Grafitis ant Vilniaus namo sienos, archyvinė nuotrauka

Teplionės ar menas: grafičius Vilniuje galima piešti legaliai

110
(atnaujinta 15:13 2017.05.10)
Vilniuje vyksta gatvės meno projektas "Aukštyn", kurio tikslas — parodyti, kaip grafičiai gali derintis su miesto erdve ir teisėtai vadintis menu

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Teplionės ir vandalizmas — tokiais ir panašiais žodžiais dažnai apibūdinami grafičiai ant miesto sienų, kurių nuvalymui Vilnius šiemet skyrė 130 tūkstančių eurų — pakeičia gatvės meno projektas, suteikiantis galimybę nenusižengiant įstatymams išreikšti save

Teigiamo grafičių pavyzdžio sukūrimui sostinės savivaldybė rengia gatvės meno projektą "Aukštyn", kurio tikslas — parodyti, kaip vienu metu galima išreikšti save ir tuo pačiu tai daryti nenusižengiant įstatymams bei apsaugant meno kūrinį kaip intelektinę nuosavybę, praneša Vilniaus savivaldybė.

Gatvės meno projekto "Aukštyn" metu iki gegužės 12 dienos didžiuliu tipografinio tipo užrašu bus papuošta iš gatvės pusės matoma apie 30 kvadratinių metrų Konstitucijos prospekte 23 namo siena. Pirmame plane bus tarsi iš debesų fragmentų sudarytas žodis "Aukštyn", o fone išryškės dvi akys.

В Вильнюсе стартует проект Вверх
Psiruošimas gatvės meno proektui "Aukštyn"

Gatvės meno projektą inicijuoja advokatų profesinė bendrija "Žabolienė ir partneriai METIDA". Idėją piešiniui kūrė ir ją įgyvendins menininkai Tadas Čiūdaras ir Simas Šerkšnas.

Terlionės Vilniaus senamiestyje. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

"Šiuo projektu siekiame įkvėpti vilniečius ir miesto svečius tobulėti bei siekti savo tikslų, taip pat kartu puoselėti ir puošti miestą, palaikyti skoningai atrodančio Vilniaus idėją. Taip pat skatiname menininkus kurti, tai daryti legaliai ir saugoti savo autorinius kūrinius", — sako advokatų profesinės bendrijos vadovaujanti partnerė Reda Žabolienė.

Praėjusiais metais Vilniuje nuvalyta ar perdažyta daugiau nei 1 600 kvadratinių metrų miesto sienų ploto — tam skirta 8 448 eurų savivaldybės ir 7 560 eurų rėmėjų lėšų. 2016 metais užregistruoti 39 pranešimai dėl grafičių piešimo neleistinose vietose — aštuonims asmenims skirtos administracinės nuobaudos, penkiais atvejais priimti nutarimai atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.

Vilniaus miesto mero pavaduotojas Linas Kvedaravičius pažymi, kad visi, norintys piešti grafičius, gali pasirinkti specialiai tam skirtas septynias vietas Vilniaus mieste — požeminėse perėjose, požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse, taip pat vaikų žaidimų aikštelėje — kurios žymimos ženklu "Vilnius — be draudimų" grafičių piešėjams.

"Savo grafiti piešinio pavadinimu "Aukštyn" norime įkvėpti žmones tobulėti įvairiose srityse ir tiesiog daryti tai, kas patinka. Tai pat siekiame parodyti pavyzdį, kad grafiti idėjos gali būti įgyvendinamos gerai matomose vietose ir legaliu būdu", — sako menininkas Tadas Čiūdaras.

Gatvės meno projektas "Aukštyn" vyksta gegužės 9-12 dienomis — visi susidomėję kviečiami prasukti pro šalį pabendrauti su menininkais bei iš arti pamatyti, kaip piešiamas grafiti piešinys.

110
Tegai:
gatvės meno projektas, grafitis, Aukštyn, Vilnius
Dar šia tema
Siena vietoj drobės — Vilniuje atsiras Fridos Kahlo portretas
Suniokotas grafitis — "ataka prieš žodžio laisvę"
Maršrutizatorius, archyvinė nuotrauka

KAM pataria Lietuvos gyventojams, kaip apsisaugoti nuo įsilaužimo per Wi-Fi

(atnaujinta 21:58 2020.07.09)
Įsibrovėliai gali įsilaužti į vartotojo namų tinklą ir gauti prieigą prie neskelbtinų duomenų, jei maršrutizatoriaus slaptažodis neatitinka šiuolaikinių saugumo reikalavimų

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos nustatė (NKSC), kad Lietuvoje interneto vartotojų plačiai naudojami tinklo maršrutizatoriai turi pažeidžiamumą, kuriuo pasinaudojus, per sąlyginai trumpą laiką galima išgauti belaidžio (Wi-Fi) tinklo slaptažodį, rašoma KAM pranešime.

Tai leistų įsilaužėliui naudotis vartotojo namų interneto prieiga, šnipinėti duomenų srautą, vykdyti kitas nusikalstamas veikas.

Pagal UAB "Critical Security" praneštą informaciją, namų interneto vartotojai naudojasi belaidžio tinklo maršrutizatoriais, kuriems suteikiamas pirminis gamyklinis slaptažodis, sudarytas iš atsitiktinai generuojamų 10 simbolių ilgio sekos, skaitmenys bei didžiosios raidės nuo A iki F.

Kibernetinio saugumo specialistai įspėja, kad tai neatitinka šiuolaikinių saugumo standartų, kadangi skirtingų simbolių imtis yra per maža, todėl tokie slaptažodžiai yra pažeidžiami slaptažodžių parinkimo atakoms.

Tokių maršrutizatorių belaidžio tinklo pirminio slaptažodžio nulaužimo laikas įprastu namų kompiuteriu, priklausomai nuo turimos įrangos, gali trukti iki 30 dienų. O pasitelkus didesnius kompiuterinius skaičiavimo pajėgumus, maksimalus nulaužimo laikas ženkliai sutrumpėja iki valandų. Namų vartotojai, kurie nėra pakeitę maršrutizatoriaus gamintojo suteikto pirminio belaidžio tinklo slaptažodžio, gali tapti kibernetinių atakų taikiniais.

Saugumo ekspertai apie aptiktą pažeidžiamumą informavo Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą pagal atsakingo atskleidimo politiką. NKSC išanalizavo pateiktą informaciją ir atliko kitų rinkoje naudojamų bevielio tinklo prietaisų gamyklinių nustatymų saugumo vertinimą. Tyrimo metu nustatyta, kad yra ir daugiau pažeidžiamų tinklo maršrutizatorių modelių, kuriuos diegia kiti interneto paslaugų teikėjai bei platina elektronikos prietaisų pardavėjai.

NKSC duomenimis, labiausiai susirūpinti turėtų vartotojai, kurių Wi-Fi tinklo slaptažodį sudaro tik skaitmenys. Tokio tipo slaptažodis yra ypač silpnas ir kelia didelę grėsmę vartotojams, nes gali būti piktavalio panaudotas įsilaužiant į vartotojo tinklą.

Patekę į vidinį tinklą, įsilaužėliai turi galimybę stebėti nešifruotų duomenų srautą, rinkti jautrius duomenis ar išnaudoti vartotojo kompiuterius atliekant kitas kibernetines atakas. Vartotojams kyla grėsmė būti šantažuojamiems dėl asmeninių duomenų nutekinimo arba jo duomenys gali būti užšifruoti, o už duomenų susigrąžinimą pareikalauta išpirkos. Pasitelkę papildomus metodus, nusikaltėliai gali netgi pasisavinti pinigines lėšas sąskaitose.

NKSC kibernetinio saugumo ekspertai ragina visus maršrutizatorių savininkus peržiūrėti savo prietaisų nustatymus, pakeičiant šį slaptažodį į patikimesnį. Saugų slaptažodį turėtų sudaryti bent 12–14 simbolių seka iš didžiųjų bei mažųjų raidžių, skaitmenų ir specialiųjų simbolių.

Lietuvoje dažnai skelbiama apie kibernetines atakas. Lietuvos politikai dažnai užsimena apie "rusų įsilaužėlius".

Praėjusiais metais Lietuvos parlamentarai skundėsi, kad į jų darbo paštą buvo siunčiamos įvairios žinutės, kad būtų galima įsilaužti į pašto dėžutę. Nukentėjo partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" nariai Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas, Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Rusijoje ne kartą buvo pastebėta, kad tokie Vilniaus kaltinimai lieka be įrodymų.

Tegai:
slaptažodis, kibernetinis saugumas
Vasariškas lietus, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 10 dienos šventės

(atnaujinta 22:01 2020.07.09)
Liepos 10-oji — Lietuvoje nuo seno žinoma diena, pagal kurią vyresniosios kartos atstovai sprendžia, kokie orai dar laukia likusią vasaros pusę

Liepos 10 yra 191-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 192-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 174 dienos.

Liepos 10-ąją Lietuvoje minimi Septyni broliai miegantys. Ši diena liaudyje siejama su lietingu vasaros periodu. Iš kur atsirado toks palyginimas? Liepos 10-os rytą danguje trumpam pasirodo Sietynas, sudarytas iš septynių žvaigždžių. Jos greičiausiai ir vadinamos tais broliais, pranašaujančiais lietų arba sausrą.

Senovėje buvo tikima, kad, jei šią dieną be perstojo lyja, tai lietus lis ir dar septynias dienas, o gal net ir septynias savaites. Jei šią dieną iš viso nelyja, irgi nėra gerai, nes tai pranašauja sausros grėsmę. Manyta, kad tokiu atveju derlius bus mažas.

Krikščionybės istorijoje užfiksuotas įvykis, kai apie 161–180 metais septyni broliai ir jų motina buvo nukankinti už Kristaus tikėjimo išpažinimą. Taigi, krikščionys Septynis brolius miegančius sieja su šiuo faktu.

Etnologų teigimu, Septynių brolių miegančiųjų dienos pavadinimas kilęs iš legendos apie septynis brolius — tikėjimo kankinius, stačiusius šventovę Kijeve, o paskui užmigusius ir miegančius iki šiol. Tikėta, kad tie broliai turėję septynias Kristaus žymes ir galią nulemti vasaros orus.

Be to, dar šią dieną minimi Šv. Rufina, mergelė, kankinė; Šv. Sekunda, mergelė, kankinė; Šv. Amalija, mergelė; Šv. Prudencija, mergelė, kankinė.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1591 metais Vilniuje katalikai sudegino evangelikų reformatų bažnyčią, namus, mokyklą ir prieglaudą. Religinės tolerancijos pabaiga Lietuvoje.

2008 metų liepos 10 dieną eidamas 95-uosius metus Varšuvoje mirė grafas Alfredas Tiškevičius. Tiškevičius buvo paskutinysis, 10-asis, Palangos grafų Antaninos ir Felikso Tiškevičių vaikas. Iš viso jie turėjo penkias dukteris ir penkis sūnus.

Taip pat šią dieną, tik 2013 metais, eidamas 73-iuosius metus mirė vienas žymiausių Lietuvos kine garso režisierių, Lietuvos kinematografininkų sąjungos Garso gildijos narys ir ilgametis šios gildijos patikėtinis Romualdas Fedaravičius.

Šią dieną savo vardadienius švenčia Amalija, Amelija, Eirimė, Gilvainas, Gilvainė, Melė, Neikantas, Neikantė, Neimantas, Neimantė, Sigutė.

Tegai:
šventės