Parkavimo vietos neįgaliesiems, archyvinė nuotrauka

Seimo narys: įstatymo pataisos nesumažins vietų neįgaliesiems

102
(atnaujinta 13:04 2017.04.03)
Visuomenėje kilo daug diskusijų dėl įstatymo pataisų, kuriomis siekiama leisti nėsčiosioms parkuotis neįgalių vietose, tačiau Seimo narys Puidokas tvirtina, kad lengvatos yra būtinos ir jos niekaip neapriboja neįgaliųjų teisių

VILNIUS, balandžio 3 — Sputnik. Seimui po pateikimo pritarus Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimo įstatymo projektui, visuomenėje kilo didžiulis nerimas, kad neįgaliesiems, kuriems skirtas automobilių statymo vietas jau dabar neteisėtai užima vis įžūlėjantys teisės pažeidėjai, dar labiau sumažės statymo vietų, kadangi šiomis vietomis galės naudotis nėščios moterys, asmenys vieni auginantys vaikus (vaiką) iki 3 metų, taip pat dėl laikinos fizinės traumos laikinai nedarbingi asmenys.

Elektromobilis, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Евгений Биятов

Visgi, kaip tvirtina Seimo narys Mindaugas Puidokas, įstatymo projektas yra kitoks nei atrodo iš pirmo žvilgsnio: Kelių eismo taisyklės, kurias patvirtino Vyriausybė, nustato, kad vairuotojui, vairuojančiam transporto priemonę, kuri pažymėta skiriamuoju ženklu "Neįgalusis", leidžiama įvažiuoti į zoną, pažymėtą kelio ženklais "Eismas draudžiamas" ir "Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas", tokiam vairuotojui taip pat leidžiama nepaisyti kelio ženklų "Stovėjimo ribotą laiką vieta" ir "Stovėjimo nurodytu laiku vieta" reikalavimų, be to, leidžiama sustoti ir stovėti kelio ženklų "Sustoti draudžiama", "Stovėti draudžiama" galiojimo zonoje.

Šios lengvatos neįgaliesiems būtinos, nes šiek tiek palengvina sudėtingą neįgaliųjų asmenų transporto priemonių dalyvavimą eisme.

Anot Puidoko, nėščioms moterims, asmenims vieniems auginantiems vaikus (vaiką) iki 3 metų, dėl laikinos fizinės traumos laikinai nedarbingiems asmenims taip pat reikėtų nustatyti tam tikrų lengvatų.

"Regitra" siūlo įsigyti pageidaujamą automobilio numerį >>

Nėščių moterų nebandoma prilyginti neįgaliam asmeniui, tačiau dėl nėštumo nulemtos būsenos jos sunkiau dalyvauja eisme, joms sunkiau judėti, apsipirkti ar apsilankyti pas gydytoją.

Atkreipiamas dėmesys, kad lengvatas siūloma nustatyti ne visiems tėvams su vaikais iki 3 metų, o tik tiems, kurie vaiką auginą vieni.

"Vienišai motinai su mažu vaiku ant rankų taip pat sunku apsipirkti parduotuvėje ar nuvykti pas gydytoją, todėl turėtų būti galimybė Vyriausybei peržiūrėti Kelių eismo taisykles ir nustatyti palengvinimų", — Puidoko pranešimą cituoja Seimo spaudos tarnyba.

Šis pasiūlymas niekaip nepablogins neįgalių asmenų padėties, o priimtas įstatymas sudarys pagrindus Vyriausybei peržiūrėti Kelių eismo taisykles ir jas pakoreguoti taip, kad būtų palengvinimų visiems, kam iš tikrųjų sunku. Šiuo siūlymu niekaip nebus papildomai užimamos ar sumažinamas neįgaliesiems skirtų vietų skaičius. Tiesiog atsiranda papildomos lengvatos minėtoms asmenų kategorijoms, kurios turėdamos specialius atpažįstamuosius ženklus galės laisviau judėti.

Kaip patvirtinti teisę į parkavimo vietą

Kilus abejonių nėštumo faktą patvirtintų jau ir dabar gydytojo išduodama nėščiosios kortelė. Asmenų vienų auginančių vaiką iki 3 metų statusą patvirtintų duomenys gyventojų registro centriniame duomenų banke, o laikinai dėl fizinės traumos nedarbingų asmenų statusą — gydytojo išduota pažyma. Šių asmenų vairuojamas transporto priemones būtų galima identifikuoti pagal Sveikatos apsaugos ministerijos ar jos įgaliotų institucijų išduotas automobilių statymo korteles.

102
Tegai:
automobilių stovėjimo tvarka, nėštumas, automobilių parkavimas, neįgalieji, parkavimas, pataisos, Lietuva
Dar šia tema
Vairuotojų dėmesiui: nuo šiandien keičiasi parkavimo tarifai
Kaunas kovos su netaisyklingu automobilių parkavimu
Kiekviename Estijos policijos automobilyje atsiras po pliušinį meškiuką
Senamiesčio kiemuose sumažės svetimų automobilių skaičius
Kariui tikrina temperatūrą

Karo psichologai papasakojo apie darbą Lietuvos kariuomenėje pandemijos metu

(atnaujinta 10:54 2020.11.29)
Ekspertų teigimu, į juos kreipiasi tiek profesionalus karinis personalas, tiek šauktiniai. Be to, jų šeimos nariai gali gauti nemokamą konsultaciją

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Lietuvos kariuomenės daktaro Jonos Basanavičiaus vardu pavadintos karo medicinos tarnybos psichologai pasakojo apie iššūkius, su kuriais jie susiduria per koronaviruso pandemiją, ir apie tai, kaip išlaikyti psichologinę pusiausvyrą.

Pasak tarnybos karo psichologės vyresniosios leitenantės Lidijos Stoniėnė, Lietuvos kariai vis dažniau pradeda ieškoti psichologinės pagalbos, dažnai net neturėdami problemų. Kaip sakė specialistė, į ją kreipiasi ir verbuotojai, ir profesionalūs kariškiai, dažniausiai 20-30 metų amžiaus.

Pasak jos, malonu, kad dabar kariškiai psichologo pagalbą pradeda suvokti ne kaip "grėsmę, o kaip galimybę", o žmonės supranta, kad į šį specialistą kreipiamasi ne tik su problemomis, bet ir siekiant atskleisti jo galimybes ar padaryti pokyčių gyvenime.

Tuo pačiu metu, pasak specialistės, pandemijos metu jos profesijai kilo naujų iššūkių.

"Kariai, kaip ir, tikriausiai, likusi visuomenės dalis, mokosi priimti nežinomybę, kurią atnešė COVID-19. Mokome karius išbūti su sunkumais, naujų streso valdymo būdų esamoje situacijoje su prieinamomis priemonėmis. Didžiausias iššūkis, turbūt, kaip ir nemažai daliai kitų sričių specialistų, išaugęs darbo krūvis ir atsiradę apribojimai, nuolatinė jų kaita, pastovumo nebuvimas. Vis daugiau veiklų vykdomos per nuotolį. Išaugo asmeninė atsakomybė, tenka keisti net laisvalaikio įpročius saugant karius, kolegas, nes nesinori "atnešti" viruso į dalinį. Atstumas, veido kaukės kuria savaime distanciją tarp psichologo ir kario. Reikia daugiau laiko ir pastangų kuriant tvirtą kontaktą", — teigė ji.

Ji taip pat pažymėjo, kad šauktiniai ir profesionalūs kariškiai susiduria su skirtingomis problemomis. Pavyzdžiui, šauktiniai turės priprasti prie kario gyvenimo, naujų pareigų ir kartais net motyvacijos stokos karo tarnyboje.

Ji priminė, kaip svarbu išlaikyti psichologinę pusiausvyrą kariuomenėje, nes kuo anksčiau jie kreipiasi pagalbos į psichologą, tuo lengviau išspręsti problemas. Jos teigimu, geras būdas patikrinti, ar gyvenime yra pusiausvyra, yra apsvarstyti, ar norite ryte eiti į darbą, o vakare grįžti namo. Jei atsakymas yra neigiamas, tai yra priežastis kreiptis į specialistą.

Pasak karo psichologės majorės Danutės Lapenaitės, per tris šių metų ketvirčius tarnyba teikė beveik 1200 psichologinių konsultacijų, iš kurių apie 200 buvo skirtos profesionaliems karo darbuotojams ir daugiau nei 900 — šauktiniams.

Kaip pažymėta, karo psichologai padeda ne tik kariškiams, bet ir civiliams — kariškių šeimos nariams, kurie tarnavo, dabar yra joje ar vyks ateityje. Šių kategorijų piliečiams konsultacijos yra nemokamos.

Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 58 tūkstančiai koronaviruso atvejų. Mirė daugiau nei 480 pacientų. Dabar respublika yra karantine. Nors jis buvo pratęstas iki gruodžio 17 dienos imtinai.

Tegai:
psichologinė pagalba, koronavirusas, kariuomenė
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Kalėdiniu laikotarpiu Lietuvoje nusimato daugiau skrydžių ir krypčių
Startuoja portalas vaikams ir tėvams "Katantinas.lt"
Vilniaus geležinkelio stotis, archyvinė nuotrauka

Vilniaus geležinkelio stoties peronuose uždrausta rūkyti

(atnaujinta 14:41 2020.11.29)
Visuose peronuose paviešinti ženklai, nurodantys, kad čia — nerūkymo zona ir keliaujantys kvėpuos grynu oru, be cigarečių dūmų ir nemalonių kvapų

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Vilniaus geležinkelio stoties peronai paskelbti nerūkymo zona. Apie tai pranešė "Lietuvos geležinkelių" bendrovės spaudos tarnyba.

Prie Vilniaus geležinkelio stoties atidaryta rūkymui skirta atskira erdvė — ją, einant nuo pirmojo perono, lengva rasti pagal nuorodas. Atitinkamai visuose peronuose paviešinti ženklai, nurodantys, kad čia — nerūkymo zona ir keliaujantys kvėpuos grynu oru, be cigarečių dūmų ir nemalonių kvapų.

"Suprantame, kad mūsų klientai turi skirtingus įpročius. Visgi vienų žmonių pasirinkimai neturėtų kenkti kitiems. Todėl ir paskelbėme peronus nerūkymo zona, o rūkantiems įkūrėme atskirą, patogiai pasiekiamą erdvę. Su komanda jaučiame atsakomybę už savo klientų sveikatą — nenorime, kad jie, laukdami traukinio, kvėpuotų cigarečių dūmais", — pasakoja "LTG Link" vadovas Linas Baužys.

Vilniaus savivaldybės vicemerė Edita Tamošiūnaitė, šnekėdama apie iniciatyvą, priminė ir kitas nerūkymo zonas, esančias Vilniuje.

"Džiaugiuosi, kad bendrovė "LTG Link", bendradarbiaudama su mumis, Vilniaus geležinkelio stotyje įrengė specialią atskirą rūkymo erdvę, o peronus paskelbė nerūkymo zona. Tokių vietų sostinės viešosiose erdvėse yra ne viena. Draudžiama rūkyti Vinco Kudirkos aikštėje, Bernardinų sode, vaikų žaidimo aikštelėse ir viešojo transporto laukimo paviljonuose. Tokiu būdu mėginame mažinti rūkymo poveikį tiek nepilnamečiams, tiek ir likusiai visuomenei", — sakė Tamošiūnaitė.

Nerūkymo zona Vilniaus geležinkelio stoties peronuose taikoma tiek įprastoms, tiek elektroninėms cigaretėms. Netrukus peronus skelbti nerūkymo zonomis planuojama ir kitose didžiosiose stotyse — Kauno, Klaipėdos, Šiaulių.

Tegai:
Lietuvos geležinkeliai, Vilnius, geležinkelio stotis
Dar šia tema
LG: Baltarusijos sienos uždarymas nepaveikė geležinkelių transporto
Rusija gali pasiūlyti Baltarusijai pastatyti trąšų perkrovimo terminalą