Baudžiamasis kodeksas ne įsakas: neblaivių vairuotojų skaičius auga

346
(atnaujinta 12:02 2017.03.21)
Kalėjimas, didelė bauda ir areštas už vairavimą išgėrus negąsdina pažeidėjų — vien per tris dienas policininkai pradėjo 43 baudžiamąsias bylas vairuotojams, kurių kraujyje nustatyta daugiau nei 1,5 promilės alkoholio

VILNIUS, vasario 15 — Sputnik. Praėjusį savaitgalį Kelių policijos pareigūnai sulaikė rekordinį neblaivių vairuotojų skaičių, kurių girtumas buvo didesnis negu 1,5 promilės, praneša Lietuvos policija.

Nepaisant to, kad už vairavimą išgėrus, jeigu alkoholio koncentracija kraujyje viršija 1,5 promilės, nuo 2017 metų sausio 1 dienos gresia baudžiamoji atsakomybė, Lietuvos vairuotojai ir toliau pažeidinėja įstatymą.

Remiantis pirmine informacija, nuo vasario 10 iki 12 dienos policija pradėjo 43 ikiteisminius tyrimus vairuotojų atžvilgiu. Tai didžiausias šiais metais nustatytų įtariamųjų neblaivių vairuotojų, kurių girtumas buvo didesnis nei 1,5 promilės, skaičius.

Vien šeštadienį policija sulaikė 19 vairuotojų, kurių kraujyje buvo daugiau nei 1,5 promilės alkoholio. Iki šios dienos daugiausia ikiteisminių tyrimų buvo pradėta sausio 1 dieną — policija sulaikė 16 vairuotojų, kuriems nustatytas didesnis nei 1,5 promilės girtumas.

Iš viso šiais metais jau buvo pradėti 346 ikiteisminiai tyrimai bylose, iškeltose dėl vairavimo išgėrus, kai alkoholio koncentracija kraujyje viršijo 1,5 promilės, praneša policija.

Sugtiežtinamos nuobaudos už vairavimą išgėrus

Pagal naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK), neblaiviems vairuotojams nuo 2017 sausio 1 dienos užtraukiama administracinė atsakomybė tuo atveju, jeigu alkoholio koncentracija kraujyje neviršija 1,5 promilės.

Asmenims, vairuojantiems transporto priemonę išgėrus, ir tiems, kurie apsvaigę nuo alkoholio praktinio vairavimo metu, jei kraujyje daugiau negu 1,5 promilės alkoholio, bus taikoma baudžiamoji atsakomybė — bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki vienerių metų.

Naujajame kodekse griežtinama atsakomybė už vengimą tikrintis neblaivumą. Vengusiems pasitikrinti neblaivumą numatyta bauda nuo 1000 iki 2000 eurų (anksčiau buvo iki 860 eurų) ir teisės vairuoti atėmimas iki ketverių metų.

O kaip pas kaimynus?

Estijoje už vairavimą išgėrus, kai alkoholio koncentracija kraujyje viršija 0,2-1,49 promilės, numatyta bauda iki 1 200 eurų, areštas iki 30 dienų arba teisės vairuoti atėmimas iki 12 mėnesių.

Latvijoje ribinė alkoholio koncentracija sudaro 0,5 promilės. Jeigu alkoholio koncentracija vairuotojo kraujyje viršiją šią ribą, jam gresia areštas nuo 10 iki 15 dienų, bauda nuo 1 200 iki 1 400 eurų ir teisės vairuoti atėmimas iki ketverių metų.

Lenkijoje įstatymas taip pat numato ribinę 0,2 promilės alkoholio koncentraciją vairuotojo kraujyje ir daugiau kaip 145 eurų baudą už jos viršijimą. Jeigu alkoholio koncentracija vairuotojo kraujyje viršija 0,5 promilės, jam gresia laisvės atėmimas iki dvejų metų arba teisės vairuoti atėmimas iki 10 metų.

Vokietijoje administracinė atsakomybė taikoma, kai alkoholio koncentracija vairuotojo kraujyje viršija 0,5 promilės. Už tokį pažeidimą numatoma bauda nuo 500 eurų. Už pakartotinį pažeidimą baudos suma gali išaugti iki 3 000 eurų.

Kur ieškoti priežasčių

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) 2014 metų duomenimis, pagal suvartojamą alkoholio kiekį Lietuva su Baltarusija dalinasi pirmą-antrą vietą.

"Pagal alkoholio vartojimą Lietuva 2014 metais dalijo pirmą-antrą vietą su Baltarusija, o bendras suvartoto alkoholio kiekis vienam suaugusiam (šalies gyventojui), tai yra vyresniam nei 15 metų, sudarė 17,8 litro, tuo metu, kai Europos vidurkis sudarė apie 11 litrų", — pasakė PSO atstovas Lietuvoje Inga Zurlytė.

Kovai su alkoholizmu šalyje Vyriausybė žada priimti įstatymą, leidžiantį nuo 2018 metų prekiauti alkoholiu tik specializuotose parduotuvėse.

346
Tegai:
vairavimas išgėrus, Baudžiamasis kodeksas, Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK), Lietuvos kelių policijos tarnyba
Temos:
Policijos pareigūnai skuba į pagalbą (127)
Dar šia tema
Kelių policija sudavė pirmą smūgį neblaiviems vairuotojams
Neblaivaus vairuotojo automobilyje rasta narkotikų
Medicininės kaukės

KT: SAM priimti sprendimai dėl apsaugos priemonių galėjo diskriminuoti privačias įstaigas

(atnaujinta 18:56 2020.07.07)
Konkurencijos taryba kreipėsi į SAM siekdama išsiaiškinti, kaip asmens sveikatos priežiūros įstaigoms buvo paskirstomos apsaugos priemonės šalyje dėl COVID-19 infekcijos paskelbus karantiną

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sprendimas asmens apsaugos priemonėmis per karantiną aprūpinti tik viešąsias įstaigas galėjo diskriminuoti privačias sveikatos priežiūros įstaigas, pranešė Konkurencijos taryba (KT).

Ji pasiūlė SAM patobulinti reglamentavimą, numatantį, kaip karantino metu asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ASPĮ) paskirstomos apsaugos priemonės.

Konkurencijos taryba kreipėsi į SAM siekdama išsiaiškinti, kaip ASPĮ buvo paskirstomos apsaugos priemonės šalyje dėl COVID-19 infekcijos paskelbus karantiną.

2020 metų kovo 16 dieną SAM priimtas privalomas sprendimas numatė, kad tiek viešosios, tiek privačios ASPĮ per karantiną privalėjo užtikrinti būtinąją medicinos pagalbą ir turėjo vykdyti kitus ministerijos nustatytus įpareigojimus, tačiau apsaugos priemonės privačioms klinikoms nebuvo suteiktos.

Institucija nustatė, kad iš valstybės rezervo apsaugos priemonėmis prioritetine tvarka buvo aprūpinamos svarbiausias paslaugas dėl COVID-19 teikiančios įstaigos: penkios pagrindinės stacionarinės ASPĮ su veikimo teritorijoje esančiomis gydymo įstaigomis, penkios greitosios medicinos pagalbos stotys bei karščiavimo klinikos.

Ministerijos prašymu reikiamomis priemonėmis buvo aprūpinta ir privati Baltijos Amerikos klinika, kuri karantino laikotarpiu šalyje teikė sveikatos priežiūros paslaugas reziduojančių užsienio valstybių diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų darbuotojams bei jų šeimos nariams.

Koronaviruso testas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Пресс-служба мэрии Москвы

SAM nepateikė duomenų, kad priemonėmis buvo aprūpintos kitos į ją besikreipusios privačios klinikos. Tai galėjo diskriminuoti privačias ASPĮ ir galimai apriboti konkurenciją asmens sveikatos priežiūros paslaugų rinkoje.

"Konkurencijos taryba neginčija aplinkybės, jog viešosios ASPĮ, kurios karantino laikotarpiu buvo labiausiai įtrauktos kovojant su COVID-19, priemonėmis turėjo būti aprūpinamos prioritetine tvarka, tačiau sukurdama įpareigojimus, susijusius su privalomu visų ASPĮ funkcionavimu, SAM turėjo pasirūpinti, kad ir privačioms ASPĮ nepritrūktų priemonių arba neįpareigoti jų veikti, kai visų ASPĮ paslaugų teikimas buvo apribotas", — rašoma Konkurencijos tarybos išvadoje.

Atsižvelgiant į tai, kad karantino paskelbimo laikotarpiu šalyje galiojęs reglamentavimas galėjo daryti neigiamą įtaką sąžiningos konkurencijos užtikrinimui, Konkurencijos taryba rekomendavo tobulinti esamas teisės normas, kad esant panašioms situacijoms tiek viešosios, tiek privačios gydymo įstaigos būtų proporcingai aprūpinamos priemonėmis ir galėtų tinkamai vykdyti turimus įsipareigojimus.

Nesant tokios galimybės, tais atvejais, kai dėl padėties šalyje yra apribotas ASPĮ paslaugų teikimas, ministerijai pasiūlyta nenustatyti privačioms gydymo įstaigoms pareigų, susijusių su privalomu jų funkcionavimu.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Konkurencijos taryba (KT)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Estija ketina sušvelninti apribojimus iš užsienio atvykstantiems darbuotojams
Jungtinėse Amerikos Valstijose atliekamas "kokteilio" iš antikūnų prieš COVID-19 testas
JT įvardijo du scenarijus pasauliui po koronaviruso pandemijos
Palanga

Dėl Palangoje vykusio festivalio "Pudra1444" pradėtas ikiteisminis tyrimas

(atnaujinta 18:56 2020.07.07)
Palangos policija gavo nusiskundimų dėl garsios muzikos, sklindančios iš vilos Palangoje, kurioje tris dienas vyko menų festivalis

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Dėl savaitgalį Palangoje vykusio festivalio "Pudra1444" pradėtas ikiteisminis tyrimas, rašo Generalinė prokuratūra.

Palangos miesto policijos komisariatas per pirmąjį liepos savaitgalį gavo apie 10 dėl triukšmo besiskundžiančių asmenų skambučių. Visi jie pranešė, kad garsi muzika sklinda iš vilos Palangoje, kurioje tris dienas vyko menų festivalis. 

Tačiau renginio organizatoriai ir dalyviai policijos pareigūnų nurodymus sistemingai ignoravo, todėl dėl viešosios tvarkos pažeidimo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Ikiteisminio tyrimo metu bus siekiama išsiaiškinti, kodėl skundai dėl atviroje lauko teritorijoje garsiai leidžiamos muzikos buvo ignoruojami ir kas dėl to kaltas.

Tegai:
triukšmas, festivalis, Palanga
Dar šia tema
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl užrašų šalia ministro pirmininko namo
Klaipėdoje girtą kūdikį pagimdžiusi moteris nesulaukė švelnesnės bausmės
Dėl pagyvenusios moters nužudymo ir apiplėšimo Anykščiuose bus teisiama pora