giliai galite patirti. Jūsų jausmai, harmoningai išreikšti ir atviri, gali padėti pasiekti abipusį supratimą su artimiausiu žmogumi. Kaltės prisipažinimas sunaikins kliūtis santykiuose su tais, su kuriais ilgą laiką buvote ginče. Rekomenduojama apsilankyti šventykloje.

Tegai:
horoskopas