Arkadijus Vinokuras ir Teresė Birutė Burauskaitė, nuotrauka iš įvykio vietos

"Mes nežudėme": lietuvis parašė knygą apie žydų genocidą

234
(atnaujinta 14:43 2017.02.16)
Naujoje knygoje apie Lietuvos žydų genocidą Antrojo pasaulinio karo metu "Mes nežudėme" atvaizduojamas kolaboracionistų palikuonių požiūris į protėvių nusikaltimus, tokius, kaip žydų žudymas

VILNIUS, vasario 13 — Sputnik, Aleksandr Lipovec. Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse žurnalistas, rašytojas, aktorius Arkadijus Vinokuras ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė žurnalistams pristatė knygą "Mes nežudėme".

Knygos pragrindą sudaro 35 pokalbiai su žydų naikinime dalyvavusių asmenų artimaisiais.

Книга Аркадиюса Винокураса - Мы не убивали
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Arkadijaus Vinokuro knyga "Mes nežudėme"

"Mintis parašyti tokią knygą Arkadijui kilo spontaniškai, vieno iš mūsų pokalbių metu. Man ši idėja labai patiko ir aš pasakiau, kad mūsų Centras padės autoriui parinkti mokslinę medžiagą apie šį sunkų Lietuvos istorijos laikotarpį, padengs knygos leidimo išlaidas", — žurnalistams pasakė Burauskaitė.

Директор Центра геноцида и сопротивления жителей Литвы Тереза Бируте Бураускайте
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė

Prieš kiekvieną pokalbį buvo pateikti duomenys iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo bylų apie nusikaltėlį ir jo vykdytus nusikaltimus. Ne visi pašnekovai noriai dalijosi savo mintimis apie to meto įvykius, nes jiems buvo gėda dėl artimųjų padarytų nusikaltimų.

"Aš — žydas, ir visa mano šeima iš tėvo pusės buvo sunaikinta Kauno gete, tačiau šiandien aš nejaučiu neapykantos tų budelių palikuonims, nes vaikai ir anūkai neatsako už savo protėvių veiksmus. Rašydamas knygą mačiau ašaras lietuvių akyse. Jie nuoširdžiai gėdijosi nusikaltimų, kuriuos įvykdė jų artimieji. Ir visi jie sakė kad apie šį juodą puslapį Lietuvos istorijoje būtina atvirai kalbėti, kad nauja karta nekartotų savo protėvių klaidų", — pasakė Vinokuras.

Аркадиюс Винокурас и его книга Мы не убивали
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Arkadijus Vinokuras ir jo knyga "Mes nežudėme"

Prieš metus pasaulį išvydo žurnalistės Rūtos Vanagaitės knyga "Mūsiškiai", kurioje pasakojama apie lietuvius, kurie dalyvavo Holokauste nacių okupacijos metu Lietuvoje. Pažymėtina, kad Vanagaitės giminėje irgi buvo žmogus, prisidėjęs prie 95% Lietuvos prieškario žydų, arba beveik 220 tūkst žmonių genocido. Sužinojusi apie tai, Rūta pradėjo rašyti knygą-atgailą. Lietuvos visuomenėje knyga "Mūsiškiai" sukėlė karštas diskusijas. Daugelis kaltino Vanagaitę nepatriotizmu.

"Mano knyga "Mes nežudėme" jokiu būdu nepriešpastatoma knygai "Mūsiškiai". Tai tik bandymas pažvelgti į tamsius puslapius Lietuvos istorijoje kitu kampu. Tiek mano, Tiek Rūtos knygose siužeto linijos tiesiasi lygiagrečiai, tarytum vaivorykštės spalvos…. Tai tarsi skirtingos vieno paveikslo, pavadinto "Lietuvos istorija" detalės. Mes, šiuolaikinės Lietuvos piliečiai turime suprasti, kokie veiksniai ir aplinkybės paskatino mūsų protėvius dalyvauti šuose baisiuose nusikaltimuose, mes turime tai suvokti tam, kad nesiektume keršto", — kalbėjo Vinokuras.

Knygoje "Mes nežudėme" išvardyta tik nedidelė dalis lietuvių, dalyvavusių žydų Holokauste. Jų, anot Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, daugiau nei tūkstantis žmonių. Tuo pačiu metu, Lietuvos žydų asociacija Izraelyje duoda savo lietuvių kolaboracionistų "Malamedo sąrašą", kurį sudaro daugiau nei 4200 pavardžių.

Экспонаты Центра геноцида и сопротивления жителей Литвы
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro eksponatai

Lietuvos istorikai tikrino šiuos sąrašus trejus metus, jį gerokai sumažino ir perdavė Vyriausybei. Ką su šiuo sąrašu daryti — skelbti ar ne, iki šiol neapsisprendė. Sąrašo viešinimo šalininkai ragina atstatyti istorinę teisybę. Priešininkai baiminasi, kad tai gali neigiamai paveikti tų, kurių giminaičiai yra išvardyti, likimus.

Apie vieną iš tokių atvejų papasakojo Burauskaitė: "Mums į Centrą paskambino vienas gerbiamas rašytojas, kurio pavardė, vardas ir net gimimo data sutampa su slapto TSRS KGB agento duomenimis, kurie paskelbti Centro svetainėje. Ar galite įsivaizduoti, kaip galėtų nukentėti nekalto žmogaus reputacija. Taip pat ir su Holokousto dalyvių sąrašu gali atsitikti tokia istorija. Juk gali nukentėti tiesiog nusikaltėlių, kurių duomenys yra sąraše, bendravardžiai".

Монумент жертвам репрессий в сквере Центра геноцида и сопротивления жителей Литвы
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Monumentas represijų aukoms Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro skvere

Sąrašo viešinimo priešininkai kelia pagrįstas abejones kai kuriais Lietuvos valdžios sprendimais, priimtais nepriklausomybės metais, kai už dalyvavimą žydų žudyme sovietmečiu nuteisti asmenys buvo reabilituoti, o kai kuriems net suteiktas Lietuvos didvyrio vardas.

Книга Мы не убивали готова к продаже
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Knyga "Mes nežudėme" jau paruošta pardavimui

Arkadijaus Vinokuro knyga "Mes nežudėme" bus pristatyta knygų mugėje Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro stende vasario 23-26 dienomis Vilniuje.

234
Tegai:
žydai, Holokaustas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC), Teresė Birutė Burauskaitė, Arkadijus Vinokuras, Lietuva
Temos:
Žydų bendruomenė Lietuvoje (57)
Dar šia tema
Vokietijoje atidaromas paminklas Lietuvos žydų atminimui
Žydų gelbėtojai bus įamžinti Vilniaus senamiestyje
Istorikas siūlo Vilniuje atkurti žydų kultūrą
Žydų genocido aukos ir jų gelbėtojai bus paminėti Seime