Švento Kristoforo statulėlės. Archyvinė nuotrauka

Rotušėje apdovanoti labiausiai Vilniui nusipelnę žmonės

119
(atnaujinta 15:48 2016.12.15)
Vilniaus meras apdovanojo Švento Kristoforo statulėlėmis sostinę garsinančius visuomenės veikėjus.

VILNIUS, gruod 15 — Sputnik. Trečiadienį Vilniaus rotušėje sostinės meras Remigijus Šimašius Švento Kristoforo statulėlėmis apdovanojo dešimt sostinei nusipelniusius ir miestą garsinančius vilniečių. Jie įvertinti už nuopelnus menui, mokslui, švietimui, kinui, verslui ir miesto vardo garsinimą, pranešė savivaldybė.

Lietuvos kultūros ministerija. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

Vilniaus meras Remigijus Šimašius jau 19-ą kartą iškilmingai įteikė Švento Kristoforo statulėles.

Kandidatūras Švento Kristoforo statulėlėms gauti kasmet siūlo patys vilniečiai — bendruomenės, organizacijos, aktyvūs miesto gyventojai. Šiemet siūlyta apdovanoti 58 kandidatus, daugiausiai — kultūros ir meno atstovus, iš kurių tradiciškai išrinkti 10 lyderių.

Už 2016 metų nuopelnus Švento Kristoforo statulėle apdovanotas Antanas Kmieliauskas — jam garbingas apdovanojimas atiteko už Vilniui skirtą gyvenimo kūrybą.

Už nuopelnus švietimui statulėlė apdovanota profesorė Valentina Dagienė. Ji Lietuvą įrašė į Gineso rekordų knygą — kartu su komanda vedė didžiausią programavimo pamoką vaikams.

Albinas Kentra apdovanotas už gyvenimą, skirtą Vilniui — tylusis Vilniaus metraštininkas, kurio dėka į vaizdo archyvus sugulė ne tik Vilniaus universiteto, bet ir viso Vilniaus miesto gyvastis.

Профессор Вильнюсского университета Альбинас Кентра
Metraštininkas Albinas Kentra

2016-ųjų Švento Kristoforo statulėle už Vilniaus garsinimą kino meno darbais apdovanota Giedrė Žickytė, kurios dokumentinis filmas "Meistras ir Tatjana" šiais metaus apkeliavo daugelį šalių, pelnė daugybę tarptautinių festivalių apdovanojimų, garsindamas pasaulyje Vilniuje gyvenusį ir dirbusį fotografą Vitą Luckų ir Vilniaus miestą.

Режиссер Гиедре Жицките
Režisierė Giedrė Žickytė

Už Vilniaus garsinimą mokslo darbais apdovanotas profesorius Algirdas Utkus. Algirdas Utkus yra ne tik VU Medicinos fakulteto dekanas, bet ir VUL Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro vadovas. Profesorius apdovanotas už didelį ir kruopštų darbą bei indėlį diegiant genetinius tyrimus vaikų profilaktinės patikros programose.

Профессор Альгирдас Уткус
Profesorius Algirdas Utkus

Švento Kristoforo statulėlė skirta kultūros aktyvistei Alicijai Marijai Klimaševskai — už ilgametį rūpestį Vilniaus paveldu. Klimaševska jau daugiau kaip 25 metus nuoširdžiai rūpinasi Vilniaus istorinėmis Rasų kapinėmis, reikšmingomis Lietuvos ir Lenkijos istorijai. Alicija Klimaševska ne tik rūpinasi, bet ir pati renka lėšas kapams atnaujinti, ieško rėmėjų tarp privačių asmenų ar organizacijų, kartu rengia talkas.

Культурная активистка Алиция Мария Климашевская
Aktyvistė Alicija Marija Klimaševska

Švento Kristoforo statulėle apdovanotas Stanislovas Žvirgždas savo fotografijose įmažino Vilnių — Vilnelės krantus, Bekešo, Tauro kalnus ir žymiausius Vilniaus architektūros paminklus. 

Mortai Baužienei Švento Kristoforas įteiktas už Vilniaus atminties gaivinimą. Jos gausybė straipsnių, apybraižų ir knygų pasakoja apie Vilnių ir jo istoriją.

Vilnių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje garsinančiam menininkui Šarūnui Saukai Švento Kristoforo statulėlė įteikta nuopelnus menui. Jam skirtas apdovanojimas, pavadinas "Už Veidą".

Художник Шарунас Саука
Menininkas Šarūnas Sauka

Už Vilniaus atstovavimą tarptautinio verslo pasaulyje ir darbo vietų kūrimą 2016-ųjų metų Kristoforu apdovanota verslininkė Arminta Saladžienė.

Предпринимательница Арминта Саладжиене
Verslininkė Arminta Saladžienė

Laureatus Švento Kristoforo statulėlėms gauti atrenka specialus komitetas, kurį sudaro iškilūs įvairių profesijų atstovai. Jie, susipažinę su visų apdovanojimams pateiktų kandidatų įvairiose veiklos srityse darbais ir nuopelnais, išrenka dešimt, kurie per metus labiausiai nusipelnė Vilniui ir vilniečiams.

119
Tegai:
vilniečiai, Švento Kristoforo statulėlė, apdovanojimas, Vilniaus rotušė, Remigijus Šimašius, Vilnius
Dar šia tema
Vilnius sako "ne" smurtui prieš moteris
Vasariškas lietus, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 10 dienos šventės

(atnaujinta 22:01 2020.07.09)
Liepos 10-oji — Lietuvoje nuo seno žinoma diena, pagal kurią vyresniosios kartos atstovai sprendžia, kokie orai dar laukia likusią vasaros pusę

Liepos 10 yra 191-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 192-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 174 dienos.

Liepos 10-ąją Lietuvoje minimi Septyni broliai miegantys. Ši diena liaudyje siejama su lietingu vasaros periodu. Iš kur atsirado toks palyginimas? Liepos 10-os rytą danguje trumpam pasirodo Sietynas, sudarytas iš septynių žvaigždžių. Jos greičiausiai ir vadinamos tais broliais, pranašaujančiais lietų arba sausrą.

Senovėje buvo tikima, kad, jei šią dieną be perstojo lyja, tai lietus lis ir dar septynias dienas, o gal net ir septynias savaites. Jei šią dieną iš viso nelyja, irgi nėra gerai, nes tai pranašauja sausros grėsmę. Manyta, kad tokiu atveju derlius bus mažas.

Krikščionybės istorijoje užfiksuotas įvykis, kai apie 161–180 metais septyni broliai ir jų motina buvo nukankinti už Kristaus tikėjimo išpažinimą. Taigi, krikščionys Septynis brolius miegančius sieja su šiuo faktu.

Etnologų teigimu, Septynių brolių miegančiųjų dienos pavadinimas kilęs iš legendos apie septynis brolius — tikėjimo kankinius, stačiusius šventovę Kijeve, o paskui užmigusius ir miegančius iki šiol. Tikėta, kad tie broliai turėję septynias Kristaus žymes ir galią nulemti vasaros orus.

Be to, dar šią dieną minimi Šv. Rufina, mergelė, kankinė; Šv. Sekunda, mergelė, kankinė; Šv. Amalija, mergelė; Šv. Prudencija, mergelė, kankinė.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1591 metais Vilniuje katalikai sudegino evangelikų reformatų bažnyčią, namus, mokyklą ir prieglaudą. Religinės tolerancijos pabaiga Lietuvoje.

2008 metų liepos 10 dieną eidamas 95-uosius metus Varšuvoje mirė grafas Alfredas Tiškevičius. Tiškevičius buvo paskutinysis, 10-asis, Palangos grafų Antaninos ir Felikso Tiškevičių vaikas. Iš viso jie turėjo penkias dukteris ir penkis sūnus.

Taip pat šią dieną, tik 2013 metais, eidamas 73-iuosius metus mirė vienas žymiausių Lietuvos kine garso režisierių, Lietuvos kinematografininkų sąjungos Garso gildijos narys ir ilgametis šios gildijos patikėtinis Romualdas Fedaravičius.

Šią dieną savo vardadienius švenčia Amalija, Amelija, Eirimė, Gilvainas, Gilvainė, Melė, Neikantas, Neikantė, Neimantas, Neimantė, Sigutė.

Tegai:
šventės
Vanduo, archyvinė nuotrauka

Nuo kitos savaitės dalis namų Klaipėdoje liks be karšto vandens

(atnaujinta 17:25 2020.07.09)
Šiaurinės miesto dalies vartotojams energetikai rekomenduoja užsukti buto ar pastato įvadinį karšto vandens ventilį, kad už iš krano bėgantį šaltą vandenį nereikėtų mokėti kaip už karštą

VILNIUS, liepos 9 — Sputnik. Nuo liepos 13 dienos be šilto vandens kelias paras turės verstis šiaurinės Klaipėdos dalies gyventojai, tačiau ne visi, praneša miesto savivaldybė.

Šiais metais hidrauliniai bandymai bus vykdomi pagal naują sistemą. Paprastai dideliu slėgiu testuojant šilumos trasas uostamiestis buvo skeliamas į dvi dalis. Riba eidavo ties Kauno gatve. Šiaurinė dalis išbandoma pirmiau, o pietinė Klaipėda keliomis savaitėmis vėliau. Ši tvarka bus išlaikyta ir šiemet, bet bandant šiaurinę miesto dalį įtraukiami keli pastatai iš Šilutės plento: 19, 19C, 27, 29.

Išimtimi tampa ir Saulės kvartalo naujakuriai, gyvenantys Jaunystės g. 1, 2, 3, 4, 7, 8, 10, 14, 16, Ragainės g. 1, 1A, 2, 2A, 3, 5C, 5D, 5G, 5E, 5F, 6, 6A, 12, 12A bei Liepų g. 83 pastatas. Nors tai šiaurinei miesto daliai priskiriami namai, jiems šilumos energijos tiekimas karšto vandens gamybai nebus nutrauktas.

"Vadinamajame Saulės kvartale yra nutiesta nauja magistralė, keliuose objektuose dar vykdome tinklų pajungimo darbus, todėl ten hidraulinių bandymų kol kas neatliksime. Įprastai hidraulinių bandymų metu testuojamoje miesto pusėje šilumos negaminame, bet kad nepalikti minėtų namų vartotojų be patogumų, kitą savaitę laikinai įjungsime šalia esančią Paupių rezervinę katilinę ir tieksime šilumą Saulės kvartalui", — pasakojo Arūnas Smaguris, AB "Klaipėdos energija" Šilumos tiekimo tarnybos vadovas.

Kitiems šiaurinės miesto dalies vartotojams energetikai rekomenduoja užsukti buto ar pastato įvadinį karšto vandens ventilį, kad už iš krano bėgantį šaltą vandenį nereikėtų mokėti kaip už karštą.

Elektros energija, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Kaip ir įprasta, pirmadienį, liepos 13-ąją, iš ryto dauguma namų dar turės karštą vandenį, antradienį bus atliekami trasų bandymai, o trečiadienį vakare karštas vanduo vėl tekės magistraliniais vamzdynais. Pasak energetikų, ten, kur nebus aptikta gedimų, šiluma vartotojams grįš ketvirtadienį ar penktadienį.

Pagal "Klaipėdos energijos" grafiką, hidrauliniai bandymai Klaipėdoje šiemet vyks šiaurinėje miesto dalyje liepos 13–18 dienomis, o pietinėje — rugpjūčio 10–15 dienomis.

Vartotojai, kurių pastatams dėl aptiktų defektų numatytu laiku nebus atnaujintas šilumos tiekimas, bus informuojami individualiai. 

Dar šia tema
Nuo rugpjūčio bazinė šilumos kaina vilniečiams bus mažesnė
Kaip pasikeitė savaitinės dujų kainos Baltijos šalyse