Šašlykai, archyvinė nuotrauka

Artėja šventės: ugniagesiai primena apie atsargumą kepant šašlykus

66
Žmones, išsiruošusius šį ilgąjį savaitgalį į gamtą ar prie namų kepti šašlykus, ugniagesiai ragina laikytis saugos reikalavimų, kad nesugadintų poilsio nei sau, nei kitiems

VILNIUS, balandžio 29 — Sputnik. Švenčių ir poilsio dienomis itin padaugėja gaisrų, traumuotųjų ir žuvusiųjų juose, perspėja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

Departamento duomenimis, šiemet gaisruose jau žuvo 50 žmonių, o traumuoti buvo 82 gyventojai.

Šį ilgąjį savaitgalį daugelis lankysis šventiniuose renginiuose, skubės į gamtą, tvarkys aplinką, kai kurie gamtoje užkurs laužus, prie namų statys kepsnines. Neatsargiai kūrenami laužai ir kepsninės neretai apgadina ne tik gyvenamuosius pastatus, poilsio aikštelėse esančius statinius, bet nuo ugnies nukenčia ir žmonės.

Kūrendami laužą apsidegino keturi žmonės

Štai šiemet kovo mėnesį vieną sekmadienio vakarą Kėdainių rajone, Pašilių kaime, kūrendami laužą apsidegino keturi žmonės, tarp jų du nepilnamečiai.

Nelaimė įvyko, kai vyras, norėdamas laužavietėje įdegti ugnį, iš plastikinės talpyklos įpylė į ją skiediklio. Ji vyro rankoje sprogo ir įsiplieskusi ugnis sužalojo jį patį bei šalia buvusius tris asmenis: ketverių ir 13 metų vaikus bei 30 metų vyrą. 

Saugos reikalavimai kūrenant laužą

Kad šventinių dienų neaptemdytų skaudžios nelaimės, ugniagesiai pataria gyventojams, iškylaujantiems gamtoje, laužus kūrenti nustatytose vietose, laikantis saugos reikalavimų.

Kūrenti juos leidžiama ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių. Negalima jų kurti durpingose vietose, miškuose, esant sausringam laikotarpiui ar pučiant stipriam vėjui. Palikti be priežiūros besikūrenančias laužavietes draudžiama.

Smilkstančią ugniavietę būtina užgesinti.

Svarbu žinoti naudojantis kepsninėmis

O naudojantis kepsninėmis svarbiausia pasirinkti tinkamą vietą.

Draudžiama kietojo kuro kepsnines ar kitokias krosneles statyti arčiau kaip šešių metrų atstumu iki pastatų. Po jomis turėtų būti nedegus pagrindas. Svarbu, kad kepsninė nestovėtų ant sausos nenušienautos žolės.

Jas statyti reikėtų ir kuo toliau nuo tvorų, medžių, krūmų ar kitų lengvai užsiliepsnojančių medžiagų.  Būna atvejų, kai žmonės, norėdami pasislėpti nuo vėjo ar staiga užklupusio lietaus, kepsninę pastato šalia namo, pastogėje ar dengtoje terasoje. Beje, balkonuose iš viso negalima kurti kepsninių.

Prieš kepant jose tolygiai reikia paskirstyti žarijas. Po ranka visuomet reikėtų turėti vandens kilusiai liepsnai užpilti.

Ugniagesiai perspėja prižiūrėti žaidžiančius vaikus ir naminius gyvūnus, kad šie neprisiartintų prie zonos, kurioje stovi kepsninė.

Не только рыбу можно было попробовать на празднике, но и традиционный мясной шашлык.
© Sputnik / Галина Наумова
Kepsninė

Atsargiau su degiais skysčiais

Labai pavojinga šalia laužo ar kepsninės laikyti degųjį skystį, įkaitęs butelis gali sprogti, susidaryti didelis liepsnos pliūpsnis — nuo to neapsaugos joks kibiras su vandeniu ar gesintuvas.

Įkuriant kepsninę reikia būti atsargiems. Paprastai žmonės naudoja degius skysčius. Jeigu degaus skysčio pripilsite per daug arba naudosite labai garuojantį skystį, gali įvykti staigus liepsnos pliūpsnis, stipriai nudeginti.

Saugiau yra naudoti specialius ilgo degimo degtukus.  

Įkurti kepsninę reikėtų pavėjui, kad įkūrimo metu vėjas pūstų nuo jūsų, tuomet ir liepsna sklis į tą pusę.

Baigus kepti šašlykus ar kepsnius, nereikėtų  kepsninės palikti be priežiūros. Būtina įsitikinti, kad nėra smilkstančių anglių ar žarijų, kurias vėjas gali įpūsti. Baigę ja naudotis, pelenus suberkite į specialų metalinį konteinerį, patraukite ją į saugią vietą.

66
Tegai:
šašlykai, priešgaisrinės saugos reikalavimai, ugniagesiai
Dar šia tema
Nepamirškite apie saugumą švenčių metu
Dėl neatsargaus rūkymo šiemet gaisruose žuvo 15 žmonių
Tragedija: kaimo name kilus gaisrui, sudegė vaikas
Vestuvės, archyvinė nuotrauka

Koronavirusu užsikrėtusi moteris sudalyvavo anūko vestuvėse ir mirė

(atnaujinta 23:16 2020.09.19)
Moters giminaičiai tiksliai nenurodė, kokia buvo tiksli senolės mirties priežastis

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. COVID-19 užsikrėtusi moteris mirė praėjus kelioms dienoms po to, kai sudalyvavo anūko vestuvėse, pranešė "The Sun".

Jaunavedžiai internete paskelbė bendrą nuotrauką su močiute ir vartotojai juos sukritikavo dėl neatsakingo požiūrio į kitų sveikatą.

Gindamasi vyro nuotaka parašė, kad "močiutė stovėjo toli nuo svečių, o paskelbta nuotrauka buvo vienintelė, kurioje jie buvo kartu".

Ji sakė, kad tai buvo paskutinė jų bendra nuotrauka.

Nuotaka nenurodė pagyvenusios moters mirties priežasties, tačiau visi, kuriems buvo diagnozuotas koronavirusas, turi izoliuotis, kad būtų išvengta jo plitimo, pažymima straipsnyje.

Tegai:
COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Izraelis pirmasis pasaulyje dar kartą įvedė karantiną
NVSC reikalauja skubiai spręsti COVID-19 tyrimų Radviliškyje klausimą
Klaipėdos dramos teatras, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 20-osios šventės

(atnaujinta 09:12 2020.09.19)
Nuo rugsėjo 19-osios iki metų gali lieka 103 dienos, dienos ilgis — 12 val. 29 min.

Rugsėjo 20 yra 263-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 264-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 102 dienos.

2020 metų rugsėjo 20 dieną saulė teka teka 07:00, leidžiasi 19:24, dienos ilgis — 12 val. 24 min.

Herkaus Manto sukilimo diena

1260 metais prasidėjo didysis Prūsų sukilimas, kurį paskatino Lietuvių ir Žemaičių pergalė prieš kryžiuočius Durbės mūšyje. Vienu iš sukilimo vadų tapo legendinis Herkus Mantas.

1869 metais gimė visuomenės veikėjas, pedagogas, kunigas, kritikas ir lietuvių literatūros klasikas Juozas Tumas-Vaižgantas.

1920 metais Tautų Sąjungos Taryba, stengdamasi sušvelninti konfliktą tarp Lenkijos ir Lietuvos, priėmė rezoliuciją, kuria siūlė tvirtinti Pauliaus Hymenso pasiūlytą Lietuvos ir Lenkijos sutarties projektą, toliau dėl jo nebediskutuojant. Pagal projektą Lietuva ir Lenkija būtų savarankiškomis valstybėmis, turinčiomis bendras užsienio reikalų ir ekonomikos tarybas. Lietuvos sostine būtų patvirtintas Vilnius ir nustatyta aiški tarpvalstybinė siena.

1935 metais Klaipėdos dramos teatre parodytas pirmasis spektaklis — Kazio Inčiūros "Vincas Kudirka".

1989 metais Kaune atkurta Lietuvos šaulių sąjunga.

2001 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Rusijos fondu, renkančiu duomenis apie Antrajame pasauliniame kare naciams tarnavusius asmenis.

2005 metais Lietuvos bankas išleido į apyvartą 500 litų nominalo proginę auksinę monetą, skirtą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams. Tūkstančio egzempliorių tiražu iš gryno aukščiausios kokybės aukso nukaldinta moneta kainavo 2020 litų. Visas monetos tiražas buvo išpirktas šalyje per vieną dieną.

Savo vardadienius šiandien švenčia Andriejus, Eustachijus, Fausta, Tautgirdė, Vainoras.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai