Lietuvos piliečių pasai. Archyvinė nuotrauka

Ar sugebės "valstiečiai" išspręsti pavardžių rašybos ginčą

129
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga rimtai svarsto klausimą dėl nelietuviškų pavardžių oficialios rašybos dokumentuose. "Valstiečiai" svarsto leisti pase užrašyti dvi pavardės versijas.

VILNIUS, lapkr 21 — Sputnik. Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga svarsto naują idėją dėl nelietuviškų pavardžių rašymo dokumentuose. Galvojama pagrindiniame paso puslapyje leisti rašyti abi pavardės versijas — lietuviškais rašmenimis ir lotyniškais rašmenimis, bet registruose būtų galima naudoti tik lietuviškąjį variantą, rašo BNS.

Idėjos autoriai tikisi, kad tai atitiktų dalies Lietuvos lenkų lūkesčius asmens dokumente turėti pagal lenkų kalbos taisykles užrašytą pavarde, pavyzdžiui, su raide w.

Anot apžvalgininkų, toks sprendimas galėtų būti vertinamas kaip simbolinis žingsnis siekiant pagerinti santykius su Lenkija, bet kai kurie teisininkai abejoja, ar svarstomos taisyklės atitiktų Lietuvos Konstituciją.

Mackevič/Mackiewicz?

"Valstiečių" lyderis Ramūnas Karbauskis BNS sakė, kad šiuo metu analizuojama galimybė, kad pagrindiniame paso puslapyje būtų pateikiamos abi pavardės versijos per pasvirąjį brūkšnelį. Tokiu atveju pase galėtų būti rašoma, pavyzdžiui, Mackevič/Mackiewicz.

"Mes kalbėjome apie įrašymą pirmame puslapyje, bet kad į registrus eitų tik versija lietuviškais rašmenimis", — BNS sakė Karbauskis.

Jis pabrėžė, kad tai būtų taikoma tik lotyniško pagrindo rašmenims, o ne kirilicai.

Lietuvos politikai daugelį metų svarstė du variantus — leisti originalią rašybą pagrindiniame įraše arba papildomame paso puslapyje, bet sprendimų iki šiol nepriėmė.

Pavardžių rašybos klausimas aktualus ne tik Lietuvos lenkams, bet ir santuokas su užsieniečiais sudariusioms lietuvėms.

Nuo 1991 metų galiojančios taisyklės numato, kad piliečių vardai ir pavardės dokumentuose rašomi lietuviškais rašmenimis. Pastaraisiais metais situaciją ėmė keisti teismai, jie kelis kartus įpareigojo Lietuvos piliečių dokumentuose įrašyti asmenvardžius su nelietuviškais simboliais "w" bei "x".

Teismai atkreipė dėmesį, kad prievartinis pavardžių lietuvinimas gali sukelti neproporcingų nepatogumų, pažeisti privatų ir šeimos gyvenimą, ypač po Lietuvos narystės Europos Sąjungoje atsivėrus valstybių sienoms.

Kritikai teigia, kad įteisinus nelietuviškus rašmenis būtų sumenkintas lietuvių kalbos statusas, gali kilti keblumų skaitant nelietuviškas pavardes.

Konstitucinis Teismas ilgus metus laikėsi pozicijos, kad pagrindinis  įrašas pase turi būti lietuviškais rašmenimis, o papildomas įrašas originalo kalba galimas paso kitų įrašų skyriuje. Prieš porą metų reguliavimo galimybes teismas kiek praplėtė, išaiškinęs, kad asmenvardžių rašymo taisyklės gali būti keičiamos Valstybinės lietuvių kalbos komisijos siūlymu.

Buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Sinkevičius mano, kad "valstiečių" svarstomas variantas gali prieštarauti Konstitucijai.

"Asmuo turi vieną pavardę, ne dvi pavardes. Aš manau, yra pagrindas abejoti, ar tai atitiks Konstituciją ir Konstitucinio Teismo suformuotą doktriną. Pagrindinė pavardė turi būti viena. Pirmas puslapis turi būti su viena pavarde ir parašytas taip, kaip reikalauja galiojantys teisės aktai", — BNS sakė Sinkevičius.

Kaip reaguotų Lenkija?

Lenkai ne kartą kaltino lietuvius, kad jie nevykdo susitarimo dėl pavardžių rašybos. Siūlymą leisti originalias pavardes 2010 metais buvo pateikęs tuometinis premjeras Andrius Kubilius, bet Seimas jį atmetė. Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės metais skirtingi projektai įstrigo ankstesnėse stadijose, iki galutinio balsavimo Seime nebuvo prieita.

"Valstiečių" kandidatas į premjerus Saulius Skvernelis kaimyninę Lenkiją įvardijo strategine partnere ir sakė sieksiąs "perkrauti" dvišalius santykius.

Vytauto Didžiojo universiteto docentas Andžejus Pukšto sako, kad "valstiečių" siūlymas būtų mažas žingsnis siekiant pagerinti santykius su Lenkija, bet proveržio nepadarytų. Pasak jo, kritikams gali nepatikti, kad lenkiškai asmenvardžio versijai nesuteikiamas teisinis statusas, be to, lenkams šiuo metu didesnį nerimą kelia švietimo situacija.

"Tai būtų nedidelis simboliškas žingsnis į priekį. Manau, kad laukiama didesnio žingsnio. Tai nėra opiausia problema, pastaruoju metu daugiau įtampos sukūrė švietimo reforma, mokyklų lenkų dėstomąja kalba reorganizavimas", — BNS sakė Pukšto.

"Valstiečių" koalicijos partneriai socialdemokratai teigia, kad sprendimus reikia priimti tik įsitikinus, jog jie tenkins pačius lenkus.

"Jei tai tenkintų mūsų lenkų pusę, tuos žmones, kurie nori originalią pavardę turėti, tai kodėl ne. Visi kompromisai man priimtini, bet ar tai tenkins kitą pusę? Jei tiems, dėl kurių priimame sprendimą, jų tai netenkina, prasmės ypatingos nėra, tai tik dar labiau sukiršina", — BNS sakė Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas.

Opoziciniai konservatoriai tvirtina, kad "valstiečių" idėja yra svarstytina.

Mickevičiaus proprovaikaitė teisėtai turės pavardę su "w">>

"Šį pasiūlymą reikėtų atidžiai nagrinėti bei įvertinti teisinius aspektus. Mano asmenine ir partijos Politikos komiteto nuomone, atsižvelgiant į gyvenimo realijas, vardų ir pavardžių rašymas su "w", "q" ir "x" raidėmis gali būti leistinas įstatymo nustatyta tvarka, tačiau tai numatantis įstatymas turi atitikti Konstituciją ir Konstitucinio Teismo išaiškinimuose suformuluotą doktriną", — sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

129
Dar šia tema
Kijevo universitetas išdavė studentams diplomus su klaidomis
Latvijoje jau rudenį Ivanas gali tapti Janiu
Data

Kokia šiandien diena: lapkričio 30-osios šventės

(atnaujinta 16:15 2020.11.29)
Nuo lapkričio 30 dienos iki metų galo lieka 31 diena. Savo vardadienius šiandien švenčia Andriejus, Dovainė, Saugardas, Vytartė

Lapkričio 30 yra 334-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 335-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 31 diena.

2020 metų lapkričio 30 dieną saulė teka 08:14, leidžiasi 15:59, dienos ilgis — 07 val. 45 min.

Advento pradžia

Adventas (lotyniškai "atėjimas") — prieškalėdinis susikaupimo laikotarpis. Šiuo metu krikščionys ruošiasi didžiausiai šventei — kūdikėlio Jėzaus gimimui — Kalėdoms.

Anksčiau, pieš prasidedant Adventui, visus piemenis jų šeimininkai paleisdavo pas namiškius ilsėtis ir ruoštis šventei.

Advento pradžia laikoma šv. Andriejaus šventė, o pabaiga — Kūčių vakaras.

Šv. Andriejus, Saulės grįžtuvių laukimo pradžia

Nuo seno šią dieną lietuviai švęsdavo pirmąją žiemos šventę ir pradėdavo laukti Saulės sugrįžtuvių. Ši naktis buvo laikoma ypatinga, pranašiška. Tikėta, kad merginos šią dieną gali susapnuoti savo būsimą vyrą.

Į Lietuvą atėjus krikščionybei, ši diena sutapatinta su šv.Andrėjaus varduvėmis, tačiau senoviniai lietuvių burtai šios šventės metu dar ilgai išliko.

Andriejus, lietuvių dažniau vadinamas Andriumi, yra vienas populiariausių slavų vyrų vardų. Šis šventasis buvo Jėzaus apaštalas, Simono Petro brolis, pašauktas į mokinių būrį tada, kai taisė paežerėje tinklus žvejybai. Už tai šiedu šventieji laikomi žvejų globėjais.

Lietuvių liaudies buityje ši paskutinioji lapkričio diena nuo seno daugiausia susijusi su jaunimo, ypač merginų, vedybinės laimės spėjimais, analogiškais Kūčių-Kalėdų ir Naujųjų metų išvakarių būrimams. Kai kurie jų yra bendri su kitų Europos tautų tikėjimais. Kadangi nuo šv. Andriejaus prasideda prieškalėdinis susilaikymo, arba advento, laikotarpis, tad ir Andriejaus diena tapo lyg slenksčiu į naują metų laikotarpį, o vedybiniai būrimai kaip tik ir siejasi su pradžia, virsmu.

Mažosios Lietuvos prisijungimo prie Didžiosios Lietuvos akto diena

Lapkričio 30-oji paskelbta Mažosios Lietuvos diena.

Taip prisimenamas 1918 metais Tilžės aktu deklaruotas Mažosios ir Didžiosios Lietuvos susijungimas.

Savo vardadienius šiandien švenčia Andriejus, Dovainė, Saugardas, Vytartė.

Ši diena istorijoje

1427 metais gimė Kazimieras, Lietuvos didysis kunigaikštis, Lenkijos karalius, Jogailos sūnus, šv. Kazimiero tėvas. Mirė 1492 m.

1445 metais Vilniuje susirinko pirmasis Lietuvos Seimas.

1710 metais Turkija paskelbė karą Rusijai.

1939 metais daugiau nei 20 Rusijos divizijų įžengė į Suomijos teritoriją.

1987 metais priimta Afganistano Konstitucija.

1918 — Tilžėje pasirašytas Mažosios Lietuvos Tautinės tarybos aktas dėl prisijungimo prie Lietuvos.

1995 metais Bilas Klintonas tapo pirmuoju JAV prezidentu, apsilankiusiu Šiaurės Airijoje.

1996 metais Vilniuje atidaryta Maltos ordino ambasada Lietuvoje.

2009 metais didelė Venecijos dalis, taip pat ir Šv.Morkaus aikštė, po ciklono ir natūralios potvynio bangos atsidūrė po vandeniu. Didžiausias potvynis įvyko 1966 m. lapkričio mėnesį, kai miestas atsidūrė 1,94 m po vandeniu.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Aleksoto inovacijų pramonės parkas

Kauno Aleksoto inovacijų pramonės parkui suteiktas išskirtinis statusas

(atnaujinta 09:05 2020.11.29)
Bendras miesto, Vyriausybės ir ES indėlis į Aleksoto inovacijų pramonės parką sieks apie 14,6 mln. eurų

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Vyriausybės nutarimu Aleksoto inovacijų pramonės parkas įtrauktas į visai Lietuvai svarbių projektų sąrašą, praneša Kauno miesto savivaldybė.

"Tapimas valstybei ekonomiškai svarbiu projektu yra ganėtinai retas įvykis, tačiau tai tik dar kartą patvirtina didžiulį Kauno potencialą. Tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu. Turime stiprų Vyriausybės palaikymą čia kurti inovacijų parką su naujomis darbo vietomis, pritraukti užsienio kapitalą bei skatinti mokslo, tyrimų bei verslo sinergiją ir augimą", – kalbėjo miesto meras Visvaldas Matijošaitis. 

Vyriausybės sprendimas taip pat žymi naujų darbų pradžią – miestas gali pradėti rengti inovacijų parko plėtros planą, numatantį, kokios įmonės galės čia įsikurti ir vykdyti veiklas, kokios sąlygos joms bus taikomos. 

Строительная площадка инновационного индустриального парка Алексотас
Aleksoto inovacijų pramonės parko statyba

Šiuo metu tarp Europos prospekto ir Lakūnų plento įsikūrusioje teritorijoje jau paklotos požeminės komunikacijos bei inžineriniai tinklai. AIPP teritorijoje pilnai išasfaltuotos aštuonios gatvės, įrengtas apšvietimas. Šiuo metu čia tiesiami pėsčiųjų ir dviračių takai. 

Užbaigus susisiekimo infrastruktūros vystymo darbus, planuojama rekonstruoti buvusias sraigtasparnių dirbtuves. Didžiulis angaras užima daugiau kaip 10 tūkst. kvadratinių metrų plotą. Po renovacijos, patalpose įsikurs inovacijų parko administracija ir laboratorijos.

Rekonstruotas erdves taip pat galės nuomotis aukštą pridėtinę vertę kuriančios Lietuvos ir užsienio įmonės, kurios orientuojasi į mokslinius tyrimus, prototipų gamybą ir kitų inovatyvių sprendimų plėtrą.

Greitosios pagalbos automobilis
© Sputnik / Владислав Адамовский

Kvalifikuotiems tyrėjams, mokslininkams numatyta sukurti virš pusantro šimto darbo vietų. Čia taip pat  bus įsteigti 3 mokslo ir studijų institucijų filialai bei įrengtas verslo inkubatorius.  

Skaičiuojama, kad bendras miesto, Vyriausybės ir Europos Sąjungos indėlis į Aleksoto inovacijų pramonės parką sieks apie 14,6 mln. eurų.

Prognozuojama, kad šiuo projektu Kaunas pritrauks apie 90 mln. eurų privataus kapitalo investicijų, taip pat sukurs virš 1000 gerai apmokamų darbo vietų. 

Ypatingas statusas suteikiamas tik tiems projektams, kurie ženkliai prisideda prie šalies ekonominio, socialinio, kultūrinio ar politinio augimo. Neseniai šio pripažinimo sulaukė "Rail Baltica", Kauno viešojo logistikos centro bei Rytų–Vakarų transporto koridoriaus Lietuvos dalies projektai.

Tegai:
Kaunas
Vakcina nuo koronaviruso

Biologė apibrėžė pagrindinį vakcinų nuo koronaviruso trūkumą

(atnaujinta 14:43 2020.11.29)
Ekspertė pažymėjo, kad be Rusijos, JAV ir Didžioji Britanija, Kuba ir Kazachstanas paskelbė apie vakcinų kūrimą

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Džordžo Meisono universiteto Sisteminės biologijos mokyklos profesorė Anča Baranova mano, kad tik gamybos pradininkai galės atlikti išsamius klinikinius savo vakcinų prieš COVID-19 tyrimus, o tie, kas pradės vėliau, paprasčiausiai negalės išbandyti savo vakcinos masinio kitų vakcinų fone, praneša RIA Novosti.

"Klinikiniai vakcinų tyrimai labai greitai pasidarys nepaprastai sunkūs. Kodėl? Kai asmuo pradeda tyrimą, jis pasirašo sutartį, kad jie bus stebimi šešis mėnesius. Teisingų bandymų metu turėtų būti eksperimentinė grupė ir kontrolinė grupė. Dabar įsivaizduokite, kad žmonės nuėjo į bandymą ir pateko į grupę, kuriems skiriamas placebas. Tuo tarpu  prasideda bendra vakcinacija. Kaip žmogus jausis? Tikriausiai jis norės atsisakyti testų ir pasiskiepyti, ir tai yra jo teisė", — sakė ji.

Be to, pasak jos, masinės vakcinacijos metu visuomenėje padidėja imunitetą turinčių žmonių procentas, tai yra, sumažėja sergamumas.

Vakcina nuo koronaviruso
© Sputnik / Георгий Зимарев

"Kaip vertinti vakcinos poveikį? Tai nepaprastai sunku. Klinikiniai vakcinos tyrimai konkuruos su masine vakcinacija. Todėl įmonės, kurios pirmosios dalyvavo vakcinų testavime, greičiausiai susidaro tiksliausią vaizdą apie savo vakcinų veiksmingumą." — pažymėjo Baranova.

Ekspertė pažymėjo, kad be Rusijos, JAV ir Didžiosios Britanijos, Kuba ir Kazachstanas paskelbė apie savo vakcinų kūrimą.

Rugpjūtį Rusijos sveikatos ministerija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną COVID-19 profilaktikai, kurią sukūrė Gamalėjaus nacionalinis epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras. Ji buvo pavadinta "Sputnik V". Vakcina yra pagrįsta gerai ištirta ir patvirtinta žmogaus adenovirusinio vektoriaus platforma, kurios svarbūs privalumai yra saugumas, veiksmingumas ir ilgalaikis nepageidaujamas poveikis.

"Vektor" centro sukurta vakcina, pagrįsta peptidiniais antigenais "EpiVacCorona", Rusijoje buvo įregistruota spalio 13 dieną. Sveikatos apsaugos ministerija leido "Vektor" atlikti vakcinos tyrimus po registracijos. 

Trečioji Rusijos vakcina yra pakeliui, sakė anksčiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Anksčiau Rusijos Federacijos ministro pirmininko pavaduotoja Tatjana Golikova sakė, kad masinė Rusijos Federacijos gyventojų vakcinacija nuo koronaviruso planuojama nuo 2021 metais, ji bus savanoriška.

Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
© Sputnik
Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
Tegai:
vakcina, koronavirusas
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Papasakota apie galimus vakcinos nuo COVID-19 šalutinio poveikio simptomus
Analitikai įvertino galimybes grįžti prie seno gyvenimo vakcinos nuo COVID-19 dėka