Žydų gatvė Vilniuje. Archyvinė nuotrauka

Sostinės meras pakvietė į Vilnių vieną Facebook kūrėjų

24
(atnaujinta 18:41 2017.02.02)
Atsakant į Sheryl Sandberg postą apie tai, kad 19 amžiaus pabaigoje jos prosenelei teko emigruoti iš Vilniaus į JAV dėl religinių persekiojimų, Remigijus Šimašius pakvietė ją apsilankyti Lietuvos sostinėje ir įsitikinti, kad šiandien šis miestas atviras visų tautybių žmonėms.

VILNIUS, vasario 2 — Sputnik. Vilniaus meras Remigijus Šimašius pakvietė apsilankyti sostinėje vieną iš socialinio tinklo Facebook kūrėjų — Sheryl Sandberg, praneša sostinės savivaldybė.

Sandberg, kritikuodama naujojo JAV prezidento Donaldo Trampo politiką imigrantų atžvilgiu, socialiniame tinkle papasakojo apie savo iš Vilniaus kilusią proprosenelę Chana Bassa, kuri 1889 metais emigravo į JAV.

Сообщение Шерил Сандберг в Facebook
Sheryl Sandberg postas Facebook

"Jeigu Chana nebūtų išsirengusi į tą sunkią kelionę, aš čia šiandien nebūčiau — mano šeima tikriausiai būtų sunaikinta koncentracijos stovyklose Antrojo pasaulinio karo metu", — savo paskyroje parašė Sandberg.

Vilniaus meras savo laiške vienai iš Facebook kūrėjų rašo, kad jį sužavėjo toks Sandberg pareiškimas ir kviečia apsilankyti ją protėvių žemėje.

"Laikai Vilniuje smarkiai pasikeitė nuo tada, kai Jūsų prosenelė išvyko iš Lietuvos sostinės. Vilnius šiandien — atviras ir draugiškas įvairių tautybių žmonėms miestas. Didžiuojamės turėdami tokią žemietę, kaip Jūsų prosenelė. Esu sužavėtas Jūsų tvirta pilietine pozicija dėl JAV politikos imigrantų atžvilgiu ir tvirtai remiu ją. Kviečiu Jus atvykti į Vilnių jums patogiu laiku ir susipažinti su mūsų miesto istorija ir Jūsų protėvių gyvenimu čia", — savo laiške rašo Vilniaus meras.

Iki Antrojo pasaulinio karo Vilniaus žydų bendruomenė buvo viena didžiausių Europoje — net 27,9% visų miesto gyventojų, apie 60 tūkstančių žmonių. Vilnius garsėjo kaip žymiausias tradicinės žydų kultūros centras — Antrojo pasaulinio karo išvakarėse čia veikė daugiau nei 110 sinagogų, 10 ješivų.

24
Tegai:
emigracija, žydai, Facebook, Sheryl Sandberg, Remigijus Šimašius, Lietuva, Vilnius
Dar šia tema
Jau laikas ruoštis 700-ąjam Vilniaus gimtadieniui
Chanuka Vilniuje: uždegta Didžioji Menora
Metų pabaigoje pasirodys knyga apie Holokausto Lietuvoje vykdytojus
Rašiklis, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 13-osios šventės

(atnaujinta 00:17 2020.08.13)
Rugpjūčio 13-ąją minima Tarptautinė kairiarankių žmonių diena, nuo šios dienos iki metų galo lieka 140 dienų

Rugpjūčio 13 yra 225-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 226-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 140 dienų.

Tarptautinė kairiarankių diena

Rugpjūčio 13-oji paskelbta Tarptautine kairiarankių diena. Pirmą kartą ši šventė paminėta 1992-ais metais Britų kairiarankių klubo iniciatyva. Šiuo metu pasaulyje yra daugiau nei 550 milijonų kairiarankių. Jie sudaro apytikriai nuo 12 iki 15%. Statistika rodo, kad kas penktas garsus žmogus — kairiarankis. Kairiarankiai buvo Liudvikas Van Bethovenas, Čarlis Čaplinas, Albertas Einšteinas, Merlina Monro, Mikelandželas, Napoleonas Bonapartas, Puškinas, Tolstojus, Leonardas Da Vinčis, Šopena, Armstrongas pirmą kartą išlipo į mėnulį kaire koja.

Garsūs kairiarankiai yra Bilas Geitsas, Garis Kasparovas, Polas Makartnis, Princas Viljamas, Demi Mur, Silvestras Stalonė, Nikolė Kidman, Tomas Kruzas, Briusas Vilisas, Keanas Rivesas, Deividas Duchovnas ir kt.

Ilgą laiką vaikai buvo baudžiami, jei rašydavo kaire ranka. Tai laikyta trūkumu. Reikia tikėtis, kad dabar mokytojai jau nedaužo vaikui per pirštus, jei šis rašo kaire ranka. Kairiarankiui dešiniarankių pasaulyje išgyventi ne taip ir paprasta, kai viskas pritaikyta ne jiems. Pastebėta, kad kairiarankiai dažniau, nei dešiniarankiai, turi miego sutrikimų, tačiau jie yra gabesni matematikai ir architektūrai.

Įvairiose šalyse kairiarankių klubai šią dieną rengia įvairius renginius ir varžybas, kur dalyviams neleidžiama naudotis dešine ranka, valgant ir atliekant įvairius veiksmus.

Daugiau apie kairiarankius skaitykite Lietuvos kairiarankių klubo puslapyje.

Savo vardadienius šią dieną švenčia: Diana, Gilvilė, Ipolitas, Kastytis, Naglis.

Tegai:
šventės, šventė
Gandras

Šilutės rajone ugniagesiai išgelbėjo gandrą

(atnaujinta 12:14 2020.08.12)
Gandras negalėjo skristi iš 8 metrų aukštyje esančio gandralizdžio, nes jo kojas buvo apsivijusi virvė

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Šilutės rajone ugniagesių pagalbos prireikė gandralizdyje įstrigusiam gandrui. Apie įvykį pranešė Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba savo Facebook paskyroje.

"Gandrai yra vieni iš tų paukščių, kuriems dažniausiai prireikia ugniagesių pagalbos. Vakar jiems teko padėti Šilutės rajone, Juknaičių seniūnijoje, Pašyšių kaime, 8 metrų aukštyje, gandralizdyje esančiam gandrui. Jis neįstengė skristi, nes jo kojas buvo apsivijusi virvė", — sakoma pranešime.

Pažymima, kad ugniagesiai, pakilę ištraukiamomis kopėčiomis, iškėlė išsigandusį paukštį ir perdavė jį gyvūnų globos darbuotojams.

Lietuvoje gandrai nestokoja žmonių rūpesčio ir meilės. Beje, nuo seno tikėta, kad svarbiausia jų užduotis — saugoti namus nuo perkūnijos, gaisro ir viesulo. Netgi buvo sakoma, kad jei kas nukaus gandrą, to namus padegs perkūnas, o jei kas sumanytų išardyti gandralizdį, vėjai suniokos jo sodybą. Iš tiesų, ši prevencija be baudų puikiai veikia iki šiol.

Tegai:
Šilutė, ugniagesiai, baltieji gandrai, Lietuva
Dar šia tema
Paskelbtas vaizdo įrašas, kaip gandras išgyveno gaisrą savo lizde