Lietuvos dramaturgas Marius Ivaškevičius, archyvinė nuotrauka

Marius Ivaškevičius: pasaulis žino, kas įvyko Molėtuose

230
Lietuvos visuomenės reakcija į 75-tų Molėtų tragedijos metinių eitynes buvo teigiama — "daugeliui buvo sunku suprasti, nes buvo manoma, kad antisemitizmas ― mūsų kraujyje", sako dramaturgas Marius Ivaškevičius, kuris pasisakė už renginį

VILNIUS, kovo 20 — Sputnik, Aleksejus Stefanovas. Lietuvos dramaturgas Marius Ivaškevičius interviu Sputnik Lietuva papasakojo apie dalyvavimą eitynėse, kurios vyko Molėtuose nužudytiems žydams atminti.

Встреча с драматургом Марюсом Ивашкявичюсом
© Photo : Театр им. Маяковского
Susitikimas su dramaturgu Mariumi Ivaškevičiumi

Lietuviai pasiruošę atgailauti už Holokaustą

- Mariau, Jūs ne tik teatro gyvenime beveik revoliucionierius, bet ir realiame — keičiate žmonių supratimą apie daugelį dalykų. Jūsų surengtos eitynės gimtuosiuose Molėtuose Holokousto aukoms Antrojo pasaulinio karo metais atminti, sukėlė nevienareikšmišką reakciją…

— Ne, aš jas, greičiausiai, palaikiau. Eitynes organizavo Molėtuose išgyvenusių žydų palikuonis — Tsvi Kritser, gyvenantis Izraelyje. Jis užsidegė šia idėja, palaikė ją labai svarbia, nusprendė pastatyti paminklą dviejų tūkstančių žydų iššaudymo vietoje Molėtuose, surengė eitynes. O aš jau prisijungiau, kai išgirdau, kad jis susiduria su tam tikromis kliūtimis, lietuvių abejingumu.

Tai buvo tarsi postūmis — gėdos ir blogio mišinys, kai aš supratau, kad Kritser gauna tik formalią paramą: "Taip, jūs darykite, mes jums netrukdysime". Supratau, kad mano gimtajame miestelyje, kurį aš labai myliu, žydai vėl praeis gatvėmis vieniši, tarsi svetimi žmonės. Taip buvo prieš 75 metus, kai jie tiesiog ėjo per visą miestą į mirties bausmės vykdymo vietą.

- Ir tada išspaudinote pagarsėjusį straipsnį, kuriame raginate lietuvius atgailauti ir dalyvauti Molėtų tragedijos 75-ųjų metinių taikos eisenoje.

Molėtuose žuvusių žydų palikuoniai. Nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Александр Липовец

— Taip, prieš eiseną pasirodė du mano straipsniai, skirti šiai temai. Ir, tiesą sakant, ačiū Lietuvos visuomenei. Aš nežinojau, kokia bus reakcija, tikėjausi, kad bus daug negatyvo. Buvo, žinoma, piktų šūksnių, tačiau bendra reakcija buvo teigiama, daugeliui tai buvo sunku suprasti, nes buvo manoma, kad antisemitizmas mūsų kraujyje.

Manau, daugeliui politikų ir kultūros žmonių atsivėrė akys į tai, kad užaugo nauja karta, kuri turi galios ir valios ką nors keisti šia kryptimi, jie yra pasirengę atgailauti.

Eisenoje pernai rugpjūčio 29-ą dalyvavo apie du tūkstančius žmonių. Ateitų daugiau žmonių, jei tai būtų išeiginė diena. Žmonės rašė, prašė padaryti kokį nors virtualų puslapį internete, tam kad užsiregistruoti jame ir palaikyti šį žygį nuotoliniu būdu.

- O Jūs asmeniškai, bet to, kad norėjote padėti Tsvi Kritser, kas paskatino paliesti šią temą?

— Žinojau, kad, kaip ir beveik kiekviename Lietuvos miestelyje, Molėtuose buvo iššaudyti žydai, bet neturėjau jokio supratimo, kiek buvo aukų. O kai supratau, kad vieną vasaros dieną mano mieste buvo nužudyta du trečdaliai gyventojų, tačiau apie tai nebuvo priimta rašyti ir kalbėti (mes net nežinojome, kad štai šis apleistas skveras tapo šių žmonių bendru kapu), man tapo šiurpu.

Aš juk ir pats sužinojau apie tai tik prieš ketverius metus, kai miesto jubiliejui buvo išleista knyga apie Molėtus ir ten buvo tekstas apie žydus. Tik tada aš supratau įvykio mastą.

- O dar buvo išleista Rūtos Vanagaitės knyga "Mūsiškiai", kuri kaip tik pasakojo apie tai, kaip lietuviai dalyvavo žydų naikinime visoje Lietuvoje ir Baltarusijoje. Pasak Vanagaitės, sakė, išleidus šią knygą prarado pusę draugų, daugelis nusigręžė nuo jos.

— Taip, ši knyga išėjo praėjusių metų pradžioje ir pasakoja apie lietuvius savanorius, žudžiusius žydus. Rūta ir vienas žydas iš Izraelio pasivažinėjo po daugelį žudynių vietų, ir tiesiog papasakojo apie kiekvieną vietą, kaip viskas vyko.

Tai buvo didelis sukrėtimas visai Lietuvai. Žmonės skirtingai suvokė šią knygą: kažkas negalėjo patikėti, kad taip galėjo būti, kažkam ji pažadino gynybinę reakciją… Sakė: "Prie ko čia tie žydai, kodėl mes nekalbame apie mūsų žmones, nužudytus "sovietų".

Taip dažnai būna — tas, kas nenori girdėti apie holokaustą, pradeda kalbėti apie mūsų aukas. Tačiau, esmė tame, kad apie mūsiškius mes kalbame apie devyniasdešimtųjų pradžios, ir labai daug, o štai apie nužudytus žydus, kurie buvo mūsų piliečiai, pradedame tik dabar.

Tačiau po eitynių Molėtuose Lietuva pasirodė kitoje šviesoje. Žinoma, vis dar pasigirsta balsai: "Kam šmeižti Lietuvą?". Bet čia juodink ne juodink, o pasaulis žino, kas atsitiko. Tiesiog laukti, kai turėsime jėgų prisipažinti tai ir kažką su tuo daryti.

Aš noriu, kad akcija Molėtuose viskas nepasibaigtų, o tęstųsi ir toliau. Man atrodo, kad vis daugiau ir daugiau žmonių prisijungia — atsiranda naujos iniciatyvos, įvairių miestų merai taip pat nori padaryti kažką panašaus pas save. Rašo man, Tsvi Kritser, prašo pagalbos. Jie taip pat nori atgailauti ir perimti estafetę.

230
Tegai:
žydai, Holokaustas, Marius Ivaškevičius, Molėtai, Lietuva
Temos:
Žydų bendruomenė Lietuvoje (61)
Dar šia tema
Metų pabaigoje pasirodys knyga apie Holokausto Lietuvoje vykdytojus
Negalima užmiršti — Kaune pastatytas naujas paminklas Holokausto aukoms
Apie 6 tūkst žmonių gali būti prisidėję prie žydų žudynių Lietuvoje
Vilniaus Žydų gatvė nuo šiol bus papuošta užrašais trimis kalbomis
Istorikas siūlo Vilniuje atkurti žydų kultūrą
Žydų gelbėtojai bus įamžinti Vilniaus senamiestyje
Žydinčios alyvos, archyvinė nuotrauka

Birželio 5 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 22:37 2020.06.04)
Žvaigždės sako, kad ši diena yra puiki atsikratyti žalingų įpročių. Nebijokite pradėti mokytis, tai niekada nevėlu

Avinas (03.21-04.20)

Nelabai tinkama diena dirbti, viskas, tiek nauji, tiek seni, pradėti ir atidėti dėl objektyvių priežasčių darbai negali būti sėkmingai baigti.

Jautis (04.21-05.21) 

Patariama visada kontroliuoti save, nereaguoti į išorinius dirgiklius, bet ypač šią dieną: reikia stebėti savo žodžius, kad neišsprūstų tai, dėl ko vėliau gali tekti gailėtis.

Dvyniai (05.22-06.21)

Diena nulems kito mėnesio darbo režimą: jei šiandien nuspręsite, kad galite nieko neveikti, tai ir likęs laikas praeis tuščiai.

Perone
© Фото : из личного архива Георга Валльнера

Vėžys (06.22-07.22)

Būtina atsisakyti naujų pažinčių, ypač internete: yra didelė rizika, kad už gražaus profilio paveikslėlio gali slėptis nesąžiningas žmogus, turintis piktų kėslų.

Liūtas (07.23-08.23)

Šią dieną turėsite puikią galimybę įsijausti į mėgstamą vaidmenį — tapti pavyzdžiu aplinkiniams žmonėms, pasistenkite jų nenuvilti.

Mergelė (08.24-09.22)

Nesikiškite į kitų žmonių pokalbius: jei neturite išsamių žinių apie situaciją, apie kurią žmonės diskutuoja, rizikuojate pasakyti ką nors netinkamo ir išprovokuoti nesusipratimą.

Svarstyklės (09.23-10.22)

Nepageidautina pradėti įgyvendinti naujus planus, jie vis tiek neatneš sėkmės, todėl geriau daryti dalykus, kurie dėl tam tikrų priežasčių šiandien liko neužbaigti.

Skorpionas (10.23-11.21)

Šią dieną teisingumas gali būti atkurtas visais lygmenimis, todėl, jei jūsų aplinkoje yra žmogus, kuris buvo neteisingai nuskriaustas ar įskaudintas, patartina įsikišti į situaciją ir apginti jį.

Šaulys (11.22-12.21)

Neįsivelkite į ginčus su artimaisiais — pateikdami vis daugiau argumentų, kurie jums pasirodys įtikinantys, galite, to nepastebėję, rimtai įžeisti pašnekovą.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Blogio jėga šią dieną yra tokia didžiulė, kad paskelbti jai karą yra nemalonus ir ginčytinas dalykas, geriau sustoti ir palaukti, kol aplinkinio pasaulio energija vėl taps teigiama.

Vandenis (01.21-02.19)

Labai tikėtina, kad žmogus, kuris kartą jus įžeidė, pagaliau gaus tai, ko nusipelno: priimkite tai be piktdžiugos, bet ramiai ir oriai.

Žuvys (02.20-03.20) 

Bet kurios šios dienos finansinės operacijos gali sukelti nuostolių, todėl jos yra nepageidautinos, tačiau metas palankus ateities planams kurti.

Tegai:
horoskopas
Vilniuje vyks spalvingas Užupio Venecijos karnavalas

Vilniuje vyks spalvingas Užupio Venecijos karnavalas

(atnaujinta 22:30 2020.06.04)
Šventės metu šalia sostinės centro įsikūręs Užupio rajonas virs tikru Venecijos karnavalu ir pažers lankytojams dar neregėtų spalvų bei pramogų

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Šį savaitgalį sostinė alsuos itališka kultūra ir kvies Lietuvos gyventojus pasimėgauti tikromis atostogomis Italijoje visai čia pat — Vilniuje, rašoma miesto savivaldybės pranešime.

Šventės metu šalia sostinės centro įsikūręs Užupio rajonas virs tikru Venecijos karnavalu ir pažers lankytojams dar neregėtų spalvų bei pramogų.

Griausmingasis itališkas Venecijos karnavalas į Užupį lankytojus pakvies šeštadienio pavakarę. Tądien po atviru dangumi praeivius linksmins paslaptingi, ryškiais kostiumais ir tradicinėmis Venecijos kaukėmis pasidabinę personažai, pasirodymais džiugins šiuolaikinis cirkas ir "La Commedia dell'Arte", o Užupio gatvėse skambės gyvos kamerinės muzikos koncertai.

"Tai bus kostiumų, ryškių apdarų, meno ir muzikos kupinas renginys", — sako Kotryna Žilinskaitė, Venecijos karnavalą Užupyje sukursiančios menų organizacijos "Užiateka" vadovė.

Visi norintys lankytojai turės galimybę susikurti savo Venecijos karnavalo kaukę ir jungtis prie linksmybių. Vėliau tą patį šeštadienio vakarą restoranas "Užupio picerija" kvies paskanauti tikros itališkos picos ir skambant itališko džiazo bei fanko muzikai šokti po žvaigždėtu dangumi vakarėlyje "Musica di carnevale per amici e amore".

Šventė vyks ne tik Užupyje — mieste veiks septynios kultūros, pramogų, renginių erdvės, restoranai kvies vaišintis tradiciniais itališkais patiekalais, vyks jaukūs koncertai, netradicinės parodos bei ekskursijos, sugrįš lankytojų pamėgti tradiciniai renginiai — "Gatvės muzikos diena" bei "Diner en Blanc". Detali renginio programa skelbiama svetainėje www.atostogosvilniuje.lt

Tegai:
karnavalas, Užupis, Vilnius
Koronavirusas, archyvinė nuotrauka

Gydytoja: kaukių naudojimas sumažina riziką užsikrėsti COVID-19 dešimtis kartų

(atnaujinta 22:53 2020.06.04)
Gydytoja priminė, kad kaukę dėvėti būtina esant galimam užsikrėtimo pavojui — būnant lauke ar uždaroje patalpoje, kur gali būti kiti žmonės. Kaukę keisti reikia kas dvi valandas

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Pagrindinis koronavirusinės infekcijos perdavimo būdas yra oras — tai atsitinka kosint, čiaudint ir kalbant, todėl dėvint kaukes rizika užsikrėsti koronavirusu sumažėja dešimteriopai, RIA Novosti sakė Rusijos infekcinių ligų specialistė Irina Ivanova.

"Nepaisant laiko apribojimų, būtina ir toliau laikytis tam tikrų taisyklių. Ypač svarbu išlaikyti atstumą ir naudoti medicinines kaukes. Čiaudint ir kosint ore aplink sergantį žmogų plinta jo seilių, skreplių ir kvėpavimo takų sekreto lašeliai. Ir kadangi koronavirusinė infekcija gali būti besimptomė, žmogus, nežinodamas, kad serga, gali perduoti virusą kitiems žmonėms. Kaukių dėvėjimas dešimtis kartų sumažina riziką užsikrėsti koronavirusu. Be to, svarbu, kad kuo daugiau žmonių naudotų kaukę", — teigė Ivanova.

Gydytoja priminė, kad kaukę dėvėti būtina esant galimam užsikrėtimo pavojui — būnant lauke ar uždaroje patalpoje, kur gali būti kiti žmonės. Kaukę keisti reikia kas dvi valandas.

Tinkamai naudojant medicinines kaukes, kvėpavimo problemų neturėtų kilti. Ypač pabrėžiama, kad nėščioms moterims ir asmenims, sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis, nešioti medicinines kaukes būtina.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,3 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 383 tūkst. žmonių.

Tegai:
saugumas, gydytojai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JAV užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis šuniui
Per parą nustatyti trys koronaviruso atvejai