Vatikano pa6tas, archyvinė nuotrauka

Bendras Lietuvos ir Vatikano pašto ženklas bus pristatytas Šventajam Tėvui

14
(atnaujinta 09:51 2017.02.15)
Manoma, kad pašto ženklas suteiks galimybę daugiau papasakoti pasauliui apie Lietuvą ir jos integraciją į krikščionybę

VILNIUS, vasario 14 — Sputnik. Penktadienį Bažnytinio paveldo muziejuje, dalyvaujant Katalikų Bažnyčios hierarchams bei Vilniuje reziduojantiems užsienio šalių ambasadoriams, buvo pristatytas bendras Vatikano ir Lietuvos pašto ženklas, praneša Lietuvos paštas.

Новая марка Литовской почтовой службы
Naujas Lietuvos pašto ženklas

Vilniuje svečiavęsis Vatikano pašto ir monetų kalyklos vadovas Mauro (Mauras) Olivieri pakvietė Lietuvos pašto atstovus kartu išleistą pašto ženklą, skirtą Žemaičių vyskupijos įkūrimo 600 metų sukakčiai, pristatyti Popiežiui Pranciškui.

Представитель Lietuvos paštas рассказывает о новой марке
Mauras Olivieri iškilmingame pašto ženklo pristatymo renginyje

Pašto ženklas, skirtas Žemaičių vyskupijos įkūrimo 600 metų sukakčiai paminėti, yra pirmoji bendra Vatikano ir Lietuvos pašto ženklų laida.

Iškilmingame pašto ženklo pristatymo renginyje užsienio reikalų viceministras Neris Germanas pasidžiaugė tuo, kad dar pernai, minint atkurtų diplomatinių santykių su Šventuoju Sostu 25-metį, buvo iškelta idėja išleisti bendrą pašto ženklą, kuris įprasmintų jau nuo XIII amžiaus vidurio puoselėjamus Lietuvos ir Apaštalų Sosto santykius.

"Bendrame Vatikano ir Lietuvos pašto ženkle įamžinamas istorinis įvykis — Žemaičių vyskupijos įkūrimas — yra svarbus visai krikščioniškai Europai. Jis ženklina Žemaitijos, kaip paskutinio Europos krašto, sukrikščioninimą. Taip pat, šis pašto ženklas yra įrodymas, kad Lietuva visapusiškai puoselėja dvišalį bendradarbiavimą su Šventuoju Sostu", — kalbėjo Germanas. 

Susisiekimo viceministras Paulius Martinkus atkreipė dėmesį, kad ryšių sektoriui priklausanti filatelijos sritis yra išskirtinė.

"Formaliai pašto ženklas tėra tik iš anksto apmokėta siuntimo paštu paslauga, tačiau iš tikrųjų jis turi kur kas didesnę kultūrinę, istorinę ir net diplomatinę reikšmę. Būtent šis pašto ženklas primena visam pasauliui sudėtingą Lietuvos įsiliejimą į krikščioniškųjų Europos šalių šeimą ir byloja apie ligi šiol glaudžiai palaikomą ryšį su Šventuoju Sostu", — teigė Martinkus.

Praėjusį penktadienį Lietuvos ir Vatikano apyvartoje pasirodžiusį pašto ženklą sukūrė lietuvių dailininkas Vaclovas Butrimas. Jame vaizduojamas Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas ir pirmasis Žemaičių vyskupas Motiejus Vilnietis (Trakiškis). Valdovo rankose — bažnyčios pastatas, kaip tikėjimo ir kultūros simbolis.

Представители Святого престола на пресс-конференции Литовской почтовой службы
Lietuvos pašto spaudos konferencijoje dalyvauja ir Šventojo Sosto atstovai

Naujojo pašto ženklo nominali vertė — 1 euras. Lietuvoje jis išleidžiamas 200 tūkstančių, Vatikane — 320 tūkstančių egzempliorių tiražu.

Olivieri džiaugėsi, kad bendro pašto ženklo leidyba suteikė galimybę geriau pažinti Lietuvą ir jos atsidavimą Bažnyčiai.

Буклет с новой маркой Литовской почтовой службы
Lankstinukas su nauju Lietuvos pašto ženklu

"1417 metais įkurta Žemaičių vyskupija per šimtmečius skelbė Evangelijos žinią. Daugiau nei prieš ketvirtį amžiaus iš priespaudos išsivadavusi Lietuva iš naujo turėjo atkurti ir Žemaičių vyskupiją: atstatyti bažnyčias ir vienuolynus, įsteigti naujas parapijas, atkurti seminariją. Šventojo Jono Pauliaus II apsilankymas Lietuvoje 1993 metais prisidėjo prie visos Lietuvos ir Žemaitijos žemių religinio atsinaujinimo", — sakė Olivieri.

Oficialus paskutinio Europos krašto sukrikščioninimas

XIV amžiaus pabaigoje buvo pakrikštyta tik dalis Lietuvos. Kadangi į vakarinę šalies dalį — Žemaitiją — pretendavo Vokiečių ordinas, Lietuvos valdovų Jogailos ir Vytauto pastangomis pasiekta galimybė taikiai, be karo sukrikščioninti žemaičių žemes.

lgiausiai pagonišku išlikusiame Lietuvos regione Konstancos Bažnyčios susirinkimo sprendimu 1417 metais buvo įsteigta Žemaičių vyskupija. Ją patvirtino tame susirinkime išrinktas popiežius Martynas V.

Šis įvykis užbaigia su Mindaugo krikštu pradėtą Lietuvos įsiliejimą į krikščioniškąją Europos valstybių šeimą.

Vatikano paštas

Vatikano pašto ir pašto ženklų istorija oficialiai prasideda su Vatikano valstybės sukūrimu (1929 metais). Nuo tų metų Vatikane leidžiami savieji pašto ženklai. Pasaulinės pašto sąjungos teigimu, Vatikano pašto tarnyba — viena iš geriausių pašto sistemų pasaulyje.

Vatikano paštas turi tam tikrą reputaciją tarp filatelistų, nes išleidžia riboto kiekio pašto ženklų serijas.

Daugiausia siuntų iš Vatikano siunčia turistai ir Romos kurijos darbuotojai. Vatikano paštas turi keturis pašto skyrius: Šventojo Petro aikštėje, Vatikano muziejuje, prie Šventojo Jono ir Šventojo Povilo bažnyčių. Viena iš veikiančių pašto dėžučių yra ant Šventojo Petro bažnyčios stogo.

14
Tegai:
pašto ženklas, Vatikanas, Lietuva
Dar šia tema
Lietuvos valstybės atkūrimo dienai išleisti šventiniai atvirlaiškiai
Nauji pašto ženklai atvaizduos Vyčio istorinę kelionę
Pirmieji 2017-ųjų pašto ženklai: Izraelio žvaigždė ir Martynas Liuteris
Discussion