Pabėgėliai Graikijoje, archyvinė nuotrauka

Pabėgėlių šeima Sirijos: buvom nukreipti į Lietuvą, nepaisant mūsų norų

91
Lietuva "dėl saugumo" atsisakė priimti pabėgėlių šeimą iš Sirijos su penkiais mažais vaikais, kuri, nors ir nebuvo laiminga dėl tokio paskyrimo, tikėjosi, kad ilga kelionė priartėjo prie pabaigos

VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Pabėgėlių šeima iš Sirijos su penkiais mažais vaikais pagal ES migrantų paskirstymo programą buvo nukreipta iš Graikijos į Lietuvą, bet Lietuvos Migracijos tarnyba atsisakė ją priimti "dėl saugumo", praneša britų laikraštis "Time".

Prieš trejus metus Ilham Alarabi ir jos vyras Minhel Ansaleh su keturiais vaikais pabėgo nuo karo Sirijoje į Graikiją. Ten, pabėgėlių stovykloje, moteris pagimdė penktą vaiką.

Kaip ir kiti dešimtys tūkstančių migrantų, šeima ieškojo galimybės persikelti į Europą, kad pradėtų naują, ramų gyvenimą. Po ilgos dokumentų tvarkymo procedūros ir mėnesio laukimo, Ilham ir Minhel šeima buvo nukreipta į Lietuvą, nepaisant to, kad jie turi giminaičių Vokietijoje.

Būsima gyvenamąja vieta šeima buvo nepatenkinta.

"Kas tai per šalis, kur gyventojų mažiau nei pusė Alepo? Ir prezidentė ― moteris?" — klausė Ilham ir Minhel.

Iš tiesų, labiausiai jie nerimavo dėl silpnos ekonomikos ir aukšto nedarbo lygio Lietuvoje. Bet tuo pačiu metu, šeima buvo laiminga, kad jų ilgas kelias pagaliau atėjo į pabaigą.

"Mane nukreipė į Lietuvą, ir tai ― blogai, bet jau žingsnis į priekį, — sakė Minhel. — Geriau, negu nieko, ir mano vaikai pagaliau galės eiti į mokyklą".

Vienintelis įsimintinas įvykis kelyje tarp Graikijos ir Lietuvos buvo interviu Lietuvos ambasadoje Atėnuose. Pasak Ilham, interviu nebuvo lengvas.

Pabėgėliai. Archyvinė nuotrauka
© AP Photo / Lefteris Pitarakis

Minhel klausė apie jo tarnybą armijoje ir apie tai, kodėl jis pabėgo. Vyras sakė, kad nenorėjo tęsti tarnybos, nes pagal galiojantį režimą žudė savo žmones. Ilham paklausė, ar ji dėvės skarą ir ar taps kovotoja. Ji palaikė šį klausimą juokingu, nes kaip ji gali su kuo nors kovoti, kai turi mažamečių vaikų.

Graikų prieglobsčio tarnyba pranešė, kad Lietuva atmetė jų prašymą. Laiške buvo minėti neaiškūs "saugumo suvokimai", ir nebuvo galimybės pateikti apeliacjos.

"Mes laukėme taip ilgai, kad mūsų nepriimtų šalis, į kurią mes net nenorėjome. Tai skaudu", — sakė Minhel.

Oficialiai šalys, dalyvaujančios pabėgėlių perskirstymo programoje, gali atsisakyti priimti pareiškėjus dėl grėsmės nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai.

Iki šiol ES buvo atmesti 858 pareiškimai, arba 7% bendro skaičiaus. Tačiau, Graikų prieglobsčio tarnybos duomenimis, Lietuva atmetė 18% pareiškėjų.

Lietuvos ambasadorius Graikijoje Rolandas Kačinskas nespėlioja, kokios yra atsisakymo priežastys, nes formaliai nedalyvauja apklausoje. Tačiau jis teigia, kad Lietuva, kaip ir kitos šalys, nori priimti tik tuos pabėgėlius, kurie ketina gyventi, o ne tuos, kurie vėliau išvažiuos į turtingas šalis, tokias, kaip Vokietija.

Minhel pripažįsta, kad jis negalėjo įtikinti komisijos savo entuziazmu persikelti į Lietuvą. Tačiau jis mano, kad nėra teisinga perkelti pabėgėlius į šalį, apie kurią jie nieko nežino, kai jų gyvenime ir taip per daug neaiškumų. Žinoma, jie norėtų patekti ten, kur gyvena jų artimieji, ir kitiems migrantams tai pasisekė.

Tačiau atsisakymas turi ir kitą pusę — Ilham ir Minhel bandys prašyti prieglobsčio Graikijoje, kur, nepaisant silpnos ekonomikos, nėra antimigracinės retorikos ir smurto, esančio kitose Europos šalyse.

91
Tegai:
pabėgėliai, Sirija, Lietuva
Temos:
Pabėgėlių krizė (98)
Dar šia tema
VRM paspartins dokumentų išdavimo eigą pabėgėliams
EK ketina aptarti sankcijas prieš ES šalis, nepriimančias pabėgėlių
Kompiuteris kaip vilties simbolis: pabėgėlis gavo kalėdinę dovaną
Kalėdinė dovana pabėgėlių vaikams — spalvingos lietuviškos knygelės
Naujas ministras siūlo naują pabėgėlių priėmimo tvarką
Mobilusis punktas Vilniuje, archyvinė nuotrauka

Laikinai stabdoma registracija į COVID-19 mobiliuosius punktus

(atnaujinta 09:41 2020.09.30)
Pranešama, kad registracija nebus vykdoma apie pusę paros, nuo trečiadienio vakaro iki ketvirtadienio ryto

VILNIUS, rugsėjo — 30 Sputnik. Trečiadienį, rugsėjo 30 dieną, dėl techninių priežasčių laikinai bus sustabdyta registracija į mobiliuosius patikros punktus tyrimams dėl koronaviruso (COVID-19) infekcijos, informuoja  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

"Vykdant Registrų centro informacinių sistemų tvarkymo darbus, registracija į mobiliuosius punktus bus sustabdyta rugsėjo 30 dienos 17:00 ir atnaujinta spalio 1 dieną 08:00", — rašoma pranešime.

Informacijos teikimas karštąja linija 1808 vyks įprastai.

Registraciją į mobiliuosius punktus vykdo karštosios linijos 1808 specialistai. Šiuo trumpuoju numeriu gyventojai turėtų skambinti, jeigu pajuto koronaviruso infekcijai būdingus simptomus: karščiavimą, kosulį, dusulį ir kt.

Nuo rugsėjo pradžios mobiliųjų punktų užimtumas skelbiamas internete.

Antradienio duomenimis, iš viso Lietuvoje buv nustatyti 4587 koronaviruso atvejai konkretiems asmenims. Šalyje užfiksuotos 92 mirtys.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Beniakonių pasienio kontrolės punktas

Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje eilėje stovi daugiau nei 300 sunkvežimių

Eilės prie Baltarusijos sienos su Lietuva, Latvija ir Lenkija pastebimos jau daugiau nei savaitę, šiuo metu padėtis šiek tiek pagerėjo

VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Baltarusijos pasienyje su Lietuva stovi daugiau nei 330 sunkvežimių, tokie duomenys skelbiami Baltarusijos Respublikos valstybės sienos komiteto tinklalapyje.

Sunkvežimių eilės prie Baltarusijos sienos su Lietuva, Latvija ir Lenkija stebimos jau daugiau nei savaitę. Tam tikru momentu padėtis pagerėjo, tačiau po praėjusio savaitgalio spūstys vėl padidėjo — išvykimo iš Baltarusijos į ES šalis laukė daugiau nei 680 sunkvežimių.

Trečiadienio 8:00 duomenimis, eilės vėl pradėjo mažėti: šiuo metu pasienyje su Lietuva, Latvija ir Lenkija yra apie 400 sunkvežimių.

Daugiausia mašinų tradiciškai susikaupė Lietuvos kryptimi. "Beniakonių" kontrolės punkte yra daugiau nei 140 sunkvežimių, "Privalkoje" — daugiau nei 90. "Kamennyj Log" ir "Kotlovka" kontrolės punktuose yra atitinkamai daugiau nei 70 ir 30 sunkvežimių.

Baltarusijos ir Latvijos pasienyje prie "Urbanų" kontrolės punkto stovi daugiau nei 30 sunkvežimių, dar daugiau nei 40 sunkvežimių laukia išvykimo į Lenkiją "Bruzgų" kontrolės punkte.

Sekite situaciją Baltarusijos pasienyje oficialioje BPK svetainėje. Reikėtų nepamiršti, kad duomenis apie situaciją kontroliniuose punktuose, kur veikia elektroninė eilė, departamentui teikia laukimo vietų operatoriai.

Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka per kalbą moterų forume Minske sakė, kad respublika "priversta uždaryti valstybės sieną iš vakarų".

"Mes priversti išvesti kariuomenę iš gatvių, pusę armijos apginkluoti ir uždaryti valstybės sieną iš vakarų, pirmiausia su Lietuva ir Lenkija. Esame priversti stiprinti valstybės sieną, mūsų didžiausiam apgailestavimui, su savo broliška Ukraina", — sakė jis.

Baltarusijos vadovas nepaaiškino, ką tiksliai reiškia "sienų uždarymas". Tuo tarpu Baltarusijos valstybės sienos komitetas sakė, kad pasienio apsauga sustiprinta.

Tegai:
eilės pasienyje, Baltarusija, Lietuva
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje
Vilniaus panorama, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Lietuva turėtų bijoti ne asmeninių, o ekonominių sankcijų

(atnaujinta 10:11 2020.09.30)
Lietuvos uostai gali nukentėti nuo ribojamųjų priemonių, nes baltarusių prekių eksportas buvo vykdomas per juos, sakė ekspertas Stanislavas Byšokas

VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Baltarusija, atsižvelgdama į anksčiau nustatytus Lietuvos, Latvijos ir Estijos apribojimus, įvedė sankcijas Baltijos šalims.

Baltarusijos URM pastatas
© Sputnik/ Виктор Толочко.

Respublikos Užsienio reikalų ministerija teigė, kad Minskas ir toliau atsakys į kitų šalių įvestas ribojamąsias priemones, tačiau pats tokių veiksmų niekada nepradės.

Interviu Sputnik Lietuva tarptautinės stebėsenos organizacijos CIS-EMO vykdomasis direktorius, politikos mokslų kandidatas Stanislavas Byšokas teigė, kad valstybės pareigūnams taikomos ribojamosios priemonės turės mažai įtakos.

"Tuo tarpu, man atrodo, esminis dalykas yra tai, kad Baltarusija turi ne tik sieną su Lietuva, bet ir tam tikrą susijusią logistiką. Kai kurios Baltarusijos gaminamos prekės buvo eksportuojamos per Lietuvos uostus. Dabar kalbama apie tai, kad galbūt Leningrado srities uostai bus kažkaip lengviau prieinami baltarusiškoms prekėms, kad ir jie iš jų eksportuotų. Problema yra veikiau ekonominio pobūdžio", — pareiškė jis.

Byšokas pažymėjo, kad Lietuva ir Lenkija atvirai palaikė protestus ir remia buvusią kandidatę į Baltarusijos prezidentus Svetlaną Tichanovskają.

"Aišku, kad niekas nesuvokia jos [Tichanovskajos] kaip dabartinės prezidentės, tai yra, kaip asmens, kuris lemia Baltarusijos politiką, tačiau bet kokiu atveju, jų pozicija yra pakankamai aiški, ir, žinoma, tai esmė... Mes laukiame konfliktinių santykių tęsinio, nes kol kas nematome scenarijaus, kurį tinkamai suvoktų visos išorinės ir vidinės šio konflikto šalys", — sakė ekspertas.

Tegai:
sankcijos, Baltarusija, Lietuva
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lietuva, Latvija ir Estija išplėtė sankcijas Baltarusijos pareigūnams
Lenkija pasirengusi kartu su Baltijos šalimis įvesti sankcijas Baltarusijai apeidama ES
Nausėda pareiškė, kad Minsko atsakomieji veiksmai netrukdys ES taikyti sankcijas