Ugniagesys gelbėtojas Aurelijus Lipinskas, archyvinė nuotrauka

Vieno ugniagesio gelbėtojo istorija: sieloje esu maištininkas

57
(atnaujinta 12:07 2017.05.04)
Ugniagesių dienos proga apie savo darbą papasakojo 17 metų paskyręs gaisrų gesinimui ir žmonių gelbėjimui Aurelijus Lipinskas

VILNIUS, gegužės 4 — Sputnik. Ugniagesiais gelbėtojais paprastai tampa žmonės, turintys širdyje kibirkštėlę, tvirtina Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 3-iosios komandos skyrininkas Aurelijus Lipinskas.

17 metų paskyręs gaisrų gesinimui ir žmonių gelbėjimui, Lipinskas sako, jog didžiuojasi savo profesija.

Пожарный Аурелиюс Липинскас
Ugniagesys gelbėtojas Aurelijus Lipinskas

"Ugniagesyba mane padarė labiau disciplinuotą, be to, mėgstu nestandartines situacijas, kurios priverčia įjungti papildomą loginį mąstymą", — tvirtina jis.

Nuo vaikystės tapti ugniagesiu Aurelijus nesvajojo

Lipinskas pasakojo, kad vaikystėje norėjo tapti pasienio policijos pareigūnu, tačiau jam nepavyko.

"Kadangi save siejau su panašiomis struktūromis, įstojau į Ugniagesių gelbėtojų mokyklą. Ir man patiko", — pasidalijo Aurelijus.

Ketverius metus jis dirbo ugniagesiu gelbėtoju Panevėžyje, vėliau persikėlė į Vilnių.

Lipinskas už išgelbėtą gyvybę yra apdovanotas Ugniagesio gelbėtojo žvaigžde, o šių metų sausio 20 dieną Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo konkurso "Herojai tarp mūsų" nugalėtojus, tarp kurių įvertintas buvo ir Lipinskas, išgelbėjęs ne vieno žmogaus gyvybę, taip pat ir tragiško gaisro Vilniuje, Žirmūnų bendrabutyje, metu.

Kiekvienas gaisras — didelė nelaimė

Lipinskas teigia, jog savo išgelbėtų žmonių jis nedrįstų skaičiuoti, o kai kurių gaisrų jau ir neprisimena.  

Tačiau, pasak ugnegesio, buvo tokių, kurių pamiršti neįmanoma.

"Vienas jų — Žirmūnų gaisras, kuris privertė apie daug ką pamąstyti. Buvo daug streso po jo, daug skaudžių prisiminimų. Tąkart aš dirbau su automobilinėmis kopėčiomis. Atvažiavome, tačiau prie namo dėl pristatytų automobilių negalėjome privažiuoti. Policininkai rankomis stumdė automobilius. Kol radome vietą  pasistatyti keltuvą, mano akyse du žmonės iššoko iš degančio namo. Septynis žmones pavyko nukelti, kai kuriuos teko jėga įtempti į lopšį, nes gyventojai nenorėjo palikti savo namų, patyrė didelį stresą ir nesuprato, koks pavojus jiems gresia", — prisimena skaudžius įvykius ugniagesys.

Pasak Lipinsko, kiekvienas gaisras yra didelė nelaimė.

"Dažnai tenka juose gelbėti žmones, randame ir žuvusiųjų. Ugnis paprastai sunaikina ir visą turtą. Skaudu žiūrėti į žmones, kurie praranda viską. Matai jų akyse skausmą, neviltį ir nežinią. Tuomet stengiamės su jais pabendrauti, sumažinti jų stresą", — pasakoja Aurelijus.

Rizikuojant gyvybe

Lipinskas prisiminė atvejį, kai prieš keletą metų buvo gautas pranešimas, kad Žemuosiuose Paneriuose iš nuo sovietinių laikų paliktos cisternos ištekėjo amoniakas.

"Reikėjo gerai pasukti galvą, kaip ją užtaisyti. Tokiose nestandartinėse situacijose reikia specialiųjų žinių, tad tenka skaityti įvairios literatūros ir domėtis specifiniais dalykais. O cheminiuose incidentuose skubėti negalima, nes svarbiausia — paties ugniagesio saugumas", — pasakojo skyrininkas.

"Kitą kartą buvusios Kuro aparatūros gamyklos rūsiuose degė didžiulė krūva senų dujokaukių. Visur tvyrojo tiršti plastiko dūmai. Rūsyje — metalinės pertvaros, nieko nesimato, jame tikrai buvo galima pasiklysti ir žūti. Gaisrą gesinome parą laiko, paskui mus keitė kitos pamainos", — pridūrė gelbėtojas.  

Neatsakingumas priveda prie nelaimių

Pasak ugniagesio, jam ypač skaudu, kai autoavarijose dėl kažkieno kaltės žūsta jauni žmonės.

"Tokie įvykiai ir patį priverčia saugiai vairuoti ir atsakingai elgtis kelyje", — teigė jis.

"Pradėjęs dirbti ugniagesiu dažniau pasakodavau apie darbą. Dabar stengiuosi tų minčių ir vaizdų nesinešti namo. Nebent pasitaiko kokia kuriozinė juokinga situacija. Bet pas mus rytas visada prasideda nuo nelaimių", — sakė Lipinskas.

Ugniagesys teigia, jog nelaimių būtų mažiau, jeigu gyventojai labiau rūpintųsi savo saugumu.  

"Bet žmonės dažniausiai galvoja, kad nelaimė juos aplenks. Blogiausia, kad visuomenė dar nesuvokia, kad viskas daroma jų saugumui. Ir žmonių supratimo bei atidumo trūksta: užstato hidrantus, gatvėje nenori praleisti gaisrinio automobilio, neatidžiai vairuoja, kalbasi telefonu prie vairo", — pažymi Lipinskas.

Nepaisant to, gelbėtojas pastebi, kad visuomenė po truputį keičiasi. Daugėja naujų ir tvarkingų namų, rūpestingų šeimininkų, kurie namuose turi ir gesintuvą, ir dūmų detektorių.

"Kartą gavome pranešimą, kad užsidegė gyvenamojo namo katilinė, tačiau kol atvykome, pats šeimininkas, užsidėjęs dujokaukę, nuslopino ugnį. Dažnai tenka padėti policijai ir medikams. Ne kartą esame padėję medikams išnešti sunkius ligonius, policijai — atidaryti duris, už kurių rasti mirę vieniši senukai", — pasakė Lipinskas.  

Asmeninis gyvenimas

Lipinskas sako, jog jeigu viską imsi į širdį, greit perdegsi. 

"Todėl ieškai atsvaros, kas tau teikia malonumą. Man patinka iššūkiai ir ekstremali veikla. Visada patikdavo jėgos sportas, stendinis šaudymas, ginklai, motociklai. Ekstremaliojo sporto  šakos man suteikia gyvenimo džiaugsmą. Be to, jau daugybę metų esu medžiotojas", — pasakojo ugniagesys.

Tačiau tai tik nedidelė dalis Aurelijaus pomėgių.  Dar vienas jų — automobilio konstravimas. Šiuo metu jis baigia sukonstruoti automobilio "Caterham-7" kopiją.

"Jie buvo pradėti gaminti pokario metais, renkami rankomis. Mano automobilis taip pat darytas rankomis, jame įmontuotas "Ford" variklis. Šiemet norėjau jį pabaigti ir vasarą išbandyti, bet jaučiu, kad gauta trauma sugriaus planus. Automobilį sukonstravau per pusę metų. Jame panaudoti agregatai iš seno "Ford Sierra" automobilio", — sakė Aurelijus, prieš keletą dienų intensyviai rengdamasis Stipriausio ugniagesio varžyboms patyręs sudėtingą traumą.

Sakė, jog pasveikti jam prireiks mažiausiai trijų mėnesių. Ši trauma griauna ir kitus ugniagesio planus bei pomėgius.

Dar viena didelė Lipinsko aistra — fotografija.

"Nuo vaikystės mane žavėjo ne skaitmeninė, o senoji fotografija. Persikraustęs į Vilnių, nusipirkau skaitmeninį fotoaparatą, lankiau meninės fotografijos kursus. Mėgstu fiksuoti gaisrus, ugniagesių gelbėtojų darbą ir šventes, žmones gatvėje, aplinką, keliones, aplankytas vietas, automobilius. Dar daug kadrų padarau ir juostiniu fotoaparatu", — pasidalijo Aurelijus.

Daug fotosesijų Lipinskas yra surengęs ir su savo komandos ugniagesiais. Jų nuotraukos buvo demonstruotos komandos patalpose. Aurelijus yra laimėjęs ir konkursą Latvijoje, kai ugniagesius reikėjo fotografuoti iš garažo.

Beje, jis sukūrė ir plakatą "Vilniaus priešgaisrinei tarnybai — 210 metų", kuris kabėjo ant Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento sienos. O prieš 10 metų jam kilo idėja sukurti ugniagesio gelbėtojo ženklą ir gaminti ženkliukus ugniagesiams bei gelinius lipdukus automobiliams.

Pasak Aurelijaus, ateityje jis norėtų pastatyti šeimai namą.

"Man svarbiausia — šeima. Be šeimos esi niekas", — sakė jis.

Dar viena svajonė — įsteigti paramos fondą, kad galėtų remti ugniagesius.

"Padėti tiems, kuriems reikia pagalbos. Juk, pavyzdžiui, išėję iš tarnybos, jie tampa niekam nereikalingi", — pažymi Lipinskas.

Tarp Vilniuje dirbančių ugniagesių — vienintelė moteris >>

Kad Lipinskas nėra abejingas ugniagesių gelbėtojų problemoms, rodo ir jo aktyvus dalyvavimas socialinio tinklo Facebook viešojoje grupėje "Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba".

"Aš sieloje esu maištininkas. Man rūpi, kaip gyvena ugniagesiai, kaip jie aprūpinti, kaip parengti, kokio dėmesio sulaukia iš savo vadovų", — sakė ugniagesys.

Šv. Florijono — ugniagesių globėjo dienos proga savo kolegoms Lipinskas palinkėjo supratimo, santarvės, ramybės ir visose situacijose ieškoti tik teigiamų dalykų.

57
Tegai:
ugniagesys gelbėtojas, Aurelijus Lipinskas
Dar šia tema
Ugniagesiai: nedeginkite žolės
Ugniagesiai užkirto kelią nelaimei sostinės degalinėje
Maršrutizatorius, archyvinė nuotrauka

KAM pataria Lietuvos gyventojams, kaip apsisaugoti nuo įsilaužimo per Wi-Fi

(atnaujinta 21:58 2020.07.09)
Įsibrovėliai gali įsilaužti į vartotojo namų tinklą ir gauti prieigą prie neskelbtinų duomenų, jei maršrutizatoriaus slaptažodis neatitinka šiuolaikinių saugumo reikalavimų

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos nustatė (NKSC), kad Lietuvoje interneto vartotojų plačiai naudojami tinklo maršrutizatoriai turi pažeidžiamumą, kuriuo pasinaudojus, per sąlyginai trumpą laiką galima išgauti belaidžio (Wi-Fi) tinklo slaptažodį, rašoma KAM pranešime.

Tai leistų įsilaužėliui naudotis vartotojo namų interneto prieiga, šnipinėti duomenų srautą, vykdyti kitas nusikalstamas veikas.

Pagal UAB "Critical Security" praneštą informaciją, namų interneto vartotojai naudojasi belaidžio tinklo maršrutizatoriais, kuriems suteikiamas pirminis gamyklinis slaptažodis, sudarytas iš atsitiktinai generuojamų 10 simbolių ilgio sekos, skaitmenys bei didžiosios raidės nuo A iki F.

Kibernetinio saugumo specialistai įspėja, kad tai neatitinka šiuolaikinių saugumo standartų, kadangi skirtingų simbolių imtis yra per maža, todėl tokie slaptažodžiai yra pažeidžiami slaptažodžių parinkimo atakoms.

Tokių maršrutizatorių belaidžio tinklo pirminio slaptažodžio nulaužimo laikas įprastu namų kompiuteriu, priklausomai nuo turimos įrangos, gali trukti iki 30 dienų. O pasitelkus didesnius kompiuterinius skaičiavimo pajėgumus, maksimalus nulaužimo laikas ženkliai sutrumpėja iki valandų. Namų vartotojai, kurie nėra pakeitę maršrutizatoriaus gamintojo suteikto pirminio belaidžio tinklo slaptažodžio, gali tapti kibernetinių atakų taikiniais.

Saugumo ekspertai apie aptiktą pažeidžiamumą informavo Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą pagal atsakingo atskleidimo politiką. NKSC išanalizavo pateiktą informaciją ir atliko kitų rinkoje naudojamų bevielio tinklo prietaisų gamyklinių nustatymų saugumo vertinimą. Tyrimo metu nustatyta, kad yra ir daugiau pažeidžiamų tinklo maršrutizatorių modelių, kuriuos diegia kiti interneto paslaugų teikėjai bei platina elektronikos prietaisų pardavėjai.

NKSC duomenimis, labiausiai susirūpinti turėtų vartotojai, kurių Wi-Fi tinklo slaptažodį sudaro tik skaitmenys. Tokio tipo slaptažodis yra ypač silpnas ir kelia didelę grėsmę vartotojams, nes gali būti piktavalio panaudotas įsilaužiant į vartotojo tinklą.

Patekę į vidinį tinklą, įsilaužėliai turi galimybę stebėti nešifruotų duomenų srautą, rinkti jautrius duomenis ar išnaudoti vartotojo kompiuterius atliekant kitas kibernetines atakas. Vartotojams kyla grėsmė būti šantažuojamiems dėl asmeninių duomenų nutekinimo arba jo duomenys gali būti užšifruoti, o už duomenų susigrąžinimą pareikalauta išpirkos. Pasitelkę papildomus metodus, nusikaltėliai gali netgi pasisavinti pinigines lėšas sąskaitose.

NKSC kibernetinio saugumo ekspertai ragina visus maršrutizatorių savininkus peržiūrėti savo prietaisų nustatymus, pakeičiant šį slaptažodį į patikimesnį. Saugų slaptažodį turėtų sudaryti bent 12–14 simbolių seka iš didžiųjų bei mažųjų raidžių, skaitmenų ir specialiųjų simbolių.

Lietuvoje dažnai skelbiama apie kibernetines atakas. Lietuvos politikai dažnai užsimena apie "rusų įsilaužėlius".

Praėjusiais metais Lietuvos parlamentarai skundėsi, kad į jų darbo paštą buvo siunčiamos įvairios žinutės, kad būtų galima įsilaužti į pašto dėžutę. Nukentėjo partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" nariai Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas, Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Rusijoje ne kartą buvo pastebėta, kad tokie Vilniaus kaltinimai lieka be įrodymų.

Tegai:
slaptažodis, kibernetinis saugumas
Vasariškas lietus, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 10 dienos šventės

(atnaujinta 22:01 2020.07.09)
Liepos 10-oji — Lietuvoje nuo seno žinoma diena, pagal kurią vyresniosios kartos atstovai sprendžia, kokie orai dar laukia likusią vasaros pusę

Liepos 10 yra 191-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 192-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 174 dienos.

Liepos 10-ąją Lietuvoje minimi Septyni broliai miegantys. Ši diena liaudyje siejama su lietingu vasaros periodu. Iš kur atsirado toks palyginimas? Liepos 10-os rytą danguje trumpam pasirodo Sietynas, sudarytas iš septynių žvaigždžių. Jos greičiausiai ir vadinamos tais broliais, pranašaujančiais lietų arba sausrą.

Senovėje buvo tikima, kad, jei šią dieną be perstojo lyja, tai lietus lis ir dar septynias dienas, o gal net ir septynias savaites. Jei šią dieną iš viso nelyja, irgi nėra gerai, nes tai pranašauja sausros grėsmę. Manyta, kad tokiu atveju derlius bus mažas.

Krikščionybės istorijoje užfiksuotas įvykis, kai apie 161–180 metais septyni broliai ir jų motina buvo nukankinti už Kristaus tikėjimo išpažinimą. Taigi, krikščionys Septynis brolius miegančius sieja su šiuo faktu.

Etnologų teigimu, Septynių brolių miegančiųjų dienos pavadinimas kilęs iš legendos apie septynis brolius — tikėjimo kankinius, stačiusius šventovę Kijeve, o paskui užmigusius ir miegančius iki šiol. Tikėta, kad tie broliai turėję septynias Kristaus žymes ir galią nulemti vasaros orus.

Be to, dar šią dieną minimi Šv. Rufina, mergelė, kankinė; Šv. Sekunda, mergelė, kankinė; Šv. Amalija, mergelė; Šv. Prudencija, mergelė, kankinė.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1591 metais Vilniuje katalikai sudegino evangelikų reformatų bažnyčią, namus, mokyklą ir prieglaudą. Religinės tolerancijos pabaiga Lietuvoje.

2008 metų liepos 10 dieną eidamas 95-uosius metus Varšuvoje mirė grafas Alfredas Tiškevičius. Tiškevičius buvo paskutinysis, 10-asis, Palangos grafų Antaninos ir Felikso Tiškevičių vaikas. Iš viso jie turėjo penkias dukteris ir penkis sūnus.

Taip pat šią dieną, tik 2013 metais, eidamas 73-iuosius metus mirė vienas žymiausių Lietuvos kine garso režisierių, Lietuvos kinematografininkų sąjungos Garso gildijos narys ir ilgametis šios gildijos patikėtinis Romualdas Fedaravičius.

Šią dieną savo vardadienius švenčia Amalija, Amelija, Eirimė, Gilvainas, Gilvainė, Melė, Neikantas, Neikantė, Neimantas, Neimantė, Sigutė.

Tegai:
šventės