Gazuoto vandens automatas, archyvinė nuotrauka

Pagaminta TSRS: kur šiandien dar liko gazuoto vandens automatai

571
Socialiniuose tinkluose rašytojas Darius Pocevičius pasidalijo vaizdo įrašais apie sovietmečiu Vilniuje veikiančius gazuoto vandens automatus ir automobilių lenktynių simuliatorius, o interneto vartotojai — savo prisiminimais iš vaikystės ir jaunystės

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Rašytojas Darius Pocevičius savo Facebook paskyroje sukūrė albumą, kur pristato vaizdo įrašus apie 1944-1990 metų Vilniaus reliktus.

Kur išgerti gazuoto vandens su sirupu už 3 kapeikas?

Pirmieji sovietiniai gazuoto vandens automatai Maskvos gatvėse atsirado 1958-ųjų gegužę, o masinė jų gamyba pradėta Nikitai Chruščiovui apsilankius Amerikoje 1959 metų rugsėjį.

Stiklinė gazuoto vandens be sirupo kainavo 1 kapeiką, su sirupu — 3 kapeikas.

Netrukus jie pasiekė ir Vilnių. 1960 metų liepą, artėjant jubiliejinei dainų šventei, centrinėse Vilniaus gatvėse ir parkuose buvo įrengti pirmieji gazuoto vandens automatai — iš viso trylika. 1961-ųjų vasarį jų pastatyta dar penkiolika. 1985-ųjų vasarą sostinėje jų buvo jau 256, tada pasirodė ir pirmieji giros automatai. 

Augant infliacijai automatų aptarnavimas tapo nerentabilus. Įvairiuose miestuose jų likimas labai panašus: vienuose stovėjo sulaužyti, kituose, pavyzdžiui, Vilniuje, buvo surinkti.

Norint šiandien išgerti gazuoto vandens su sirupu, tenka vykti į Sankt-Peterburgą, kur įsikūręs sovietinių žaidimo automatų muziejus. Muziejuje stovi du gazuoto vandens automatai, ryjantys 1 arba 3 kapeikas už gryną gazuotą vandenį arba su sirupu.

Technika iki šiol puikiai veikia, tačiau už 50 rublių (beveik 1 eurą) įsigijus 3 kapeikų monetą, automatas pripila kažkokio putoto gėralo, kurio skonis nė iš tolo neprimena senojo.

Vaizdo įrašas jau surinko apie 1,5 tūkstančio peržiūrų. Socialinių tinklų vartotojai prisiminė "senus laikus" ir pasidalijo savo prisiminimais komentaruose.

Детский спортивный яхтклуб
© Sputnik / Улозявичюс Аудрюс

"Aš tai pasigendu dažnai būtino "pagelbėjimo" automato suveikimui — smagaus trinktelėjimo kumščiu į teisingą vietą. Išsilavinę žmonės sugebėdavo ir be kapeikų tuo būdu atsigerti", — parašė Darius Lingė .

Kiti paskyros lankytojai pažymėjo, kad ne visos automato funkcijos pademonstruotos — nėra išplovimo momento. Šiandien apsieina be jo, kadangi naudojamos vienkartinės stiklinaitės.

O sovietmečiu automatuose būdavo briaunuotos stiklinės ir visuose automatuose buvo įrengtas plovimo įrenginys, kurio veikimo principas buvo toks: apverstą stiklinę padėjus ant įrenginio ir paspaudus ištrykšta vandens srovė, kuri plauna stiklinę; vanduo bėga tol, kol laikomas prispaustas įrenginys. Kartais ant stiklinių likdavo lūpų dažų, nešvarių pirštų žymės.

Kiti interneto vartotojai priminė atvejus, kai pasklidus grėsmingiems gandams, kad bendro naudojimo stiklinės — buitinio sifilio ir kitų baisių ligų užkratas, žmonės naudojo "teleskopinius" puodelius.

"Ir mes su drauge rankinukuose turėjom po stiklinaitę, jei užtrokštume, kad galėtume be baimės atsigerti", — parašė Ina Gradeckienė.

Palenktyniaukime 1980-ųjų mašinomis

Nemažą diskusiją sukėlė ir vaizdo įrašas, kuriame nufilmuotas automobilių lenktynių simuliatorius.

"Pirmasis sovietinis automobilių lenktynių simuliatorius "Magistralė" pagamintas Maskvoje apie 1986 metus. Juo galima žaisti vienam arba dviese. Yra penkios trasos (mokomoji, speciali, lenktynių, nakties ir plikledžio). Žaidimo trukmė — 2 minutės, kaina — 15 kapeikų. Prizas — galimybė tęsti žaidimą kita trasa, jei pavyksta pasiekti finišą greičiau nei per 2 minutes. P.S. Labiausiai užknisa greitosios maškės, kurios pasiveja iš užpakalio… " — aprašė žaidimą Darius Pocevičius.

"Mes, berniūkščiai, po baseino (buvo kokie 1987-1989), eidavom ten iš tuometinių pionierių rūmų (moksleivių rūmų) pietų pinigų išleisti. Šitas buvo vienas mėgiamiausių ir geidžiamiausių. Dar atsimenu, kad ten sukiojosi daug romų tautybės vaikų/paauglių. Tik jie pinigų nemokėdavo už žaidimą. Megztinio rankove stipriai patrindavo aparato šoną ir tada su raktu priliesdavo tokį metalinį mygtuką/knopkę ant pinigų paėmimo skyrelio (kaip video). Ir iš antro-trečio karto jiems pavykdavo žaisti nemokamai", — pasidalijo prisiminimais Augustas Dapkevičius .

"Teko ir man toje vietoje Vilniuje būti. Populiarūs buvo krepšinis, medžioklė. Vėliau pasirodė futbolas. Futbolo stalas stovėjo "Ekrano" gamyklos sporto salėje ir visą laiką buvo apgultas, tiesa monetų nereikėjo mesti, buvo atjungta, žaisk nemokamai kiek nori, tik eilę atstovėk. Vaikėzai prasikalėm ir "Ekrano" futbolistam "kraudavom malkų", — parašė Evaldas Zaliukas.

"15 kapeikų nemaži pinigai už vieną žaidimą, smagiausias buvo torpedomis iš povandeninio laivo šaudyti", — parašė Sergejus Glovackas.

Dariaus Pocevičiaus paskyros lankytojai prisiminė ir "Jūrų mūšio" simuliatorių, prie kurio "aktyviausiai ir aistringai pliekdavo 1982-1984 metais". Ir net tai, kad "Jūrų mūšio" autorius yra lietuvis ir gyvena Užupyje.

571
Tegai:
automobilių lenktynių simuliatorius, gazuoto vandens automatas, socialiniai tinklai, TSRS, Darius Pocevičius, Vilnius
Temos:
Ketvirtis amžiaus be TSRS (44)
Dar šia tema
Rusija šiais metais gali sumokėti visas TSRS skolas
Pusė Rusijos gyventojų TSRS atkūrimą laiko neįmanomu
Gruodžio 2

Kokia šiandien diena: gruodžio 2-osios šventės

(atnaujinta 20:37 2020.12.01)
Nuo gruodžio 2 dienos iki metų galo lieka 29 dienos, dienos ilgis —  07 val. 38 min. Šią dieną pasaulyje minima Tarptautinė vergovės panaikinimo diena

Gruodžio 2 yra 336-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 337-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 29 dienos.

2020 metų gruodžio 2 dieną saulė teka 08:19leidžiasi 15:57, dienos ilgis — 07 val. 38 min.

Tarptautinė vergovės panaikinimo diena

1949 metais Jungtinių tautų Organizacija priėmė konvenciją dėl kovos prieš prekybą žmonėmis ir prieš prostituciją.

Lietuvoje grėsmingai plečiasi nauja organizuoto nusikalstamumo rūšis — prekyba žmonėmis. Dar ne taip seniai VRM ir prokuratūra nelaikė prekybos žmonėmis organizuoto nusikalstamumo dalimi. Ši veika buvo kriminalizuota 1998 metų liepos 2 dieną, o nuo 1998 metų liepos 29 ienos asmenys, pažeidę į Baudžiamąjį kodeksą įtrauktą prekybos žmonėmis punktą, gali būti baudžiami.

Pagal Baudžiamojo kodekso 8 (1) straipsnį prekyba žmonėmis laikoma sunkiu nusikaltimu. 131 (3) straipsnis numato, jog asmens pardavimas ar kitoks perleidimas arba asmens įgijimas turint tikslą jį seksualiai išnaudoti, priversti užsiimti prostitucija arba gauti materialinę ar kitokią asmeninę naudą, taip pat asmens gabenimas prostitucijai į Lietuvą arba už Lietuvos ribų yra baudžiamas laisvės atėmimu nuo ketverių iki aštuonerių metų. Ta pati veika, padaryta pakartotinai arba nepilnamečio atžvilgiu, arba grupės iš anksto susitarusių asmenų, arba itin pavojingo recidyvisto, baudžiama laisvės atėmimu nuo šešerių iki dvylikos metų.

Ši diena istorijoje

1841 metais gimė bibliografas bei literatūros istorikas Silvestras Baltramaitis. Mirė 1918 metais.

1884 metais gimė Vaclovas Biržiška, bibliografas, kultūros istorikas. Mirė 1956 metais.

1886 metais gimė Pranas Dovydaitis, lietuvių filosofas, 1918 metų vasario 16 dienos Nepriklausomybės akto signataras. Mirė tremtyje 1942 metais.

1924 metais Karaliaučiuje mirė vienas iš žymiausių lietuvių kalbos tyrinėtojų, profesorius Kazimieras Būga. Gimė 1879 metais.

1934 metais mirė Julijonas Lindė-Dobilas, prozininkas, dramaturgas, kritikas. Gimė 1872 metais.

1996 metais legendinė grupė "Foje" oficialiai pranešė apie savo iširimą.

1997 metais prezidentas Algirdas Brazauskas apdovanojo Lietuvos kamerinio orkestro vyriausią dirigentą Saulių Sondeckį Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino I-ojo laipsnio ordinu.

2003 metais Vilniuje pristatytas naujas aktoriaus ir dainininko Kosto Smorigino solinis albumas "Ponai ir ponios", kuris priminė "kimiųjų" Leonard Cohen (Leonard Koeno) ir Joe Cocker (Džo Kokerio) muziką.

2008 metais eidamas 58-uosius metus mirė Kauno miesto savivaldybės tarybos narys (2003–2004 m.), Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės direktorius Juozas Skirmantas Paukštys.

Savo vardadienį šiandien švenčia Aura, Aurelija, Aurė, Aurėja, Milkanta, Milkantas, Minkinta, Milkintas, Milmantas, Milmantė, Paulina, Svirgailas, Svirgailė, Svirganta, Svirgauda, Svirgaudas, Svirgaudė, Svirgeda, Svirgedas, Vėjūnas, Viviana.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Audinė

Dėl koronaviruso Lietuvoje bus sunaikinta apie 40 tūkstančių audinių 

(atnaujinta 19:59 2020.12.01)
Augintojai tikisi išlaikyti likusius gyvulius, nes jie yra kitame sektoriuje. Pirminiais duomenimis, infekcija gyvūnams galėjo būti perduota personalo

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Jonavos krašto ūkyje teks sunaikinti apie 40 tūkst. audinių. Apie tai pranešė TASS, remdamasi regioninės administracijos patarėju civilinės gynybos klausimais Vytautu Kaminsku.

Anot jo, "Danmink" įmonės ūkyje nebuvo įmanoma sustabdyti infekcijos plitimo. Iš viso ūkyje yra apie 60 tūkstančių gyvūnų.

Augintojai tikisi išsaugoti likusius gyvulius, nes jie yra kitame sektoriuje, kur koronaviruso infekcija greičiausiai nebus paplitusi.

Pirminiais duomenimis, infekcija gyvūnams galėjo būti perduota personalo. Praėjusią savaitę tapo žinoma, kad vienam iš ūkio darbuotojų buvo diagnozuotas koronavirusas. Šiuo metu yra žinoma apie keturis užsikrėtusius, keli kontaktiniai asmenys yra izoliuoti.

Taip pat koronavirusas buvo nustatytas žmonėms, dirbantiems audinių auginimo įmonėje, Radviliškio rajone.

Anksčiau laikinai einantis sveikatos apsaugos ministro pareigas Aurelijus Veryga teigė, jog nėra pagrindo baimintis, kad žmonės gali užsikrėsti koronavirusu nuo audinių. Jis pažymėjo, kad tarptautinės rekomendacijos iki šiol nesuteikia pagrindo rimtai susirūpinti dėl žmonių užkrėtimo nuo gyvūnų.

Danijoje lapkričio pradžioje priimtas sprendimas sunaikinti visas audines, kurios gali nešioti mutavusį koronavirusą ir perduoti jį žmonėms.

Vėliau Danijos maisto ministras Mogensas Jensenas pripažino, kad sveikų audinių sunaikinimas buvo perteklinis. Anot jo, vyriausybė neturėjo jokio teisinio pagrindo reikalauti, kad audinės būtų nužudytos ne tuose ūkiuose, kur buvo nustatyti koronavirusu užkrėsti gyvūnai.

Per visą laiką Lietuvoje nustatyti daugiau nei 62 tūkstančiai COVID-19 atvejų, mirė daugiau nei 510 pacientų. Karantinas Lietuvoje galioja iki gruodžio vidurio.

Tegai:
COVID-19, audinė
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje