Gandro lizdas ant elektros laidų stulpo, archyvinė nuotrauka

Lietuva imasi priemonių, kad apsaugotų paukščius nuo žūčių prie elektros laidų

45
Šalia žmonių prisitaikę gyventi paukščiai dažnai kenčia, atsitrenkdami į aukštos įtampos elektros perdavimo tinklus; kaip sprendžiama šita problema Lietuvoje ornitologai pasidalijo jų sukurtame filme "Skirtingų pasaulių sandūroje"

VILNIUS, balandžio 13 — Sputnik. Lietuvos ornitologų draugija (LOD) sukūrė filmą, kuriame pristatoma paukščių žūčių prie aukštos įtampos elektros perdavimo tinklų problema, praneša LOD spaudos tarnyba.

LOD, įgyvendindama projektą "Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose", filme apžvelgia projekto veiklą ir įgyvendintas paukščių apsaugos priemones.

Patrauklus, vizualiai malonus ir plačiai prieinamas filmas yra puikus informacijos šaltinis plačiajai visuomenei apie šio projekto įgyvendinimo metu sprendžiamas problemas.

Lietuvos ornitologų draugija ir Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius "Litgrid" nuo 2014 metų vykdo paukščių apsaugos priemonių įdiegimo projektą, kurio metu paukščių apsaugai itin svarbiose vietose jau diegiamos laidų matomumą paukščiams gerinančios priemonės.

Stambiųjų paukščių migracijos srautų susiliejimo vietose ar tokių paukščių sankaupų formavimosi vietose, bei prie kai kurių europinės svarbos paukščių apsaugai svarbių teritorijų esančių aukštosios įtampos oro elektros linijų laidai žymimi įrengiant specialius pakabukus ar tiesiai ant laidų tvirtinamas spirales.

Šios priemonės gerokai padidina laidų matomumą ir mažina paukščių susidūrimo su elektros laidais pavojų. Iš viso tokiomis priemonėmis planuojama paženklinti net 108 kilometrus aukštosios įtampos oro elektros perdavimo linijų.

Nuo projekto pradžios iki šių metų sausio 1 dienos pavojingose aukštosios įtampos elektros linijų atkarpose jau sumontuota daugiau kaip penki tūkstančiai "spiralių" ir 2 217 "pakabukų" tipo laidų žymeklių.

Visoje Lietuvoje nuo projekto pradžios jau iškelta daugiau kaip 400 inkilų pelėsakaliams, kuriuos šie paukščiai noriai užima ir sėkmingai peri. Šia priemone siekiama pagerinti perėjimo sąlygas pelėsakaliams, kurių populiacija pastaraisiais metais buvo grėsmingai sumažėjusi.

Ant aukštosios įtampos elektros linijų atramų taip pat diegiamos specialios apsaugos — lėkštučių tipo izoliatoriai ir metalinės šakutės, kurios skirtos baltųjų gandrų ir kitų stambiųjų paukščių apsaugai nuo elektros išlydžio. Šios priemonės ilgainiui bus įdiegtos bemaž visose aukštosios įtampos elektros perdavimo linijų atramose, ir ženkliai sumažins nuo trumpojo elektros jungimo žūstančių paukščių skaičių.

45
Tegai:
ornitologai, elektros perdavimo linijos laidai, paukščiai, Skirtingų pasaulių sandūroje, Lietuva
Dar šia tema
Danijoje gulbės žūsta, atsitrenkdamos į elektros laidus
Pasiplaukiojimai baidarėmis gali nužudyti žiemojančius vandens paukščius
Gulbės ant ledo ne visada laukia žmogaus pagalbos
Spūstis

Baltarusijos į Lietuvą negali įvažiuoti daugiau nei 500 sunkvežimių

(atnaujinta 12:22 2020.10.29)
Šiuo metu ilgiausia eilė yra prie Beniakonių, kur laukia daugiau nei 200 sunkvežimių. Apie šimtas jų negali patekti į Latviją ir Lenkiją

VILNIUS, spalio 29 — Sputnik. Baltarusijos pasienyje su Lietuva susikaupė daugiau nei 500 sunkvežimių, praneša Baltarusijos valstybės sienos komitetas.

12:00 (11:00 Lietuvos laiku) valandos duomenimis, į Lietuvą bando įvažiuoti daugiau nei 560 sunkvežimių. Kotlovkos kontrolės punkte laukia daugiau nei 90 sunkvežimių, Kamennyj Log — daugiau nei 190, o Privalkoje — daugiau kaip 70 sunkvežimių.

Ilgiausia eilė susidariusi ties Beniakonių kontrolės punktu — ten laukia daugiau nei 210 sunkvežimių.

Pažymima, kad Lošos (Šumsko) ir Tverečiaus kontrolės punktai neveikia dėl COVID-19.

Latvijos kryptimi Grigorovščinos kontrolės punkte išsirikiavo daugiau nei 70 vilkikų. Iš viso į Lenkiją įvažiuoti nori daugiau nei 80 sunkvežimių.

Savaitės pradžioje iš Baltarusijos į ES šalis negalėjo patekti daugiau nei tūkstantis sunkvežimių.

Tegai:
eilės, sunkvežimis, Lietuva, Baltarusija
Dar šia tema
Baltarusija pakomentavo situaciją su eilėmis pasienyje
Kaip vyksta šunų paruošimas tarnybai Lietuvos pasienyje — video
Iš Baltarusijos į ES šalis negali įvažiuoti daugiau nei tūkstantis sunkvežimių
Mobilusis telefonas rankose

NVSC turėjusius sąlytį su COVID-19 pacientais apie izoliaciją informuos SMS žinute

(atnaujinta 12:16 2020.10.29)
Nuo ketvirtadienio asmenys, turėję didelės rizikos kontaktą, nebesulauks NVSC specialistų skambučio

VILNIUS, spalio 29 — Sputnik. Siekdamas kontaktavusius su užsikrėtusiais COVID-19 kuo operatyviau informuoti, kaip jiems elgtis, kiek laiko izoliuotis, nuo šiandien Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) sąlytį turėjusiems asmenims siųs trumpąsias SMS žinutes, rašo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). 

"Nuo šiol asmenys, turėję didelės rizikos kontaktą, nebesulauks specialistų skambučio. Vietoje jo — gaus trumpąją SMS žinute telefonu, kurioje bus nurodyta, iki kada žmogui privalu izoliuotis, taip pat bus pateikta informacija apie izoliacijos sutrumpinimo galimybę", — teigiama pranešime.

Taip pat informuojama, kad SMS žinutėje asmenys, turėję didelės rizikingą sąlytį, gaus ir nuorodą į anketą, kurią užpildę, pateiks svarbius duomenis specialistams.

Šioje anketoje asmuo turės nurodyti, ar jam izoliacijos laikotarpiui reikalingas nedarbingumas, ar sutinka atlikti tyrimą COVID-19 ligai nustatyti ir ar turi tinkamas sąlygas izoliuotis. 

Tokią trumpąją SMS žinutę iš NVSC gaus ir tie asmenys, kuriuos kaip didelės rizikos sąlytį turėjusius epidemiologinių tyrimų metu nurodys ir atvejus tiriantiems specialistams pateiks žmonės, kuriems patvirtinta COVID-19 liga. 

Tuo tarpu asmenys, kurie patys įtaria, jog galimai turėjo sąlytį, turi pildyti anketą NVSC interneto svetainėje ir laukti specialistų, atliksiančių individualų rizikos vertinimą, skambučio.

Karantino apribojimai Lietuvoje
© Sputnik
Karantino apribojimai Lietuvoje
Tegai:
koronavirusas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Europos Sąjunga pasiūlė įvesti bendrą COVID-19 tyrimų sistemą
Kariuomenė grįžta prie COVID-19 plitimo prevencijos priemonių
Vilniaus miesto klinikinė ligoninė paskirs du korpusus COVID-19 pacientams
Policija Nicoje, 2020 m. spalio 29 d.

Nicoje peiliu ginkluotas užpuolikas nužudė 3 žmones

(atnaujinta 12:31 2020.10.29)
Pirminiais duomenimis, trys žmonės žuvo, dar keli sužeisti. Išpuolis įvyko prie Notre Dame katedros

VILNIUS, spalio 29 — Sputnik. Prancūzijos Nicos mieste peiliu ginkluotas vyras užpuolė žmones prie Notre Dame katedros, skelbia RIA Novosti su nuoroda į BFMTV televizijos kanalą.

​Incidentas įvyko apie 9:00 (10:00 Lietuvos laiku). Pirminiais duomenimis, trys žmonės žuvo, keli sužeisti. Anot "Reuters", vienai moteriai nupjauta galva.

Užpuolikas sulaikytas.

Miesto meras Christian'as Estrosi neatmeta, kad tai buvo teroro išpuolis.

Tegai:
išpuolis, Prancūzija