Pavasaris Vilniuje, archyvinė nuotrauka

Svarbiausi pirmos pavasario savaitės įvykiai

35
(atnaujinta 13:53 2017.03.05)
Šią savaitę pasibaigė žiema ir, pagaliau, prasidėjo ilgai lauktas pavasaris, Sputnik Lietuva siūlo prisiminti įvykius ir žodžius, lydėjusius šilumos atėjimą

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Sputnik Lietuva pateikia svarbiausius savaitės įvykius: kino teatro "Lietuva" išmontavimo darbai, prezidentės gimtadienis, rekordinė 300 kilogramų hašišo partija, paukščių gripas, šnipinėjimo byla ir dar daug ryškių pavasario pradžios naujienų.

Žiemos pabaigoje prieš daugiau nei dešimtmetį uždarytame kino teatre "Lietuva", įsikūrusiame sostinės Pylimo gatvėje, prasidėjo griovimo darbai. Šis įvykis neliko nepastebėtas socialinių tinklų vartotojų, kurių vieni liūdėjo, kiti prisiminė džiugias akimirkas, kurias kadaise patyrė kine, o kiti džiaugėsi, kad griaunamas senas, niekam nereikalingas pastatas.

Šiaulių apskrities policija vasario 22 dieną surengė operaciją, kurios metu buvo sulaikytas vilkikas, gabenęs per 300 kilogramų kvaišalų, įtariama, hašišo. Vilkike rastus narkotikus kontrabandininkai planavo per Lietuvą nugabenti į Rusijos teritoriją. Dabar už neteisėtą disponavimą labai dideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų jiems gresia iki 15 metų laisvės atėmimo.

Paskutinę žiemos dieną  Šiaulių apygardos teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje dėl šnipinėjimo Rusijos naudai — buvusiam Lietuvos kariui Sergejui Pusinui skirtas penkerių metų laivės atėmimas, Rusijos Federacijos pilietis Sergejus Moisejenka nuteistas kalėti 10 metų ir 6 mėnesiams.

Be to, žiema pasibaigė ne labai maloniu įvykiu. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė, kad šešioms gulbėms nebylėms patvirtintas labai patogeniškas paukščių gripo virusas H5N8. Tokio tipo virusas Lietuvos istorijoje nustatytas pirmą kartą.

Kaune aptiktos dar keturios nuo paukščio gripo žuvusios gulbės >>

Paskutinį žiemos vakarą Santariškių klinikų teritorijoje daugelis nustebo išvydę virš automobilių sklendžiantį sraigtasparnį. Karinių oro pajėgų sraigtasparnis iš Latvijos sėkmingai pargabeno donoro kepenis persodinimo operacijai Vilniuje.

O  prasidėjo pavasaris gana linksmais ir maloniais įvykiais.

Kovo 1-ąją prezidentė Dalia Grybauskaitė atšventė savo 61-ąjį gimtadienį. Šventė prasidėjo iš pat ryto Senamiesčio kavinėje, kur prezidentės artimiausi kolegos ir draugai surengė jai šventinius pusryčius.

Taip pat kovo 1 dieną prasidėjo kilni akcija, skirta supažindinti vaikus su sveikos mitybos principais bei leisti mažiesiems Lietuvos gyventojams pažinti daržoves ir vaisius. Lietuvoje startavo socialinės atsakomybės projektas "Sodinčius", kurio metu 20 vaikų darželių gaus modernius šiltnamius.

Kaip sudalyvauti akcijoje skaitykite čia.

Tačiau pavasaris prasidėjo ir kainų pokyčiais.

Nuo kovo 1 dienos padidėjo alkoholio ir rūkalų akcizai. Nuo šiol cigarečių pakelis vidutiniškai pabrangs  apie 16 euro centų, o pigiausios cigaretės — apie 12 euro centų. Cigarilių pakelis pabrangs apie 14 euro centų. O pusė litro alaus pabrangs apie 14 euro centų, vynas ir kiti fermentuoti gėrimai (iki 8,5 laipsnių stiprumo) — apie 21 euro centą, stipresni nei 8,5 laipsnių vynas ir kiti fermentuoti gėrimai — apie 53 euro centus, kiti spiritiniai gėrimai — apie 0,72 euro už pusę litro.

Be to, nuo pirmos pavasario dienos Vilniuje įsigaliojo nauja parkavimo tvarka, tarifai padidėjo. Valdžios nuomone, tai gerins padėtį sostinės stovėjimo aikštelėse.

Парковочные зоны Вильнюса
Parkavimo zonos Vilniuje

Svarbus Astravo AE statybos klausimas neliko nuošalyje ir šią savaitę. Vokietija palaikė Lietuvos siekį užtikrinti Baltarusijoje statomos atominės elektrinės saugumą.

Politikai, kaip visada, aiškinasi, kokie šiuolaikiniai politiniai klausimai yra svarbiausi. JAV gynybos eksperto Samuelio Gardinerio teigimu, Baltijos šalys turi priežastį nerimauti, kadangi Trampo administracijai svarbiau padėtis Artimuosiuose Rytuose, įvykiai Šiaurės Korėjoje, santykiai su Meksika nei Baltijos šalių saugumas.

O gelbėtojai ir hidrologai siekia atkreipti žmonių, ypač žvejybos mėgėjų ir vaikų dėmesį, į nesaugią ledo dangą Lietuvos telkiniuose.

Ugniagesiai gelbėtojai parengė du prevencinius trumpametražius vaizdo klipus apie pavojų ant ledo.

Lipdamas ant nesaugaus ledo — rizikuoji savo gyvybe >>

Hidrometeorologijos tarnyba ragina visus interaktyviajame žemėlapyje ptikrinti ledo dangos storį visuose Lietuvos telkiniuose ir tokiu būdu apsisaugoti nuo nelaimės.

Bet pagrindiniu šios savaitės herojumi buvo Kaziukas. Kaziuko mugė šiemet vyksta jau 414  kartą ir vis dar linksmina žmones ir išlieka įvykiu, kurio visi nekantriai laukia ištisus metus.

Kaziuko mugė – 2017
© Sputnik
Kaziuko mugė – 2017
35
Tegai:
sveika mityba, rūkalai, šnipinėjimas, kino teatras, ledas, donoro organai, daržovės, ant ledo, kainos, paukščių gripas, akcizas, parkavimas, Astravas, alkoholis, narkotikai, Kaziuko mugė, Dalia Grybauskaitė, Lietuva
Dar šia tema
Savaitės citatos: Lietuvos įvykiai ir komentarai
Savaitės citatos: įvykiai ir politikai
Ryškiausi savaitės pasisakymai
Sosnovskio barščiai, archyvinė nuotrauka

Vilniuje planuojama sunaikinti 99 proc. Sosnovskio barščių populiacijos

(atnaujinta 16:49 2021.05.08)
Šį pavasarį pradedamas įgyvendinti veiksmų planas, kuris itin efektyviai mažins šio augalo plotus, kovai su Sosnovskio barščiais skirta apie 94 tūkst. eurų

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Per 2 metus Vilniuje bus sunaikinta 99 proc. Sosnovskio barščių populiacijos, praneša spaudos tarnyba.

Kontroliuodama Sosnovskio barščių populiaciją Vilniaus teritorijose, savivaldybė ėmėsi naujo, kelis metus truksiančio, invazinio augalo gausos reguliavimo plano iki 2022-ųjų.

Iki šiol su Sosnovskio barščiais kovota priemonėmis, kurios šio invazinio augalo plitimą pristabdydavo, tačiau iki galo nesunaikindavo. 

Šį pavasarį pradedamas įgyvendinti visas veiksmų planas, kuris mažins šio augalo plotus itin efektyviai.

Sosnovskio barščių naikinimo plane – purškimas herbicidais, kasimas Verkių-Pavilnių parkų teritorijoje ir šalia vandens telkinių bei šienavimas.

Šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje Sosnovskio barščio populiacija aptinkama 18 ha teritorijoje (133 vietose), kur yra užfiksuoti plotai ar invaziniai augalai, tačiau šie plotai nuolat kinta. Teritorija yra urbanizuota, ją supa parkai, saugomos teritorijos, miškai, pievos bei atviri ūkiniu požiūriu nenaudojami plotai, kuriuose Sosnovskio barščiai gali nesunkiai plisti, todėl svarbu kuo skubiau kontroliuoti populiaciją ir neleisti jai išplisti į gretimus plotus. Purškimo darbai pradedami jau šį savaitgalį.

Iš Aplinkos ministerijos ir Savivaldybės biudžeto lėšų kovai su Sosnovskio barščiais skirta apie 94 tūkst. eurų.

Šį piktžolė ir invazinė rūšis yra paplitusi Baltijos šalyse, Baltarusijoje, Rusijoje, Ukrainoje ir Lenkijoje. Sosnovskio barščių sultyse yra medžiagos, kuri, patekusi ant odos (pavyzdžiui, žmogui ją palietus) ir paveikus saulės spinduliams, sukelia stiprius, net III laipsnio nudegimus.

Tegai:
Sosnovskio barščiai, Vilnius
Dar šia tema
Skirtos lėšos Sosnovskio barščiui naikinti
gegužės 9-oji

Kokia šiandien diena: gegužės 9-osios šventės

(atnaujinta 19:08 2021.05.08)
Gegužės 9 yra 129-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 236 dienos

Šiandien saulė teka 05:26 val., leidžiasi 21:05 val., dienos ilgumas 15.39 val.

Vardadienį švenčia Austėja (Austė, Austinėja), Beatas, Edita, Grigalius ir Mingailas.

Europos diena

Europos diena – kasmetinė tarptautinė šventė, simbolizuojanti Europos taiką ir vienybę. Europos Taryba šią šventę švenčia gegužės 5 d., Europos Sąjunga – gegužės 9 d.

Pergalės diena

Pergalės diena – Rusijoje ir kai kuriose kitose buvusiose TSRS šalyse švenčiama pergalė prieš Nacistinę Vokietiją Didžiajame Tėvynės kare (1941–1945). Šventė švenčiama gegužės 9 d.

Lietuvos istorijoje

1975 m. gimė Rasa Serra, Lietuvos folkloro, džiazo ir įvairių kitų stilių dainininkė;

1976 m. mirė Viktoras Jocaitis, Lietuvos rašytojas, literatūros kritikas, vertėjas (g. 1895 m.);

1982 m. gimė  Tomas Sinickis, Lietuvos muzikantas; 

1986 m. gimė  Laimonas Lukoševičius, Lietuvos krepšininkas;

2010 m. mirė Jonas Strielkūnas, Lietuvos poetas, vertėjas, publicistas (g. 1939 m.).

Pasaulio istorijoje

1927 m. mirė Manfred Eigen, 1967 m. Nobelio chemijos premijos laureatas;

1945 – Pasirašytas nacistinės Vokietijos kapituliacinis paktas. Daugumoje buvusių Sovietų Sąjungos šalių minima kaip Pergalės diena;
1950 – Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Šumanas iškėlė Europos integracijos idėją. Nuo tada švenčiama Europos Sąjungos diena;

1955 – Šaltasis karas: Vakarų Vokietija įstoja į NATO;

1962 m. gimė David Gahan, britų dainininkas (neoperinis baritonas), grupės Depeche Mode narys ir jos pagrindinis vokalistas; nuo 2003 m. – ir solo atlikėjas;

2017 m. mirė Robert Miles (Roberto Concina) – diskžokėjas ir kompozitorius, kūręs transo, techno ir kitokią elektroninę muziką;

2020 m. mirė Little Richard, JAV dainininkas ir dainų autorius. Vienas iš fank roko ir rokenrolo muzikos pradininkų (g. 1932 m.).

Tegai:
gegužės 9-oji
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai