Elektroninis nuteistųjų stebėjimas, archyvinė nuotrauka

Vis dažniau nuteistųjų stebėjimui naudojama apykojė

136
Pareigūnų teigimu, visuomenei nereikia nerimauti dėl to, kad lygtinai iš įkalinimo įstaigos paleidžiami nuteistieji su apykoje, kadangi šio stebėjimo režimo pažeidimų fiksuojama nedaug

VILNIUS, balandžio 26 — Sputnik. Lietuvoje vis plačiau taikomas elektroninis nuteistųjų stebėjimas sumažina nuteistųjų skaičių įkalinimo įstaigose, taupo valstybės lėšas, praneša Teisingumo ministerijos spaudos tarnyba.

Lygtinai iš įkalinimo įstaigos paleistų nuteistųjų kasdienė veikla vis dažniau prižiūrima stebint nuteistojo migraciją kompiuterio ekrane. Šią galimybę užtikrina ant kojos dedama apykojė, šiek tiek primenanti modernų aksesuarą.

Tačiau svarbiausi yra ne finansiniai, o socialiniai apykojų panaudojimo aspektai. Ši alternatyva įkalinimui padeda nuteistiesiems greičiau ir geriau integruotis į visuomenę, nes bausmė baigiama atlikti būnant šeimoje, gerai pažįstamoje artimoje aplinkoje. Tad adaptuotis prie gyvenimo laisvėje pavyksta daug greičiau, ir patiriama mažiau streso.

"Elektroninis monitoringas yra svarbus žingsnis modernizuojant bausmių vykdymo sistemą. Tai svarbių permainų pradžia — probacijos pareigūnai deda pastangas, kad sistema funkcionuotų sklandžiai, be trikdžių", — pastebi teisingumo ministrė Milda Vainiutė. 

Reikalavimai — individualūs 

Apykojė individualiai suprogramuojama kiekvienam nuteistajam: užfiksuojamos gyvenamosios vietos koordinatės, nustatomos vietos, kuriose nevalia lankytis (jeigu tokių esama), pavyzdžiui, konkretus objektas, rajonas arba teritorijos dalis.

Jei nuteistasis pernelyg priartėja prie draudžiamos teritorijos, apykojė pradeda vibruoti, taip duodama signalą, jog reikėtų iš tos vietos pasišalinti. 

Jeigu nuteistasis pažeidimą daro sąmoningai ir ignoruoja apykojės signalus, elektroninio stebėjimo sistema gauna įspėjimą ir, priklausomai nuo situacijos rimtumo, pareigūnai susisiekia su nuteistuoju arba nedelsdami vyksta į pažeidimo vietą.

Apykojė taip pat ima vibruoti, jeigu nuteistasis bando apykoję nusiimti ar kitaip mechaniškai paveikti. Jei nuteistasis piktybiškai pažeidinėja nustatytus apribojimus ir draudimus, jis grąžinamas atgal į įkalinimo įstaigą.

"Pažeidimų fiksuojame nedaug: nuteistieji žino, kad individualiai sudarytos dienotvarkės turi būti paisoma, ir stengiasi nenusižengti", — sako Kauno probacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Giedrius Ramanauskas.

Nuteistųjų migracija Kaune įsikūrusiame Elektroninio stebėjimo centre stebima visą parą, tad, esant poreikiui, reaguojama operatyviai.

Per daugiau nei pusmetį apykojų eksploatacijos visoje Lietuvoje buvo stebima virš 400 nuteistųjų. 

Ilgalaikė atsiperkanti investicija 

Apykojų efektyvumą patvirtina ir kitų šalių patirtis: pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje apykojės taip pasiteisino, kad šiandien investuojama į itin modernias, ne tik nuteistojo buvimo vietą fiksuojančius, bet ir alkoholio kiekį kraujyje matuojančius apykojų modelius.

Atlikti bandymai patvirtina, kad apykojės yra atsparios temperatūros pokyčiams, bet kokiems mėginimams jas atrakinti, sudaužyti ar kaip kitaip jas paveikti. 

Lietuvoje šiuo metu yra 125 apykojės ir įranga, būtina elektroniniam stebėjimui. Įsigytos įrangos su globalaus pozicionavimo sistema (GPS), kuri leidžia nuteistąjį stebėti visos Lietuvos teritorijoje, kaina siekia 550 tūkstančių eurų.

Stebėjimo įranga įsigyta Norvegijos finansinio mechanizmo programos "Pataisos, įskaitant bausmes be įkalinimo" lėšomis. Nors pradinės investicijos — nemažos, skaičiuojama, jog ši sistema leis valstybei sutapyti net keletą kartų, lyginant su išlaidomis, kurios patiriamos laikant nuteistuosius įkalinimo įstaigoje.

136
Tegai:
elektroninis nuteistųjų stebėjimas, apykojė
Dar šia tema
Motinos ir vaiko namai nuteistosioms minėjo vienerių metų sukaktį
Dėmesio: net ir uždaryti kalėjime sukčiai gali kelti pavojų
Švenčių proga prezidentė suteikė malonę keturiems žmonėms
Šeima

Spalio 31 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 17:49 2020.10.30)
Šios dienos horoskopas Vėžiams pataria nepasikliauti jiems sakom informacija, Svarstyklės neturėtų priimti skubotų sprendimų, Žuvys nederėtų žadėti to, ko negalės išpildyti

Rytojaus horoskopas puikiai tinka kūrybinėms idėjoms ir nestandartiniams sprendimams įgyvendinti. Pasinaudokite tuo, kad pažvelgtumėte į pažįstamus dalykus nauju kampu, pateiktumėte elegantišką sudėtingos problemos sprendimą arba rastumėte šmaikščią išeitį iš kasdienės situacijos. Apskritai kūrybiškumas ir išradingumas rytoj bus geriausi, todėl ši diena žada suteikti įžvalgumo ir daug įdomių atradimų. Atminkite, kad vien noras ką nors padaryti rytoj yra pusė darbo.

Avinas (03.21-04.20) Jums labiau rūpės asmeniniai reikalai. Neskubėkite pasidalinti geromis naujienomis su žmonėmis, kurie jūsų nesupranta. Neduokite pažadų, kurių negalėsite įvykdyti. O jei įsipareigojote, tai ir padarykite.

Jautis (04.21-05.21) Pinigų trūkumas gali tapti problemine tema. Galbūt jūsų poreikis pramogoms padidės arba išleisite daug pinigų dovanoms ir renginių organizavimui. Norint išvengti klaidų, kurios jums brangiai kainuos, geriau vengti neplanuotų išlaidų.

Dvyniai (05.22-06.21) Išsikelkite realius tikslus ir nekelkite kartelės į nepasiekiamą aukštį. Gali būti, kad kolegos padės įgyvendinti planus, tačiau jūs savo ruožtu jų nenuvilkite. Galite palepinti save ir išleisti pinigus pramogoms. Tai tinkamas metas pagražinti savo namus.

Vėžys (06.22-07.22) Šiuo metu padidės melagingos informacijos dalis, kurią nebus lengva atpažinti, ir tuo remdamiesi rizikuojate padaryti klaidų. Neturėtumėte pasitikėti duotais pažadais. Be to, tai nėra pats geriausias laikas susisiekti su oficialiomis institucijomis.

Liūtas (07.23-08.23) Profesionaliai diena bus vaisinga. Sudarykite veiksmų planą ir pradėkite spręsti prioritetus. Atsakingas požiūris į verslą leis įveikti visas kliūtis. Susitikimai, kelionės ir romantiški nuotykiai bus sėkmingi. Pabandykite namuose susitvarkyti daiktus, išmeskite nereikalingus daiktus.

Mergelė (08.24-09.22) Jums nevalia atsipalaiduoti, kitaip rizikuojate prarasti savo pozicijas verslo srityje. Venkite ginčų su vadovybe ir kolegomis. Aplenkite tuos, kurie nuolat skundžiasi. Atkreipkite dėmesį į savo sveikatos būklę, susilaikykite nuo alkoholio vartojimo.

Svarstyklės (09.23-10.22) Darbe didesnių pokyčių nenumatoma. Sunkius klausimus reikėtų atidėti. Geriau daryti tai, kas jums duota, be didelių pastangų. Nepriimkite skubotų sprendimų. Dalyvaukite rengiant ateities planus, tačiau per anksti juos įgyvendinti. Neužmegzkite naujų pažinčių su priešingos lyties atstovais.

Skorpionas (10.23-11.21) Parodykite daugiau iniciatyvos šią dieną. Bet jei kelyje pasirodo neįveikiama siena, nebandykite pralaužti jos. Geriau darykite tai, ką galite. Venkite konfliktų. Galima gauti įdomių pasiūlymų. Optimizmas ir pasitikėjimas savimi padės rasti naujų sąjungininkų.

Šaulys (11.22-12.21) Šiuo laikotarpiu rekomenduojama sudaryti planus ir pradėti naujus projektus, išdėstyti naujas idėjas, kruopščiai išanalizuoti tiek ateinančio laikotarpio problemas, tiek problemas, kurios liko neišspręstos.

Ožiaragis (12.22-01.20) Dabar verta išeiti iš aklavietės tiek darbe, tiek meilės santykiuose. Žvaigždės rekomenduoja drąsius eksperimentus, kurie duos įspūdingų rezultatų. Norėdami sėkmės visuose frontuose, atlikite nedidelius pertvarkymus arba pradėkite atnaujinimus namuose. Pabandykite atnaujinti santykius su žmonėmis, kuriuos įžeidėte dėl savo neatidumo.

Vandenis (01.21-02.19) Jums atėjo klestintis laikotarpis, kuris daug ką pakeis į gerąją pusę. Jūsų nuomonė bus įvertinta vadovybės, todėl nedvejodami pateikite naujų pasiūlymų. Šiandien galimi įrangos, buitinės technikos gedimai, taip pat nerekomenduojama spręsti finansinių klausimų ir skolintis pinigų.

Žuvys (02.20-03.20) Reikalai vystysis ne taip, kaip norite. Deja, vargu ar pavyks paveikti jų eigą. Geriau nesikišti į procesą, dauguma bėdų išnyks savaime. Neduokite sau jokių pažadų ir per daug nepasikliaukite kitų žodžiais.

Tegai:
horoskopas
Oro gynybos sistema NASAMS, archyvinė nuotrauka

Lietuvos kariuomenei perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS

(atnaujinta 18:03 2020.10.30)
Iki 2021 metų bus baigtas personalo rengimas ir pradėta ginkluotės integracija į bendrą NATO oro gynybos sistemą

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Lietuvos kariuomenei penktadienį buvo oficialiai perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS, praneša kariuomenės spaudos tarnyba.

Po sėkmingo sistemos testavimo tai patvirtinantį dokumentą Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione spalio 30 dieną pasirašė Krašto apsaugos ministerijos ir NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos "Kongsberg" atstovai. Ši sistema į Lietuvos kariuomenės Oro gynybos batalioną iš Norvegijos buvo atgabenta šią vasarą.

Kaip pažymėjo krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, su NASAMS kariomenė įsigijo sukomplektuotą ir integruotą vidutinio nuotolio oro gynybos pajėgumą, kurio trūko ir kurio iki šiol šalis neturėjo.

"Su šios sistemos atėjimu sustiprėjo Lietuvos oro erdvės gynyba, toliau yra stiprinamas atgrasymas. Apjungiant visus bendros gynybos sistemos komponentus į vieną visumą, mes galime pasiekti gerą rezultatą, kuris privers potencialius priešininkus permąstyti savo ketinimus, o mums tai suteiks daugiau saugumo bei veiksmų laisvės", — pabrėžia Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.

NASAMS — plačiausiai naudojama vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NATO valstybėse. Lietuvos kariuomenės įsigyta sistema yra pati naujausia — trečiosios kartos NASAMS (NASAMS 3) naudotojos šiuo metu yra tik Lietuvos ir sistemos gamintojų — Norvegijos — kariuomenės.

Įsigytąją sistemą sudaro šie komponentai: ugnies valdymo centrai, raketsvaidžiai, ryšio įranga ir kt. Perkant šią sistemą modernizuota ir šiuo metu Lietuvos kariuomenėje naudojama artimojo nuotolio oro gynybos sistema RBS-70 — abi sistemos bus integruotos į bendrą Lietuvos oro gynybos skydą.

Planuojama, kad iki 2021 metų bus baigtas personalo rengimas ir pradėta ginkluotės integracija į vieningą NATO oro gynybos sistemą.

Daugelis ekspertų mano, kad Vakarų šalys naudojasi isterija dėl "Rusijos grėsmės" kaip priedanga įgyvendindamos savo planus, visų pirma siekdamos telkti NATO ginklus ir kontingentus prie Rusijos Federacijos sienų.

Rusijos vadovybė ne kartą pabrėžė, kad Maskva nesiruošia nieko pulti ir kad Vakarų karinio bloko šalys naudojasi kalbomis apie "galimą Rusijos agresiją" bei kursto antirusišką isteriją.

Tegai:
NATO, kariuomenė
Dar šia tema
Lietuvos kariai testuoja NASAMS sistemos komponentus
Lietuvą pasiekė oro gynybos sistemos NASAMS
Nausėda: NASAMS sistemos elementai Lietuvoje bus išbandyti rugsėjį
Barselona

Barselona taps Europos miškų sostine 2022 metais

(atnaujinta 09:02 2020.10.30)
Pagrindinis Europos miškų sostinės tikslas yra atkreipti gyventojų ir specialistų dėmesį į miškų ir biologinės įvairovės išsaugojimo klausimus

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. 2022 metais Barselona taps Europos miškų sostine, dabar šį titulą turi Vokietijos miestas Bona, praneša "EuroPulse".

Titulą Europos miškų institutas (EFI) skiria nuo 2014 metais. Bėgant metams, jį turėjo Bilbao, Viena, Oslas, 2015 metais — Sankt Peterburgas, o kitais metais jis bus skirtas Prahai.

Dėl šio titulo su Barselona varžėsi Madridas, Sorija (Ispanija) ir Novi Sadas (Serbija).

Pagrindinis Europos miškų sostinės tikslas yra atkreipti gyventojų ir specialistų dėmesį į miškų ir biologinės įvairovės išsaugojimo klausimus.

Tegai:
miškas, Barselona
Dar šia tema
Mokslininkai išsiaiškino, kokie dumbliai galėjo sukelti taršą Kamčiatkoje
Lietuvos bankas pranešė, kad karantino metu išaugo elektroninių mokėjimų svarba