Rinkėjai. Archyvinė nuotrauka

Lietuviai nelabai mėgsta dalyvauti rinkimuose

108
(atnaujinta 15:02 2017.01.14)
Tarptautinis tyrimas atskleidė, kad Lietuvos rinkėjai yra mažiau aktyvūs, palyginus su pasaulio vidurkiu.

VILNIUS, saus 14 — Sputnik. Lietuvos rinkėjai pernai buvo mažiau aktyvūs, palyginti su rinkimų aktyvumu kitose pasaulio valstybėse, praneša BSN su nuoroda į Tarptautinio demokratijos ir rinkimų paramos instituto (IDEA) pranešimą.

Pasaulyje 2016 metais vykusiuose rinkimuose dalyvavusių rinkėjų vidurkis siekia 65,6%, kai Lietuvoje per Seimo rinkimus aktyvumas siekė 50,64%, tad aktyvumas Lietuvoje buvo mažesnis 15% punktų, IDEA duomenis skelbia Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). Duomenys buvo surinkti iš 60 valstybių, kuriose 2016 metais vyko prezidento ar parlamento rinkimai.

Balsavimas — privalomas ar ne 

VRK pažymi, kad mažesnį aktyvumą Lietuvoje lėmė objektyvios priežastys, nes įtakos tam turi ir rinkėjų sąrašų sudarymo tvarka bei tai, ar balsavimas nacionaliniuose rinkimuose šalyje yra privalomas, ar ne.

Yra valstybių, kuriose dalyvavimas rinkimuose yra privalomas (Austrija, Belgija, Graikija, Italija, Prancūzija, Šveicarija, daugumoje Pietų Amerikos valstybių), o už nedalyvavimą rinkimuose yra taikomos sankcijos, ir rinkėjų aktyvumas čia būna didesnis.

IDEA paskelbto sąrašo penketuke esančioje Australijoje kiekvienas pilietis, sulaukęs 18 metų, privalo užsiregistruoti rinkėjų sąraše ir dalyvauti rinkimuose, jei dėl pagrįstos pateisinamos priežasties asmuo to nepadarė, jam skiriama bauda.

Taip pat, pavyzdžiui, JAV rinkėjų sąrašai sudaromi ne automatiškai įtraukiant visus turinčius teisę rinkti asmenis kaip Lietuvoje, bet pagal pačių rinkėjų išankstinį užsirašymą. Pasak VRK, tai irgi garantuoja didesnį statistinį rinkėjų aktyvumą.

Kaip pažymi VRK, pasaulinė praktika taip pat rodo, kad nedemokratinėse arba itin jaunos demokratijos šalyse, kurioms yra būdinga vienpartinė sistema, irgi fiksuojamas didelis rinkėjų aktyvumas. IDEA paskelbtame sąraše pirmosiose pozicijose yra Vietnamas su 99,3% aktyvumu, Laose aktyvumas siekė 97,9%.

108
Tegai:
Seimo rinkimai, rinkėjai, rinkimai, Tarptautinis demokratijos ir rinkimų paramos institutas, Lietuva
Temos:
Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (185)
Dar šia tema
Lietuviai aktyviai dalyvauja išankstiniame balsavime
Paksas: tai yra nedemokratiškiausi rinkimai Lietuvos istorijoje
Rinkimai pasibaigė: dalyvavo 49,9% rinkėjų