Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro tinklalapis. Archyvinė nuotrauka

Birželį bus paviešintos paskutinės KGB agentų sąrašo pavardės

214
(atnaujinta 16:24 2017.01.02)
Nuo 2012 metų jau yra paskelbta daugiau kaip 1,1 tūkstančių agentų pavardžių, šių metų birželį bus paviešinta paskutinės 500 pavardžių.

VILNIUS, saus 2 — Sputnik. Baigti skelbti sovietų KGB užverbuotų žmonių pavardes Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) planuoja šiais metais, pranešė BNS.

"(Sąrašo skelbimas — Sputnik) turbūt iki 2017-ųjų metų birželio bus jau pabaigtas. <…> Ši medžiaga yra specifinė — reikia turėti žmogų, kuris gali dirbti su slapta informacija, ir nėra taip paprasta pakeisti vieną kitu", — BNS sakė LGGRTC direktorė Teresė Birutė Burauskaitė.

Vaizdo stebėjimo kameros. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Руслан Кривобок

Anksčiau planuota, kad paskutinės 500 pavardžių bus paviešintos iki 2016 metų pabaigos. Pasak centro direktorės, planus pakoregavo už tai atsakingo darbuotojo užimtumas ginantis daktaro laipsnį, tačiau planuojama, kad toliau viešinimas vyks intensyviau.

Žadama, kad 2017-aisiais bus paskelbta svarbiausioji dalis naujai viešinamų dokumentų.

Anksčiau skelbta, kad sąrašo pabaigoje yra apie dešimt visuomenėje žinomų žmonių pavardžių.

Burauskaitės teigimu, pavardžių viešinimas užtrunka, nes centro darbuotojai nepasikliauja vien įrašu žurnale ir stengiasi patikslinti informaciją bei surinkti daugiau duomenų kitose bylose, rasti liudytojų parodymų.

"Daugeliu atvejų net pasirodo, kad tas žmogus net nebuvo (agentas) arba jeigu buvo užverbuotas dar partizaniniu laikotarpiu, dirbo kaip partizanas ir prisipažino, ir klaidingą informaciją teikdavo — tokią, kokią partizanų vadai jiems nurodydavo. Tai visai kitaip atsiskleidžia to žmogaus veiksmas — ką jis iš tikrųjų darė", — kalbėjo Burauskaitė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje gausu žmonių su tokiais pat vardais ir pavardėmis, todėl kontekstas padeda suprasti, apie kurį asmenį kalbama ir neužtraukti dėmės niekuo dėtam žmogui.

"Visada keistai skamba — kur sąrašas? Na, būtume tą žurnalą paskelbę, ką jis duotų? Vienos dienos sensaciją, įvairūs dar būtų spėliojimai, nes nepaprastai daug yra vardų, pavardžių ir net gimimo metų sutampančių. <…> Nenorint visai nekaltiems žmonėms užmesti dėmę, norime, kad asmuo, jeigu jis minimas, ar agentas su slapyvardžiu, būtų minimas tam tikrame kontekste, kur matytųsi, ką jis darė, kokią veiklą atliko šioje srityje", — sakė Burauskaitė.

Pasak jos, baigus skelbti KGB agentų sąrašą, centras pereis prie kitų duomenų, kurie turėtų suteikti agentų veiklai daugiau konteksto: žadama skelbti dokumentus apie veiklos metodus, struktūrą. Šie duomenys bus įdomūs ir tuo, kad bus iš paskutiniųjų sovietinio režimo metų, todėl juose bus duomenys apie gana nesenus įvykius.

2012 metų rudenį Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pradėtame skelbti sąraše, kuris prieinamas svetainėje kgbveikla.lt, yra paskelbta daugiau kaip 1,1 tūkstančių agentų pavardžių. 1987 metais KGB parengtame dokumente iš viso, kaip teigta, yra 1669 pavardės.

KGB dokumentai pradėti viešinti Seimui papildžius Liustracijos įstatymą. Iš sąrašo eliminuojami ir viešai neskelbiami tie žmonės, kurie yra prisipažinę apie savo veiklą.

214
Tegai:
agentų sąrašas, KGB, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC), Lietuva
Dar šia tema
CŽV kalėjimas Lietuvoje pateko į tarptautinių prokurorų akiratį
Strasbūro teismas ketina išsiaiškinti, ar buvo Lietuvoje CŽV kalėjimai
Europos Parlamentas kritikuoja Lietuvą dėl CŽV kalėjimų istorijos
Balsavimas

Radviliškio mero rinkimuose vienas kandidatų nesurinko balsų daugumos

(atnaujinta 09:33 2021.04.12)
Preliminariais duomenimis, daugiausiai rinkėjų balsų surinko Jolanta Margaitienė ir Vytautas Simelis

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario– mero rinkimuose nė vienas iš pirmajame rinkimų ture dalyvavusių kandidatų nesurinko Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme nustatytos balsų daugumos, praneša Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK).

Dėl to balandžio 25 dieną bus organizuojamas pakartotinis balsavimas.

"Jame varžysis du pirmajame rinkimų ture daugiausiai rinkėjų balsų surinkę kandidatai", — rašoma pranešime.

Preliminariais duomenimis, daugiausiai rinkėjų balsų surinko Jolanta Margaitienė ir Vytautas Simelis.  

Tegai:
rinkimai, balsavimas, Radviliškis, Vyriausioji rinkimų komisija
Dar šia tema
Prasidėjo išankstinis balsavimas Radviliškio rajono savivaldybės mero rinkimuose
Vyriausioji rinkimų komisija pirmąjį pusmetį paskirstė finansavimą politinėms partijoms
Radviliškyje vyksta mero rinkimai — iš anksto balsavo 10,53 procentų rinkėjų
Atleidimas iš darbo

Lietuva tapo viena lyderių ES pagal nedarbą

(atnaujinta 09:23 2021.04.12)
Kaimyninėse Baltijos šalyse nedarbo lygis taip pat didelis. Visų trijų šalių rodiklis yra didesnis nei ES vidurkis

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Lietuva pagal nedarbo rodiklį tapo trečia Europos Sąjungoje, praneša "Eurostatas".

2021 metų vasario mėnesį nedarbo lygis siekė 9,6 proc. — tai yra 2,9 proc. daugiau nei 2020 metų vasario mėnesį, kai jis sudarė 6,7 proc. Tuo tarpu 2021 metų sausio mėnesį nedarbas siekė 9,6 proc., tai yra, rodiklis per mėnesį nepakito.

"Eurostato" duomenimis, šių metų vasarį Lietuvoje buvo 143 tūkst. bedarbių.

Didžiausias nedarbo lygis Ispanijoje — 16,1 proc., tai yra 3,7 mln. žmonių. Antroje vietoje Italija — 10,2 proc. (2,5 mln. žmonių).

Kaimyninėje Latvijoje nedarbas 2021 metų vasario mėnesį sudarė 8,7 proc. (83 tūkst. žmonių), o Estijoje — 7,2 proc. (50 tūkst. žmonių).

Vidutiniškai Europos Sąjungoje nedarbas siekė 7,5 proc. — apie 16 mln. žmonių.

Mažiausiai bedarbių Portugalijoje — 3,1 proc., antroje vietoje Čekija — 3,2 proc., trečioje vietoje Nyderlandai — 3,6 proc.

Anksčiau finansų ministerija prognozavo, kad nedarbo lygis šiek tiek sumažės 2022 metais. Manoma, kad vyriausybės paramos priemonės ir įmonių gebėjimas prisitaikyti prie neįprastų COVID-19 pandemijos sąlygų, kol ji yra kontroliuojama, darys švelninantį poveikį užimtumui.

Tegai:
Eurostatas, ES, nedarbas, Lietuva
Dar šia tema
Finansų ministerija pranešė, kada sumažės nedarbas Lietuvoje
Paaiškėjo, kokioje darbo srityje nepakanka sezoninių darbuotojų
Užimtumo tarnyba fiksuoja nedarbo lygio mažėjimą