Šernas, archyvinė nuotrauka

Pavojingas kiaulių maras Lietuvoje plinta lėtai

25
Europos maisto saugos tarnyba atliko Baltijos šalyse kiaulių maro plitimo tyrimą ir nustatė tik nedidelio masto epidemiją, taigi piliečiams neverta labai jaudintis

VILNIUS, kovo 27 — Sputnik. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA), išanalizavusi Baltijos šalių ir Lenkijos afrikinio kiaulių maro (AKM) 2014 — 2016 metų epidemiologinius duomenis, paskelbė ataskaitą, kurioje pažymima, kad liga šiose valstybėse plinta palyginus lėtai, pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Lietuvoje AKM atvejų laukinėje faunoje nuolat daugėja. Nuo šių metų pradžios liga nustatyta 128 vietose 274 šernams (16 sumedžiotų ir 258 nugaišusiems).

Praeitą savaitę maro diagnozė patvirtinta 32 šernų gaišenoms. 23 gaišenos rastos Troškūnų (Anykščių rajonas), 5 — Miežiškių (Panevėžio rajonas), 2 — Parovėjos (Biržų rajonas), po 1 — Kavarsko ir Anykščių (Anykščių rajonas) seniūnijų teritorijose.

Per mėnesį AKM išplinta apie 2 kilometrais Latvijoje ir Estijoje ir apie 1 kilometrą — Lietuvoje ir Lenkijoje. Be to, liga diagnozuojama tik apie 3 % sumedžiotų šernų. Todėl AKM protrūkiai Baltijos šalių ir Lenkijos laukinėje faunoje apibūdinami kaip nedidelio masto epidemija.

Vykdydama epidemiologinę analizę, EFSA taikė 2015 metų suderintą duomenų modelį. Šios analizės rezultatus Europos Komisija galės naudoti kaip kontrolės priemones reguliuojant AKM situaciją kitose valstybėse narėse.

EFSA akcentavo pagrindinius veiksnius, kurie gali būti susiję su viruso plitimu laukinėje faunoje — tai gyvenviečių ir jose gyvenančių žmonių, kiaulių laikymo vietų skaičius, šernų populiacijos tankumas ir kita.

25
Tegai:
šernas, afrikinis kiaulių maras (AKM), Baltijos šalys, Lietuva
Dar šia tema
Nuo afrikinio kiaulių maro nugaišo dar 16 laukinių šernų
Biržų rajone užfiksuotas pirmasis kiaulių maro atvejis namų ūkyje
Afrikinis kiaulių maras plinta: užregistruoti 18 užsikrėtusių šernų
Šalyje užfikstuota 14 afrikinio kiaulių maro viruso atvejų
Discussion