Pavasaris Vilniuje, archyvinė nuotrauka

Svarbiausi pirmos pavasario savaitės įvykiai

30
(atnaujinta 13:53 2017.03.05)
Šią savaitę pasibaigė žiema ir, pagaliau, prasidėjo ilgai lauktas pavasaris, Sputnik Lietuva siūlo prisiminti įvykius ir žodžius, lydėjusius šilumos atėjimą

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Sputnik Lietuva pateikia svarbiausius savaitės įvykius: kino teatro "Lietuva" išmontavimo darbai, prezidentės gimtadienis, rekordinė 300 kilogramų hašišo partija, paukščių gripas, šnipinėjimo byla ir dar daug ryškių pavasario pradžios naujienų.

Žiemos pabaigoje prieš daugiau nei dešimtmetį uždarytame kino teatre "Lietuva", įsikūrusiame sostinės Pylimo gatvėje, prasidėjo griovimo darbai. Šis įvykis neliko nepastebėtas socialinių tinklų vartotojų, kurių vieni liūdėjo, kiti prisiminė džiugias akimirkas, kurias kadaise patyrė kine, o kiti džiaugėsi, kad griaunamas senas, niekam nereikalingas pastatas.

Šiaulių apskrities policija vasario 22 dieną surengė operaciją, kurios metu buvo sulaikytas vilkikas, gabenęs per 300 kilogramų kvaišalų, įtariama, hašišo. Vilkike rastus narkotikus kontrabandininkai planavo per Lietuvą nugabenti į Rusijos teritoriją. Dabar už neteisėtą disponavimą labai dideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų jiems gresia iki 15 metų laisvės atėmimo.

Paskutinę žiemos dieną  Šiaulių apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje dėl šnipinėjimo Rusijos naudai — buvusiam Lietuvos kariui Sergejui Pusinui skirtas penkerių metų laivės atėmimas, Rusijos Federacijos pilietis Sergejus Moisejenka nuteistas kalėti 10 metų ir 6 mėnesiams.

Be to, žiema pasibaigė ne labai maloniu įvykiu. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė, kad šešioms gulbėms nebylėms patvirtintas labai patogeniškas paukščių gripo virusas H5N8. Tokio tipo virusas Lietuvos istorijoje nustatytas pirmą kartą.

Kaune aptiktos dar keturios nuo paukščio gripo žuvusios gulbės >>

Paskutinį žiemos vakarą Santariškių klinikų teritorijoje daugelis nustebo išvydę virš automobilių sklendžiantį sraigtasparnį. Karinių oro pajėgų sraigtasparnis iš Latvijos sėkmingai pargabeno donoro kepenis persodinimo operacijai Vilniuje.

O  prasidėjo pavasaris gana linksmais ir maloniais įvykiais.

Kovo 1-ąją prezidentė Dalia Grybauskaitė atšventė savo 61-ąjį gimtadienį. Šventė prasidėjo iš pat ryto Senamiesčio kavinėje, kur prezidentės artimiausi kolegos ir draugai surengė jai šventinius pusryčius.

Taip pat kovo 1 dieną prasidėjo kilni akcija, skirta supažindinti vaikus su sveikos mitybos principais bei leisti mažiesiems Lietuvos gyventojams pažinti daržoves ir vaisius. Lietuvoje startavo socialinės atsakomybės projektas "Sodinčius", kurio metu 20 vaikų darželių gaus modernius šiltnamius.

Kaip sudalyvauti akcijoje skaitykite čia.

Tačiau pavasaris prasidėjo ir kainų pokyčiais.

Nuo kovo 1 dienos padidėjo alkoholio ir rūkalų akcizai. Nuo šiol cigarečių pakelis vidutiniškai pabrangs  apie 16 euro centų, o pigiausios cigaretės — apie 12 euro centų. Cigarilių pakelis pabrangs apie 14 euro centų. O pusė litro alaus pabrangs apie 14 euro centų, vynas ir kiti fermentuoti gėrimai (iki 8,5 laipsnių stiprumo) — apie 21 euro centą, stipresni nei 8,5 laipsnių vynas ir kiti fermentuoti gėrimai — apie 53 euro centus, kiti spiritiniai gėrimai — apie 0,72 euro už pusę litro.

Be to, nuo pirmos pavasario dienos Vilniuje įsigaliojo nauja parkavimo tvarka, tarifai padidėjo. Valdžios nuomone, tai gerins padėtį sostinės stovėjimo aikštelėse.

Парковочные зоны Вильнюса
Parkavimo zonos Vilniuje

Svarbus Astravo AE statybos klausimas neliko nuošalyje ir šią savaitę. Vokietija palaikė Lietuvos siekį užtikrinti Baltarusijoje statomos atominės elektrinės saugumą.

Politikai, kaip visada, aiškinasi, kokie šiuolaikiniai politiniai klausimai yra svarbiausi. JAV gynybos eksperto Samuelio Gardinerio teigimu, Baltijos šalys turi priežastį nerimauti, kadangi Trampo administracijai svarbiau padėtis Artimuosiuose Rytuose, įvykiai Šiaurės Korėjoje, santykiai su Meksika nei Baltijos šalių saugumas.

O gelbėtojai ir hidrologai siekia atkreipti žmonių, ypač žvejybos mėgėjų ir vaikų dėmesį, į nesaugią ledo dangą Lietuvos telkiniuose.

Ugniagesiai gelbėtojai parengė du prevencinius trumpametražius vaizdo klipus apie pavojų ant ledo.

Lipdamas ant nesaugaus ledo — rizikuoji savo gyvybe >>

Hidrometeorologijos tarnyba ragina visus interaktyviajame žemėlapyje ptikrinti ledo dangos storį visuose Lietuvos telkiniuose ir tokiu būdu apsisaugoti nuo nelaimės.

Bet pagrindiniu šios savaitės herojumi buvo Kaziukas. Kaziuko mugė šiemet vyksta jau 414  kartą ir vis dar linksmina žmones ir išlieka įvykiu, kurio visi nekantriai laukia ištisus metus.

Kaziuko mugė – 2017
© Sputnik
Kaziuko mugė – 2017
30
Tegai:
sveika mityba, rūkalai, šnipinėjimas, kino teatras, ledas, donoro organai, daržovės, ant ledo, kainos, paukščių gripas, akcizas, parkavimas, Astravas, alkoholis, narkotikai, Kaziuko mugė, Dalia Grybauskaitė, Lietuva
Dar šia tema
Savaitės citatos: Lietuvos įvykiai ir komentarai
Savaitės citatos: įvykiai ir politikai
Ryškiausi savaitės pasisakymai
Data

Kokia šiandien diena: gruodžio 4-osios šventės

(atnaujinta 22:43 2020.12.03)
Nuo gruodžio 4 dienos iki metų galo lieka 27 dienos, dienos ilgis — 07 val. 36 min. Savo vardadienį šiandien švenčia Barbora, Lingailė, Osmundas, Vainotas

Gruodžio 4 yra 338-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 339-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 27 dienos.

2020 metų gruodžio 4 dieną saulė teka 08:20, leidžiasi 15:56, dienos ilgis — 07 val. 36min.

Šv. Barbora

Gruodžio 4-oji — Šv. Barboros varduvės.

Šv. Barbora laikoma globėja visų, kurie mirė ne sava mirtimi, t.y. per nelaimingą atsitikimą, ypač nuo gaisro. Taip pat tikima, kad jai meldžiantis apsisaugoma nuo žaibo, gaisrų.

Anot legendos, Barbora buvusi Mažosios Azijos turtuolio Dioskuro dukra. Tėvas labai saugojo dukrą ir net uždarė bokšte, kad jos nesuviliotų nuolatiniai gerbėjai. Barbora įtikėjo, apsikrikštijo ir buvo už šį poelgį tėvo pasmerkta. Romėnų valdžia ją kankino ir nukirsdino tėvo kardu. Tikima, kad po jos mirties tėvą nutrenkė žaibas.

Barbora vaizduojama su karūna ant galvos, su suknele ir ilgu apsiaustu. Dažniausiai ji kairėje rankoje laiko kalaviją, o dešinėje taurę arba palmės šakelę.

Savo vardadienį šiandien švenčia Barbora, Lingailė, Osmundas, Vainotas.

Ši diena istorijoje

1533 metais sulaukęs 3 metų amžiaus Ivanas IV, vėliau persivadinęs Ivanu Rūsčiuoju, tapo Rusijos caru.

1642 metais mirė kardinolas Rišeljė — faktinis Prancūzijos valdovas Liudviko XIII karaliavimo metais.

1679 metais sulaukęs garbingo 91-erių metų amžiaus mirė žymus anglų filosofas Tomas Hobsas.

1791 metais Londone pradėtas leisti seniausias pasaulyje sekmadieninis laikraštis "Observer".

1892 metais gimė Ispanijos diktatorius (1936–1975) generolas Fransiskas Frankas.

1918 metais Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Vudrovas Vilsonas atvyko į Paryžiaus taikos konferenciją, kur buvo aptartos Versalio Taikos sutarties pasirašymo sąlygos.

1980 metais lėktuvo katastrofoje netoli Lisabonos žuvo Portugalijos premjeras Fransiskas Sa Karneiras.

1991 metais Libane paleistas laisvėn ilgiausiai įkaitu laikytas amerikietis: žurnalistas Teris Andersonas nelaisvėje išbuvo 2 454 dienas.

1994 metais teroristas viename Stokholmo naktinių klubų nužudė tris ir sužeidė 21 lankytoją.

1998 metais Turkijos vyriausybės daliniai per susirėmimus pietrytinėje šalies dalyje nukovė 22 kurdų sukilėlius.

2010 metais populiariausios, 29 metus rodytos Vokietijos televizijos laidos "Wetten, dass...?" ("Norite lažintis ... ?") buvo nuspręsta neberodyti, kai vienas varžybų dalyvis, milijonams žiūrovų stebint tiesioginę transliaciją, buvo sunkiai sužeistas.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Sosnovskio barštis

Skirtos lėšos Sosnovskio barščiui naikinti

(atnaujinta 17:11 2020.12.03)
Sosnovskio barštis bus naikinamas tik valstybei ar savivaldybei priklausančiuose žemės sklypuose

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Sosnovskio barščiui naikinti šešiolikai savivaldybių skirta daugiau kaip 556 tūkst. eurų, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime.

Tai Vilniaus, Šiaulių ir Alytaus miestų, Kaišiadorių, Mažeikių, Anykščių, Kėdainių, Šiaulių, Švenčionių, Telšių, Klaipėdos, Trakų, Ignalinos, Vilniaus, Zarasų rajonų ir Marijampolės savivaldybės. 

Projektus reikės įgyvendinti per trejus metus. Sosnovskio barštis bus naikinamas tik valstybei ar savivaldybei priklausančiuose žemės sklypuose. Beveik visi savivaldybių tvarkomi Sosnovskio barščio plotai yra saugomose teritorijose. 

Jie paplitę ir šalia visuomeninių ir gyvenamųjų pastatų, rekreacinėse vietose.

Paraiškas dėl Sosnovskio barščiui naikinti skirtos paramos buvo pateikusios devyniolika savivaldybių, trys iš jų neatitiko numatytų reikalavimų.

Tegai:
Sosnovskio barštis